Ne tako davno u ovoj sam kolumni pisao o instrumentalizaciji jednog filmskog događaja u političke svrhe. Kada bi to bio jedini i jedinstven slučaj onda to ne bi predstavljalo nikakvu opasnost niti po duhovno zdravlje Bosanaca i Hercegovaca, a još manje bi značilo otvorenu politizaciju stvaralaštva u ovoj državi. Stvari se kompliciraju samim tim što više ne postoji logična ljestvica vrijednosnog karaktera, koja bi pozicionirala pojedine umjetničke manifestacije u BiH. U evidentnoj i sve snažnijoj besparici, festivalske manifestacije, bez obzira koju vrstu stvaralaštva potiču i prezentiraju, ostaju manje ili više totalnim ovisnicima o vladajućim političkim elitama. Finansijski najbogatiji festival teatarskog tipa u BiH održava se u Brčkom. Nekadašnji festival koji je duvao vjetar u leđa bh. savremene drame pretvoren je u teatarski sumnjiv, u pogledu kvalitete, a u političkom smislu apsolutno daytonski izlog svega i svačega što se stvara na jezicima kojima se govori u BiH.
Tako je funkcija promidžbe savremene bh. drame otišla u treći plan, a finansijska moć Distrikta Brčko otvoreno je počela forsirati neku, samo vođstvu ovog festivala poznatu, estetiku ekskluzive južnoslavenskih teatarskih prostora.
Moćni i vladajući politički krugovi u Distriktu Brčko zavedeni od stručnjaka napravili su skupi festival sa jeftinim umjetničkim učincima. Na ovoj manifestaciji brižno se pazi da ne budu povrijeđeni niti stvaraoci iz Mostara, niti oni iz Sarajeva, a pogotovo ne oni iz Banja Luke i Prijedora?!
Mjesto koje je nekada iznimno časno služilo bh. savremenoj drami postalo je mjesto političkih kalkulacija i naivne daytonizirane više političke a sve manje umjetničke logike. Takva funkcionalizacija teatra iznimno je opasna, jer teatar ne trpi politiziranje.
Po logici sve mirim te svijete selektori koji prihvataju ulogu naivnih prenositelja političkih naputaka sramote tradiciju ovog festivala, a o vlastitoj degradacji da i ne govorimo. Bilo bi neophodno da vlada Distrikta Brčko konačno povede računa za šta se odlijeva novac kada je u pitanju ova manifestacija.
Posebno pitanje koje, naravno, zadire i u političke sfere nestabilne bh. zbilje jeste na koji način se biraju selektori za ovaj festival i dokle će oni biti birani iz kruga koji formira logika nezamjeranja i tihog povlađivanja osovini Beograd – Zagreb?!
Ukidanje pojedinih segmenata, koji su nekada krasili ovu teatarsku manifestaciju, kao što su radionički oblici razmjene iskustava, zatim nedovoljno prisustvo stručnjaka iz prakse, za račun forsiranja profesora pojedinih umjetničkih akademija udaljava sa ove manifestacije iz godine u godinu stvarne protagoniste teatarskog života u BiH. Daleko bi svrsishodnije bilo oformiti ozbiljnu biblioteku savremenog domaćeg dramskog teksta bh. autora (ne autora koji pišu na jezicima kojima se govori u BiH!!!) negoli ulagati u koncept festivala koji bi da se takmiči sa MESSom, Sterijinim pozorjem i drugim velikim teatarskim manifestacijama.
Državi BiH treba festival u Brčkom kao mjesto na kojem će biti poticano stvaralaštvo bh. dramskih autora i bh. pisaca uopće. U opštoj politizaciji ovog festivala dramski autor se potpuno izgubio. To praktično znači da je organizatorima ove manifestacije daleko značajnije da Srbi, Hrvati i Bošnjaci (a ne stvaraoci!) budu zadovoljni manifestacijom.
Kvalitet ostvarenja je takođe u drugom planu. O najmutnijem dijelu festivalskog odbira predstava koje su posljednjih godina dobivale priznanja bolje je šutjeti…
Manifestaciju u Brčkom treba preprofilirati! Nisam protiv regionalnog koncepta, jer regionalizam je budućnost ovih prostora, ali jesam protiv političke instrumentalizacije jednog festivala u kojoj se gubi prefiks bosanskohercegovačkog zarad neke naivne ekskluzive i još naivnije utakmice sa većim festivalskim manifestacijama u regionu!
Gradimir GOJER