Ovih dana je nemoguće ne vidjeti da oni koji odlučuju o sudbini ove zemlje, u različitim granama vlasti, zakone prihvataju samo onda kad se podudaraju sa njihovim interesima. To je osnovno, drevno načelo funkcionisanja mafije
Četiri godine od pada DPS-a, Crnom Gorom teku dva paralelna svijeta. Međusobno nespojiva. Vođa nije više na vlasti, hapse se policijski i državni službenici organizovani kao mafija, osvojen IBAR, otvorena tri poglavlja na putu za EU. Istovremeno, trijumf mafijaških pravila vladanja. Otvoren. Lako vidljiv.
Dvije slike. Prva – Ustavni sud. Sva silna tumačenja Ustava o penzionisanju sudija Ustavnog suda i dušebrižništvo vlasti i opozicije nad Ustavom, svode se na svirepu borbu za kontrolu sudske grane moći. Imamo i novi momenat. Sudije Ustavnog suda koje su brujale da je Ustav pogažen kada je predsjednica tog suda obavijestila Skupštinu da su troje sudija stekli uslove za penzionisanje mimo većinskog stava sudija koje su smatrale da nijesu, ove nedelje uputili su predsjedniku države neobično saopštenje. Na sjednici na kojoj su glasali o tome da li je sudija Branimir Šćepanović ispunio uslove za penziju, troje sudija smatralo je da nije, a dvoje da jeste. Na kraju su donijeli „jednoglasnu odluku“ da će obavijestiti predsjednika države Jakova Milatovića da može raspisati oglas da se Šćepanovićevo mjesto popunu. Iako većina misli da nije za penziju. Mislim, šta?
“Uvažavajući Vaše obraćanje Ustavnom sudu, obavještavamo Vas da su, uprkos različitim stavovima sudija u pogledu datuma nastupanja razloga za prestanak funkcije sudiji Budimiru Šćepanoviću, svih pet sudija saglasni da su se stekli uslovi za raspisivanje javnog poziva za izbor sudije Ustavnog suda Crne Gore”, naveli su. U prevodu – uprkos većinskom i pri tom vrlo spornom stavu da sudija Šćepanović nije za penziju, nakon političkih urnebesa, složili su se da ipak jeste. Ne zbog toga što su konačno promijenili pravni stav, nego po principu – kako jači kaže.
Nemoguće je ovih dana ne vidjeti da oni koji odlučuju o sudbini ove zemlje, u različitim granama vlasti, zakone prihvataju samo onda kad se podudaraju sa njihovim interesima. To je osnovno, drevno načelo funkcionisanja mafije.
Slika druga. Predsjednik države i premijer su krajem sedmice iza zatvorenih vrata dogovorili još ne znamo šta. Znamo da je Spajić pošao da „izbavi Milatovića iz zagrljaja DPS-a“. Nakon četiri sata, razišli su se kao ilegalci. Kao da rade za tajnu organizaciju. Premijer izašao na zadnji izlaz. Dani prolaze, a oni, kao da su se zakleli na omertu a ne javnosti – ni riječ. Ni tvit. Ma, ni ono nezvanično, iz trbuha medija bliskih jednom ili drugom.
Javnost – ništa. Toliko priviknuta da politički stalež vlada u svom ili nečijem, a ne u našem interesu, niko da pomene da bi premijer i predsjednik morali saopštiti, detaljno, da ne ostave prostor za nagađanja, o čemu su razgovarali. To nije stvar dobre volje, već državnička obaveza. Posebno jer su na dnevom redu, po logici zbivanja, trebali imati i teme koje potresaju društvo – Ustavni sud i formiranje vlasti u Podgorici. Uz evropsku priču zbog koje su se ranije zarekli da će se pomiriti.
Pošto su se izgleda zakleli i na omertu, još jedno drevno mafijaško pravilo vladanja, javnost je prinuđena da čita znake. Da bi se suprostavili pravilima omerte kada ih praktikuju zvaničnici, mediji i civilni sektor imaju pravo i obavezu da razotkrivaju tajnu i da spekulišu, da bi donosioce odluka natjerali da pregovore o onome što je interes javnosti. Da im ne dozvole da omalovažavaju društvo.
Prvi znak: Milatović, baš kad se činilo da će PzPG kom je blizak, formirati vlast sa DPS-om i partnerima, tvitne da „budućnost Podgorice i Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra – ideje koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES”. Zdravko Krivokapić zadovoljan. Pregovori Milatovićevih struktura sa DPS-om prekinuti, počeli sa blokom iz vlasti. Crna Gora u mentalnom haosu. Isto će biti i ako se kojim slučajem jezičak u posljednjem trenu opet nagne na drugu stranu. Kod nas se ne vodi dijalog, uz poštovanje principa, nego odmjeravaju snage. Drevno mafijaško pravilo.
Počelo je s jedinstvenim depeesom. Davno. Nacionalizam, šverc, zbratimljeno podzemlje i nadzemlje. Omerta. Dvije hiljade dvadeset četvrta odlazi. Nepotizam, partijsko zapošljavanje, partijski sudovi, administracija koja je pojela budžet, podjele, tenzije. Sve je tu, sve pod sjenkom svijetle evropske budućnosti. I, omerta, naravno.
Milena PEROVIĆ