Turistička organizacija Ulcinja nedavno je iznad Valdanosa izgradila vidikovac, sa kojeg se pruža predivan pogled na uvalu. Postalo je to omiljeno mjesto odmora za mještane, turiste i posjetioce, ali pod uslovom da ne primijete raznovrsni otpad koji se nalazi svuda okolo. Šut, smeće organskog porijekla, plastika, staklo, gume, samo su neki od „ukrasa” okoline vidokovca.
Slične scene dočekale su prve goste koji su za prvomajske praznike došli na ulcinjsku rivijeru. A kojih je bilo oko deset hiljada, možda nikada više u tom periodu. Posebno je bilo ružno vidjeti razbacano smeće i kabasti otpad u Štoju, u neposrednom zaleđu Velike plaže, i na obalama Bojane.
Iz Javnog preduzeća ,,Komunalne djelatnosti” u Ulcinju kažu da redovno prazne kontejnere, a da su u obavezi da kabasti otpad uklanjaju – subotom i nedjeljom. Za ružne slike navode da su odraz neodgovornosti i nemarnosti građana.
Nevjerovatno je da u ovoj opštini ne postoji lokacija za deponovanje kabastog otpada.
,,To je problem koji zahtijeva hitno rješavanje, posebno zbog činjenice da su pred nama mjeseci kada se po pravilu povećava količina biološkog i građevinskog otpada”, izjavio je još prošle godine u ovo doba direktor te firme Skender Kalezić navodeći da očekuje da se to pitanje riješi u organima lokalne samouprave.
Prema Lokalnom planu upravljanja otpadom, koji je usvojio opštinski parlament, i Prostorno-urbanističkom planu Ulcinja, određeno je da ta lokacija bude u selu Gaču. Od toga se odustalo nakon što su se pobunili mještani tog sela. Ranije su to učinili mještani sela Kruče, jer je kabasti otpad odlagan na deponiji Hije, koja je zatvorena još 2012. Nalazila se, inače, na brdu Mavrijan, nekoliko stotina metara od mora!?
Rukovodstvo Komunalnog se već osam mjeseci dovija na razne načine sa odlaganjem ove vrste otpada, dok građani pokreću tužbe protiv čelnika tog javnog preduzeća. Rješenja nema ni odlazeća opštinska vlast. Niti ga, čini se, traži iako se približava glavna sezona.
Ogromno odlagalište otpada je i Port Milena, nekada najveće mrijestilište ribe na Mediteranu. Ovaj kanal je više od dvije decenije ekološka bomba. Odavde se posebno ljeti širi nesnosni smrad.
,,Ovako mi čekamo sezonu već godinama. Ljeti kanalizacija smrdi, posebno predveče kada se svi vraćaju s plaže. No, mi sami ne možemo popraviti situaciju. Obećavaju godinama da će riješiti problem, ali to nikako da se dogodi”, kaže mještanin Cano Ljazoja. On kaže da na pitanje turista što to smrdi samo slegnu ramenima.
Tone otpada razbacane su i po ulcinjskim plažama gdje dospijeva Bojanom iz unutrašnjosti, a potom radom morskih struja. „Kada se podigne vodostaj, voda pokupi sve sa obala i izbaci na ušće ili kod nas. Najveći dio završi u moru. Mi pokupimo to što ima oko kućica, ali ne možemo da očistimo čitavu prirodu”, kaže ribar Boris Mihailović.
Prema riječima Mahmuta Karastanovića iz NVO-a Bojana, u smeću koje pristiže ima svega: od igle do lokomotive, ali najviše zabrinjava medicinski otpad. ,,Za nekoliko godina, ako se ne riješi, ovo će postati pustinja, a od prelijepog ostrva Ada – smetlište”, kaže on. ,,Zbog zagađenja sve je manje ribe u toj rijeci, a voda je veoma lošeg kvaliteta na ušću Bojane u Jadransko more”, upozorava Karastanović.
Na pritužbe da je za ovakvo stanje odgovorno i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, odgovaraju da su tokom prošle godine na žiro-račun Opštine Ulcinj uplatili preko 700.000 eura. ,,Taj prihod u skladu sa Zakonom o finansiranju lokalne samouprave i u skladu sa Ugovorom o korišćenju i namjeni prihoda od naknada za korišćenje morskog dobra zaključenog između Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom i opštine, je namijenjen za održavanje komunalnog reda u zoni morskog dobra”, navode iz tog preduzeća.
Bez podrške Opštine, sa ogromnim brojem zapošljenih kojima zarade kasne šest mjeseci, visokim kreditnim i poreskim obavezama, ulcinjski komunalci više ne mogu da odgovore svim zahtjevima.
Zato je očekivano smatraju u URA, što su posegnuli za dokazanim rješenjem: povećali su račune za odvod smeća. ,,Najlakše je povećati cijene usluga i udariti po redovnim platišama. Ali, to je legalna pljačka! Nema mjesta u svijetu gdje su računi za odvod smeća jednaki ili čak i veći od računa za električnu energiju” ukazuju iz ove opozicione stranke.
Smeće i nelegalne mini deponije su prvo što primijete strani gosti. „Njihove pritužbe se uglavnom odnose na smeće, buku (muzika iz ugostiteljskih objekata), nestanak struje i vode, nelegalno izdavanje smještaja, neizdavanje fiskalnih računa i nepoštovanje pravilnika o kupalištima”, kažu u Nacionalnoj turističkoj organizaciji Crne Gore.
Iz NVO Zeleni korak upozoravaju da je pojava na desetine deponija velika antipropaganda za ulcinjski turizam. ,,To je naša velika sramota. Lokalna vlast ne čini ništa da riješi problem. Ako sezona bude dobra lokacije Bojane, Valdanosa, naših plaža, će da vrve od turista. Zamislite kada vide smeće, kako će reagovati. Smijaće nam se ljudi šta smo dozvolili da nam ovako izgledaju lokaliteti koje promovišemo kao turistič-ke bisere”, kaže izvršni direktor te organizacije Dželjal Hodžić.
On ističe da mi moramo poštovati sebe i našu prirodnu sredinu, kako bi i gosti poštovali nas tj. našu okolinu. ,,Ako ovako nastavimo, nećemo daleko stići. Nevjerovatno, ako se zna da je prije više od tri decenije Ulcinj bio zvanično proglašen najčistijim gradom na čitavoj jadranskoj obali”, zaključuje čelnik Zelenog koraka.
Mustafa CANKA