Povežite se sa nama

Izdvojeno

DVOJNO DRŽAVLJANSTVO: Pazi, lomljivo

Objavljeno prije

na

Realizuje li aktuelna većina naum o promjeni Zakona o državljanstvu (i Ustava), na ovaj ili onaj način, Crna Gora će se iz temelja promijeniti. Za početak, njena etnička slika. Jednako izvjesno i tzv. izborna volja. Cijela država može, za koju godinu, postati Šavnik u vrijeme lokalnih izbora

 

 

Inicijativi Andrije Mandića i Milana Kneževića da se, izmjenama Zakona o državljanstvu i potpisivanjem bilateralnih sporazuma sa zainteresovanim državama u bližem i daljem okruženju (prije svega sa Srbijom), državljanima Crne Gore, ali i onima koji to žele postati, omogući dvojno državljanstvo, pridružio se i Milojko Spajić.

Premijer je poručio da je “sazrelo vrijeme” da crnogorsko državljanstvo dobiju svi koji imaju pravo na njega.

Ako ćemo pošteno, to je i sada tako. Svi koji prema važećem Zakonu imaju pravo na državljanstvo Crne Gore, iako on jeste restriktivan, mogu ga i dobiti. Ukoliko ispunjavaju propisane uslove koji, uz ostalo, predviđaju i ispis iz postojećeg državljanstva neke druge zemlje. To, svjedočili smo, takođe ne mora biti obavezno. Sjetimo se Dragana Džajića, Vesne Bratić, Taksina Šinavatre

“Ne postoji država na svijetu koja se lakše odriče svoje djece nego Crna Gora. To je po mom mišljenju neviđena sramota”, saopštio  je Spajić najavljujući izmjene Zakona o državljanstvu. Potom je, pozivajući se na porodična iskustva, nastavio igrati na emocije:  “Sramota je da moje dijete ima francusko državljanstvo, a nema crnogorsko. Moji ujaci koji žive u inostranstvu, a rođeni su ovdje imaju isti problem.”

Premijer je našao za potrebno i da odagna strah svih onih koji bi mogli pomisliti kako su najavljene izmjene Zakona o državljanstvu dio nekog etničkog ili izbornog inženjeringa.  “Mnogi patrioti u Crnoj Gori su zabrinuti hoće li preko noći doći novih 700.000 ljudi. Neće biti načina da bilo ko dobije pravo glasa kroz izmjene Zakona o državljanstvu u narednih 10 godina”, ustvrdio je Spajić, “Moraće da plaća poreze u Crnoj Gori, moraće da ima adresu stanovanja u Crnoj Gori i prebivalište. Tek tada bi dobio pravo glasa.”

Sklon brzim rješenjima a poznavanjem propisa oskudan, Spajić se još jednom preigrao i  zagazio  u zonu nezakonitog. Brzo su u njegovom kabinetu shvatili da je najava kako će novi državljani pravo glasa dobiti tek poslije deset godina suprotna Ustavu. On, nedvosmisleno, propisuje da pravo glasa u Crnoj Gori (da bira i bude biran) ima svaki “državljanin Crne Gore koji je navršio 18 godina života i ima najmanje dvije godine prijavljeno prebivalište u Crnoj Gori” (član 45 Ustava Crne Gore).

Zato su pojasnili da će se Zakon o državljnastvu mijenjati tek nakon što se promijeni važeći Ustav. “Shodno tome, sama procedura mora do detalja biti usaglašena sa pravnim sistemom. Pritom posebno vodeći računa o sprečavanju potencijalnih zloupotreba ovog mehanizma i zaštite interesa države Crne Gore građani Crne Gore postati”, navodi se saopštenju iz premijerovog kabineta.

Dakle, vlast je naumila da izmijeni i Ustav i Zakon o državljanstvu. Samo još da tu namjeru ostvare na propisan način: uz dvotrećinsku većinu u parlamentu pa, onda, na referendum. Uz podršku tri petine (3/5) glasača. Upisanih u birački spisak a ne izašlih na glasanje. Problem je što se još od 2021. godine susrijećemo i sa prijedlozima alternativnih rješenja. Za koja je potrebna neuporedivo manja podrška poslanika i  glasača.

Realizuje li aktuelna većina svoj naum, na ovaj ili onaj način, Crna Gora će se iz temelja promijeniti. Za početak, njena etnička slika. Jednako izvjesno i tzv. izborna volja.

Duže od decenije svjedočimo kako država – ko god da u njoj kontroliše poluge izvršne vlasti – nije u stanju da formalno prijavljeno prebivalište upodobi sa stvarnošću. Podsjetimo se: Srđa Perić je u ime organizacije KOD tada obznanio kako makar dva ministra u Vladi Zdravka Krivokapića (Spajić i tadašnji ministar pravde Vladimir Leposavić) imaju prijavljeno prebivalište u Crnoj Gori i u Srbiji. I najvjerovatnije dvojno državljanstvo – zakonito ili nezakonito stečeno. Sljedstveno tome i pravo glasa u obje države.

„Državljanstava možete imati više, prebivališta i godina možete imati samo jedno, ne možete imati i 18 i 42 godine. A vi imate dva ministra koji imaju dva prebivališta u Crnoj Gori i Srbiji”, upozoravao je Perić dok su iz vladajuće većine, skupa sa prozvanim ministrima, “zavjetno” čutali. A nije se ni opozicija pretrgla u protest.

U isto vrijeme, proljeće 2021, Centar za monitoring uradio je analizu koja je pokazala da se svaki deseti glasač u Herceg Novom istovremeno nalazi i u biračkom spisku Republike Srbije, Republike Srpske, ili u oba. Slično je bilo i u Nikšiću, a danas sumnjamo da je stvar sa izbornim turistima najbolje organizovana u Pljevljima.

O razmjerama te rabote dovoljno govori saznanje da Milorad Dodik, predsjednik RS glasa na lokalnim izborima u Beogradu. Kako ono rekoše: ne možete imati dva prebivališta!?

I aktuelni premijer je imao dva državljanstva, dvije stalne adrese u dvije države sve do momenta kada je trebao postati konkurent Andriji Mandiću i Milu Đukanoviću na predsjedničkim izborima. Onda ga je režim Aleksandra Vućića ofirao.  Spajićeva kandidatura je propala, a on se morao odreći srpskog državljanstva kako ne bi ostao bez crnogorskog. Kao nekada Predrag Popović (bivši poslanik i predsjednik Narodne stranke). Sada priča priču o majci koja se olako odriče sopstvene djece.

Stvar nije ni približno jednostavna kao što to pokušava predstaviti Spajić. Zna to, ali prećutkuje, Mandić.

Još prije petnaestak godina Monitor je ukazivao na problem koje donosi Zakon o državljanstvu, kakav god da je. “Ako (političari) dozvole dvojno državljanstvo rizikuju da se trećina stanovnika Crne Gore pismeno zakune na lojalnost drugoj državi dok bi, istovremeno, broj onih koji će iz Srbije zatražiti crnogorsko državljanstvo mogao višestruko premašiti domaću čeljad. Ne dozvoli li mogućnost da ista osoba bude državljanin Srbije i Crne Gore, postoji opasnost da se značajan dio stanovnika Crne Gore odrekne njenog državljanstva, dok bi Crnogorci u Srbiji, kao dio populacije koja, realno, ima potrebu za dvojnim državljanstvom bili prinuđeni da biraju između domovine i stalnog mjesta boravka”.

Naknadno smo saznali da je makar jedan od ovih problema dijelom “riješen”. Srbija je u isto vrijeme kada i Crna Gora pripremala svoj zakon o državljanstvu. Njime je predviđeno da državljanin može postati svako ko “podnese pismenu izjavu da se smatraju pripadnicima srpskog naroda i da Republiku Srbiju smatraju svojom državom“. Tadašnji ministar policije u vladi Vojislava KoštuniceDragan Jočić, pohvalio se u Danu kako je srpska Vlada prihvatila njegov amandman koji će omogućiti da ostane tajna ko je iz Crne Gore dobio dvojno državljanstvo. Ta je odluka i danas na snazi.

Ko misli da je u pitanju majčinska ljubav – mogao bi se grdno prevariti. Dok taje od Crne Gore dvojne državljane, vlasti u Srbiji su se na sva zvona usprotivila naumu Mađarske da svoje državljanstvo da i vojvođanskim Mađarima. To su u Beogradu vidjeli kao najavu “teritorijalnih pretenzija” sjevernog susjeda.  Na jugu, nadaju se, važiće druga pravila. A šta ćemo sa teritorijalnim pretenzijama?

Pitanje dvojnog državljanstva  u Evropi nije svuda riješeno na isti način. Ima država EU u  kojima se dvojno državljanstvo stiče relativno lako: Francuska, Velika Britanija, Portugal, Poljska, Švedska, Finska, Belgija…Srednje  teško: Švajcarska, Austrija, Italija, Španija, Češka, Slovenija… Skoro pa nikako: Ukrajina, Holandija, Austrija, Estonija, Bugarska, Norveška, Letonija, Litvanija a do skoro i Njemačka. Neke iz posljednje grupe uopšte ne prihvataju model dvojnog državljanstva.

Dvojno državljanstvo u Crnoj Gori, zbog njene kompleksnosti i malobrojnosti,  izuzetno je osjetljiva tema. Opasne i dalekosežne posljedice može izazvati korištenje ove teme u   predizborne svrhe.  Pazi, lomljivo – svako ko se bavi javnim poslovima to treba da ima na umu. Uključujući i premijera.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo