Povežite se sa nama

Uncategorized

DR ZARIJA PEJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Falsifikovana ekonomija

Objavljeno prije

na

Misija Đukanovićeve Vlade nije razvoj, već držanje stvari pod kontrolom, kaže na početku razgovora za Monitor ekonomski analitičar Zarija Pejović. Hipotetički, i kada bi promijenili kriterijum vladanja prema opštedruštvenim interesima, upitno je da li ova administracija posjeduje kapacitete da takvu politiku i sprovede. Suštinsko pitanje glasi: zašto Crna Gora koja deklarativno pristupa evroatlantskim integracijama, još nema ozbiljnu greenfield investiciju iz zemalja zapada? Štaviše, zapadne diplomate nerijetko savjetuju svojim preduzetnicima da ne investiraju u Crnu Goru.

MONITOR : Zbog čega je toliko važno angažovati novac sa zapada?
PEJOVIĆ: Razlika između kapitala koji dolazi sa zapada i onog sa istoka jeste u tome što zapadni kapital donosi know-how i tehnologiju. Takvi projekti, takozvanim proširujućim (spread over) efektom, pokreću lance tehnoloških promjena u domaćim preduzećima i postavljaju standarde obrazovnim institucijama. Crna Gora je neurotično pocijepana, s jedne strane ekonomijom koja se bazira na novcu sa istoka, često sa elementima pranja novca, te političkom despotijom, dok nam na drugoj strani procesi evroatlantskih integracija nameću standarde u potpunoj koliziji sa postojećim stanjem.

MONITOR: Šta je građanima donijela takva politika? I koliko je ona povezana sa činjenicoma da je poslije godina ubrzanog zaduživanja javni dug stigao do (preporučenih) granica izdržljivosti?
PEJOVIĆ: Kada je globalna finansijska oseka započela, Đukanović je, 2009. godine, izabran za premijera da bi uspješno ,,brodio krizom”. No, nautički kazano, dubina gaza naših javnih finansija, usljed nerealno postavljene javne potrošnje, nasukala je brod. Prirodno je bilo da se Vlada zaduži. Pitanje o kome je trebalo diskutovati glasi – u koje svrhe i pod kojim uslovima?

Dodatno, padom fiskalnih kapaciteta države, nenaplaćivanjem prihoda koji budžet sljeduju, povećan je jaz između potreba i raspoloživih sredstava.

Ukupni rashodi kamata emitovanih obveznica iznose 144 miliona eura. Ako je ukupno pozajmljena suma u dvije emisije iznosila 380 miliona eura, to znači da kamatonosni rashodi iznose 37,89 odsto od ukupno pozajmljene sume. Poređenja radi, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je 2012. godine povuklo kreditnu tranšu od Međunarodnog monetarnog fonda u iznosu od 410 miliona eura. Mada je kamatna stopa varijabilna, u trenutku vučenja odobrenih sredstava iznosila je 1,08 odsto. Ako bi na crnogorski dug iz obje emisije euroobveznica primijenili kamatnu stopu koju je dobila Bosna i Hercegovina, onda bi godišnji kamatni rashod na 380 miliona eura iznosio nepuna četiri miliona, umjesto 28,8 miliona eura. Dakle, ukupno uzevši, za manju pozajmicu platićemo za pet godina nekih 120 miliona eura više u odnosu na BiH. Mislim da ovaj podatak dovoljno govori.

MONITOR : Vi ste, još prije nekih godinu dana, u jednom razgovoru za Monitor upozoravali na opasnosti pada u dužničko ropstvo. Šta kažete danas?
PEJOVIĆ: Javni dug nastavlja da se uvećava i moguće da smo već prekoračili mastriški kriterijum, koji definiše odnos javnog duga i BDP-a. Ono što zbunjuje jeste činjenica da su 2008. godine izvorni prihodi budžeta iznosili 1.287 milona eura, dok je BDP bio procijenjen na 3.085 miliona eura. Pet godina kasnije, u 2013, izvorni prihodi su se planirali na 1.161 milion eura, dok Vlada procjenjuje da bi BDP mogao da iznosi 3.300 miliona eura. Ostvaruje se manji izvorni prihod pri većem nivou BDP!? Kako je to moguće ako smo u međuvremenu povećali poreze i dažbine, dodatno uvodeći niz ,,kriznih poreza”!?

Pad fiskalnog kapaciteta se može posmatrati i kao odsustvo sposobnosti države da naplati prihode, a može kao posljedica recesije, jer je kapital umrtvljen u nekretninama, novoizgrađenim stambenim jedinicama. Nelikvidnost u privredi je visoka. Prvu tezu potvrđuje i činjenica da je sa većom fiskalnom disciplinom u prošloj godini, naplata prihoda uvećana. U tom kontekstu valja sagledati i podatak da se vlada zaduživala u proteklih pet godina i pored činjenice da sadašnji BDP, makar zvanično, prelazi nivo iz 2008. godine, kada je javna potrošnja izdignuta na 1.500 miliona eura.

Smatram da je nivo BDP-a u Crnoj Gori precijenjen, odnosno namjerno naduvan. Ovo se vjerovatno radi zbog toga da bi javni dug u relativnom iznosu bio niži. S obzirom na to da nivo industrijske proizvodnje stagnira jer je Kombinat aluminijuma smanjio proizvodnju na minimum, Elektroprivreda ostaje kao jedina veća proizvodna kompanija. Prosto ostaje nedoumica kako se ostvaruje i ovaj nivo javnih prihoda.

MONITOR:Kako tumačite činjenicu da je država, u hroničnoj besparici, dozvolila da poreski i carinski dugovi narastu na blizu 400 miliona eura?
PEJOVIĆ: Ostaje sumnja da se poreski dugovi tolerišu, pitanje je kome i zašto? Kao poslanik sam iznosio i branio tvrdnju da je domaći sistem naplate javnih prihoda, umjesto da jača, atrofirao.

Opozicioni poslanici treba da iniciraju kontrolno saslušanje kako bi utvrdili što je uzrok, loša organizacija ili namjerno “opraštanje” carinskih i javnih dugova. Jedna od osnovnih funkcija države je naplata javnog prihoda. Posebno u situaciji u kojoj se javne finansije nalaze u krizi, efikasnost naplate javnih prihoda treba da bude na najvišem nivou.

MONITOR : Svjedoci smo konstantnih pokušaja Vlade da važeće privatizacione ugovore revidira na našu štetu. O čemu se tu radi?
PEJOVIĆ: Nezahvalno je suditi, mada iskustva govore da, kada država pokazuje preveliku popustljivost u odnosu prema investitorima, postoji vjerovatnoća da investitori ucjenjuju javne funkcionere koji su donosioci odluka. Kada bi Crna Gora imala tužilaštvo na višem nivou, vjerovatno bi se zajedno sa policijom uključili u istragu razloga revidiranja privatizacionih ugovora na štetu države.

MONITOR: Kako komentarišete priče o autoputu i gradnji drugog bloka Termoelektrane?
PEJOVIĆ: Potrebne su investicije u sektor energetike. To su profitabilne investicije, gdje je jednostavno utvrditi cash flow, s obzirom na to da električna energija na tržištu nedostaje. Realizaciju investicija je najbolje vršiti u javnoj režiji, u cilju maksimizacije prihoda. Zbog niskog finansijskog rizika energetskih projekata, treba se zaduživati u cilju njihove implementacije.

Međutim Vlada je obratno ili naopako, odlučila da se zaduži za izgradnju autoputa. Nerealno je očekivati da će naplata drumarine i indirektni efekti u smislu razvoja poljoprivrede i turizma sjevera Crne Gore opravdati investiciju parcijalne izgradnje autoputa. Dodatno zaduženje za autoput može dovesti u pitanje održivost budžeta. Smatram da eventualna izgradnja autoputa treba da bude na rizik investitora. Kinezi raspolažu velikim finansijskim rezervama, tako da mogu sebi priuštiti investiciju sa dugim rokom otplate. Sadašnjim aranžmanom rizik otplate autoputa pada na teret građana.

MONITOR: Nijesu li aktuelne priče o proširenju vlade na partije srpskog predznaka zapravo potvrda promašene ekonomske politike i najava još većih ekonomskih problema?
PEJOVIĆ: Ovo je pokušaj preuzimanja birača koji se izjašnjavaju kao Srbi, tačnije preuzimanje glasova opozicije. Time DPS pokušava kompenzovati mogući razlaz sa SDP-om. Moguće da nakon lokalnih izbora, ukoliko DPS postigne uspjeh, pozove Narodnu stranku u Vladu. To bi značilo rekonstukciju Vlade na teret SDP-a. Mada djeluje nelogično, moguće i da SDP na to pristane. Ostaje da se vidi hoće li rezultati lokalnih izbora izazvati prijevremene parlamentarne izbore.

No, treba se pozabaviti i drugom stranom medalje. Iščekujem da Monitor napravi kvalitetnu analizu, kakva se od ovog medija i očekuje, o stanju unutar naše opozicije. Kako smo od velike energije u smjeru promjena 2012. došli do socijalne depresije u 2014. godini? Ukoliko opozicija ne sprovede promjene, pa i one najosjetljivije u smisli kadrovskog ,,osvježavanja”, mislim da će DPS na narednim izborima ponovo uzeti vlast. Ko bi onda bio moralno odgovoran, nije potrebno da komentarišem. Pitam se, zašto opozicija ne bi zajedno formirala Vladu u sjenci, sa stručnim ljudima neospornog kredibiliteta. Imamo li tih 15 ljudi?

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Uncategorized

Fratar – gigant

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bosanski franjevac Marko Oršolić i iz bolesničke postelje šalje gigantske poruke,signale bosanskohercegovačkoga jedinstva u različitosti! Njegov angažman doista je angažman giganta medju vjerskim i političkim pigmejima .Za sve su”kriva”dva elementa:bosnoljublje i neviđeni kozmopolitizam

 

U Sarajevu živi bosanski franjevac Marko Oršolić. Podrijetlom iz najplodnijeg dijela Bosne i Hercegovine fra Marko Oršolić proveo je golemi dio života u Sarajevu”prisvojivši ” ovaj grad, identificirajući se sa ljudima, navikama i običajima “šeherskim”…Obrazovan na uzornim i prestižnim katoličkim učilištima fra Marko je stekao čak četiri”poslijediplomska”zvanja i postao jedan od najobrazovanijih katoličkih svečenika u Bosni i Hercegovini

Osnovavši medjunarodnu humanitarnu udrugu i multinacionalni centar IMIC fra Marko Oršolić dao je osobito za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu golemi doprinos rješavanju brojnih egzistencijalnih problema gradjana raznih vjera i nacionalnosti.

Njegov spisateljski rad, osobito u knjizi Zlodusima unatoč zapažen je kako u žanru angažirane publicistike jednako i na planu teologijskih i politoloških traganja u suvremenom svijetu.

Iako mu posljednjih decenija zdravstvene prilike ne dozvoljavaju da osobito aktivno djeluje fra Marko i iz postelje šalje gigantske poruke,signale bosanskohercegovačkoga jedinstva u različitosti! Njegov angažman doista je angažman giganta medju vjerskim i političkim pigmejima. Za sve su”kriva”dva elementa:bosnoljublje i neviđeni kozmopolitizam.

Gradimir GOJER

Komentari

nastavi čitati

Uncategorized

Ekološka,  ali naški

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od kako je Crna Gora postala prva ekološka država na svijetu, sebi i prirodi koja nas okružuje napravili smo više nevolja nego što smo ih riješili, ili makar sanirali. Čini se kako je nadležnima najvažnije da izlobiraju đe treba, pa da ovdašnja nebriga o okruženju ostane naša stvar

 

Prođe još jedan državni praznik. Možda nijeste ni primijetili, pošto smo Dan ekološke države i 32. godišnjicu njenog proglašenja obilježili skromno, u krugu porodice. A, šta bi i slavili?

Ilegalna eksploatacija pijeska, ilegalna sječa šuma – čak i u granicama Nacionalnih parkova, ilegalne deponije smeća na svakom koraku, ilegalan lov i ribolov, zatrovane rijeke, odumiruća jezera, zagađen vazduh… I, uglavnom, frustrirajuća ravnodušnost sa kojom se sve to posmatra.

Uoči „praznika“ bili smo svjedoci neuobičajene polemike između čelnika Agencije za zaštitu životne sredine i resornog Ministarstva kulture i medija oko budućnosti Kotora i Nacionalnog parka Durmitor na Listi svjetske baštine UNESCO-a. Pozivajući se na nezvanične informacije, iz Agencije su upozorili da bi na predstojećem samitu UNESCO u Rijadu, Kotor mogao biti brisan sa Liste, a NP Durmitor svrstan među one kojima takva sudbina predstoji u skoroj budućnosti, ukoliko se stvari suštinski ne promijene (tzv. crvena lista).

