Povežite se sa nama

INTERVJU

ELVIS BERIŠA, IZVRŠNI DIREKTOR NVO KORAČAJTE SA NAMA – PHIREN AMENCA: Nismo komunalci nego žrtve diskriminacije

Objavljeno prije

na

More je problema u kojima pliva romska populacija, rekao bih uspješno, jer se još nije udavila, ali nikako da stigne do kopna

 

Elvis Beriša, osnivač i izvršni direktor NVO Koračajte sa nama – Phiren amenca i pokretač prvog romskog portala RomaNet, za Monitor komentariše prošlonedjeljni skandal kada je Crnogorska kulturna mreža promovisala projekat Crna Gora bez podjela – fotografijom na kojoj su mladi u narodnim nošnjama, a Romi su predstavljeni u odijelima radnika komunalnog preduzeća:

„Smatram da odavno nijesmo imali očigledniji primjer diskriminacije i anticiganizma u Crnoj Gori. Kampanja CKM-a i prikazivanje romske zajednice u njoj definicija je anticiganizma. Predstaviti čitavu jednu nacionalnu zajednicu kao radnike komunalnog preduzeća prevazilazi sve do sada zabilježene slučajeve stereotipa i predrasuda koje smo mogli da vidimo u javnom prostoru. Prosto je neshvatljivo da se organizatori nijesu mogli konsultovati sa romskom zajednicom oko najboljeg načina da se ista predstavi u kampanji. Ako, kako kažu, nijesu mogli da pronađu narodnu nošnju Roma, mogli su da ih predstave u običnoj svakodnevnoj odjeći. Sve bi bilo bolje osim ovoga kako su na kraju uradili.

Vjerujem da nema pripadnika romske zajednice u Crnoj Gori koji se nije osjetio povrijeđenim ovakvom kampanjom. Sve ovo nam, nažalost, po ko zna koji put šalje sliku da nijesmo prihvaćeni kao zajednica i da je prva asocijacija na romski narod komunalano preduzeće. Mi smo više od toga. Romi imaju svoj identitet i kulturu kao i svi ostali narodi koji žive u našem društvu. Sve je više obrazovanih, uspješnih i integrisanih Roma, od kojih su mnogi mogli biti dio ove kampanje i pružiti drugačiju sliku naše zajednice od one koja je uobičajena“.

MONITOR: Kako ocjenjujete reakciju pomenute organizacije?

BERIŠA: Mislim da su trebali istog dana da se izvine zbog greške koju su napravili, da povuku sporne fotografije i uz konsultovanje romske zajednice urade nove. Nakon dvodnevnog pritiska, koji su pretrpjeli od javnosti, fotografije su zamijenili i objavili reagovanje protiv svih koji su ih kritikovali i u okviru njega usput uputili izvinjenje Romskom savjetu. Da to nije iskreno urađeno govori nam činjenica da su predstavnici ove organizacije ušli u verbalni obračun sa svima onima koji su ih opravdano kritikovali.

Oni su, umjesto da prihvate grešku, započeli sa optužbama prema svim koji su ih prozvali zbog diskriminacije. Umjesto da istrpe kritiku, oni su se osjetili uvrijeđeno i ne štedeći optužbe neargumetovano napadali sve, između ostalog i mene lično i organizaciju koju vodim da želimo da skupljamo poene na ovom slučaju i preporučujemo se donatorima za dobijanje novih projekata. To je zaista besmisleno i pokazuje da CKM nije iskreno shvatio svoju grešku.

Ja sam protiv CKM-a podnio pritužbu za diskriminaciju Ombudsmanu kao i Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, od kojih očekujem da će preduzeti sve mjere u saradnji sa nadležnim organima da se utvrdi diskriminacija Roma u ovom slučaju i ne dozvolimo da se odgovornost krije iza zavjese Romskog savjeta koji je prihvatio izvinjenje i otišao korak dalje, umjesto tužbe za zaštitu od diskriminacije Romski savjet je potpisao Memorandum o saradnji sa CKM-om.

