U pojedinim kolašinskim selima i katunima, žale se poljoprivrednici, već mjesec dana, prava je najezda krupnih miševa, za koje neki tvrde da su voluharice (šumski miševi), dok drugi misle da je riječ o „puhovima”. Ti glodari, navodno, nanose ogromnu štetu voćnjacima, njivama, teško ih je istjerati iz skladišta hrane, uništavaju koru i korijenje stabala… Međutim, čak i na kratke informacije objavljene o tome u pojedinim medijama, burno su reagovali iz nekih sela i eko- katuna. Kažu, takve vijesti su pogubne za kolašinsku poljoprivredu i turizam. Veterinari su za sada saglasni u tvrdnjama da „puhovi”, odnosno, „voluharice” ne mogu prenijeti nikakvu zaraznu bolest.
Poljoprivrednik iz Trebaljeva Vukota Bulatović kaže da u protekle dvije decenije, koliko se organizovano bavi poljoprivredom, nije vidio toliko miševa, koliko ovih dana na svom imanju.
„Brojni su ali i veliki. Ima ih u dvorištu, na njivi, u voćnjaku. Četiri mačke stalno su oko kuće. Pošto je u toku izdig stočara, stižu informacije i s katuna, gdje su zatečeni u kolibama”, ispričao je Bulatović.
Srđa Radović iz Drijenka, koji je, kako kaže, mislio da njegove komšije „malo uveličavaju” kad pričaju o broju i veličini glodara, uvjerio se i sam da je riječ o pravoj najezdi.
„Već sam na imanju uočio stabla koja su ogulili. Šta da radimo sa zasijanim povrćem jer i njega počinju da napadaju? Vidio sam da ulaze u zemlju i da napadaju korijene. Jasno je šta se dešava sa stablom kojem je uništen korijen”, kaže Radović.
Na Eko-katunu Vranjak, poznatom turističkom odredištu, čiji su gosti, uglavnom, strani turisti, takođe, svjedoče o „nezabilježenom broju puhova”. U kolibe tog katuna, ipak, miševi teško ulaze, jer su dobro zatvorene, a hrana je još bolje zaštićena. Glodari, sigurni su vlasnici, neće pokvariti turističku sezonu, ali je, ipak, preporučuju potreban oprez.
„Ne pamtim da je ikada bilo ovoliko ‘puhova’. Ne trujemo ih i ne ubijamo, već rastrjerujemo. Naše kolibe u kojima borave turisti dobro su zatvorene i miševi ne mogu ući. Za hranu je još manji problem, jer o prostorijama s namirnicama posebno se vodi računa” – kaže vlasnik Eko katuna Vranjak Darko Bulatović.
On tvrdi da se turisti mnogo ne uznemiravaju kad po katunu vide „puhove”, pa to, dodaje u šali, bude još jedna atrakcija autentičnog čobanskog života, kakav žele da predstave gostima.
Planinke, kojima je osnovni prihod prodaja mliječnih proizvoda, s novinarima nerado razgovaraju o miševima. Tvrde da uspješno čuvaju namirnice od tih životinja i da njihovi proizvodi do kupaca stižu besprijekorno čisti.
„Biće da će te pisanjem otjerati kupce s pijace. Ionako jedva živimo od ovoga što proizvodimo, sada ćemo još manje prodavati, kad novine objave da se ne možemo od miševa odbraniti. Svaka savjesna domaćica vodi računa o higijeni i nikad neće prodati prljavo i zatrovano. Na pijacu se iznosi ono što dajemo familiji”- kaže jedna vasojevićka planinka.
„Novinari i poljoprivrednici pretjeruju kad govore o najezdi puhova”, sigurni su i na drugom kraju Bjelasice, na katunu Goleš.
Ranko Bulatović, poljoprivrednik iz Trebaljeva koji sa stokom izdiže na taj dio planine tvrdi da je stvorena panika koja liči i na antipropagandu za poljoprivrednu i turističku ponudu Bjelasice.
„Danima sam na katunu Goleš i nijesam vidio ni jednog miša. A slušam priče kako ne može da se spava koliko ih ima. Ne znam kome treba takva propaganda. Nedavno smo imali i turističku grupu u katunu, preko agencije Ekoturs pa niko od turista nije streknuo od miševa. Jedne godine tako je isforsirana priča o najezdi zmija. Svi znamo da nema šume i planine bez zmija i miševa, to je njihovo prirodno stanište i nema nikakvih najezda”, priča Bulatović.
Veterinar dr Aleksandar Drljević, kaže da je evidentno da je ovakav početak juna, s temperaturama idealnim za njihovo razmnožavanje, donio neuobičajeno veliki broj šumskih miševa na imanja, u voćnjake, katune, uz poljoprivredne objekte…
„Ima ih u velikom broju i brzo se razmnožavaju. Agresivni su dok se brane i teško ih je uloviti. Napadaju voće, žitarice, bobičaste plodove, zametke… Ovoga proljeća napadaju i stabla voćaka”, ističe Drljević.
On objašnjava da nema razloga za paniku. Miševi ne mogu biti uzročnici zaraze i prenosnici bolesti. „Voluharice” su biljojedi i potpuno su bezopasni za čovjeka. Rimljani su ih, kaže kolašinski veterinar, gajili i koristili za ishranu.
Prema njegovim riječima, i danas ima primjera da ih čovjek koristi za ishranu. U Srbiji su dugo godina bili zaštićeni zakonom jer im se znatno smanjio broj, a potrebni su prirodnoj ravnoteži.
Drljević objašnjava da su „voluharice” i „puhovi” različite vrste. Jedan stočar je prijavio da je miš ujeo čak i kravu, a veterinar kaže da se radilo o „puhovima”, a ne o šumskim miševima, jer su ovi drugi biljojedi. U borbi protiv „voluharica”, preporučuje, pored mišolovki, hemijska sredstva, posebno otrov ratimor kojeg treba po uputstvima postavljati na mjesta gdje se šumski miševi najčešće pojavljuju.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