Kao društvo podijeljeni smo i veoma selektivni po pitanju nasilja . Zavisno od toga „ čija ” je žrtva ili nasilnik. A svi bi trebalo da budemo jedinstveni i osudimo svaku vrstu nasilja. Ne samo kod nas. Ovo što se dešava u Gazi je strašno. Niko ko ima ” zrnce ” ljudskosti u sebi , bez obzira na bilo kakve interese, ne smije da ćuti i ne osudi brutalna iživljavanja i ubijanja nevinih od strane izraelskog režima. Mnogi u Crnoj Gori, naročito na početku žestokih napada, su ćutali na događaje u Gazi
MONITOR: Popis je krenuo, nakon ispunjenih preduslova iz Sporazuma vlasti, opozicije i predstavnika vijeća nacionalnih manjina. Ipak, kampanja o nacionalnom izjašnjavanju se nastavlja. Kako to komentarišete?
PEPIĆ: Najsmješnija pamet je naknadna pamet. Dobro je što je popis konačno krenuo. Ali ne smijemo zaboraviti da taj popis kasni već više od dvije godine. Zašto se jedno, po pravilu statističko- tehničko pitanje problematizuje?
Moram reći i to da je, bez obzira na prolongiranje , dobro što je premijer . Spajić odložio početak popisa za 30 dana. I što se koliko- toliko došlo do kompromisa. No,primjećujem da će popis, bez obzira na rezultate, poslužiti više za identitetska pitanja i prepucavanja i ” dokazivanja ” kojih je više , ili manje. Nažalost, nacija i vjera, postali su zanimanje. Da je sreće, identitetska pitanja ne bi trebalo da nam budu toliko od značaja. Dobro bi bilo kada bi popis iskoristili u svrhe razvitka našeg društva. Da vidimo , koliko nas uopšte ima i čime raspolažemo.
Pritom, jasno je da popisno ” izjašnjavanje ” građana ne može da nam ukaže sa kakvom imovinom se raspolaže. Nema načina da se popisom utvrdi kako su nekI bliski vlastima stekli više imovine. Da je i volje i sreće, time bi se bavile druge službe.
Bilo bi mi drago da se rezultati popisa iskoriste na pravi način. A ne da nam on posluži, što me plaši, za prebrojavanje nacionalnih i vjerskih krvnih zrnaca.
MONITOR: Nakon prepiski između Vesne Medenice sa sutkinjama, tužiteljkama i predsjednicom Agencije za sprečavanje korupcije, ovonedjeljne Skaj prepiske svjeoče o razgovorima između bivših službenika policije i vrha kriminalnih grupa o rezultatu izbora 2020, pa i planiranju da se neki od poslanika ukloni. Govori se o Nebojši Medojeviću, jednom od lidera bivšeg DF. Šta to kazuje?
PEPIĆ: Ne bi trebalo da nas, koji smo na razne načine pratili pomnije javnu CG društveno – političku scenu, ili bolje rečeno, koji smo osjećali i uvidjeli da nešto nije u redu u višedecenijskoj vlasti DPS- a i Mila Đukanovića mogu iznenaditi ove i ovakve prepiske putem Skaj aplikacije.
Dobro je poznato da je ta i takva vlast stvorila i izuzetno dobro koristila taj i takav ” sistem vrijednosti”. Dobro je bilo poznato da je Vesna Medenica ” treću granu vlasti” stavila u zaštitu Đukanovića i njemu bliskih. I da ništa što je zadiralo u organizovani kriminal na visokom nivou, nije moglo da se pred sudskim instancama , ne samo pravosudno dokaže , nego ni pokrene. Ako hoćemo da budemo iole iskreni , moglo se znati, da i neki od policijskih službenika, nijesu bili u službi očuvanja javnog reda i mira , već više u lancu očuvanja Đukanovićeve i moći bogatstva.
