Zamislite da ulicom koja nosi naziv po Pavlu Bulatoviću, mora da prođe neko od potomaka onih koje je crnogorska policija poslala u smrt
MONITOR: Kako komentarišete način na koji je izabran novi v.d direktora Uprave policije?
PEPIĆ: U tradicionalnom društvu za većinu političkih aktera od ” životne ” je važnosti kontrola bezbjednosnog sektora. Mnogo ih više interesuje čiji je bezbjednosni sektor, nego kakav je. To je slučaj sa svim vladama kako do tridesetog avgusta 2020. godine, tako i kasnije. Osim što se dok je DPS vladao sve odvijalo iza kulisa, jer je Đukanović mogao da ” presječe “.
Sukobi o tome čiji je bezbjednosni sektor najviše štete donose baš bezbjednosnom sektoru. To važi i za sagu o imenovanju, razrešenju, vraćanju , pa opet razrješenju Zorana Brđanina kao i za borbu između Demokrata i PES- a oko toga čiji će kandidat biti v.d.direktora policije. Neophodno je da se taj resor profesionalizuje. „Takmičenje” čiji će biti i ko će ga kontrolisati , dovelo nas je praktično u situaciju da on ne bude dobar ni za koga.
MONTOR: Kako vidite instistranje Demokrata da jedna od ulica u Podgorici nosi ime po Pavlu Bulatoviću, minsitru policije u vrijeme deportacija bosanskohercegovackih izbjeglica?
PEPIĆ: Svako ima pravo na svoje stavove i inicijative. Tako ni ova i ovakva inicijativa Demokrata da jedna ulica u Podgorici, dobije ime Pavla Bulatovića , nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova CG ( 1990-1992 g) , potom saveznog ministra policije (1992-1993g.) , a onda i ministra Odbrane SRJ (1993-2000g), koji je ubijen u Beogradu februara 2000, nije nezakonita. Ali nije dobra i nije svrsishodna iz principijelnih i ljudskih razloga.
Bulatović je bio ministar unutrašnjih poslova u vrijeme neljudskih postupaka crnogorske policije , koja je u maju 1992. godine hvatala izbjeglice i isporučivši ih vojsci RS u ratom zahvaćenoj BiH, direktno poslala u smrt više desetina onih koji su pokušali da nađu spas u Crnoj Gori. Policija ih je, kako se kasnije ispostavilo po telegramu, nalogu, koji je poslao ministar Bulatović, privela pa potom vratila u BiH, gdje su skoro svi likvidirani.
Ne treba zaboraviti ni to da je Bulatović, nakon deportacije, bio i ministar unutrašnjih poslova SRJ, kao i ministar odbrane do njegovog ubistva. Dugačak je spisak događaja koji su se desili za vrijeme ministrovanja Pavla Bulatovića: slanje jedinice crnogorske policije 1991. godine ” operacija Dubrovnik” , slučaj ” Štrpci” 1993. godine, hapšenje čelnika SDA 1994. godine., Srebrenica 1995. godine …I mnogo, mnogo toga još. Naravno da ja za ove i ovakve događaje ne mogu i neću da u potpunosti okrivim Bulatovića. Ali je činjenica da je on tada bio na visokim pozicijama u resorima ” prinude”.
Tako da uz sav pijetet prema pokojnom Bulatoviću, mislim da nije u redu da se po njemu nazove jedna ulica u Podgorici. Zamislite da tom ulicom mora da prođe neko od potomaka onih koje je crnogorska policija poslala u smrt.
MONITOR: Demokrate Bulatovića poistovjećuju sa žrtvama kriminalnog sistema poput recimo policijskog inspektora Slavoljuba Ščekića.
PEPIĆ: Čuo sam argumentaciju Demokrata. Koliko je poznato širokoj javnosti, ni do dan- danas , u otkrivanju nalagodavaca , počinilaca i motiva ubistva Pavla Bulatovića ( koje se dogodilo 07.02.2000g u restoranu FK ” Rad” na Banjici u Beogradu) se nije puno odmaklo! Dakle, nadležni organi nijesu dali prave i konačne odgovore.
Nije u redu da se po pitanjima nečijeg stradanja manipuliše.Ubistvo Pavla Bulatovića, ne mogu staviti u isti kontekst i ” koš” sa ubistvom visokog policijskog službenika g. Slavoljuba Šćekića, koji se desio na praktično njegovom kućnom pragu ( 30.08.2005.). Njegovo ubistvo je bio direktan atak na demokratsku i građansku Crnu Goru. Zaista je više nego sramno da se po ovom pitanju nije u potpunosti zadovoljila pravda. Svi mi , kojima je istinski stalo da što prije Crna Gora postane normalna država i društvo za život , moramo da insistiramo da se ovaj zločin u potpunosti riješi.
Po ovom hrabrom borcu protiv kriminala , Policijska akademija u Danilovgradu, trebalo je da nosi ime.
MONITOR: Inicijativa za smjenu šefa parlamenta Andrije Mandića nije izglasana u Skupštini. Kako komentarišete sjednicu parlamenta na kojoj se o tome raspravljalo, te odnos političkih partija prema ovom pitanju?
