Uprava za zaštitu kulturnih dobara je godinu dana bez direktora. Sva akta dokumente i rješenja protivzakonito potpisuje Balša Perović. Za v. d direktora Uprave njega je imenovala 6. aprila 2023, tadašnja ministrica kulture Maša Vlaović na period do šest mjeseci. Inače, četvrta je godina kako Uprava nema stabilno rukovodstvo. Otvorena su vrata divljim graditeljima da prekrajaju i prirodu i istoriju
Ako kojim slučajem uputite zahtjev za izradu konzervtorskih uslova, a nijeste veliki investiitor, ili prijavite nelegalnu gradnju u starom gradu Bara, Budve, Ulcinja, otkrijete neki velelepni manastirski konak, pa se obratite Upravi za zaštitu kulturnih dobara – na odgovor čete čekati mjesecima.
Manjak radnika? Ne baš, ali nevolja jeste. Od trideset dva zaposlena službenika u Upravi njih petoro već godinu dana nije došlo na svoje radno mjesto. Prema podacima iz Ministarstva finansija nijesu ni na bolovanjima. Pustio ih direktor.
Istovremeno su razvili privatne biznise. Kome trebaju može ih potražiti po kolašinskim kafeima, mojkovačkm sijelima i etno selima, provozati se sa njima jahtama Boke… Kusati kozje mlijeko i sireve, domaći proizvod službenika Uprave. Da se ostali zaposleni ne bi osjetili zapostavljenim i za njih važi popust. Ako i dodju na posao, a često ne dođu, koriste obećano premijerovo sedmočasovno radno vrijeme, sa golemim kafe pauzama.
Uprava za zaštitu kulturnih dobara je godinu dana bez direktora. Sva akta dokumenta, rješenja potpisuje (protivzakonito) Balša Perović. Za vršioca dužnosti direktora Uprave za zaštitu kulturnih dobara njega je imenovala 6. aprila 2023, tadašnja ministrica kulture Maša Vlaović na period do šest mjeseci. Nakon isteka zakonskog roka, dakle već od 6. oktobra 2023. Uprava je bez rukovodioca. Konkurs za izbor direktora Uprave završen je u julu 2023. Tada je bolje rezultate od Perovića pokazala njegova protivkandidatkinja. Uzalud.
Tako to radi država. A da li ovo neimenovanje direktora Uprave ide na ruku i Mitropoliji crnogorsko primorskoj i Eparhija budimsko nikšićkoj ? Prema Zakonu o zaštiti kulturnih dobara trogodišnji rok za revalorizaciju kulturnih dobara istekao je u julu 2022. godine, a petogodišnji rok za donošenje novih rješenja o utvrđivanju statusa kulturnog dobro istekao je u martu 2024. Od tada nijedno kulturno dobro u Crnoj Gori nema svoju zaštićenu okolinu. Dakle, možete graditi višespratnice i konake, bez bojazni od Uprave za zaštitu kulturnih dobara ili inspektorke za kulturna dobra bivše Uprave za inspekcijske poslove. Buja nelegalna gradnja koja narušava autentičnost objekata, devastiraju se manastiri, niču konaci, kameni trotoari, visoki bedemi… Svjedoci smo nelegalnih radova u manastirima Duga, Župa, Kosijerevo, Moračnik, Ćelija piperska, Manastiru Stanjevici, Podlastva Duljevo ,Ostrog , Amfiteatar Rezevici.
Već je, inače, četvrta godina kako Uprava nema stabilno rukovodstvo. Time su otvorena vrata divljim graditeljima da bez saglasnosti struke crtaju neke drugačije sakralne objekte, neke velelepne hotele po Boki, rade i grade u zaštićenoj zoni Kotora, prekrajajući i prirodu i istoriju.
Uz sve to, Balša Perović uredno koristi nezakonito ,,nametnutu” privilegiju rukovodioca. Svoju nevjenčanu suprugu postavio je u komisiju za stručni tim HIA studija za zastićeno područje UNESCO-a gdje, prema našim podacima, prihoduje i do 6000 eura po studiji. A nije da nema i drugih arhitekata. Zove li se to, starinski, konflikt interesa?
Integritet Uprave je narušen. Oni koji bi trebali da to vide prave se slijepi. Ostalo su nužne posljedice. Dalekosežne.
Stela KOVAČ