Povežite se sa nama

DETEKTOR

Državna uprava bez osiguranja  

Objavljeno prije

na

Ministarstvo finansija potrošilo je za tri mjeseca 814 miliona eura. To je oko 40 odsto prošlogodišnjeg budžeta koji je bio dvije milijarde i 60 miliona. Ako se ne ostvare projekcije o prihodima od turizma, vjerovatno će se morati pribjeći novom zaduživanju

 

Polisa za osiguranje lica od posljedice nesrećnog slučaja za potrebe organa Državne uprave istekla je danas, u srijedu 31. marta dok nastaje ovaj tekst. To znači da zaposleni službenici u slučaju povrede na radu nemaju osiguranje i ne dobijaju nadoknadu, koja im zakonski pripada.

Zakon o bezbjednosti i zdravlju na radu u članu 53, stav 1 glasi: „Zaposleni moraju biti osigurani za vrijeme obavljanja posla, na radnom mjestu i van njega. Osigurani su i na putu od kuće do posla i nazad, kao i na službenim putovanjima.”

Razlog za ovu nevolju sa polisama za osiguranje zaposlenih u državnoj upravi, za koje je zadužena Uprava za katastar i državnu imovinu, leži u privremenom finansiranju i odvajanju tek jedne dvanaestine potrošenih sredstava od prošle godine. Kako i za april važi režim privremenog finansiranja, a sve su prilike da će se nastaviti i u maju i junu, novac namijenjen za mjesečne potrebe ne može pokriti te troškove. Zapošljeni službenici neka se mole Bogu da ih mimoiđu nezgode i povrede.

Privremeno finansiranje je praktično blokiralo rad Uprave za katastar i državnu imovinu. Osiguravajućim kućama se ne plaćaju rate za lizing službenih automobila. Na svim ugovorima se bilježi kašnjenje do 90 dana, a i ta granica će se preći do pojavljivanja ovog broja Monitora na kioske. Kako dobavljači objašnjavaju Detektoru, svaki ugovor pojedinačno predstavlja Crnu Goru i ako samo jedan pređje 90 dana kao neizmirena obaveza, država ce dobiti R status u cijeloj Erste grupi. To prosto znači da Crna Gora ulazi u rizičnu zonu i kod Erste banke u Evropi se više se ne može zaduživati.

Puno je razloga da se novi v.d. direktora Uprava za katastar i državnu imovinu, funkcioner Demokratskog fronta Koča Đurišić, dobro zamisli. Uprava za katastar i držvnu imovinu ima preko 1000 potpisanih ugovora o djelu, ugovora o povremenim poslovima. Ti ljudi su zapošljeni u ministarstvima i upravama širom Crne Gore kao tehničko osoblje, obezbjeđenje, kafe kuvarice i

čistačice… Svi njihovi ugovori, koje je potpisao bivši direktor Blažo Šaranović, važe do prvog juna. Nova vlada je najavila da svi ti ugovori moraju biti raskinuti. Novim budžetom nije odobren novac za nova zapošljavanja. Umjesto obezbjeđenja na ulaznim vratima zgrade Državne uprave može se naći neki savjetnik za opšte i pravne poslove.

Mnogo toga je ovih mjeseci pokrivano pričom o štednji i borbi nove vlade protiv rasipništva. Red je i tom konju pogledati u zube. Stvari u prvom ovogodišenjem kvartalu stoje malo drugačije. Ministarstvo finansija potrošilo je za tri mjeseca 814 miliona eura.To je oko 40 odsto prošlogodišnjeg budžeta koji je bio dvije milijarde i 60 miliona. Ako se ne ostvare projekcije o prihodima od turizma, vjerovatno slijedi novo zaduživanje.

Pred Vladom su ogromne teškoće. Kapitalne investicije koje stoje. Privremeno finansiranje nas vraća unazad – ne plaćaju se rate zaostale za režije, rate za kancelarijski materijal, ne kupuju se kompjuteri i računovodstvena oprema, ne izlazi na teren radi brige o nekom problemu, kulturnom dobru, na primjer, jer nema  auta, ne organizuju konkursi, projekti…

Sliku upotpunjuju i ovi prizori. Poslije tri mjeseca ostali su neplaćeni i sad su već ugašeni službeni telefoni. Internet i fiksni telefonii rade samo onima koji dobro poznaju nekoga u Telenoru. Ono, učini mi – ka čo’eku. Živjeli.

Stela O.KOVAČ

Komentari

DETEKTOR

Javašluk u Upravi za zaštitu kulturnih dobara

Objavljeno prije

na

Objavio:

Uprava za zaštitu kulturnih dobara je godinu dana bez direktora. Sva akta dokumente i  rješenja protivzakonito potpisuje Balša Perović. Za v. d  direktora Uprave njega je imenovala 6. aprila 2023, tadašnja ministrica kulture Maša Vlaović na period do šest mjeseci. Inače, četvrta je godina kako Uprava nema stabilno rukovodstvo. Otvorena su vrata divljim graditeljima da prekrajaju i prirodu i istoriju

 

Ako kojim slučajem  uputite  zahtjev za izradu konzervtorskih uslova, a nijeste veliki investiitor,  ili prijavite nelegalnu gradnju u starom gradu Bara, Budve,  Ulcinja,  otkrijete neki velelepni manastirski konak,  pa se obratite Upravi za zaštitu kulturnih dobara –  na odgovor čete čekati mjesecima.

Manjak radnika? Ne baš,  ali nevolja jeste. Od trideset dva zaposlena službenika u Upravi njih petoro već godinu dana nije došlo na svoje radno mjesto. Prema podacima iz Ministarstva  finansija nijesu ni na bolovanjima. Pustio ih direktor.

Istovremeno su razvili privatne biznise. Kome trebaju može ih potražiti  po kolašinskim kafeima, mojkovačkm sijelima i etno selima, provozati se sa njima  jahtama Boke… Kusati kozje mlijeko i sireve, domaći proizvod službenika Uprave. Da se ostali zaposleni ne bi osjetili zapostavljenim i za njih važi popust. Ako i dodju na posao,  a često ne dođu, koriste obećano premijerovo sedmočasovno radno vrijeme,  sa golemim kafe pauzama.

Uprava za zaštitu kulturnih dobara je godinu dana bez direktora. Sva akta dokumenta,  rješenja potpisuje (protivzakonito)  Balša Perović. Za vršioca dužnosti direktora Uprave za zaštitu kulturnih dobara njega je imenovala  6. aprila 2023,  tadašnja ministrica kulture Maša Vlaović na period do šest mjeseci. Nakon isteka zakonskog roka, dakle  već od 6. oktobra 2023. Uprava je bez rukovodioca. Konkurs za izbor direktora Uprave završen je u julu 2023. Tada je bolje rezultate od Perovića  pokazala njegova protivkandidatkinja. Uzalud.

Tako to radi država. A da li ovo neimenovanje direktora Uprave ide na ruku i Mitropoliji crnogorsko primorskoj i Eparhija budimsko nikšićkoj ? Prema Zakonu o zaštiti kulturnih dobara trogodišnji rok za revalorizaciju kulturnih dobara istekao je u julu 2022. godine, a petogodišnji rok za donošenje novih rješenja o utvrđivanju statusa kulturnog dobro istekao je u martu 2024. Od tada nijedno kulturno dobro u Crnoj Gori nema svoju zaštićenu okolinu. Dakle, možete graditi višespratnice i konake, bez bojazni od Uprave za zaštitu kulturnih dobara ili inspektorke za kulturna dobra bivše Uprave za inspekcijske poslove. Buja nelegalna gradnja koja narušava autentičnost objekata, devastiraju se manastiri, niču konaci, kameni trotoari, visoki bedemi… Svjedoci smo nelegalnih radova u manastirima Duga, Župa, Kosijerevo, Moračnik,  Ćelija piperska, Manastiru Stanjevici, Podlastva Duljevo ,Ostrog , Amfiteatar Rezevici.

Već je, inače,  četvrta  godina kako Uprava nema stabilno rukovodstvo. Time  su otvorena vrata divljim graditeljima da bez saglasnosti struke crtaju neke drugačije sakralne objekte, neke velelepne hotele po Boki, rade i grade u zaštićenoj zoni Kotora,  prekrajajući i  prirodu i istoriju.

Uz sve to, Balša Perović uredno koristi nezakonito ,,nametnutu” privilegiju rukovodioca. Svoju nevjenčanu suprugu postavio je u komisiju za stručni tim HIA studija  za zastićeno područje UNESCO-a gdje,  prema našim podacima,  prihoduje i do 6000 eura po studiji.  A nije da nema i drugih arhitekata. Zove li se to, starinski, konflikt interesa?

Integritet Uprave je narušen. Oni koji bi trebali da to vide prave se slijepi. Ostalo su nužne posljedice. Dalekosežne.

Stela KOVAČ

Komentari

nastavi čitati

DETEKTOR

Devastacija kulturne baštine u prisustvu države

Objavljeno prije

na

Objavio:

Uprava za zaštitu kulturnih dobara za konsultanske usluge angažovala je firmu ICL Montenegro, u čijem je timu arhitekta Božidar Božović, bivši direktor Uprave.  Samo da se ne desi da ta firma angažovana da, obimne radove na manastiru Ćelija piperska „obustavi i kulturno dobro zaštiti” isto onako kao što je  Uprava zaštitila manastire Stanjević, Reževići, Beška, u vrijeme Božovićevog direktorskog mandata

 

Nastavlja se devastacija crnogorskih kulturnih dobara. U manastiru Ćelija piperska postavljeno je centralno grijanje, mermerne ploče i laminat. Tu su i radijatori na kamenim zidovima. Vidljivi. Zidovi su oslikani novim živopisom, proširen je konak. U dvorištu mansatira postavljena je bista ubijenog urednika Dana novinara Duška Jovanovića. Na ulazu je asfaltirana saobraćajnica kao prilaz za novoformirane garaže.

Šta za to vrijeme radi Uprava za zaštitu kulturnih dobara? Angažuje konsultante. Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije, Uprava za zaštitu kulturnih dobara, na čijem je čelu kadar DPS-a Maja Ćetković, za konsultanske usluge angažovala je firmu ICL Montenegro, u čijem je timu arhitekta Božidar Božović, bivši direktor Uprave za zaštitu kulturnih dobara. Firma se, inače, bavi investicionim, finansijskim i pravnim konsaltingom.

Od 2014–2020 godine, za vrijeme mandata kadrova DPS-a, razvila se devastacija manastira i crkava uz prećutno odobrenje ili nesavjestan rad odgovornih u Upravi za zaštitu kulturnih dobara. Samo da bog pomognne pa da se ne desi da firma ICL Montenegro angažovana da obimne radove na manastiru Ćelija piperska „obustavi i kulturno dobro zaštiti” to uradi kao što je Uprava zaštitila manastire Stanjević, Reževići, Beška, u vrijeme Božovićevog direktorskog mandata. Svjedoci smo tamo izgrađenih velelepnih konaka, poput hotela sa više zvjezdica, terasa sa kovanim gvožđem, popločanih zelenih površina ispred manastirskih kompleksa, promijenjene unutrašnjosti, devastirane zastićene okoline i kulturnih dobara. Tužni su to prizori.

Kada bi Mitropolija crnogorsko primorska poštovala Zakon o zaštiti kulturnih dobara, morala bi od Uprave za zaštitu kulturnih dobara tražiti dozvolu za svaku intervenciju na manastiru ili crkvi, za konzervatorske uslove, kako kulturno dobro ne bi izgubilo taj status. MPC to ne radi. Pitanje je zašto je svih ovih godina tolerisana ta praksa? I šta je onda djelatnost Uprave za zastitu kulturnih dobara?

Sada je posebno aktuelno pitanje zašto je angažovana firma ICL Montenegro i na osnovu kojih referenci je odabrana?  Uvid u zaključeni Ugovor sa tom firmom  o pružanju konsultanstkih usluga pokazuje  da se on odnosi za poslove iz redovnih nadležnosti Uprave za zaštitu kulturnih dobara. Poslove za koje su sistematizovana radna mjesta. I za koje se primaju plate.

Prosto rečeno – angažovanje konsultanata nije bilo neophodno. Nego, eto, zbog nečega se Božidaru Božoviću, bivšem DPS direktoru Uprave, sada konsultantu –posrećilo.

Stela O. KOVAČ

Komentari

nastavi čitati

DETEKTOR

DETEKTOR: Direktor Mladen Zagarčanin – ugovor sa samim sobom

Objavljeno prije

na

Objavio:

2022. Vlada Crne Gore izdvojila je oko milion eura u 2022. godini Upravi za zaštitu kulturnih dobara. E, od tih para će V.D. direktor Uprave Mladen Zagarčanin da plati barskoj firmi Kadar plus poslove Revalorizacije kulturnih dobara. A firma Kadar plus će, na osnovu Ugovoru o djelu, da angažuje i isplaćuje njega za te iste poslove

 

V.D. direktor Uprave za zaštitu kulturnih dobara Mladen Zagarčanin sklopio je nedavno ugovor u ime Uprave za zaštitu kulturnih dobara sa firmom Kadar plus iz Bara da angažuje već zaposlene službenike Uprave da obavljaju poslove Revalorizacije kulturnih dobara. Istovremeno je i u svoje ime potpisao Ugovor o djelu sa pomenutom firmom, kojim se obavezuje da će  učestvovati u postupku izrade elaborata o Revalorizaciji kulturne baštine, definisati konzervatorske mjere, mjere zaštite, namjenu i način čuvanja i održavanja kulturnog dobra…

Kadar plus, naručilac posla se, tako, ugovorom obavezao da će V.D. direktoru Mladenu Zagarčaninu i ostalim službenicima Uprave za zaštitu kulturnih dobara isplaćivati nadoknadu po urađenom broju elaborata. A, elaborata je prilično. Oko 2000 je nepokretnih kulturnih dobara u Crnoj Gori.  Tu su i pokretna – slike, ikone, knjige… Biće posla, i lijepe zarade.

 

Sve kao u priči. U trenutku poslovnog zanosa partneri su samo zaboravili da svi zapošljeni u Upravi na čelu sa V.D. direktorom, baš za taj posao primaju plate. Iz budžeta. Vada Crne Gore svake godine izdvaja pozamašan novac poreskih obveznika ovoj instituciji zaduženoj da brine o našem kulturnom blagu. Prošle godine – 600.000 eura. U 2022. godini oko milion eura. E, od tih para će V.D. direktor Zagarčanin da isplaćuje firmu Kadar plus, dočim će ona da isplaćuje njega… Brrr .

Ah, da. Vlasnica barske firme Kadar plus je sestra pomoćnice V.D. direktora u Upravi za zaštitu kulturnih dobara Mladena Zagarčanina, takođe, iz Bara. Kadra četvorostruke minstrice Vesne Bratić.

Stela KOVAČ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo