Misija Đukanovićeve Vlade nije razvoj, već držanje stvari pod kontrolom, kaže na početku razgovora za Monitor ekonomski analitičar Zarija Pejović. Hipotetički, i kada bi promijenili kriterijum vladanja prema opštedruštvenim interesima, upitno je da li ova administracija posjeduje kapacitete da takvu politiku i sprovede. Suštinsko pitanje glasi: zašto Crna Gora koja deklarativno pristupa evroatlantskim integracijama, još nema ozbiljnu greenfield investiciju iz zemalja zapada? Štaviše, zapadne diplomate nerijetko savjetuju svojim preduzetnicima da ne investiraju u Crnu Goru.
MONITOR : Zbog čega je toliko važno angažovati novac sa zapada?
PEJOVIĆ: Razlika između kapitala koji dolazi sa zapada i onog sa istoka jeste u tome što zapadni kapital donosi know-how i tehnologiju. Takvi projekti, takozvanim proširujućim (spread over) efektom, pokreću lance tehnoloških promjena u domaćim preduzećima i postavljaju standarde obrazovnim institucijama. Crna Gora je neurotično pocijepana, s jedne strane ekonomijom koja se bazira na novcu sa istoka, često sa elementima pranja novca, te političkom despotijom, dok nam na drugoj strani procesi evroatlantskih integracija nameću standarde u potpunoj koliziji sa postojećim stanjem.
MONITOR: Šta je građanima donijela takva politika? I koliko je ona povezana sa činjenicoma da je poslije godina ubrzanog zaduživanja javni dug stigao do (preporučenih) granica izdržljivosti?
PEJOVIĆ: Kada je globalna finansijska oseka započela, Đukanović je, 2009. godine, izabran za premijera da bi uspješno ,,brodio krizom”. No, nautički kazano, dubina gaza naših javnih finansija, usljed nerealno postavljene javne potrošnje, nasukala je brod. Prirodno je bilo da se Vlada zaduži. Pitanje o kome je trebalo diskutovati glasi – u koje svrhe i pod kojim uslovima?
Dodatno, padom fiskalnih kapaciteta države, nenaplaćivanjem prihoda koji budžet sljeduju, povećan je jaz između potreba i raspoloživih sredstava.
Ukupni rashodi kamata emitovanih obveznica iznose 144 miliona eura. Ako je ukupno pozajmljena suma u dvije emisije iznosila 380 miliona eura, to znači da kamatonosni rashodi iznose 37,89 odsto od ukupno pozajmljene sume. Poređenja radi, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je 2012. godine povuklo kreditnu tranšu od Međunarodnog monetarnog fonda u iznosu od 410 miliona eura. Mada je kamatna stopa varijabilna, u trenutku vučenja odobrenih sredstava iznosila je 1,08 odsto. Ako bi na crnogorski dug iz obje emisije euroobveznica primijenili kamatnu stopu koju je dobila Bosna i Hercegovina, onda bi godišnji kamatni rashod na 380 miliona eura iznosio nepuna četiri miliona, umjesto 28,8 miliona eura. Dakle, ukupno uzevši, za manju pozajmicu platićemo za pet godina nekih 120 miliona eura više u odnosu na BiH. Mislim da ovaj podatak dovoljno govori.
MONITOR : Vi ste, još prije nekih godinu dana, u jednom razgovoru za Monitor upozoravali na opasnosti pada u dužničko ropstvo. Šta kažete danas?
PEJOVIĆ: Javni dug nastavlja da se uvećava i moguće da smo već prekoračili mastriški kriterijum, koji definiše odnos javnog duga i BDP-a. Ono što zbunjuje jeste činjenica da su 2008. godine izvorni prihodi budžeta iznosili 1.287 milona eura, dok je BDP bio procijenjen na 3.085 miliona eura. Pet godina kasnije, u 2013, izvorni prihodi su se planirali na 1.161 milion eura, dok Vlada procjenjuje da bi BDP mogao da iznosi 3.300 miliona eura. Ostvaruje se manji izvorni prihod pri većem nivou BDP!? Kako je to moguće ako smo u međuvremenu povećali poreze i dažbine, dodatno uvodeći niz ,,kriznih poreza”!?
Pad fiskalnog kapaciteta se može posmatrati i kao odsustvo sposobnosti države da naplati prihode, a može kao posljedica recesije, jer je kapital umrtvljen u nekretninama, novoizgrađenim stambenim jedinicama. Nelikvidnost u privredi je visoka. Prvu tezu potvrđuje i činjenica da je sa većom fiskalnom disciplinom u prošloj godini, naplata prihoda uvećana. U tom kontekstu valja sagledati i podatak da se vlada zaduživala u proteklih pet godina i pored činjenice da sadašnji BDP, makar zvanično, prelazi nivo iz 2008. godine, kada je javna potrošnja izdignuta na 1.500 miliona eura.
Smatram da je nivo BDP-a u Crnoj Gori precijenjen, odnosno namjerno naduvan. Ovo se vjerovatno radi zbog toga da bi javni dug u relativnom iznosu bio niži. S obzirom na to da nivo industrijske proizvodnje stagnira jer je Kombinat aluminijuma smanjio proizvodnju na minimum, Elektroprivreda ostaje kao jedina veća proizvodna kompanija. Prosto ostaje nedoumica kako se ostvaruje i ovaj nivo javnih prihoda.
MONITOR:Kako tumačite činjenicu da je država, u hroničnoj besparici, dozvolila da poreski i carinski dugovi narastu na blizu 400 miliona eura?
PEJOVIĆ: Ostaje sumnja da se poreski dugovi tolerišu, pitanje je kome i zašto? Kao poslanik sam iznosio i branio tvrdnju da je domaći sistem naplate javnih prihoda, umjesto da jača, atrofirao.
Opozicioni poslanici treba da iniciraju kontrolno saslušanje kako bi utvrdili što je uzrok, loša organizacija ili namjerno “opraštanje” carinskih i javnih dugova. Jedna od osnovnih funkcija države je naplata javnog prihoda. Posebno u situaciji u kojoj se javne finansije nalaze u krizi, efikasnost naplate javnih prihoda treba da bude na najvišem nivou.
MONITOR : Svjedoci smo konstantnih pokušaja Vlade da važeće privatizacione ugovore revidira na našu štetu. O čemu se tu radi?
PEJOVIĆ: Nezahvalno je suditi, mada iskustva govore da, kada država pokazuje preveliku popustljivost u odnosu prema investitorima, postoji vjerovatnoća da investitori ucjenjuju javne funkcionere koji su donosioci odluka. Kada bi Crna Gora imala tužilaštvo na višem nivou, vjerovatno bi se zajedno sa policijom uključili u istragu razloga revidiranja privatizacionih ugovora na štetu države.
MONITOR: Kako komentarišete priče o autoputu i gradnji drugog bloka Termoelektrane?
PEJOVIĆ: Potrebne su investicije u sektor energetike. To su profitabilne investicije, gdje je jednostavno utvrditi cash flow, s obzirom na to da električna energija na tržištu nedostaje. Realizaciju investicija je najbolje vršiti u javnoj režiji, u cilju maksimizacije prihoda. Zbog niskog finansijskog rizika energetskih projekata, treba se zaduživati u cilju njihove implementacije.
Međutim Vlada je obratno ili naopako, odlučila da se zaduži za izgradnju autoputa. Nerealno je očekivati da će naplata drumarine i indirektni efekti u smislu razvoja poljoprivrede i turizma sjevera Crne Gore opravdati investiciju parcijalne izgradnje autoputa. Dodatno zaduženje za autoput može dovesti u pitanje održivost budžeta. Smatram da eventualna izgradnja autoputa treba da bude na rizik investitora. Kinezi raspolažu velikim finansijskim rezervama, tako da mogu sebi priuštiti investiciju sa dugim rokom otplate. Sadašnjim aranžmanom rizik otplate autoputa pada na teret građana.
MONITOR: Nijesu li aktuelne priče o proširenju vlade na partije srpskog predznaka zapravo potvrda promašene ekonomske politike i najava još većih ekonomskih problema?
PEJOVIĆ: Ovo je pokušaj preuzimanja birača koji se izjašnjavaju kao Srbi, tačnije preuzimanje glasova opozicije. Time DPS pokušava kompenzovati mogući razlaz sa SDP-om. Moguće da nakon lokalnih izbora, ukoliko DPS postigne uspjeh, pozove Narodnu stranku u Vladu. To bi značilo rekonstukciju Vlade na teret SDP-a. Mada djeluje nelogično, moguće i da SDP na to pristane. Ostaje da se vidi hoće li rezultati lokalnih izbora izazvati prijevremene parlamentarne izbore.
No, treba se pozabaviti i drugom stranom medalje. Iščekujem da Monitor napravi kvalitetnu analizu, kakva se od ovog medija i očekuje, o stanju unutar naše opozicije. Kako smo od velike energije u smjeru promjena 2012. došli do socijalne depresije u 2014. godini? Ukoliko opozicija ne sprovede promjene, pa i one najosjetljivije u smisli kadrovskog ,,osvježavanja”, mislim da će DPS na narednim izborima ponovo uzeti vlast. Ko bi onda bio moralno odgovoran, nije potrebno da komentarišem. Pitam se, zašto opozicija ne bi zajedno formirala Vladu u sjenci, sa stručnim ljudima neospornog kredibiliteta. Imamo li tih 15 ljudi?
Zoran RADULOVIĆ