Povežite se sa nama

INTERVJU

DŽEMAL PEROVIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA: Nastavak modela vlasti po istoj matrici

Objavljeno prije

na

Koncentracija stare i nove vlasti je tu. Složna braća i dobri glumci. Mislim na lidere. Samo su slobodni građani lišeni svake šanse za uticaj. A horde navijača su se odavno opredijelile

 

MONITOR: Nakon manje od 100 dana manjinske vlade, formirane radi uspostavljanja političke stabilnosti i odblokiranja evropskog puta, ponovo politička kriza. Jeste li i iznenađeni i kako to komentarišete?

PEROVIĆ: Ono što me naučila politika, dok sam se aktivno bavio, je da režim u Crnoj Gori oduvijek troši ogromnu energiju samo radi proizvodnje afera, kriza, nestabilnosti, proizvodnje straha, sve radi jedne konstante, radi pljačkanja i radi nekažnjivosti pljačkaša. Zato za mene nema iznenađenja. Za ovo imam nebrojene dokaze, od kojih su neki sasvim lični (u vidu ponuda za ulogu). Moram priznati da je režim koji je sagradio Đukanović u neku ruku savršen, harmoničan u svojoj destrukciji, jer je uspio da u to kolo uveže sve institucije vlasti, skoro svu opoziciju, medije, „nezavisne“ institucije, koristeći i neslućene mogućnosti društvenih mreža i moderne tehnologije. I kada neki destabilizirajući potez dolazi sa neke druge strane, znajte da konce vuče ON, Kapo, majka svih lopova. Zato za objašnjenje kriza u Crnoj Gori treba poznavati uzrok. Prauzrok svih zala u Crnoj Gori. Zato je uzaludno (i naivno) komentarisati krizu u Crnoj Gori polazeći od pojavnih oblika, trenutnih postupaka aktera ili njihovih izjava. Kako reče Milo, Dritan, Andrija, Ranko… Recimo, u normalnoj zemlji nijedan ozbiljan medij ne bi ni objavio izjave N. Medojevića, čak i kada su sasvim istinite. Jer sjutra će reći nešto suprotno.

MONITOR: Više je modela koji se pominju kao izlaz iz najnovije političke krize, međutim niko ni sada, kao ni za vrijeme prethodne političke krize,  ne pominje model koncentracione vlade, koji je bio ideja pokreta Odupri se, nakon građanskih protesta. Kako to vidite?

PEROVIĆ: Najmanje od 2015. traži se model (u međunarodnoj zajednici, što god ko misli da taj pojam znači) koji bi kamuflirao tobožnji silazak Đukanovića sa vlasti a da mu dlaka sa glave ne fali, niti gram vlasti. Ni njemu ni ključnim akterima, a ima ih masa i u „opoziciji“. Naravno, niti njihovim milionima. Opljačkanim.

Neku vrstu koncentracione vlade, sa svim akterima, već imamo. Liše građana. Nađite mi političku partiju koja nije na ovaj ili onaj način na vlasti. Svi su na vlasti, prava koncentraciona vlada i svi su dobro koncentrisani – na privilegije vlasti. Imamo nastavak modela vlasti po istoj matrici. Kao da je režim DPS-a svih 30 godina samo podsticao apetite ovoj/onoj opoziciji i napravio je ovakvom.

Znači ovoj i prethodnoj vladi nedostaje upravo ona treća trećina iz redova građana (prema potpisanom Sporazumu za budućnost), koja bi bila korektivni faktor, istinski pomiritelj i usmjeravala vladu na civilizacijske vrijednosti, na životna pitanja. Njih ni pojedinačno nema niđe. Analizirao sam, nema pokretača, nosioca pokreta Odupri se, niti onih koji su iskreno pomagali radi osnovnih ciljeva: zaustavljanja pljačke, oslobađanja institucija, uspostavljanja funkcionalne demokratije i radi prave smjene režima, prije svega, destruktivnih načina vladanja 30-ogodišnjeg DPS režima. A  taj način vladanja gledali smo i gledamo, i za vrijeme vlade Z. Krivokapića i sada Abazovića: zloupotrebe privilegija vlasti, bahaćenje i nedostatak trunke empatije za obespravljene i osiromašene građane. Prethodna je donosila kovid mjere i otvoreno ih kršila, ova najavljuje krizu, preporučuje štednju a ministri se bahate.

Znači koncentracija stare i nove vlasti je tu. Složna braća i dobri glumci. Mislim na lidere. Zadnjih dana to vidimo u slici i riječi.

Samo su slobodni građani lišeni svake šanse za uticaj. A horde navijača su se odavno opredijelile. I nažalost u velikoj su većini.

MONITOR: Da li je po Vašem mišljenju to i dalje najbolji model za izlazak iz političke krize?

PEROVIĆ: Nažalost, ne postoji model za izlazak iz krize, dok je na sedlu Đukanović. Još 2002. S. Perović je rekao: „Još koju godinu, kada ovaj režim opljačka sve i zajaše sve, neće više biti važno iz koje je partije 81 poslanik“. Živimo u tom vremenu.

Samo izmjene izbornog zakonodavstva, neposredan izbor poslanika, mogu dati šansu građanima, ali to se neće desiti. U tome su jedinstveni.

Možda samo masovnim protestima slobodnih građana koji bi imali proklamovan samo taj cilj. Samo poslanici izabrani od građana, sa istinskim mandatom i integritetom, mogli bi izvesti zemlju iz krize. Za novi početak, dovoljno.

MONITOR: Stabilnost nove vlade ugrožena je zbog pitanja potpisivanja Temeljnog ugovora za SPC. Smatrate li da je to trebalo da bude zadatak ove vlade?

PEROVIĆ: Suštinski, mislim da nije zbog tog pitanja. To je tek izgovor ili tek treći razlog. Prvi je zbog lokalnih izbora. I to uglavnom zbog podgoričkih. Đukanović ovo čini zbog DPS-a, da se ne raspadne brzo, da se pokuša opstati i možda transformisati sa Vukovićem i mladim snagama. Drugi razlog je prolongiranje rješavanja problema pravosuđa i ostalih životnih pitanja koje bi mogle prebrzo ogoliti povezanost pljačkaških ekipa. Treba filtrirano i selektivno hapsiti dosadašnje ortake a da se vlasi ne dosjete.

TU nije Sveto pismo, ugovor je, pa neka je i temeljni. Treba ga potpisati. Oni koji dižu najviše buke oko toga imali su desetak godina vremena da ga potpišu. Istom argumentacijom kojom se napada preambula TU, napadala se smjena vlasti 30. avgusta, kuku i lelek ode Crna Gora.

MONITOR: Kako vidite način na koji je to ona pokušala da riješi?

PEROVIĆ: TU je tipičan primjer uzaludnog pokušaja rješavanja osjetljivih pitanja, identitetskih prije svega, u stilu MI ili ONI, u autoritarnim nedemokratskim režimima. Samo u demokratskom ambijentu se ta pitanja rješavaju trajno ili tek prevazilaze, neka se nikada ne rješavaju do kraja. Jer ne mogu pobijediti ili „ovi” ili „oni”.

Vlada Abazovića je pokušala, možda brzopleto i naivno, da se TU potpiše jer je važno da „se ide dalje”. Ali ispostavilo se da nije. Ne da onaj kojemu se može. Zato što ne živimo u demokratiji. Prvo se moraju osloboditi institucije i uspostaviti povjerenje u njih. Ali dok imamo većinu „građana” koji navijaju za iluziju da institucije budu „naše”, a protiv „njih” od demokratije neme ništa.

Način rješavanja pitanja TU možda nije najsrećnije, ali definitivno se mora potpisati, kako je učinjeno sa drugim vjerskim zajednicama. I da se ide dalje.

MONITOR: A rezultate manjinske vlade do sada?

PEROVIĆ: Možda smo svi očekivali previše. Ja vjerujući u snažnije garancije „stranog faktora“, u njihovu veću zainteresovanost za stabilnost i deblokadu procesa. Prebrzo je suditi o rezultatima ali ova vještačka izazivanja kriza i bezumna retorika obesmišljavaju svaki pokušaj i svaki rezultat. I rezultati za pohvalu nisu dovoljni za glasače, jer se radi o navijačima, koji se opredjeljuju dužinom zastave, kao što se pljačka i ostala nepočinstva prikrivaju ogrnutom zastavom ili grbom za pojas. Vlada bi morala da radi svoj posao bez mnogo osvrtanja na bačene mamce i ne upadati u populističke šablone.

MONITOR: Smatrate li da je moglo biti urađeno više u vezi sa evropskim integracijama, konkretno vladavine prava i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala?

PEROVIĆ: Naravno da se moglo. Ali oni koji mogu i „podržavaju“ Vladu, neće. Evo se predsjednik i premijer sada sastaju javno i protokolarno, crveni tepih, počasni vod… Ne trebaju im kriptovani telefoni. Nema vladavine prava sa institucijama u v.d. stanju, dok god ima dogovaranja koga pustiti niz vodu, a koji lopov može nesmetano da morališe. Pokušaj zamajavanja Brisela i glumljenja isporučivanja krupnih riba imali smo kod slučaja S. Marovića i nekih gradonačelnika. Pa ipak zastoj. Bez prave borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala nema govora o zatvaranju poglavlja 23 i 24. A bez toga, ni korak dalje.

MONITOR: Kako komentarišete nedavne incidente u Nikšiću i činjenicu da i dvije godine nakon pada DPS nacionalne tenzije i dalje rastu?

PEROVIĆ: Možda je pao DPS ali režim koji je utemeljen na nacinalizmima je u punoj snazi. Milo junior, Srbin koji mrzi šahovnicu i hvali se kako je pomagao braću preko Drine, kada se dešavao genocid u Srebrenici, i Milo današnji, Crnogorac, zna se, nastavljaju beskompromisno. I nema predaje, pomaže mu se sa svake strane. Ovdje moram apostrofirati otpor koji pruža premijer Abazović.

A incidenti u Nikšiću? Repriza reprize, već viđeno nebrojeno puta. Meni smiješno ali vidim proizvodi željeno dejstvo i kod nekih poznanika koje sam cijenio. To je žalosno. Jer, mogli bi se suprotstaviti tim nacionalističkim destrukcijama. Nema mnogo nacinalista u Crnoj Gori, ali su bučni. I aktiviraju se na taster.

MONITOR: Kako vidite poziciju DPS-a danas?

PEROVIĆ: Teško je to definisati. Partija bez programa, interesna skupina, uglavnom opstaje od prljavog novca. Sjetimo se afere koverat. Tajkuni, lopovi, uspješni biznismeni su rado davali, jer im se novac vraćao višestruko kroz zloupotrebe vlasti. Gubitak opština već mjenja raspoloženje prema DPS-u. A krupne ribe su poprimile osobine faraona. Ne daje im se novac, radije bi se sahranili sa svime što su imaju. Uostalom DPS treba razoriti. Kako bi se Crna Gora pridružila normanim državama.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo