Da li se preko Crne Gore obavlja međunarodni šverc plemenitih minerala, dragog i poludragog kamenja i ko je u taj posao umiješan? To treba da pokaže istraga koju od marta ove godine vodi Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal povodom senzacionalnog otkrića više desetina kilograma opala u sefu hotela Belvi u Bečićima. Ova nesvakidašnja afera sa draguljima nepoznatog porijekla, koji su deponovani u sefu elitnog hotelskog kompleksa kojim upravlja španska hotelska grupa Iberostar, pokrivena je od početka velom misterije.
U javnost su procurele šture informacije po kojima je do policijske istrage i otkrivanja dragog kamenja u Bečićima došlo nakon zahtjeva francuske policije da se provjeri da li je dio dragulja, koji su plijen međunarodnih švercera, završio u Crnoj Gori.
Sumnje francuske policije su se obistinile – dragulji su stigli, gdje bi drugo nego u Budvu, turističku prijestonicu Crne Gore, dok je dio blaga pohranjen i na više tajnih lokacija u Podgorici. Prema prvim informacijama u hotelu je pronađeno oko 25 kilograma dragulja, da bi se kasnije govorilo o 30, pa čak i 50 kilograma vrijednog mineraloida.
Pred specijalnim tužiocem saslušan je vlasnik Belvija, kontroverzni biznismen Branko-Brano Čupić, koji je tvrdio da su skupocjeno kamenje u hotel ostavili inostrani gosti. Ostavili, pa izgleda zaboravili.
Mora da su prostrani sefovi hotela Belvi kada mogu primiti kovčege sa draguljima za koje, navodno, niko ne zna odakle su i kako su u hotel, koji je pod budnom pažnjom hotelskog obezbjeđenja, dospjeli.
Uprava policije i Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal nisu se oglašavali nakon zanimljivog otkrića. Javnosti nije poznato protiv koga se vode dalje provjere, ne zna se količina ni vrsta zaplijenjenog kamenja, kao ni njegova vrijednost.
Inspektori budvanske policije tvrde da se radi o poludragom kamenu opal, dok neki izvori govore da su otkriveni nebrušeni dijamanti čija je procijenjena vrijednost oko 300 miliona eura. Dragulji su prenijeti u trezor Uprave policije u Podgorici u kome se čuvaju zaplijenjene umjetnine i dragocjenosti.
Prema pisanju lista Dan, sumnja se da je u švercu dragulja učestvovala međunarodna kriminalna grupa i da je blago u Bečićima dio kontigenta koji je prije dvije godine prošvercovan iz Alžira u Evropu, od kada mu se gubi svaki trag. U istrazi koju u tom slučaju vodi Interpol uključeni su i crnogorski nadležni organi.
Bizarno otkriće tolikih kilograma dragog ili poludragog kamenja u bečićkom hotelu Belvi neki izvori povezuju sa djelovanjem poznate kriminalne grupe Pink panter, koju čine mahom Crnogorci i Srbi, koja se širom svijeta bavi krađom dragulja, zlata i vrijednih umjetnina.
Čiji su dragulji vrijedni tri stotine miliona eura i kojim su tajnim kanalima dopremljeni u Crnu Goru u sef elitnog hotela budvanske rivijere, kao po scenariju iz američkih akcionih filmova, pitanje je koje raspaljuje maštu znatiželjne javnosti.
Pokušaj da saznamo do kakvih je rezultata dovela istraga o ovom slučaju, ostao je bez rezultata. Na upućene mejlove sa pitanjima za Upravu policije i Vrhovno državno tužilaštvo odgovor nije stigao do završetka ovog teksta.
Misteriozni gosti hotela Belvi, koji su prema izjavi Čupića ostavili vrijednu imovinu na sigurno, u hotelske pretince, nisu pronađeni, pa je zbog toga on ponovo saslušan.
Branko Čupić važi za snalažljivog i prebogatog „kontroverznog” biznismena, tajkuna čiji je finansijski uspon počeo ranih devedesetih, u vrijeme rata i sankcija međunarodne zajednice, šverca cigareta i burazerske tranzicije crnogorske privrede.
Nije poznato čime se konkretno bavi i koji su to poslovi koji su mu omogućili da za kratko vrijeme stekne ogromno bogatstvo koje se samo u nekretninama koje posjeduje na Crnogorskom primorju mjeri milionima eura.
Pored hotela Belvi u kome je smještena radnja iz realnog života sa kilogramima dragog kamenja, Čupić posjeduje luksuzne palate, tvrđave, restorane, jahte, parcele, pa čak i djelove starih primorskih gradova.
Sakupljao je poput kolekcionara vrijedne nekretnine, bisere srednjovjekovne primorske arhitekture, vile i palate od kojih svaka za sebe predstavlja vrijedan kulturno-istorijski spomenik.
Vlasnik je monumentalne kapetanske palate Tripković u Dobroti iz 18. vijeka, koja je adaptirana u raskošni hotel sa šest zvjezdica, ispred koje se ljuljuška luksuzna jahta na usluzi gostima.
U starom primorskom naselju Perast posjeduje tri elitna zdanja. Kupio je palatu Zmajević iz 17. vijeka, poznatu pod imenom Biskupija jer su u njoj nekada stolovali biskupi. Palati pripada crkva, Gospa od Rozarija na čijem portalu dominira krilati zmaj, grb poznate stare peraške porodice Zmajević. Vrijednost ovog istorijskog objekta je neprocjenjiva, navodi se na sajtu Čupićevog preduzeća Imobilija.
Kupovinom fabrike konfekcije Jadran Perast, odnosno zgrada koje su joj pripadale, Čupić postaje vlasnik gotovo pola Perasta. Stare palate Smekja, najveće u Perastu sazidane u 18. vijeku, i drugih zgrada novijeg datuma, ukupne površine oko 5.000 kvadrata.
Raspolaže dijelom Starog grada Budve, tvrđavom Citadela koja predstavlja jedan od najznačajnijih fortifikacionih objekata srednjeg vijeka na Crnogorskom primorju.
Imovinski karton upotpunjen je Gradskom kafanom u Herceg Novom, simbolom ovog turističkog grada, sa restoranom, kafeima i apartmanima.
Na lokaciji Crvena glavica nadomak Svetog Stefana posjeduje oko 3,4 hektara zemljišta na kome planira gradnju apartmanskog naselja pretencioznog naziva Carsko selo.
Vjerovatno se carski i osjeća nakon posjedovanja tolikih istorijskih zdanja i palača slavnih admirala i bokeških pomoraca.
Veći dio navedenih nekretnina Čupić je stavio na prodaju.
Prodaje neprocjenjivu palatu Zmajević i Gradsku kafanu u Novom. Na kupca čeka i budvanska Citadela koja je pod hipotekom Prve banke. Za Jadran Perast i Carsko selo Čupić traži investitore za realizaciju započetih projekata.
Junak ove priče jedan je od većeg broja crnogorskih novobogataša, takozvanih kontroverznih biznismena čije bogatstvo nema znano porijeklo, što nije bila smetnja da postanu vlasnici ili dugogodišnji zakupci vrijednog graditeljskog nasljeđa u primorskim gradovima Budvi, Kotoru, Perastu, Herceg Novom…
Koliko pojedine otkrivene pa zataškane afere i nedozvoljene trgovine, međunarodni šverc raznovrsnih roba i dragocjenosti imaju veze sa njim, pokazaće vrijeme.
Branka PLAMENAC