Kako trenutno stvari stoje, Viktorija Badža, jedna od najpoznatijih omladinki DPS-a, ne mora da brine za svoju budućnost. Na vlasti će njena partija dočekati da i ta generacija stasa i zauzme odgovarajuće mjesto u državi. Možda bi mogli da razmisle i o formiranju pionirske organizacije.
Vlada koja nema legitimitet stečen na izborima – vlada sve u šenaest, bez gubitka ijednog šrafa, a kamoli poluge vlasti. Pored toga, vrlo uspješno diktira hoće li ili neće i o čemu će razgovarati sa opozicijom. Na volju joj je. Dok su u opoziciji, kad ih pitate, svi za minimum jedinstva, kompromise i ostalo, u stvarnosti nijesu u stanju da naprave ni zajedničku fotografiju.
Za preko tri godine, koliko su imale zadatak da rade na „vraćanju povjerenja u izborni proces” vlast i opozicija su uspjele da povjerenje – drastično smanje.
Da izbori u Crnoj Gori nisu fer i slobodni smatra 61 odsto građana, 28 odsto misli da su izbori slobodni, pokazalo je istraživanje koje je agencija DeFacto sprovela za potrebe Centra za demokratsku tranziciju. Prema tom istraživanju, 11 odsto ispitanika kazalo je da ne zna, ili nije odgovorilo na pitanje u kojoj mjeri se slažu sa tvrdnjom da su, generalno gledano, izbori u Crnoj Gori fer i slobodni.
Na isto pitanje u istraživanju koje je Ipsos uradio za potrebe CDT-a u februaru 2014. godine 47 odsto građana kazalo je da se ne slaže da su izbori fer i slobodni, 48 odsto ispitanika tada se složilo da su izbori slobodni, dok je pet procenata odgovorilo sa ,,ne znam”.
Široke su ovdje slobode, građani mogu da misle šta god hoće, nema jasnog znaka da će skorije izaći na poštene izbore.
Najnovija opoziciona djelatnost koja je propala bio je pokušaj lidera SNP-a da okupi stranke koje su glasale protiv povjerenja Vladi. Došli su predstavnici Demokratskog fronta i Demokrate Alekse Bečića, ostali su odbili.
Ranko Krivokapić predsjednik Socijaldemokratske partije kazao je da pozivu na sastanak mora prethoditi ,,šira koordinacija te da, u suprotnom, dobronamjerna inicijativa postaje nefunkcionalna”. Objasnio je i kako čeka da ,,DPS stane iza svog javnog stava da su sporne samo dvije stvari iz prijedloga Sporazuma. Sva je prilika da će Krivokapić prije biti smijenjen sa mjesta predsjednika Skupštine, nego što će dočekati da mu DPS razjasni je li ili nije njegova smjena bila sporna tokom parlamentarnog dijaloga. Što bi se s tim zamlaćivali.
Lider Demosa Miodrag Lekić poželio je Srđanu Miliću i SNP-u uspjeh: ,,Ipak, sastanku ne možemo prisustvovati jer smo ubijeđeni da su preskočeni neophodni, prethodni koraci, međusobnog konsultovanja i preciznog izbora tema za razgovor.”
Nakon sastanka kod Milića, 15 poslanika Demokratskog fronta predložili su plan o akcionom jedinstvu opozicije i konkretnom metodu borbe za prve pravične i poštene izbore u Crnoj Gori. S tim planom su, kazao je DF, saglasni nezavisni poslanici Mladen Bojanić, Novica Stanić i Obrad Gojković. Ukratko, smatraju da opozicija treba da napusti Skupštinu dok se ne smijeni Vlada Mila Đukanovića. Takođe, prema planu, opozicija ne treba da učestvuje u bilo kakvim novim razgovorima sa Milom Đukanovićem, ,,jer svaki vid pregovora sa predstavnicima režima negativno utiče na opozicione birače, od čega jedino korist može imati aktuelna Vlada”. Plan predviđa održavanja kontinuiranih demokratskih protesta, a njegovi potpisnici pozivaju predsjednika parlamenta i njegovu stranku da se priključe opoziciji.
