Povežite se sa nama

Izdvojeno

DUGO OBEĆAVANOG PROJEKTA IZGRADNJE ZATVORA U MOJKOVCU VIŠE NEMA U KAPITALNOM BUDŽETU: Ni zatvora u Stevanovcu, ni puta ka Slatini

Objavljeno prije

na

Izgradnjom zatvora, koja se najavljuje već deceniju, a poslednjih pet godina i planira u kapitalnom budžetu, dio mojkovačke opštine pored Tare trebalo je i da dobije novi put.  U iščekivanju Vlade da ispuni obećanja, lokalne vlasti su u tu saobraćajnicu ulagale tek toliko da ostane prohodna.  Mojkovčani su sada ljuti na Vladu, što je, odustajući od zatvora,  odustala i od rekonstrukcije puta

 

 

Mojkovačni su, poslije skoro deceniju obećanja, nedavno saznali da je Vlada najvjerovatnije odustala od gradnje zatvora u njihovoj opštini. Tog projekta nema u planiranom kapitalnom budžetu  za narednu godinu, a kada nema zatvora, nema novca za rekonstruisanje puta do Stevanovca, gdje je trebalo da se gradi zatvor, odnosno do Slatine. Bar za sada. Nova sabraćajnica , umjesto postojeće neuslovne, uz obećana radna mjesta, bio je jedan od najznačajnijih benefita  da su se  ostvarilli planovi iz vremena kada je na vlasti bila Demokratska partija socijalista (DPS).

To što u planiranom budžetu nema novca namijenjenog novom putu, početkom ove sedmice bio je razog kratke blokade magistralnog puta ka Bijelom Polju nekoliko desetina mještana Prošćenja. U tom selu kažu da su zatvor jedva čekali, najviše zbog gradnje novog puta, koja je dio projekta.

“Ako Vlada odustaje od izgradnje zatvora, tražimo da se izgradi put prema selu Prošćenje. Projekat za izgradnju puta je već uradila Opština, a amandam za njegovu realizaciju predložio je dr Vladimir Dobičanin, poslanik Ujedinjene u Skupštini Crne Gore “, podsjetili su mještani.

Sudeći po izjavama čelnika lokalne vlasti,  jasno je da na gradnju zatvora više ne računaju. Planove o tom projektu vezuju za svoje prethodnike na vlasti i “DPS viziju razvoja Mojkovca”. Selima uz Taru su, umjesto zatvorskih radnih mjesta, sada namijenili razvoj poljoprivrede. Ipak, od stava da država treba da obezbijedi novac za rekonstrukciju puta do Slatine ne odustaju.

“Zatvor je bio investicioni projekat DPS-a i njihove vizije razvoja Mojkovca.  Upravo takav razvoj i budućnost su nam namijenili  kadrovi te stranke u Mojkovcu. Naša je vizija sasvim drugačija, taj dio opštine planiramo da valorizujemo u turističko poljoprivredni kraj, to je budućnost  prelijepog dijela naše opštine koji leži tik uz rijeku Taru. Budućnost toga kraja sigurno neće biti zatvori, a takve ideje DPS-a vuku korijene iz vremena totalitarizma i diktature. Naravno da podržavamo mještane Prošćenja da istraju u borbi za put sa cjelokupnom infrastrukturom”, kazao je Monitoru predsjednik lokalnog parlmenta Marko Janketić (Demokrate).

On apeluje na Vladu “da se obaveže i izgradi put od Mojkovca do Stevanovca”. Projektna dokumentacija je, potvrđuje, gotova, ali novca fali.

Iz kabineta predsjednika Opštine Veska Delića (Za budućnost Mojkovca) nedavno su saopštili da su mještani Prošćenja dugo godina “bili taoci najave gradnje, pa je tako put u zaista lošem stanju”. Obećavaju popravke u obimu mogućnosti lokalne uprave i poručuju Vladi i Ministarstvu pravde  “da bi izgradnja puta od Mojkovca do Stevanovca bilo najmanje što mogu da urade za taj kraj”.

Put do lokacije na kojoj je trebalo da se gradi zatvor nije u lošem, nego u katastrofalnom stanju, kažu za Monitor u  mojkovačkom odboru URA, koja je takođe dio lokalne vladajuće kolaicije. Podsjećaju da je Prošćenje, površinom,  najveće selo u Crnoj Gori, te da su “godinama očekivali da državne vlasti da ispune svoja obećanja”. Obećanja su formalizovana u Strategiji za izvršenje krivičnih sankcija za period od 2017. do 2021. i akcionom planu za njeno sprovođenje,  kojom je predviđena i gradnja zatvora na sjeveru Crne Gore.

“Vlada Crne Gore nije pitala Mojkovčane da li im je prihvatljivo da se odustane od izgradnje nečega što iščekuju više godina, ali će, htjeli ili ne, svakako čuti njihov glas. Ako već u državnoj vlasti  ne mare za razvoj Mojkovca, ako ne žele nova radna mjesta na sjeveru, ako im je cilj da Mojkovčani i Mojkovčanke nastave da se iseljavaju iz svog grada, da makar obezbijede pristojne uslove onima koji uprkos svemu ostaju”, poručuju iz  URA.

Iz Ministarstva pravde su, prije nešto više od mjesec,  saopštili da je “zbog bezbjednosti, efikasnog funkcionisanja i finansija mnogo bolje rješenje da se sa znatno manje novca prošire kapaciteti zatvora u Spužu,  umjesto da se sve u Mojkovcu gradi od nule”. U skladu sa glavnim projektom predračunska vrijednost izvođenja radova i opremanja objekta zatvora sada bi koštala 29,76 miliona eura. Pored  izgradnje  objekta , trebalo bi realizovati infrastrukturne projekte čija je procijenjena vrijednost 8,83 miliona eura.  Kako je objašnjeno iz Ministarstva, bila bi neophodna rekonstrukcija pristupnog puta, regulacija korita rijeke Tare u cilju zaštite lokacije od plavljenja, izgradnja napojne trafostanice i izgradnja distributivne vodovodne mreže. Ni ta cifra nije konačna, jer ne obuhvata cijenu eksproprijacije i izgradnje pristupnog puta dužine  3,8 km. Još nije završena revizija glavnog projekta za koju je Uprava za kapitalne projekte,  nakon sprovedenog tendera , zadužila danilovgradsku firmu “Ing invest”.

Izgradnja zatvora u Mojkovcu  minulih pet godina bila je planirana svakim budžetom. Za gradnju tog objekta planirano je uzimanje kredita od Banke za razvoj Savjeta Evrope (CEB). Ideja o mojkovačkom zatvoru prvi put je objelodanjena 2014. godine u akcionom planu za pregovaračko Poglavlje 23.  Iz godine u godinu, procijenjena vrijednost radova je rasla.  Od  15 miliona eura 2020.godine, preko 23 milona eura dvije godine kasnije do blizu 40 ove godine. Navodno,  relizaciju je usporila i  pandemija, ali se sve do ove jeseni niko nije pominjao mogućnost odustajanja od mojkovačkog zatvora.

Bilo je planirano da se gradi na lokaciji Stevanovac,  koja je površine 48,574 metra kvadratna, dok je površina objekta trebalo da  bude 20.000 metara kvadratnih. Zatvor je bio predviđen za 200 osoba lišenih slobode i za 110 zaposlenih. Takođe, idejno je predviđena i mogućnost povećanja kapaciteta do 50 mjesta. Što je bilo razmatrano i prilikom izrade tehničke dokumentacije.

Planirano je da zatvor ima tri segmenta – zatvorsku direkciju, uključujući i istražni zatvor, zatim zatvor za kratkoročne kazne i zatvor za dugoročne kazne. Ideja je bila i da se izgrade  upravne zgrade, zdravstvene ustanove, sportski tereni i prijemnice sa parkingom.Iz Ministarstva pravde prošle godine su najavili da će “Vlada blagovremeno planirati nova zapošljavanja kako bi osigurala usklađenost s aktivnostima obuke zaposlenih u novom zatvorskom objektu”.

Prvobitno je bilo planirano da se zatvor za sjevernu regiju gradi u Bijelom Polju, ali predložena parcela nekadašnjeg vojnog kompleksa Cerovo pokriva površinu od 12.500 kvadrata, pa nije ispunjavala ni minimum uslova za takvu vrstu objekta. Zbog toga je odlučeno da lokacija budućeg zatvora bude u mojkovačkom naselju Stevanovac, istočno od Mekića kule, ispod lokalnog puta Mojkovac-Slatina.

                                                                                                Dragana ŠĆEPANOVIĆ

 

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo