Ono što su do sada nezvanično nagovještavali iz aktuelne kolašinske vlasti, predsjednica Opštine Željka Vuksanović nedavno je jasno saopštila na konferenciji za novinare – državna vlast kontinuirano umanjuje ovlašćenja i prihode te opštine. Vuksanovićeva je ukazala na niz poteza iz Podgorice, koji se mogu tumačiti kao nastojanje da se vladajućoj koaliciji u Kolašinu, koju čine Demokratski front, Socijalistička narodna partija i Socijaldemokratska partija, onemogući da grad finansijski konsoliduju i izvuku iz višedecenijskog sumnjivog poslovanja.
Ona tvrdi da je Ministarstvo finansija prekršilo autonomiju Opštine Kolašin kada na budžet za 2015. godinu, iako je Opština tražila, nije dalo mišljenje.
„Zakonom o finansiranju lokalne samouprave određeno je da se budžet opštine ne može donijeti ako Ministarstvo finansija da negativno mišljenje, a u ovom slučaju nikad nije dato mišljenje. Skupština je usvojila taj budžet, Demokratska partija socijalista je kod Ustavnog suda pokrenula postupak. Sljedeće godine Ustavni sud je donio odluku u kojoj je nevedeno da je taj budžet bio nezakonit”, saopštila je Vuksanovićeva.
Predsjednica Opštine tumači to kao pokušaj državne vlasti da spriječi usvajanje budžeta i na taj način raspusti kolašinsku.
Pritisak u Kolašinu stalno trpe i od Upravne inspekcije, koji dolazi na osnovu desetina inicijativa bivših radnika lokalne uprave i sindikalne organizacije Službe zaštite. „Kod nas je Upravna inspekcija konstantno prisutna. Oni su izvršili kontrolu imenovanja glavne administratorke Perunike Popović, pa je onda, nakon toga, ponovo i ponovo kontrolisana nekoliko puta. Na pitanje zašto to rade, odgovorili su nam da moraju, jer imaju inicijativu”.
Kako je objasnila Vuksanovićeva, Upravna inspekcija je osporila njenu odluku da nakon preuzimanja vlasti, na osnovu konkursa, zaposli sekretarku Serkretrijata za urbanizam i planiranje prostora Ivanu Grujić. Naime, ta inspekcija je utvrdila „da to predsjednica nije mogla da uradi, jer je bio blokiran račun budžeta Opštine Kolašin”.
„Međutim, moglo je da se zapošljava i imenuje prije nego što smo mi preuzeli vlast, iako je i tada račun budžeta bio blokiran godinama”, kaže Vuksanovićeva.
Upravna inspekcija zabranjivala je rad i načelniku Komunalne policije Zoranu Kujoviću, kao i komandiru Službe zaštite Milošu Vlahoviću.
Saradnici predsjednice Opštine žale se kako je lokalna uprava podnijela inicijativu inspektoru za uređenje prostora o uklanjanju objekta pored rijeke Svinjače koji je, kako navode, bespravno i bez građevinske dozvole sagrađen na opštinskoj zemlji.
„Ni nakon našeg insistiranja, nismo dobili nikakve informacije do jula 2016. godine, kada je stigao dopis o obustavi postupka inspektora, koji je prethodno donio rješenje o obustavi gradnje tog objekta, ali je po žalbi subjekta nadzora, to rješenje poništilo nadležno ministarstvo”.
U dopisu koje je Opština dobila, piše da su „na osnovu novih saznanja, za postupanje u konkretnom slučaju nadležni drugi organi”, ali se ne navodi koji su to organi. Ni rješenje inspektora o uklanjanju objekta, ni žalba, ni drugostepeno rješenje kojim je poništeno rješenje inspektora, nisu dostavljeni Opštini.
Vuksanovićeva se požalila kako ni Ministarstvo poljoprivrede, od kada je promijenjena vlast, ne kontaktira Opštinu. Iz tog ministarstva nijesu, tvrde u Kolašinu, mogli da dobiju čak ni podatke o broju poljoprivrednika. Te podatke predsjednica nije mogla da dobije ni iz regionalne kancelarije u Bijelom Polju, a službenica je objasnila kako „ne može bez odobrenje šefa da saopšti broj registrovanih poljoprivrednih proizvođača na području kolašinske opštine”.
Posebna priča su, kako kažu u kolašinskoj vlasti, prihodi od koncesija, koji samo djelimično završavaju na računu Opštine. Oko 100.000 eura, uplaćenih tokom minulih pet godina od četiri koncesionara za vodu na teritoriji Kolašina, nijesu, iako je trebalo, završile na opštinskom računu. U Sekreterijatu za finansije to su ustanovili upoređujući analitičke kartice fabrika vode Aqua biance, Water group, Lipovo i Gorska, s analitikom uplate dospjele na račun trezora Opštine. Sekretar za finansije Goran Rakočević, počekom ovog mjeseca, zbog toga se obratio bjelopoljskoj područjnoj jedinici Poreske uprave, s molbom da „preduzmu aktivnosti kako bi se greške ispravile, a kolašinska Opština obeštetila”.
„Opština Kolašin je po osnovu neuplaćenih iznosa koncesija za vode oštećena na ime uplata Aqua biace za 64.314, Water group za 30.602, Fabrike vode Lipovo za 3.772 i Gorske za 700 eura”, napisao je Rakočević Poreskoj upravi.
U kolašinskoj lokalnoj upravi trude se da saznaju i kojim su opštinama uplaćeni ti iznosi. Takođe, kako predpostavljaju, približan iznos od konecesija za šume, takođe, nije „legao”, na račun Opštine. Rakočević se još u januaru obratio Upravi za šume i Poreskoj upravi, tražeći na uvid ugovore s koncesionarima za šume, nakon čega bi bilo jasnije koliko je Opština i po tom osnovu oštećena. Odgovori iz te dvije uprave još nijesu stigli.
Prema Zakonu o finansiranju lokalne samouprave, opštini se ustupa 70 odsto prihoda od koncesionih naknada za korišćenje prirodnih bogatstava koja se nalaze na njenoj teritoriji, dok ostatak pripada državi.
,,Vjerujem da je u pitanju greška koncesionara, a ne namjera nadležnih iz državne vlasti, iako nije prvi put da građani Kolašina budu uskraćeni za prihode koji im pripadaju. U svakom slučaju, to ćemo najjasnije vidjeti po spremnosti da evidentnu gresku isprave, u ovom, kao i u, moguće, slučaju koncesija za šume, za šta još čekamo tražene informacije”, kazao je Rakočević.
Greškom Prve banke, prošle godine, više od 200.000 eura poreza na promet nepokretnosti, koliko je Kolašinu trebalo da pripadne od prodaje hotela Lipka, uplaćeno je Glavnom gradu. Poslije intervencije iz kolašinske lokalne uprave, taj novac je u ratama vraćan.
To su samo neki od primjera za koje u Kolašinu vjeruju da su rezultat opstrukcija države, odnosno DPS-a koaliciji DF-SNP-SDP. No, i pored toga tvrde da je kolašinska vlast stabilna i da ih država neće omesti da spasu grad tragičnih posljedica činjenja njihovih prethodnika.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