Ovakav postupak navodi nas na dvije opcije – prva je da su podmitili predsjednika Romskog savjeta. Ako to nije slučaj, druga opcija je ta da, nažalost, niko od 17 članova Romskog savjeta, a posebno predsjednik, nemaju kapaciteta da razumiju šta je diskriminacija, i uvide štetu koja je nanijeta romskoj zajednici od strane CKM-a. Još važnije možda je i to da Romski savjet mora sprovoditi i poštovati Zakon o zabrani diskriminacije što podrazumijeva da niko ne može izbjeći odgovornost za izvršenu diskriminaciju, a Romski savjet je potpisivanjem Memoranduma o saradnji štiti CKM kao izvršioca diskriminacije i nekoga ko je prekršio Zakon.

MONITOR: Da li vas je iznenadila skoro jednoglasna podrška romskoj zajednici?

BERIŠA: Donekle jesmo iznenađeni podrškom koju je romska zajednica dobila i to nas ohrabruje da su počele promjene u pozitivnom pravcu. Zaista je osuda kampanje CKM-a došla sa svih strana i to je po mom sudu veoma važna poruka koju je društvo poslalo prema svima onima koji imaju diskriminatorske stavove prema romskoj zajednici. Naravno, trebaće još puno vremena i rada da bi se odnos većinske populacije prema Romima promijenio ali ovakva reakcija je pokazala da ima smisla vjerovati u socijalnu inkluziju Roma.

MONITOR: Koliko se radi na suzbijanju predrasuda prema Romima i da li je tu napravljen pomak?

BERIŠA: Već duže od deceniju mnogobrojne organizacije civilnog društva ali i država rade na suzbijanju diskriminacije Roma. Naša organizacija je radila i radi puno na planu suzbijanja anticiganizma kao oblika rasizma prema Romima, na govoru mržnje prema ovoj zajednici. Naši projekti su usmjereni prema mladima kao ciljnoj grupi čije negativne stavove prema romskoj populaciji želimo da promijenimo. Takođe, druge organizacije na svoj način rade isto. Ono što nažalost nedostaje tome je adekvatnije sankcionisanje diskriminacije. S druge strane nedostaje spremnost Roma da prijavljuju slučajeve diskriminacije. To je rezultat dugogodišnje lošeg iskustva sa institucijama sistema u kojima nijesu imali podršku i adekvatan tretman.

Institucije odnosno zaposleni u njima u najvećem broju slučajeva imaju i sami predrasude prema Romima a nerijetko su i potpuno nezainteresovani za slučajeve koji dolaze iz ove zajednice. Zbog toga su Romi, iako imaju dokaze za diskriminaciju, nespremni da uđu u proces njenog dokazivanja. Treba dakle još više, što pokazuje i ovaj slučaj sa CKM-om, raditi na edukaciji građana o romskoj zajednici, njenoj kulturi i tradiciji. U tom pravcu naša organizacija pokrenula je projekat otvaranja prvog Centra za edukaciju i kulturu Roma koji će biti prostor čuvanja i prezentovanja kulture naše zajednice otvoren za sve građane. Ovakvi sadržaji nedostaju gradu i državi, a po našem sudu mogu značajno da unaprijede odnos prema romskoj zajednici. Vjerujemo da ćemo kroz Centar uspjeti da približimo romsku zajednicu našim građanima i pružimo im uvid u skrivanu i zanemarivanu stranu romskog naroda.

MONITOR: Smatrate li da bi formiranjem političkih partija Roma njihovi problemi postali vidljiviji?

BERIŠA: Politička partija Roma već je formirana i nosi naziv Demokratska partija Roma – DPR na čijem je čelu isti predsjednik Romskog savjeta. Primjetili smo da je Građanski pokret URA reagovala i osudila diskriminatorski postupak CKM-a, ali od romske partije ni glasa. Autentično i nezavisno političko predstvaljanje Roma imalo bi uticaja na ostvarivanje državnih politika prema našoj zajednici i ubrzalo taj proces.

Međutim, kako je formiranje DPR bilo netransparentno, bez uključivanja romske zajednice posebno onih koji su obrazovani, vidjećemo koliko će ona uspjeti da ostvari romske interese.  Nakon glasne tišine DPR-a na potpuno jasan primjer diskriminacije Roma pitanje je da li će partija čije je formiranje bilo tajnovito kao i što je tajnovita i njena struktura, rukovodstvo, organi i sve ono što čini jednu partiju, raditi za naše ili nečije druge interese. Najavljeno je od strane rukovodstva DPR-a učešće na lokalnim izborima u Podgorici. Ostaje da vidimo na koji način će funkcionisati prva romska partija u Crnoj Gori.

MONITOR: Koji su glavni problemi sa kojima se suočava romska populacija, koliko država pomaže, na koji način ih riješiti?

BERIŠA: Postoji čitav splet problema sa kojima se svakodnevno suočava romska zajednica.

Veliki broj Roma još uvijek nema riješen pravni status u našoj zemlji iz čega proizilaze svi ostali problemi. Ti ljudi lišeni su mogućnosti da se školuju, rade, da se liječe. To automatski znači da su u zoni siromaštva. Bez pravnog statusa ostavljeni su sami sebi. Drugi veliki problem romske zajednice je loša obrazovna struktura i nezaposlenost bez čega nije realno očekivati potpunu inkluziju u društvo. Iako se u obrazovanju postiglo najviše ipak i dalje imamo situaciju da veliki broj djece ostaje van škole, dok djeca koja krenu prije vremena prekidaju obrazovanje. Tu je i problem starijih koji su nepismeni i bez bilo kakve kvalifikacije.

Diskriminacija u zapošljavanju posebni je problem koji opterećuje položaj romske zajednice. Ne smijemo zaboraviti ni loše stambene uslove u kojima živi zajednica. Najveći dio Roma živi na periferijama gradova u naseljima bez potrebne infrastrukture. Dakle, čitav splet povezanih problema nataložen godinama unazad prosto drži romsku populaciju na samoj margini društva. Ako se tome svemu doda i netransparentnost rada institucija, propusti, visok stepen predrasuda i distance pa čak i anticiganizam u samim institucijama, onda je situacija još teža. Takođe treba pomenuti netransparentno rukovođenje sredstvima koja se odvajaju za finansiranje programa namijenjenih romskoj zajednici.

More je problema u kojima pliva romska populacija, rekao bih uspješno, jer se još nije udavila, ali nikako da stigne do kopna.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DUŠAN DRAKIĆ, V.D. DIREKTORA AGENCIJE ZA SPREČAVANJE KORUPCIJE: Odlučni smo da ASK postane referentna antikorupcijska institucija

Objavljeno prije

na

Objavio:

ASK je naslijedio preko 250 predmeta koji se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta

MONITOR: Nakon šest godina ASK je utvrdio da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije. Zbog neprijavljivanja duga od 16.741,24 eura na VIP rivolving kartici uputili ste ovaj predmet Specijalnom državnom tužilaštvu. Đukanović tvrdi da ste prekršili zakon i najavio je tužbu Upravnom sudu. Šta očekujete od prijave SDT-u i najavljene tužbe?

DRAKIĆ:Postupajući u okviru svojih nadležnosti, u skladu sa utvrđenim činjenicama i okolnostima, donijeli smo odluku u ovom postupku. Nažalost, u ovom periodu od šest godina, ovoj našoj odluci prethodile su dvije odluke ASK i dvije presude Upravnog suda koje su vratile na ponovno odlučivanje. Ukoliko dođe do tužbe javnog funkcionera, Upravni sud će se odnijeti i prema ovoj odluci. Bitna činjenica je da je ispoštovan upravni postupak, da je odluka donijeta u skladu sa utvrđenim činjenicama u postupku, te da je ASK pokrenula dalje postupke usled činjenica utvrđenih ovom odlukom ali i da smo kompletne spise predmeta proslijedili nadležnim institucijama na dalje razmatranje i postupanje.

MONITOR: Da li ima još predmeta koji čekaju izjašnjenje u vezi Đukanovića, kao na primjer ,,satovi”, ili nekih drugih bivših i sadašnjih najvećih funkcionera?

DRAKIĆ:ASK je naslijedio preko 250 predmeta koje se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta.

O kojem obimu posla je riječ pokazuju i to da smo, kad je samo ova godina u pitanju, dobili sedam presuda kojima su poništene odluke ASK iz 2018, 2019. i 2022.g. a koje se odnose na više javnih funkcionera (B.Gvozdenović, D.Abazović, M.Radulović, G.Rakočević) i jednog medija. Po službenoj dužnosti ili po prijavama ove godine smo otvorili 24 predmeta.

Svi ovi predmeti moraju dobiti institucionalni odgovor, moraju biti riješeni u odgovarajućem postupku, neselektivno, profesionalno i stručno.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ALEKSANDAR POPOV, DIREKTOR CENTRA ZA REGIONALIZAM I KOPREDSJEDNIK IGMANSKE INICIJATIVE, NOVI SAD: Predsjedniku Srbije ne smeta mapa Velike Mađarske na šalu oko vrata Viktora Orbana

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovdje su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema

 

 

MONITOR: Na mitingu SNS u Sremskoj Mitrovici aklamacijom dvadesetak hiljada pristalica stranke, usvojena je Narodna deklaracija o Vojvodini. Predsjednik Srbije je najavio i njeno usvajanje u Narodnoj skupštini Srbije. Kako  razumijete ovu „ideju“?

POPOV: SNS-ovci nemaju mašte pa sada pokušavaju da imitiraju svoje trenutno najjače političke protivnike a to su studenti. Kada to kažem onda mislim na način usvajanja Deklaracije aklamacijom, što bi trebalo da bude adekvatno studentskim plenumima na kojima se donose odluke. Međutim, to je bila samo karikatura od toga. A i sve drugo je bio bledi pokušaj imitacije veličanstvenih studentskih okupljanja – u tom slučaju istog dana u Kragujevcu. Da parafraziram Balaševića – bio je miting i šta da se priča, parada obmane i kiča… A što se tiče same njegove ideje, to je po onoj narodnoj “držte lopova”, pokušaj da se borbom protiv navodnog vojvođanskog separatizma skrene pažnja sa studentskih protesta koji su najozbiljnije do sada uzdrmali korumpiran i kriminalan režim SNS i njegovih satelita.

MONITOR: Povod Deklaraciji, Aleksandar Vučić vidi u porastu vojvođanskog separatizma i postojanju organizacija koje koriste tragediju Nadstrešnice za forsiranje odvajanja Vojvodine od Srbije. Deklaracija se bazira na pet tačaka, pominje se i namjera da se formira vojvođanska nacija, standardizuje poseban jezik i osnuje pravoslavna crkva. Kakvo može biti pravno dejstvo ove Deklaracije?

POPOV: Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovde su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema. Oni postave tezu, polemišu sa tom izmišljenom tezom o separatizmu i oponente režimu iz Vojvodine optuže da su glavni separatisti. Tako je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, nedavno izjavila: “Ti ljudi su separatisti, da li vi razumete? Ja kao predsednica Skupštine pozivam institucije da rade svoj posao. Čekaj bre, jel’ Pućdemon u Španiji može tako separatistički da se šeta i priča? Ne, nego će biti uhapšen, pa će biti u egzilu“, kazala je Brnabić. Dakle ona je od izmišljene teze o separatističkim namerama dvojice trenutno najčešće spominjanih političkih protivnika-Dinka Gruhonjića i Gorana Ješića, došla do toga da su oni već postali vlast u Vojvodini-kao svojevremeno Pućdemon u Kataloniji, i već sproveli referendum o izdvajanju i zato kao sepratisti i izdajnici treba da sede u zatvoru. Jeste da je ovo van svake pameti, ali i veoma opasna teza jer pokazuje da bi ona i cela vladajuća garnitura, najradije svoje političke protivnike videla u zatvoru, pa makar i pod iskonstruisanim optužbama. Podseća li vas ovo na neka druga vremena i neke druge države gde se to zaistinski dešavalo?

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo