Dodik svojom politikom produžava ostanak međunarodne zajednice ovdje u njenim upravljačkim kapacitetima našom zemljom. On je taj koji za ovu zemlju predstavlja opasnost i ona se ne može prepustiti njegovoj samovolji
MONITOR: Sabor u Beogradu, očigledno, nije bio svesrpski. Vi ste ga nazvali skupom nacionalista i klera. Na molebanu Patrijarha Porfirija, bili su i Aleksandar Vučić i Milorad Dodik… Imate li nekih saznanja kako SPC djeluje među Srbima i Crnogorcima u Federaciji i u BiH?
MIOKOVIĆ: Što se tiče Crnogoraca u BiH, teško je bilo šta tvrditi, jer njih je u BiH malo -i etnički su i po vjeroispovijesti vrlo šarolika skupina da bih sad mogao reći nešto o uticaju SPC-a na njih. Što se tiče uticaja SPC-a na Srbe, on je, u političkom smislu, najočitiji u Republici Srpskoj. Pa tamo imate čak osveštane javne institucije, to je do kraja klerikaliziran entitet gotovo i u potpunosti bez mogućnosti građanske, liberalne i sekularne misli u javnom prostoru.
Što se tiče uticaja SPC-a na Srbe u Federaciji, on je u najvećoj mjeri vjerski, iako postoje pokušaji i političkog prodora. Mada, u svakom slučaju, političko djelovanje SPC-a negativno utiče na sve Srbe jer stvara percepciju kod drugih naroda da su svi Srbi sljedbenici ideologije koja je u službi onoga što kolokvijalno zovemo srpski svet ili svih Srba s područja bivše Jugoslavije u jednoj zemlji pri čemu ta jedna zemlja podrazumijeva Srbiju i djelove drugih zemalja, a neke od njih čak u cjelosti, u prvom redu tu mislim na Crnu Goru, BiH i Kosovo.
MONITOR: Tvrdite da Dodik ništa ne radi bez Vučića. Visoki predstavnik, Kristijan Šmit, je prije nekoliko mjeseci rekao da Vučić ne podržava Dodika kada je riječ o njegovom odnosu prema Rusiji. Da li se Dodik ipak nudi za „poštara“ Beograda u Moskvi?
MIOKOVIĆ: Vučić je, kad je međunarodna politika u pitanju, dosta mudriji od Dodika, manje je egzistencijalno i na bilo koji drugi način ucijenjen. To ne znači da ima bolje namjere od njega prema bilo kome. Nema sumnje da Dodik jest to što kažete – kurir za vezu između Beograda i Moskve. Dodik ima vrlo malo manevarskog prostora i on mora igrati kako kažu oni kod kojih ima još kakav-takav prolaz, a jedan od tih rijetkih i jedini koji od Dodika može imati koristi je Vučić.
MONITOR: Dodik je, u vezi sa usvajanjem Rezolucije o Srebrenici, rekao da će vlast RS uskoro preduzeti korake u vezi sa „razdruživanjem“. Vi ste i stručnjak za bezbjednosna pitanja. Koliko su svi ovi Dodikovi problemi, nešto što bi ga natjeralo da pokrene proces odvajanja RS of BiH?
MIOKOVIĆ: Priča o mirnom razdruživanju je ubjedljivo najveća besmislica u Dodikovoj dugoj i besmislicama punoj karijeri. Prvo, razdruživanja ne može biti, jer FBiH, RS i Distrikt Brčko nisu se udružili u BiH, nije BiH izvedena iz njih, nego su oni izvedeni iz BiH. Može biti samo secesionizma i on se može pokušati izvesti samo nasilnim putem. Ne vjerujem da do toga može doći, jer onaj ko pokreće rat mora biti dovoljno uvjeren da može pobijediti, a to Dodik nema na osnovu čega biti: RS je siromašna, ovo je region okružen zemljama EU i NATO-a, u BiH posljednjih 20 godina nije niko služio vojsku, ogroman je s druge strane front patriota koji to ne bi dopustili. U konačnici, takvu neku zemlju-čak i kad bi uz pomoć mađioničarskih trikova i uspio da se odcijepi, ne bi niko priznao pa čak ni Srbija. No, Dodik je u prilično velikom očaju, i s takvim ljudima se mora biti na oprezu jer su skloni neracionalnim potezima. Ako bi se u to upustio, bio bi u najkraćem roku riješen.
MONITOR: Naša stranka je članica Saveza liberala i demokrata za Evropu i deklariše se kao socijal-liberalna građanska partija. Kako vidite ulogu stranaka kakva je Vaša u procesima demokratizacije i društvene katarze, o kojoj ste nedavno govorili?
MIOKOVIĆ: Naša stranka, bez lažne skromnosti ovo tvrdim, trenutno je najevropskija stranka u BiH. Nema iskrenijeg sljedbenika provedbe svih uslova za priključenje EU od nas. Od ljudskih prava do ekonomije. A to vam je i odgovor kakva je naša uloga u procesima demokratizacije i društvene katarze. Od obilježavanja svih zločina i ograđivanja od svih zločinaca, bez obzira kojoj su vojsci pripadali, do poštivanja ljudskih prava svih skupina, od LGBT populacije pa do vjernika, preko predvodnika u procesu digitalizacije i zaštite okoliša, do slobodnog-ali nemonopoliziranog tržišta uz jaku pomoć ljudima koja ima i socijalni i razvojni karakter( a to je, na primjer, 1000 KM porodiljama dok dijete ne napuni prvu godinu). Dakle, uloga, u smislu naših potencijala je ogromna, u smislu obima našeg učešća u vlasti relativno dobra, ali vjerujemo da će se taj obim proširiti.
Vidite, u nekom objektu imate, na primjer, tri tone cigle i pedeset kilograma maltera koji tu ciglu drži na okupu. To vam je Naša stranka koja u sklopu Trojke figurira kao taj malter, a Trojka je opcija koja ljudima vraća nadu da politika može biti i sredstvo za postizanje društvenog progresa a ne samo ličnog.
MONITOR: Posljednjih dana se dosta spekulisalo o ograničavanju ovlašćenja Visokog predstavnika. Šmit je to demantovao. Da li je priča i o mogućnosti ukidanja OHR-a „naduvana“ verzija iz Banja Luke?
MIOKOVIĆ: Da. To su priželjkivanja vladajućih politika u Republici Srpskoj -ni na čemu osnovana. Pa OHR je ovdje uglavnom zbog njih. Dodik svojom politikom produžava ostanak međunarodne zajednice ovdje u njenim upravljačkim kapacitetima našom zemljom, Jer, on je taj koji za ovu zemlju predstavlja opasnost i ona se ne može prepustiti njegovoj samovolji. Da bi se uopšte moglo početi razmišljati o odlasku OHR-a, mora, prije svega, doći do promjene u odnosu njegove politike prema BiH. Tužna je činjenica da ovoj zemlji bolje žele stranci nego veliki broj domaćih političara.
MONITOR: Odlučeno je, i prije sastanka šefova diplomatija EU u Luksemburgu, da 25. juna otpočnu pregovori Ukrajine i Moldavije sa EU. BiH je u ovom tajmingu “preskočena”, a tvrdi se i da neće moći da dobije 70 miliona eura iz Plana rasta za Zapadni Balkan. Problem je neispunjavanje postavljenih uslova od strane EU. Koliko su loši entitetski odnosi i neka vrsta permanentne unutrašnje krize uzrok tome?
MIOKOVIĆ: To je, u stvari, jedini uzrok. Što se tiče tih 70 miliona, to je približno tek prvom iznosu iz Plana rasta a to će biti u budžetu BiH kad se budžet usvoji, što blokiraju politički predstavnici iz RS-a. Ja, ipak, vjerujem da će do toga doći ne zato što Dodik voli BiH i njene građane-uključujući i one u Republici Srpskoj, već zato što je taj novac potrebniji njemu za održanje na vlasti nego bilo kome drugom. Dakle, Dodik je sve ucjenjeniji na kooperativnost i saradnju. Bilo bi bolje da to svojevoljno radi, ali drugačije očigledno nije moglo. BiH mora imati način da funkcioniše i da se kreće naprijed i to ne može i neće spriječiti niti jedan političar. To kretanje je sporo u slučaju blokada, ali ipak se kreće.
MONITOR: Na sastanku u Luksemburgu šefovi diplomatija EU i Zapadnog Balkana razgovarali su o obavezi zemalja ZB da usklade spoljnu i bezbjednosnu politiku sa politikom EU. U vezi sa tim, postoji odbijanje od strane Srbije da se Rusiji uvedu sankcije. Dodik vodi istu, čak i intenzivniju kampanju. Neslaganje oko spoljne politike BiH se pokazalo i u slučaju podrške Rezoluciji o Srebrenici. Postoje prijedlozi Naše stranke da se to stanje u BiH prevaziđe. Može li se ono suštinski prevazići?
MIOKOVIĆ: Naša stranka ima prijedloge izmjene Ustava BiH. Javnosti najzanimljiviji tiče se Predsjedništva. Predsjednik bi bio jedan i bio bi biran iz Parlamenta, a imao bi samo ceremonijalne ovlasti, kako je i u evropskim državama. Vanjska politika, odbrana, imenovanja ambasadora bi se prebacila na Vijeće ministara. Međutim, teško je tvrditi da bi izmjene koje mi predlažemo u potpunosti riješile problem višesmjernog pristupa u vanjskoj politici. Za to će se ipak dobrim dijelom morati pobrinuti građani na izborima, da biraju one ideologije koje nemaju autokratske, diktatorske preference i da se ne okreću ka takvim režimima u svijetu.
Zvaničnom Beogradu pomoć Srbima izvan Srbije nije na pameti već pokušaj destabilizacije regije
MONITOR: Vaša reakcija, kao Srbina iz BiH, a povodom Svesrpskog sabora u Beogradu, bila je veoma primijećena i citirana. Koliko imate kontakata sa zvaničnim Beogradom, pogotovo sada kada ste i visoki zvaničnik Federacije?
MIOKOVIĆ: Sa zvaničnim Beogradom nemam nikakve kontakte. I kroz to se, između ostalog, ogleda licemjerstvo srbijanske politike. Dok gaje kao neke posebne veze s Republikom Srpskom, ostale krajeve bivše Jugoslavije -u kojima također žive Srbi, zaobilaze. Naravno, nisam pobornik nikakvih specijalnih veza, pogotovo ne onih koje služe podrivanju ustavnog poretka, suvereniteta i teritorijalnog integriteta moje zemlje, ali taj primjer navodim samo kao ilustraciju. Jer ako su oni u Srbiji nekakvi zaštitnici svih Srba, onda je logično pitanje gdje je Srbima pomoć potrebnija, u Republici Srpskoj ili- na primjer, u Hrvatskoj? Iz takvog odnosa je jasno da njima nikakva pomoć Srbima nije na pameti već pokušaj destabilizacije regije preko onih Srba preko kojih to mogu raditi u BiH, Crnoj Gori i na Kosovu.
Nastasja RADOVIĆ