PEPIĆ: Inicijativa za smjenu šefa Parlamenta Andrije Mandića je bila i legalna i legitimna. I za razvoj demokratije u nas i dobrodošla. No , bez obzira na argumente onih koji su podnijeli tu inicijativu za Mandićevu smjenu, kao i onih koji su bili protiv, nijesmo čuli ništa novo.
Ista meta, isto odstojanje. Moram da primijetim, međutim, da su neki koji su napadali Andriju Mandića ” zbog trobojke u Parlamentu i zbog dočeka Dodika ” bili sljedbenici onih , koji su pod tom trobojkom , dobijali sve izbore do 2020, kao i to da su nekadašnji njihovi šefovi i idoli, donedavno imali prisnu saradnju sa Dodikom. No , i to je demokratski. Kao i to što su većinski poslanici CG Parlamenta, bili protiv toga da se izgalasa nepovjerenje Andriji Mandiću. Jasno je međutim i to da u Crnoj Gori nijesu toliko bitni ideološki stavovi i principi , već da prevagu imaju , skoro pa isključivo politički, pa bogami i lični interesi i razlozi.
MONITOR: Stigla je i izjava visokog amerčkog funkcionera Gabrijela Eskobara da „ kroz mnoge stvari koje radi šef parlamenta nismo vidjeli posvećenost evroatlantskim integracijama”.
PEPIĆ: Moramo da shvatimo i prihvatimo da se ” veliki” isključivo ponašaju u skladu sa njihovim interesima. Da oni u tome uvijek traže one koji će ih i sprovoditi, bez neke velike suzdržanosti u malim zemljama i društvima kao što je naše.
Tako ja i vidim ovu i ovakvu izjavu. Prosto on na ovaj i ovakav način, hoće da “skrene pažnju“, ali i da pokaže svoju moć.
No , nije toliko bitno koliko je neko jak da vam nametne da ga morate bespogovorno slušati . Već koliko je neko spreman i jak , da se, argumentovano tome odupre.
Moram da priznam da mi priča o euroatlantskim integracijama , sve više liči i poprima oblik floskule. Što god da se radi, politički akteri se kriju iza onoga “mi smo za Evropu i zapadne vrijednosti, a vi nijeste i kočite ih “.
, Eskobarova izjava u najmanju ruku nije bila u potpuno diplomatskom ” tonu “. Andrija Mandić je legalni i legitimni predsjednik Parlamenta Crne Gore. A ta se činjenica , voljeli ga mi ili ne, uvažavao ga neko ili ne, mora prihvatiti. Sugestije i savjete treba poštovati i slušati. Ali ih i ne moramo bespogovorno izvršavati.
MONITOR: Vlasti glasno i optimistično najavljuju brzo dobijanje završnih mjerila za poglavlje 23, 24. Jesmo li i dalje tek na početku kada je u pitanju vladavina prava, borba protiv korupcije i kriminala, pa i sučavanje sa ratnom prošlošću, koje je dio ovog poglavlja?
PEPIĆ: Bez obzira što nam vlasti glasno i optimistično najavljuju da tek , evo što nijesmo “, plašim se da smo po mnogim pitanjima na samom početku.
Što se tiče borbe protiv korupcije i kriminala, nešto se radi i uradilo se. Naročito se po tom pitanju istaklo tužilaštvo, od čega najviše Specijalno tužilaštvo. Ali, tužilaštvo je samo stranka u postupku. Presude donosi sud. Ako nekoga uhvatimo i privedemo , postupak sve dok se sudski i ne završi, nije u potpunosti procesuiran.
Uz sve to, evo mi se skoro pa uopšte, sem deklarativno, nijesmo suočili sa ratnom prošlošću. A da ima većinski političke volje i da su naši politički akteri istinski i bespogovorno za primjenu EU principa to i ne bi bio preveliki problem.
MONITOR: Mogu li aktuelne političke klase, i nakon rekonstrukcije Vlade, od ove zemlje napraviti evropsko društvo, odnosno društvo evropskih vrijednosti?
PEPIĆ: Moram da kažem – više nego teško. Mnogo toga je nakon 30.08.2020. godine propušteno i izgubljeno. Rekao bih da je kod mnogih iskrenih boraca za prave vrijednosti i nade sve manje.
Dobro je što je višedecenijska vlast smijenjena, a glavni ” pokrovitelj” te i takve vlasti izgubio na predsjedničkim izborima prošle godine. Ali, bogami, oni koji su ih naslijedili malo su uradili, a negdje ni malo, na promjeni ” uspostavljenih ” vrijednosti .
I dalje smo partitokratsko društvo. Skoro pa isključivo u primjeni su tipično partijska imenovanja i angažovanja. I dalje se skoro pa isključivo bira po onom starom i nanovo usavršenom sistemu ” nije važno koliko znaš, nego je puno bitnije koga znaš “. I dalje se držimo onoga ” važno je da samo da su naši “.
Partije u Crnoj Gori djeluju više kao agencije za zapošljavanje i ispunjavanje želja , nego kao političke organizacije. Sve dok to bude tako, teško da možemo napredovati.
Ipak, nade ima. Makar smo počeli da mijenjamo vlasti.
Milena PEROVIĆ