Iako neprijatne, te najave nijesu baš iznenađenje. Ne treba UNESCO da nas obavijesti koliko smo spremni i sposobni da upropastimo, zagadimo i odložimo rješenje evidentiranih problema. Dok ne bude kasno. Ipak, nakon kritika i demantija iz Ministarstva i SO Kotor, direktor Agencije je revidirao  objašnjavajući kako je njegova izjava bila „nesmotrena“. I izvinio se zbog nepreciznosti.

Ako to znači da više nećemo uočavati posljedice rada ilegalnog kamenoloma iznad Risna (za još tri nova na istoj lokaciji čeka se saglasnost Agencije); da će divljom gradnjom budvanizovano podnožje Durmitora i okruženje Žabljaka, sve do obronaka kanjona Tare, iznenada postati ugodno našim čulima; dok će se krišom posječena stabla smrča i jela sa teritorije Nacionalnog parka preko noći obnoviti – onda je sve u najboljem redu.

Možemo onda da se okrenemo prečim brigama.

Podgorica još nema kolektor za preradu otpadnih (kanalizacionih) voda. Ako je vjerovati stanovnicima Botuna, koji tvrde da će životima sprječavati njegovu izgradnju u svom selu (SO Zeta), neće ga ni biti u dogledno vrijeme. Mada je svakome jasno da je kolektor neophodan, kako Podgorici tako i cijelom Primorju koje se, podsjetimo, vodom za piće snabdijeva sa izvorišta u Skadarskom jezeru. U koje Morača donosi sve to što nose ona i njene pritoke iz Podgorice, Danilovgrada, Tuzi i Zete. Novac za izgradnju odavno je obezbijeđen, uglavnom donacijama iz EU (riječ je o nekih 40 miliona). Nedostaje  volje i sposobnosti da se pronađe kompromis i završi započeti posao.

Nikšićka deponija i dalje gori. Nekada se to vidi i osjeća manje, nekada više, ali požar u dubini deponije tinja/plamti godinama. I truje. „Na pragu smo rješenja višedecenijskog problema – deponije Mislov do i usklađivanja procesa upravljanja otpadom sa evropskim standardima”, najavio je neki dan predsjednik Opštine Nikšić. Dobra je to vijest. Samo po malo bajata. Isto je, naime, obećano i prošlog septembra. I ko zna koliko puta prije. Pa ništa.

O Plavskom jezeru i Adi Bojani gotovo se  i ne govori. Osim kao o “resursima” koje treba “valorizovati”. Legalnom ili ilegalnom gradnjom. To da i jednom i drugom prijeti nestanak – znamo. Stručnjaci kažu da znaju kako se taj proces može spriječiti ili makar značajno usporiti. Ali, nema para. Baš kao ni volje da se utiče makar na to što ljudski faktor dominantno doprinosi prirodnim procesima koji prijete da nam u bliskoj budućnosti oduzmu te bisere. Na žalost potomstva koje, takođe, odlazi iz Crne Gore. Bez povratne karte.

Tužne priče pričaju i Tara, Bjelasica, Lovćen, Lim, pljevaljska kotlina, Zeta… Ima li iko da ih čuje? Ili je, ipak, najvažnije da izlobiramo tamo đe treba, pa da ovdašnja nebriga o okruženju ostane naša stvar. Dok ne bestragamo sve to što smo dobili na poklon od prirode i predaka.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Uncategorized

Knjige i vatra

Objavljeno prije

na

Objavio:

Možemo se složiti ili ne složiti  sa razlozima vodećih zapadnih zemalja koje niijesu glasale za rezoluciju  o vjerskoj mržnji i netrpeljivosti. Njom se osuđuje nedavno spaljivanje Kurana u Stokholmu.  Iz različitih  perspektiva, problemi podsticanja vjerske netolerancije i mržnje ne izgledaju jednako opasno. Ali demokratske vlasti su dužne da svoje odluke pojasne građanima.  U Crnoj Gori to objašnjenje nijesmo dobili

 

Vijeće Ujedinjenih nacija za ljudska prava (UNHRC) usvojilo je, većinom glasova, prošle nedjelje u Ženevi, rezoluciju o vjerskoj mržnji i netrpeljivosti. Njom se osuđuje nedavno spaljivanje Kurana u Stokholmu počinjeno “javno i s predumišljajem” uz odobrenje skupa od strane švedske policije.

Usvojenim tekstom su zemlje članice UN pozvane da “spriječe i procesuiraju djela i zagovaranje vjerske mržnje koja podstiču na diskriminaciju, neprijateljstvo ili nasilje”.

Crna Gora, koja je članica Vijeća UNHRC u mandatu 2022-2024, našla se među zemljama koje su glasale protiv usvajanja te Rezolucije. Baš kao i SAD, Velika Britanija, Kostarika i članice EU trenutno zastupljene u Vijeću. Za Rezolucije su glasale Kuba, Kina, Indija, Ukrajina, afričke i zemlje članice Organizacije islamske saradnje. Ukupno 28 od 47 članica Vijeća UNHRC, uz 12 protiv i sedam uzdržanih.

“Žao nam je što smo morali glasati protiv ovog neizbalansiranog teksta, ali on je u suprotnosti sa našim stavovima kada je riječ o slobodi izražavanja”, objasnila je svoju odluku američka ambasadorka pri UNHRC. “Ljudska prava štite ljude a ne religije, doktrine, uvjerenja ili njihove simbole”, pridodao je francuski ambasador, naglašavajući kako “ni na Ujedinjenim nacijama ni na državama nije da definišu šta je sveto”.

Možemo se složiti ili ne. Iz različitih perspektiva, problemi podsticanja vjerske netolerancije i mržnje očito ne izgledaju jednako opasno. Ali, nesporno je da su demokratske vlasti dužne da svoje odluke pojasne građanima. U Crnoj Gori to objašnjenje nijesmo dobili.

Mnogi su od Vlade i resornog Ministarstva vanjskih poslova zatražili odgovor kako se i zašto crnogorska delegacija, nakon svega što nam se dešavalo i dešava od 90-tih prošlog vijeka do danas, opredijelila da glasa protiv tog dokumenta.

Iz vlade su pitanja ignorisali.  Ostalo je samo da nagađamo  jesu li premijer Abazović,  koji vodi i resor vanjskih poslova, i njegovi saradnici nepokolebljivo privrženi pravu na slobodu iznošenja stavova, koliko god oni bili radilkalni i opasni, ili su samo iskoristili priliku da na pitanju javnog spaljivanja svetih knjiga, demonstriraju lojalnost “zapadnim saveznicima”. Kada to već, slijedeći lične interese, ne mogu uraditi na nekim drugim poljima (poštovanje zakona, moralna i politička odgovornost, transparentnost rada i donošenja odluka…).

Kad – kaza nam se samo. Među javnim kritičarima crnogorskog glasanja o Rezuluciji o vjerskoj mržnji našao se građanin Crne Gore koji nije zaštićen javnom funkcijom. Svoje stavove je ubrzo  morao pojašnjavati pred policijskim inspektorom. Nakon toga, policajac je  tužilaštvu predložio da tog građanina,  po službenoj dužnosti, goni  zbog podrivanja ustavnog sistema. Srećom, tužilaštvo je odbilo taj prijedlog.  Isljeđivani intelektualac je zamolio da ostane aniniman, kako ne bi dodatno uznemiravao porodicu.

Toliko o nepovrjedivosti prava na slobodu mišljenja i izražavanja u Crnoj Gori.

Iz Stokholma je stigla nova priča. Nakon protesta na kome su paljene stranice Kurana, švedskoj policiji obratio se građanin koji je prijavio naum da javno spali Bibliju i Toru. I on je dobio odobrenje nadležnih, ali je umjesto lomače za svete knjige okupljenim novinarima izjavio: “Sloboda izražavanja ima ograničenja koja se moraju uzeti u obzir. Ako ja zapalim Toru, drugi Bibliju, treći Kuran, ovdje će biti rata. Želio sam pokazati da to nije u redu.”

Ko, eventualno, nije razumio o čemu je govorio Ahmad Alush, neka baci pogled na stare pljevaljske zidine koje odnedavno “krasi” grafit: Kad se vojska na Kosovo vrati.  “Oni koji su stih iz Amfilohijeve pesme ispisali na zidu… postupili su u punom skladu sa raison d’être  ove pesme. Njena vokacija – kao i vokacija nacionalističke poezije u celini – jeste da zove u rat”, napisao je srpski etnolog, antropolog, aktivista za ljudska prava Ivan Čolović, prije pola godine, kada se isti stih počeo pojavljivati na beogradskim fasadama.

Pitanje je samo želimo li da pročitamo. Il’ da palimo.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo