Vlada je od formiranja, naizgled, nestabilna. To što joj je podrška od prvog dana upitna služi da se vlasi ne dosjete da je ta čudna Vlada rezultat dogovorene tranzicije. Stalna nestabilnost treba da opravda svaki neuspjeh pred nezadovoljnim građanima. Ostrašćenost se proizvodi sa obje strane, kako bi se građani držali u grču
„Lokalni izbori u Nikšiću su produbili podjele, prije svega između Srba i Crnogoraca, dok se dominantne političke grupe još koriste retorikom devedestih. A najodgovorniji ne brinu o zdravlju građana već isključivo o svom političkom ineteresu“ kaže Džemal Perović na početku razgovora.
MONITOR: Mogu li rezultati tih izbora donijeti neke promjene u preraspodjeli vlasti i njenom ponašanju?
PEROVIĆ: Vlada je od formiranja, naizgled, nestabilna. To što joj je podrška od prvog dana upitna treba da posluži da se vlasi ne dosjete da je ta, po svemu čudna, Vlada rezultat dogovorene tranzicije. Stalna nestabilnost treba da opravda svaki neuspjeh, pred nezadovoljnim građanima koji nakon decenijske pljačke i nepravdi imaju svoja očekivanja.
Svjedoci smo da se proizvodi ostrašćenost sa obje strane, kako bi se građani držali u grču. I to upravo onaj svjesniji dio, višedecinijska iskrena opozicija režimu, koji je i pokrenuo promjene. Ne treba zaboraviti da je politička elita, u posljednjoj deceniji naročito, zaposjela političku scenu sa ciljem da se stvari ne mijenjaju, da se kanališe nezadovoljstvo i oteže proces istinskih promjena. Partiokratija je postala garant pljačke, zaduživanja, devastacije životne sredine, zarobljenih institucija, socijalnog raslojavanja.
MONITOR: Vratimo se toj dogovorenoj tranziciji?
PEROVIĆ: Ovdašnja politička klasa uz snažan upliv izvana, pravi rokade i prekompozicije, nanovo harmonizuje odnose – uz drugačiju podjelu karata. Biće tu poneko kolateralna šteta, vidjećemo neku žrtvu figure ali toga je bilo i ranije ( Marović, neki gradonačelnici…).
Ovdje, naravno, ima puno nepoznanica u vezi razmjere dogovorene tranzicije. Informacije će stizati malo, pomalo. Za sada, bode oči činjenica da su svi lopovi u sedlu. Bilo je samo nekih teatralnih hapšenja, u stvari, samo privođenja. Da se ovdje desila prava tranzicija vlasti, mnogi bi već bili van zemlje, kod svojih pokradenih para. Umjesto toga, ovdje se bivši ministar – osvjedočeni lopov – kočoperi i sprema tužbe.
Neće lokalni izbori niti bilo koja prijetnja iz redova većine dovesti do krize Vlade. Svi čudni postupci ove Vlade imaju jedno objašnjenje: dobro su privezali konja.
MONITOR: Kakve poruke su glasači u Nikšiću uputili opozicionim partijama u Skupštini CG?
PEROVIĆ: Opozicija predvođena DPS-om je u Nikšiću ostvarila najbolji mogući rezultat poslije gubitka izbora na državnom nivou i svih dokaza za pljačke koji su u međuvremenu isplivali. Zašto je to tako trebala bi da se zapita nova vlast, parlamentarna većina, a najviše njihovi glasači. Debakl bivše vlasti u Nikšiću je trebao biti potvrda da je došlo do istinske smjene diktatorskog režima. Ali nije.
MONITOR: Šest mjeseci od formiranja nove parlamentarne većine i tri mjeseca nakon formiranja Vlade – kako ocjenjujete njihov rad?
PEROVIĆ: Učinjen je veliki korak, građani su u neregularnim uslovima glasali za promjene. Smjenjivost vlasti na izborima je prvi korak ka demokratiji, ka izlasku iz privatne države zarobljene od par familija. Pa čak i prvi koraci pobjednika su zvučali optimistično: Sporazum, retorika pomirenja, obećana borba protiv korupcije…
Sve što je uslijedilo može se objasniti samo dogovorom da Kurta ne dira puno Murtu, već da prave rokade. Kako, inače, objasniti veliki korak nazad po pitanju manjina. Vlast se ne trudi da takvo postupanje makar opravda nečim. Bojim se da je taj teren svjesno prepušten DPS-u i oni to koriste kao slamku spasa, iako svi znamo po kojim kriterijumima je bivši režim vrednovao manjine (poslušnost, sluganstvo i mrvice).