Sve u svemu – još jedna potvrda da ćemo zajedničku fotografiju još čekati. U prilog tome dodatno ide priča koju ovih dana raspreda politička čarpšija o nesaglasnostima između URE i Demosa.
Čisto da ne iznevjeri značaj petka u ovogodišnjoj političkoj istoriji Crne Gore Ranko Krivokapić je za petak, 4. mart zakazao sjednicu kolegijuma na kojoj će, između ostalog, biti utvrđen i datum plenarnog zasjedanja na kojem će poslanici raspravljati i odlučivati o inicijativi za njegovo razrješenje.
Kako stvari izgledaju iz ugla DPS-a ovih dana je najpreciznije objasnio Duško Marković, potpredsjednik Vlade, zamjenik šefa partije, vršilac dužnosti ministra policije, bivši šef udbe i sudbe. ,,DPS je spreman za nastavak dijaloga sa svima o izbornom povjerenju, pod uslovom da zahtjevi budu zakoniti i realni”, kazao je Marković Atlas televiziji. Ponuda vladajuće koalicije je, kaže, toliko ozbiljna, da je ozbiljan politički partner ne bi mogao dovesti u pitanje.
,,Opoziciji nije u interesu da preko institucija i preko tih kapaciteta kontrolišu sprečavanje zloupotreba državnih resursa ili resursa lokalne samouprave u izbornom procesu, njima je cilj da imaju instrumente da blokiraju institucije i na taj način spriječe fer izbore”, razjasnio je Marković, ono u stilu jedne od svojih bivših funkcija. U sljedećoj rečenici međutim nije zaboravio finu glazuru kojom je, evo neko doba premazan: ,,Ponavljam, pozvaćemo ponovo sve političke aktere za sto da razgovaramo”.
Na pitanje da li je DPS spreman da izađe na izbore bez DF-a i ostalog dijela opozicije koji je učestvovao u dijalogu, nije imao dileme – izbora mora biti. ,,Političku scenu u Crnoj Gori ne čine samo DPS, DF i dio opozicije koji učestvuje u dijalogu, već je značajno šira i kompleksnija. Reći da su to satelitske partije DPS-a je argument iz nemoći”, kazao je Marković i precizirao da o satelitskim partijama govrori SDP koja nikad samostalno nije učestvovala na izborima.
Usput, to nije istina, ali mnogo je, za priču o demokratiji i izborima. važnije to što potpredsjednik Vlade ne vidi problem u tome da njegova partija na izbore ide sama sa sobom.
Malo ko ovdje vjeruje istraživanjima janog mnjenja, ali, ko neće drugačije, barem kao orijentacione može uzeti podatke iz istraživanja koje je nedavno Agencija DAMAR radila za potrebe Liberalne partije. Prema njihovim rezultatima, DPS ima podršku 40,9 odsto građana, Demos 12,2 odsto, Demokratski front 11,9, Demokrate 6,8 odsto, Socijalistička narodna partija 6,4 odsto, URA 6,1 odsto, SDP 4,3 odsto, Bošnjačka stranka 3,6 odsto, Socijaldemokrate 2,2 odsto, Pozitivna Crna Gora 1,9, Liberalna partija 1,1 odsto, Forca 1 odsto, Demokratska partija 0,6 odsto, CDU 0,6 odsto.
Kad se sabere i oduzme, po tom scenariju, DPS bi sa skoro 41 odsto podrške izašao na fer i demokratski megdan sa sedam – osam partijica koje mogu da privuku 11 odsto glasača. Tome, možebiti, treba dodati još koji procenat prigodnih srpskih partija. Recimo, Srpsku listu – to su oni koji su nekoliko godina održavali dr Miomira Mugošu na vlasti u Podgorici, kao i u međuvremenu na sjeveru formiranu Srpsku stranku, za koju se, uprkos zvaničnom demantiju, i dalje govori da ima podršku srpskog premijera Aleksandra Vučića. Kud ćeš bratskije i demokratskije.
Duboki naklon zaslužuje svaki građanin koji u ovakvim uslovima ne glasa za vlast.
Miloš BAKIĆ