Sviđali nam se ili ne postupci predstavnika međunarodne zajednice u Crnoj Gori, ne smijemo zatvarati oči pred činjenicom da strance u rješavanje naših nevolja prizivaju ogromne sličnosti sadašnje i bivše većine. Zaključno sa najnovijim slučajem Rada Miloševića
Makar jedno smo uspjeli – zadobili smo punu pažnju „zapadnih partnera”. Na pogrešan način, doduše. U jeku rata u Ukrajini, rekordne inflacije, aktuelne energetske i najavljene ekonomske krize globalnih razmjera, Crna Gora je minulih dana bila domaćin brojnih izaslanika EU i SAD, koji su bez izuzetka poručili da ćemo, nastavimo li putem međusobnih podjela i konfrontacija, ostati bez njihove podrške. Političke i finansijske.
Ukoliko Crna Gora, u najskorije vrijeme, ne dobije funkcionalan Ustavni sud u punom sastavu, EU bi u januaru ili februaru mogla razmatrati zaustavljanje pristupnih pregovora, prenijela je Tanja Fajon. Slovenačka ministarka vanjskih poslova, skupa s kolegom iz Austrije Aleksanderom Šalenbergom, boravila je u Podgorici po mandatu visokog predstavnika EU Žozepa Borelja. Priču o neophodnom „oživljavanju” Ustavnog suda pratila su, jednako direktna, upozorenja o međunarodnim problemima koje bi moglo donijeti najavljeno formiranje vlade po osnovu spornog Zakona o predsjedniku.
Evropljani su bili direktni. „Situacija je ozbiljna, alarm za buđenje je tu”, upozorila je Fajon dok smo od Šalenberga čuli kako Crna Gora rizikuje da „završi sa strane” na putu evropskih integracija. Nema naznaka da su ovdašnji političari spremni da, nakon „nikad ozbiljnijih” upozorenja prekinu proces destrukcije države oduzimanjem legitimiteta i funkcionalnosti njenim institucijama, uz međusobno prebacivanje krivice za (ne)učinjeno.
Jedni računaju kako su u EU emisarima dobili saveznika, drugi vide par prepreka više na putu kojim su krenuli i kuda će, kažu, nastaviti „uprkos svim opstrukcijama”. Makar i ne znali gdje taj put tačno vodi.
„Naše je pravo da od Crne Gore ne pravimo državu kojoj nedostaje suverenitet. Tražimo poštovanje za našu Crnu Goru isto onoliko koliko ga uživaju i druge države – ni manje ni više”. Nije ovo Milo Đukanović iz 90-ih. Ovo je Dritan Abazović s kraja 2022. Da ne idemo u dalje paralele. Dovoljno se sjetiti kako je Abazović kao potpredsjednik prethodne vlade, u proljeće prošle godine, pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta praktično preklinjao: „Dobili smo kredit od milijardu dolara koji je direktno povezan sa Kinezima… Molimo vas da nam pomognete da vratimo taj novac”. Pitanje suvereniteta nije postavljao.
Jednako, ni DPS-u i njegovim „tradicionalnim saveznicima” danas ne smeta da kucaju „na tuđa vrata” kako bi ukazali na probleme u svojoj kući. I traže pomoć upirući prstom u aktuelnog „domaćina”. Do avgusta 2020, slične postupke tumačili su kao odsustvo patriotizma kod „opozicionih denuncijanata”.
Miodrag Lekić, potencijalni mandatar 44. vlade, kaže kako Crnoj Gori ne trebaju konfrontacije sa predstavnicima međunarodne zajednice, ali ni pretvaranje naše zemlje „u eksperimentalnu laboratoriju protektoratskog tipa”. Mnogo je istine u tim riječima. Realna je opasnost da postanemo tuđa briga. Ali, sviđali nam se ili ne postupci predstavnika međunarodne zajednice u Crnoj Gori, ne smijemo zatvarati oči pred činjenicom da strance u rješavanje naših nevolja prizivaju ogromne sličnosti sadašnje i bivše većine. Zaključno sa najnovijim slučajem Rada Miloševića.
Dio vlasti pokušava ubijediti javnost kako im treba čestitati to što je njihov partijski kadar i izbor za visoku državnu funkciju završio u pritvoru, osumnjičen da je organizator kriminalne grupe koja se uključila u jedan od najprofanisanijih DPS poslova. Dok njihovi koalicioni partneri seire i pomalo zebu da se Specijalni tužilac previše ne „zaigra” pa zakuca i na njihova vrata.
Da se spustimo na nivo lokalne politike. Neizvjesno je održavanje desetog kruga lokalnih izbora u Šavniku. Nakon dva mjeseca farse, Opštinska izborna komisija se podijelila (4:4), pa nije zakazala nastavak glasanja na dva preostala biračka mjesta koja prijete da postanu najpoznatiji crnogorski toponimi. Odgovornost je prebačena na Državnu izbornu komisiju, a valja pomenuti da nefunkcionalni Ustavni sud u ovoj priče nije faktor. Problem su morali da riješe oni koji su ga stvorili – Vlada i parlament. Onda bi priča o državnom suverenitetu imala mnogo više smisla. A EU zvaničnici bi se bavili nekim drugim, tuđim, brigama.
Zoran RADULOVIĆ