Vlada je dozvolila naglašen uticaj Crkve na njen izbor i rad, što u startu i nije moralo značiti ništa loše… Malo oduška obespravljenima koji su osjetili ukus pobjede. Ali drugo je povući Crnu Goru unazad sa proklamovanog evropskog puta, koji je i nova vlast prihvatila i obećala ubrzanje. To me učvršćuje u uvjerenju da je stvar dogovorena, da DPS ne bude kažnjen kao kriminalno mafijaška organizacija.
Crna Gora se nalazi pred opasnošću da se DPS vrati! Imali bi tada stanje gore nego u Srbiji. Oživljeni DPS bi tek bio nemilosrdan. Uzdam se samo u svijest građana. Onih koji znaju za opasnost, znaju da prepoznaju fašizam sa jedne i druge strane, i da prepoznaju ovu igru političke vrhuške. Da ne bude zabune, uzdam se i u pojedine nosioce nove vlasti i međunarodnu zajednicu koja je odgovorna za odvijanje ovog procesa tranzicije, koliko god ih interesovala samo stabilnost. Moraju znati da su građani pokazali visoku svijest o građanskim pravima, o životnoj sredini, kao i želju za pomirenjem kao preduslovom za napredak. Nova je vlast upravo njih izolovala i drži ih podalje.
MONITOR: Ne zvuči kao da je nova većina opravdala podršku koju ste im pružili uoči prošlogodišnjih parlamentarnih izbora?
PEROVIĆ: I pored skromnih očekivanja, jer znam za razmjere tridesetogodišnje pustoši, nijesu opravdali ni očekivanja ni podršku. I to ne samo moju, bojim se i velike većine učesnika protesta Odupri se. Iako ne pravim razliku između nezadovoljnih građana na protestima ili litijama, vidim da sve više raste nezadovoljstvo jednih i drugih.
Nova Vlada treba podršku, ali ona neće biti bolja ako se nastavi nekritičko navijanje. Građani čekaju rezultate. Čekaju poteze koji će se pozitivno odraziti na kvalitet života. A gorivo je za dva i po mjeseca poskupilo četiri puta.
MONITOR: Da li je prelazak u opoziciju donio novi kvalitet partijama bivše većine?
PEROVIĆ: Ne. Mučno je slušati njihove kritike na račun nove vlasti. Sramno. Morali bi ućutati izvjesno vrijeme ili kritikovati, po mogućnosti, samo one poteze koji ne liče njihovim.
Moralni legitimitet da kritikuju sada imaju samo osvjedočeni borci protiv bivšeg režima. Mnogi od njih se nalaze u teškoj situaciji: kako smislenom kritikom ukazivati na greške novih vlasti, a ne pomoći starom režimu. Očekujem uskoro mnogo žešće napade na vlast. Ja nastojim da se ne bavim kritikom personalnih rješenja, nepotizmom, imitiranjem DPS-a u mnogo čemu. Taj je virus prenio DPS svim partijama, kao gubu.
Ali, očekujem ubrzo i korupcionaške afere, brzo će naučiti i da kradu, ipak ulaze u DPS gnijezda. Zato očekujem od Vlade i Skupštine da učine bar jednu važnu stvar, da vrate (predlože, usvoje) prvobitnu verziju Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Da možemo da ih kontrolišemo.
MONITOR: Većinu lidera tri vladajuće koalicije upoznali ste tokom pregovora i razgovora koji ste sa njima vodili u ime pokreta Odupri se. Da li su sada, iz pozicije vlasti, potvrdili ono što ste tada zaključili o njima?
PEROVIĆ: Bojim se da jesu, potvrdili i premašili. Još nijesam rekao sve o utiscima i dijalozima tih dana, da ne nanesem štetu, ne njima, nego alternativi pogubnom DPS režimu. Za vrijeme protesta sam se uvjerio u potencijale, (ne)iskrenost i volju za promjenama kod većine lidera. Sada jasnije vidim da su već tada znali za ovaj scenario. Stalno me kopkalo zašto se spremaju da izađu na izbore bez zakonske infrastrukture i elementarnih uslova. Bojim se da će nam svi naredni izbori ličiti na nikšićke, ali će o neregularnostima govoriti samo poraženi.
MONITOR: Da li je nova vlast uspjela da definiše svoje prioritete i koliko su oni saglasni sa prioritetima društva?
PEROVIĆ: Nije. To je moja najveća zamjerka. Nakon prvobitnih smjernica, proklamovanih prioriteta, obećanja oko lustracije, uspostavljanja nezavisnih institucija, zakona o porijeklu imovine, još ne pokazuju da je zauzet taj pravac. To su teme koje bi mogle okupiti osiromašene i obespravljene građane, osnažiti podršku Vladi.
Do sada su bar mogli uskladiti retoriku i ne izlijetati sa kontradiktornim izjavama. Otuda utisak da ovu Vladu pola građana ne doživljava kao svoju.
MONITOR: Ima li u Crnoj Gori politike bez identitetskih pitanja?
PEROVIĆ: Vjera i nacija kao centralne teme, to je nazadno i loše za društvo. To plaćamo civilizacijskim zaostajanjem, evo 30 godina. Tu vidim i suodgovornost građana, jer ne bi ni loši političari sijali to sjeme da teren nije plodonosan. Nacionalizam i vjerska isključivost su ipak klizav teren, koji ne daje rezultate na dugi rok. Uzme se neki mandat, uzme se neđe i vlast, napravi se šteta, pokrade se ponešto. I ostaje bruka. Tako su završili svi nacionalisti. Kao bogati i zli. Želim da to uvide u Vladi. Naročito istinski vjernici i patriote. Oni mogu puno učiniti samo nepotezanjem takvih tema u javnom diskursu.
MONITOR: Sve češći incidenti govore kako jača pritisak na manjine. Kako na to gledate vi iz Ulcinja?
PEROVIĆ: Ulcinj je širokogrud, iako ne sasvim imun na ovaj novi talas. Duga tradicija suživota i više od sto godina turističke tradicije je donijela i ukorijenila civilizacijske vrijednosti. Ali imam od početka razumijevanje za zebnju manjina, suviše se toga lošeg desilo u ovih 30 godina.
Uvjeravao sam koliko sam god mogao, da se 90-e ne mogu ponoviti, ali retorika radikalnih struja u dijelu nove vlasti je otrovna. Proizvodi veliku štetu, distancu. U tome nema sreće ni za većinu ni za manjine.
Propuštena šansa
MONITOR: Da li partije manjinskih naroda griješe pristajući na svrstavanje u „tradicionalne partnere“ DPS-a?
PEROVIĆ: Zbog naslijeđene ranjivosti manjina, manjinske partije treba uvijek da participiraju u vlasti. To je već ukorijenjeno na postratnom Balkanu.
Ovdje je napravljen izuzetak, koliko zbog njihovih veza sa DPS-om, toliko zbog ne baš iskrene ponude nove vlasti. Da je ta ponuda bila iskrena, pokazalo bi se nakon odbijanja partija manjina, bar neka mjesta u novoj vlasti bi dobili pripadnici manjina koji nijesu u nacionalnim strankama.
Vlada je praktično jednonacionalna, tačnije jednovjerska. Kome to ide u prilog, valjda ćemo saznati. Za sada se samo zna da to jača DPS.
MONITOR: Koliko Vam, ipak, izgleda moguća jača saradnja manjinskih partija sa sadašnjom većinom?
PEROVIĆ: Poslije propuštene šanse kod formiranja Vlade, sada su šanse minimalne. Mislim da su dobili neke garancije od DPS-a, da će vrhuškama biti isto i ako ostanu kod Kurte. Što se tiče građana čije glasove uzimaju, ostaće sve po starom, samo što će sada imati na koga da upiru prstom.
Ne treba nam VDT trenutne većine
MONITOR: Tužilaštvo ostaje jedna od „crnih tačaka“ našeg društva. Kako razriješiti taj problem?
PEROVIĆ: Tužilaštvo i sudstvo su zarobljene institucije, rak rana ovog društva.
Mora se raditi na što bržem rješavanju tog problema, ali ne oruk sistemom, već u skladu sa preporukama EU. Zakonska infrastruktura je neupitna i to što je bivši režim zloupotrebio ne smije biti putokaz novoj vlasti. Treba pregovarati, tražiti kompromisno rješenje i čitav proces voditi transparentno.
Vladavina prava je uslov broj jedan na evropskom putu. Na tome poslu je opravdan dogovor sa DPS-om. Sa nadom da će budući VDT, izabran kvalifikovanom većinom, biti istinski profesionalac, privržen zakonu i Ustavu. Ne treba nam VDT trenutne većine.
Zoran RADULOVIĆ