U Mehinom poimanju svijeta i života nema ljepše situacije nego kada može svoju bjelinu prosuti,a sad je vjetrom mostarskim i obogatiti, oplemeniti
Koliko god puta da pišem o Mehi Sefiću i njegovom slikarstvu uvijek sam na istom:iznimno teško prodirem u taj bijeli akvarij u koji kao da je maestro skrovito skrio sve tajne koje je za burnoga života čuvao i malo s kim želio podijeliti.
Ono čega se najviše sjećam iz svoga mostarskoga djetinjstva je vjetar. Nikada burin po dalmatinsku, već oštra hercegovačka bura,opora ko raštika koju sam cijeloga života obožavao. Sefićev je vjetar poetičan,sav u nekom gotovo kazališno-baletnom njihanju. To su elegantna, tanka stabla koja kao da su na proputovanju kroz osunčani ambijentmostarskih ravnodnevica i čudesnih zalazaka sunca. Od tih elegantnih stabalaodvajaju se neke prpošne grane,neke stabljike u nastajanju, i u ovom trenu i u nestajanju.
Meha je Sefić zaboravio da je za vrijeme bura ponekad nebo nad Mostarom sivo, pa i crne se tu boje navuče,pa u ozračju ove vjetrušine evo opet usklika sefićevske svjetlosti,one koja ne dopušta niti sivi, a kamoli crni ton da pristupi sefićijani ni sa jedne strane.
Cijela Sefićeva slika u ulju Vjetar je ustvari jedan razbokoreni baletni pa de de.Sefić slika gib stabla kao prekrasnu baletnu piruetu.
U Mehinom poimanju svijeta i života nema ljepše situacije nego kada može svoju bjelinu prosuti,a sad je vjetrom mostarskim i obogatiti,oplemeniti. Sve je na ovoj slici sefićevski svijet,u kojem nema i ne može biti išta prljavo i nečisto na bilo koji način. Slika je to iz duše bijele i sefićevski tankoćutne.
Kad slika mostarske platane ovaj slikar i šansonjer rasipa tonovlje kao lišće platansko,on slika glazbu propadanja lišća jesenskog kroz već omatorilu krošnju i deblo čuvenih platana sa mostarskog rondoa… Vide se tu kod Sefića konture gradskosti, ali na slici dominiraju listovi kao nestvarni tonovi pobjegli iz neke glazbene partiture i kajdanke…
Negdje u daljini slikar tu glazbenu harmoniju prekida vertikalama, znam sigurno, dragih mu starih rasklimatanih stolica iz boemski intonirane kavane Rondo, te vertikale kao da su basovi u ovoj platanskoj simfoniji.
Nema danas više onog našeg rondoa,ni kavane što se tako zvala, nema ni Mostara Mehinoga i našega. Zato kao da iz ove Sefićeve slike prkosno na način Šostakoviča progovara tuga i opomena,da ovi platani savijeni po glazbenom ključu, vrište za boljim vremenom, koje je, nažalost, bilo naša draga prošlost!
Gradimir GOJER