Izgradnjom zatvora, koja se najavljuje već deceniju, a poslednjih pet godina i planira u kapitalnom budžetu, dio mojkovačke opštine pored Tare trebalo je i da dobije novi put. U iščekivanju Vlade da ispuni obećanja, lokalne vlasti su u tu saobraćajnicu ulagale tek toliko da ostane prohodna. Mojkovčani su sada ljuti na Vladu, što je, odustajući od zatvora, odustala i od rekonstrukcije puta
Mojkovačni su, poslije skoro deceniju obećanja, nedavno saznali da je Vlada najvjerovatnije odustala od gradnje zatvora u njihovoj opštini. Tog projekta nema u planiranom kapitalnom budžetu za narednu godinu, a kada nema zatvora, nema novca za rekonstruisanje puta do Stevanovca, gdje je trebalo da se gradi zatvor, odnosno do Slatine. Bar za sada. Nova sabraćajnica , umjesto postojeće neuslovne, uz obećana radna mjesta, bio je jedan od najznačajnijih benefita da su se ostvarilli planovi iz vremena kada je na vlasti bila Demokratska partija socijalista (DPS).
To što u planiranom budžetu nema novca namijenjenog novom putu, početkom ove sedmice bio je razog kratke blokade magistralnog puta ka Bijelom Polju nekoliko desetina mještana Prošćenja. U tom selu kažu da su zatvor jedva čekali, najviše zbog gradnje novog puta, koja je dio projekta.
“Ako Vlada odustaje od izgradnje zatvora, tražimo da se izgradi put prema selu Prošćenje. Projekat za izgradnju puta je već uradila Opština, a amandam za njegovu realizaciju predložio je dr Vladimir Dobičanin, poslanik Ujedinjene u Skupštini Crne Gore “, podsjetili su mještani.
Sudeći po izjavama čelnika lokalne vlasti, jasno je da na gradnju zatvora više ne računaju. Planove o tom projektu vezuju za svoje prethodnike na vlasti i “DPS viziju razvoja Mojkovca”. Selima uz Taru su, umjesto zatvorskih radnih mjesta, sada namijenili razvoj poljoprivrede. Ipak, od stava da država treba da obezbijedi novac za rekonstrukciju puta do Slatine ne odustaju.
“Zatvor je bio investicioni projekat DPS-a i njihove vizije razvoja Mojkovca. Upravo takav razvoj i budućnost su nam namijenili kadrovi te stranke u Mojkovcu. Naša je vizija sasvim drugačija, taj dio opštine planiramo da valorizujemo u turističko poljoprivredni kraj, to je budućnost prelijepog dijela naše opštine koji leži tik uz rijeku Taru. Budućnost toga kraja sigurno neće biti zatvori, a takve ideje DPS-a vuku korijene iz vremena totalitarizma i diktature. Naravno da podržavamo mještane Prošćenja da istraju u borbi za put sa cjelokupnom infrastrukturom”, kazao je Monitoru predsjednik lokalnog parlmenta Marko Janketić (Demokrate).
On apeluje na Vladu “da se obaveže i izgradi put od Mojkovca do Stevanovca”. Projektna dokumentacija je, potvrđuje, gotova, ali novca fali.
Iz kabineta predsjednika Opštine Veska Delića (Za budućnost Mojkovca) nedavno su saopštili da su mještani Prošćenja dugo godina “bili taoci najave gradnje, pa je tako put u zaista lošem stanju”. Obećavaju popravke u obimu mogućnosti lokalne uprave i poručuju Vladi i Ministarstvu pravde “da bi izgradnja puta od Mojkovca do Stevanovca bilo najmanje što mogu da urade za taj kraj”.
Put do lokacije na kojoj je trebalo da se gradi zatvor nije u lošem, nego u katastrofalnom stanju, kažu za Monitor u mojkovačkom odboru URA, koja je takođe dio lokalne vladajuće kolaicije. Podsjećaju da je Prošćenje, površinom, najveće selo u Crnoj Gori, te da su “godinama očekivali da državne vlasti da ispune svoja obećanja”. Obećanja su formalizovana u Strategiji za izvršenje krivičnih sankcija za period od 2017. do 2021. i akcionom planu za njeno sprovođenje, kojom je predviđena i gradnja zatvora na sjeveru Crne Gore.
“Vlada Crne Gore nije pitala Mojkovčane da li im je prihvatljivo da se odustane od izgradnje nečega što iščekuju više godina, ali će, htjeli ili ne, svakako čuti njihov glas. Ako već u državnoj vlasti ne mare za razvoj Mojkovca, ako ne žele nova radna mjesta na sjeveru, ako im je cilj da Mojkovčani i Mojkovčanke nastave da se iseljavaju iz svog grada, da makar obezbijede pristojne uslove onima koji uprkos svemu ostaju”, poručuju iz URA.
Iz Ministarstva pravde su, prije nešto više od mjesec, saopštili da je “zbog bezbjednosti, efikasnog funkcionisanja i finansija mnogo bolje rješenje da se sa znatno manje novca prošire kapaciteti zatvora u Spužu, umjesto da se sve u Mojkovcu gradi od nule”. U skladu sa glavnim projektom predračunska vrijednost izvođenja radova i opremanja objekta zatvora sada bi koštala 29,76 miliona eura. Pored izgradnje objekta , trebalo bi realizovati infrastrukturne projekte čija je procijenjena vrijednost 8,83 miliona eura. Kako je objašnjeno iz Ministarstva, bila bi neophodna rekonstrukcija pristupnog puta, regulacija korita rijeke Tare u cilju zaštite lokacije od plavljenja, izgradnja napojne trafostanice i izgradnja distributivne vodovodne mreže. Ni ta cifra nije konačna, jer ne obuhvata cijenu eksproprijacije i izgradnje pristupnog puta dužine 3,8 km. Još nije završena revizija glavnog projekta za koju je Uprava za kapitalne projekte, nakon sprovedenog tendera , zadužila danilovgradsku firmu “Ing invest”.
Izgradnja zatvora u Mojkovcu minulih pet godina bila je planirana svakim budžetom. Za gradnju tog objekta planirano je uzimanje kredita od Banke za razvoj Savjeta Evrope (CEB). Ideja o mojkovačkom zatvoru prvi put je objelodanjena 2014. godine u akcionom planu za pregovaračko Poglavlje 23. Iz godine u godinu, procijenjena vrijednost radova je rasla. Od 15 miliona eura 2020.godine, preko 23 milona eura dvije godine kasnije do blizu 40 ove godine. Navodno, relizaciju je usporila i pandemija, ali se sve do ove jeseni niko nije pominjao mogućnost odustajanja od mojkovačkog zatvora.
Bilo je planirano da se gradi na lokaciji Stevanovac, koja je površine 48,574 metra kvadratna, dok je površina objekta trebalo da bude 20.000 metara kvadratnih. Zatvor je bio predviđen za 200 osoba lišenih slobode i za 110 zaposlenih. Takođe, idejno je predviđena i mogućnost povećanja kapaciteta do 50 mjesta. Što je bilo razmatrano i prilikom izrade tehničke dokumentacije.
Planirano je da zatvor ima tri segmenta – zatvorsku direkciju, uključujući i istražni zatvor, zatim zatvor za kratkoročne kazne i zatvor za dugoročne kazne. Ideja je bila i da se izgrade upravne zgrade, zdravstvene ustanove, sportski tereni i prijemnice sa parkingom.Iz Ministarstva pravde prošle godine su najavili da će “Vlada blagovremeno planirati nova zapošljavanja kako bi osigurala usklađenost s aktivnostima obuke zaposlenih u novom zatvorskom objektu”.
Prvobitno je bilo planirano da se zatvor za sjevernu regiju gradi u Bijelom Polju, ali predložena parcela nekadašnjeg vojnog kompleksa Cerovo pokriva površinu od 12.500 kvadrata, pa nije ispunjavala ni minimum uslova za takvu vrstu objekta. Zbog toga je odlučeno da lokacija budućeg zatvora bude u mojkovačkom naselju Stevanovac, istočno od Mekića kule, ispod lokalnog puta Mojkovac-Slatina.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