Državna izborna komisija utvrdila je 29. oktobra konačne rezultate izbora za poslanike u Skupštini Crne Gore. Bio je to tek još jedan izborni skandal. Članovi komisije su pisani i brisani, vijećalo se i pauziralo sve dok nije obezbijeđen dovoljan broj ruku da rezultati izbora postanu zvanični.
Nakon svakih izbora priča se kako treba „jačati kapacitete DIK-a”. Ojačala je tako da je u javnosti uglavnom nema, da uporno donosi sporne odluke, da nikome ne pada na pamet da će njeni rezultati biti pravovremeno objavljeni i da je, kao što se vidjelo na kraju, spremna da uradi i moguće i nemoguće kako bi ozvaničila za vlast poželjne rezultate.
,,Kad se sve sabere i oduzme, možemo reći da je rad Državne izborne komisije, u toku izborne kampanje bio antipropaganda povjerenja u izborni proces”, ocjenjuje u izjavi za Monitor Dragan Koprivica, izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju.
U toku zakonodavne reforme 2014. većina političkih partija je odbila predlog nevladinog sektora da se Državna izborna komisija profesionalizuje. DIK ima 11 stalnih i 17 opunomoćenih predstavnika lista koje su učestvovale na izborima.
,,Kombinacija devet partijskih i dva člana DIK-e, koja se biraju u Skupštini je propali eksperiment koji je dogovoren između vlasti i opozicije. To smo rekli tada to kažemo i sada. Ne smije se ponovo dogoditi situacija da partije odlučuju po partijskim diktatima, a ne po zakonu. NVO ne treba da ima mjesto u Komisiji”, kaže Koprivica.
Zvuči nevjerovatno, ali zapravo se ne zna tačno ni ko je činio Državnu izbornu komisiju.
,,Do izbornog dana 14 lista je imenovalo svoje opunomoćene predstavnike. Jedna lista je to učinila nakon izbora, a prije proglašenja privremenih rezultata izbora, dok su dvije liste imenovale svoje predstavnike tek pred glasanje o utvrđivanju konačnih rezultata izbora. CDT je zvanične podatke o opunomoćenim predstavnicima i njihovom imenovanju zatražio od DIK-e ali ih još nije dobio”, kaže izvršni direktor CDT-a.
Sjednice DIK-a nijesu bile otvorene za medije, i najčešće nakon njih nijesu izdavana ni saopštenja za javnost. DIK ima internet stranicu, koja je nefunkcionalna i zastarjela.
Situacija u kojoj se od glavne poluge koja bi morala da se bavi izborima i ne očekuje da se bavi svojim poslom, savršeno odgovara postavci stvari u crnogorskom društvu: niko ne računa da će DIK uraditi nešto važno, DIK otalja šta mora i – mirna Bačka.
DIK je, na primjer, provjeravala da li su građani koji su dali potpise upisani u birački spisak, i da li je neko potpisom podržao više od jedne izborne liste. Nijesu imali mehanizme za provjeru autentičnosti potpisa. Božemoj.
Takođe, nijesu provjeravali sve dostavljene potpise, već samo potpise do broja potrebnog za utvrđivanje liste. DIK je u procesu kontrole utvrdila oko 57 hiljada ispravnih potpisa. ,,Ispravnih”, ne obavezno i autentičnih. Utvrđeno je da postoji preko 3.000 duplih potpisa, zbog čega je DIK zauzela ,,načelni stav” da će pokrenuti prekršajne postupke protiv građana koji su potpisom podržali više od jedne liste.
U procesu provjere potpisa, neki od članova DIK-a i posmatrači izrazili su sumnje da su pojedine liste zloupotrijebile lične podatke birača sadržane u biračkom spisku, i falsifikovale njihove potpise.
NVO su predlagale da služba DIK unese u bazu sve potpise koje su predale partije, i omogući građanima da putem zaštićene veb aplikacije provjere da li je neko zloupotrijebio njihove podatke. Ništa od toga.
U CDT-u objašnjavaju da su pojedini članovi DIK predlagali da se svi potpisi podrške izbornim listama predaju nadležnom tužilaštvu, koje ima kapaciteta da provjeri vjerodostojnost potpisa i utvrdi da li je u radnjama političkih subjekata bilo elemenata bića krivičnog djela neovlašćeno prikupljanje i korišćenje ličnih podataka. DIK do danas nije preduzela ništa na osnovu ovih inicijativa.
Na osnovu, dakle, odluka da se potpisi podrške ne moraju pretjerano kontrolisati, partije su dobile po 22 hiljade eura za predizbornu kampanuju. Dodatno pitanje je da li bi, da su potpisi ozbiljno kontrolisani bilo 17 izbornih lista i u skladu sa tim, velikog broja opunomoćenih predstavnika, odnosno broja glasova u Komisiji.
,,Na ovaj način smo došli do situacije da su pojedine liste koje su osvojile višestruko manje glasova od broja potpisa koje su predale odlučivale o sudbini izbornog procesa”, tvrdi Dragan Koprivica. Smatra da je ostala opravdana sumnja da je državna institucija ignorisala moguće zloupotrebe podataka građana i potencijalna krivična djela.
Posljednji skandal u DIK-u, kako trenutno stoje stvari, ostaće – skandal. Izbori ne mogu da budu slobodni i fer tamo gdje nije slobodna i fer i gdje ne radi po zakonu najvažnija institucija koja se bavi izborima. Ima i goreg: dok čaršija uveliko licitira ciframa pomoću koji se mogao pribaviti glas u DIK-u, nema glasa iz tužilaštva na te teme.
,,CDT smatra da se sve činjenice i događaji koje su se desili prilikom utvrđivanja finalnih rezultata moraju biti predočeni Specijalnom državnom tužilaštvu. Oni moraju utvrditi da li je bilo ucjena ili prijetnji pojednim članovima kao i provjeriti sva imenovanja opunomoćenih predstavnika. Do tada, sa sigurnošću možemo reći da su svi ti događaji daleko od ponašanja izborne administracije u demokratskim državama”, zaključuje Dragan Koprivica.
Pojela maca. Izbori zvanično završeni, konstitutivna sjednica parlamenta zakazana za 7. novembar. U domenu teorije je mogućnost da Ustavni sud usvoji žalbu Demokratskog fronta na odluku DIK-a o utvrđivanju konačnih rezultata izbora jer nijesu održani u uslovima koji omogućavaju slobodno izražavanje volje građana. Ovdje je slobodna samo volja vlasti.
Nikola Camaj, nosilac liste Demokratskog saveza Albanaca: Prijetnje za neposlušne
MONITOR: Vaša predstavnica Bafta Mavrić dala je odlučujući glas za proglašenje rezultata izbora.
CAMAJ: Mojim potpisom Mavrić je bila predstavnik u DIK-u, ali glasala je protivno stavu Liste. Vlast je navikla da Albanci budu poslušni i da im ne remete kalkulacije, što ovaj put nije bio slučaj, i u to su se mogli uvjeriti prilikom glasanja za ponavljanje izbora na nekoliko mjesta u Budvi. Naš glas protiv, svakako je bio neočekivan, pa se upalila lampica, da se izvrši pritisak kako bi se uticalo da do sličnog ishoda ne dođe tokom glasanja za proglašenje konačnih rezultata izbora.
MONITOR: O kakvim pritiscima je riječ?
CAMAJ: Prijetnje su počele još prije izbora, što smo uredno prijavili policiji, ali do danas nas niko nije kontaktirao. Bilo je prijetniji poslije glasanja za Budvu, i noć uoči glasanja o konačnim rezultatima izbora.
MONITOR: Pojavio se i zahtjev za povlačenje vaših članova iz DIK-a?
CAMAJ: To je čist falsifikat, i nadam se da će dobiti sudski epilog, kao što mislim da sudski epilog moraju dobiti i prijetnje koje sam dobijao. Očekujem da reaguju tužioci – državni ili specijalni.
MONITOR: Kako je došlo do toga da Klement Camaj, koji je do tada zastupao vašu listu, ode, a Mavrić dođe na glasanje?
CAMAJ: Kada im je jasno stavljeno do znanja da naše ruke neće podići DPS-mašina, tokom jednog posebnog „gostoprimstva”, koje im neću zaboraviti, o čemu će biti prilike da se priča… stupilo se u kontakt sa Baftom Mavrić. Zbog duže pauze, uz najavu da neće ni biti glasanja te noći, mi smo, svi iz štaba, uključujući i ljude koji su došli da budu sa nama te kritične noći, pune prijetnji i tenzija, zajedno sa Klementom pošli da večeramo.
Negdje oko 12 sati, dobio sam, ne baš ugodan poziv, od jednog opozicionog predstavnika, koji mi se narednog dana izvinio, zbog toga što se pojavila gospođa Mavrić. Mogao sam ih oboje opozvati, ali to ne bi mijenjalo ishod, a nije bilo ni vremena, jer je sve urađeno za nekoliko minuta.
MONITOR: Vjerovatno i Vi znate za priče da se glasom u DIK-u moglo trgovati.
CAMAJ: Po mojim saznanjima i iskustvu, ali zato nemam opipljivih dokaza, svakako je bilo „trgovine”, a ukoliko je bilo, oni koji su uzeli, koliko god su uzeli, moraju da znaju da samo toliko vrijede.
Miloš BAKIĆ