Svako ko i je ukazivao na to nalazio se na udaru i djelova policije i djelova sudstva. Počesto i na meti nekih ” žestokih momaka” . Tako da me ove i ovakve prepiske – ne čude.
MONITOR: Pravosuđe nastavlja da bude jedan od ključnih problema. To se konstatuje i u Izvještaju EK. Hoće li se ta kočnica otkočiti popunjavanjem mjesta u vrhu pravosuđa?
PEPIĆ: Dobro je poznato da je pravosuđe kao jedna od grana vlasti, do sada najviše služila da ne radi previše poslove iz svoje nadležnosti. Drugačije nije ni moglo biti, kada su, pored još nekih, perjanice pravosuđa bili Vesna Medenica i Milivoje Katnić.
Njihovo djelovanje onemogućavalo je i onim časnim djelatnicima kojih svakako u pravosuđu ima , da rade svoj posao kako bi trebalo. Veliki problem je predstavljao i nepotpun sastav nekih sudskih instanci. No , i kada su one popunjavne ne može se izbjeći utisak da je to više rađeno zbog političkih nego pravnih interesa. A dobro je poznato da se neki ( ovom prilikom mislim na pravosuđe ) biraju najviše pa i skoro isključivo, ne da rade svoj , nego ” naš ” posao! Da li treba popunjavati ta mjesta u pravosuđu , svakako da. Ali, puno je bitnije da ta biranja budu adekvatna.
Uz sve, , mišljenja sam da bi možda bolje rješenje bilo da se pronađe način da se tužioci i sudije biraju između sebe. Jer u ovakvoj političkoj konstelaciji , teško je , možda i nemoguće da političke aktere više interesuje javni od svog političkog interesa.
MONITOR: I dalje pričamo o potrebi izborne reforme. Zašto je to vječna tema?
PEPIĆ: Od kada smo zašli u višestranačje, uvijek se pričalo, a mnogi su se zdušno, deklarativno zalagali za ” pošteno i fer izborno zakonodavstvo “. I uvijek se govorilo i govori , da se treba uraditi sve da nam sljedeći izbori , budu što demokratskiji i pošteniji.
Tako se eto i sa formiranjem i ove 44. Vlade i novog saziva Skupštine, ponovo pokreće priča o pokretanju izbornih reformi. Ali , očito je:, niko od političkih aktera u Parlamentu se ne zalaže da se makar uzme u razmatranje mogućnost uvođenja otvorenih izbornih lista. Iako , niko od političkih stranaka, javno nije protiv OIL. Bez uvođenja takvog načina biranja poslanika, smatram da je sve to jedna vrsta političke šminke. Otvorene liste omogućavaju potpunije ostvarivanje demokratije.Tako možermo znati koga biramo, i ko nas bira.
Sve u svemu, poslanici treba da budu izabrani predstavnici građana, a ne izabranici partijskih šefova.
MONITOR: Problem crnogorskog društva i dalje je nasilje.Kako vidite posljednji događaj u Nikšiću?
PEPIĆ: Nažalost, nasilje je bilo i nastavlja da bude ” stalni stanovnik” CG. Tako i ovo što se desilo g. Pavićeviću u Nikšiću pokazuje u kakvim društvenim prilikama obitavamo! Ovaj napad na građanskog aktivistu je i sraman i veoma opasan. Između ostalog ukazuje da su raznorazne vrste nasilja još uvijek na cijeni!
Moram da primijetim da smo i kao društvo podijeljeni i veoma selektivni i po pitanju nasilja . Zavisno od toga ko ga je nanio i kome. Odnosno ” čija ” je žrtva ili nasilnik. A svi bi trebalo da budemo bespogovorno jedinstveni u osudi svake vrste nasilja. Da zahtijevamo od nadležnih da u potpunosti istraže i procesuiraju svakoga nasilnika, i pronađu načine da ubuduće smanje u najmanjoj mogućoj mjeri broj žrtava.
Nažalost, naše institucije nijesu ni jake ni odgovorne. A problem je i taj , što je i institucija građanin kod nas još uvijek preslaba.
Ako hoćemo makar da počnemo da ličimo na normalno građansko i demokratsko društvo, moramo imati nultu stopu tolerancije prema nasilju!
MONITOR: Ove sedmice dobili smo rezultate PISA testiranja, koje pokazuje trend u urušavanju obrazovanja. Koliko je taj nalaz zabrinjavajući?
PEPIĆ: Ovakav rezultat PISA testiranja za mene apsolutno nije neočekivan. Sve ovo je posljedica onoga što smo radili i uradili našem obrazovanju. Mnogi će ovih dana pričati, ukazivati, tražiti krivca u nekom drugom, tražiti i održavati raznorazne odbore , sjednice stručne aktive. A glavni i odgovorni krivac je to što smo prosvjetu i obrazovanje u potpunosti politizovali! Bilo je važnije da se u prosvjeti angažuju samo ” naši“. Direktori škola birani su po političkoj , a ne stručnoj podobnosti, i zato su umjesto stručnih ispunjavali političke ciljeve! Ovako će biti i dalje , ako donosiocima odluka budu važniji politički od stručnih i obrazovnih ciljeva !
Ima i drugih problema. Glavni izvođači nastave se sve više opterećuju administrativnim poslovima. Tu je i sve veći i često neprincipijelni, uticaj roditelja na ocjenjivanje učenika.
Plaši me i to što se našem obrazovanju sve više i više uvodi sistem , da se naši učenici ” robotizuju”. Da se njihov učinak i stepen prihvaćenosti znanja ,vrednuje tj.ocjenjuje preko raznih anketa, testova. Da se više ide ka onom ” tehnički ” odrađenom, nego kreativnom.
I mnogo toga još. Ali, ponavljam, da bi nam rezultati u obrazovanju počeli da budu bolji, treba što prije da počnemo da ” tjeramo ” politiku i političare od obrazovanja. Da glavnu riječ počne i preuzme struka
MONITOR: Kritikovali ste ćutanje u Crnoj Gori oko sukoba na Bliskom istoku, odnosno razornog napada izraelske vojske na Gazu. Čije vas ćutanje zabrinjava?
PEPIĆ: Ovo što se dešava u i oko pojasa Gaze je strašno. Niko ko ima zrnce ljudskosti u sebi , bez obzira na bilo kakve interese, ne smije da ćuti i ne osudi brutalna iživljavanja i ubijanja nevinih, od strane izraelskog režima. Žalosno je i strašno što se radi Palestincima, naročito djeci.
Mnogi u Crnoj Gori, naročito na početku žestokih napada, ćutali su na događaje u Gazi. Skoro pa nijedna politička stranka nije javno osudila brutalnu upotrebu sile izraelskog režima. Ni mnogi od NVO , građanskih aktivista , poslenika javne scene, nijesu podigli glas protiv onoga što se radi Palestincima.
Svi oni ( među kojima i ja ) koji su s razlogom podigli glas i osudili agresiju Rusije na Ukrajinu imali su isti i još veći razlog da osude masovna ubistva, naročito djece, u Gazi. Da osude i ponašanje izraelskih vojnih i policijskih snaga na Zapadnoj Obali, prema Palestincima gdje se, makar zvanično, ne izvode ratna dejstva
Problemi Palestinaca nijesu , od 7. oktobra ove godine. Oni konstantno traju još od 1948 Zato je za mene ćutanje o zločinima prema Palestincima, i veoma sramno i veoma, veoma licemjerno. Koji su to interesi važniji od toga da pokažemo da smo ljudi.
Ja sam potpuno svjestan da sam kao jedinka bespomoćan da uradim puno po ovom pitanju. Ali hoću da podignem glas i kažem STOP iživljavanjima i zločinima nad Palestincima!
Milena PEROVIĆ