Povežite se sa nama

INTERVJU

DR SRĐAN PUHALO, PSIHOLOG I POLITIČKI ANALITIČAR IZ BANJA LUKE: Vučić je trenutno mnogo važniji igrač za RS od Dodika

Objavljeno prije

na

Srbija, kao ni Hrvatska, nikada se nije odrekla svoga uticaja u Bi H, niti će se odreći.  Čini mi se da se trenutna strategija Srba zasniva na geslu-što više Srbije, a što manje Bosne u RS, s nadom da će to jednog dana rezultirati mirnom disolucijom nefunkcionalne Bosne i Hercegovine. Otuda svi ti desničarski frikovi (Miša Vacić, Milica Zavetnica, Nestorović i ….) u Banja Luci, jer danas se RS smatra srpskijom od Srbije

 

MONITOR: BiH nije odobreno otpočinjanje pregovora o prijemu u EU. Za razliku od Ukrajine i Moldavije, ona je uslovljena ispunjavanjem 14 zahtijeva Brisela iz decembra 2022-e kada joj je dodijeljen status kandidata. Novo odlučivanje je predviđeno za mart. Kako ocjenjujete ovu odluku i šanse da – do predviđenog roka, BiH ispuni zahtjeve?

PUHALO: Iskreno, ja uopšte nisam siguran da političke elite u BiH, a pogotovo oni koji su na vlasti, žele da idemo ka EU. Da žele i da im je stalo do toga, imali su tolike godine da to pokažu u praksi. Ovakva BiH, podijeljena, zavađena, uplašena, san je svakog političara, jer u takvom društvu se lako vlada- bez imalo odgovornosti. Zašto bi onda mijenjali jedno takvo društvo, ako bi ono podrazumjevalo veću kontrolu, veću odgovornost, veću transparentnost. Kada bi se jednog dana BiH toliko reformisala i takva ušla u EU, najveći broj domaćih političara bi završio u zatvoru. Znači, naš ulazak u EU nije stvar nesposobnosti domaće administracije da se prilagodi EU standardima, već nedostatka želje i volje domaće elite da se bilo šta mijenja.

MONITOR: Visoki predstavnik Kristijan Šmit je do skoro preduzimao mjere iz okvira Bonskih ovlašćenja, pokušavajući da ovlada, prije svega, entitetskim dizbalansom i potezima Republike Srpske. Zadnjih mjeseci se njegova aktivnost uglavnom svodi na upozorenja i nastojanje da se usvoje izmjene Izbornog zakona BiH. Kako to da razumijemo?

PUHALO: Mnogo je to komplikovana priča, sa nepredvidivim krajem. Prije svega moramo znati da Visokog predstavnika ne priznaje Republika Srpska i naziva ga njemačkim  turistom, a samim tim ni njegove odluke. S druge strane on nije omiljen ni kod dijela Bošnjaka zbog izmjena izbornog zakona u Federaciji BiH 2022. godine. Jedino Hrvati u BiH mudro ćute, zadovoljni njegovim postupcima. Moć Visokog predstavnika BiH leži u snazi i slozi međunarodne zajednice koja stoji iza njega, a nisam siguran da ta snaga i sloga postoje u velikoj mjeri. Zbog toga imamo mnogo kalkulacija, upozorenja, ali i nesprovođenja odluka Visokog predstavnika od strane vlasti u Republici Srpskoj. Još uvijek je ta borba u rukavicama i diplomatijom, ali u 2024. godini rukavice bi mogle spasti i početi finalni obračun. Kakav će ishod toga biti, ja ne mogu predvidjeti.

MONITOR: Šmit je skoro kritikovan zbog komentara o proslavi dana RS kao „narodnog veselja“. Da li to pokazuje stav dijela međunarodne zajednice da je obilježavanje 9. januara-inače proglašeno neustavnim 2015. i 2019. od strane Ustavnog suda BiH, događaj folklornog tipa i izraz dominantnog političkog populizma, kojem više ne bi trebalo pridavati preveliku pažnju?

PUHALO: Tu je Visoki predstavnik nemoćan jer u Republici Srpskoj postoji konsenzus oko proslavljanja tog praznika iako je proglašen neustavnim tj. to je kršenje zakona. Postavlja se pitanje ko danas može da sankcioniše ljude koji krše zakon, ako ti isti ljudi upravljaju svim segmentima društva u entitetu i na nivou države. Kao i svaki praznik tu ima mnogo populizma, kiča, mitova i po tome se ne razlikujemo od proslava u drugim zemljama. Bošnjački političari očekuju da Visoki predstavnik nešto učini, jer su nemoćni da bilo šta preduzmu, a istovremeno su u vlasti sa SNSD-om. Imamo neku pat poziciju i ne vidim da će se ona skorije riješiti.

MONITOR: Dodik za UK kaže da je to  „zarđala, oronula imperija “, a tvrdi da bi volio da se „podiči“ najboljim odnosima sa Amerikom. Prije toga je izjavio da bi otcijepio RS ako bi Donald Tramp ponovo postao predsjednik SAD. Ima li Dodik razumljivu spoljnu politiku sem odnosa prema Rusiji, Mađarskoj i naravno, Srbiji?

PUHALO: Dodik čeka i nada se da će na izborima ove godine u EU i pojedinim zemljama EU kao i u SAD, pobijediti njegova opcija. A to znači-evropska desnica i Tramp i da će to olakšati njegovu poziciju u svijetu. Trenutno on nema mnogo prijatelja u svijetu, mada nas čitavo vrijeme uvjerava kako nikad bolje Republika Srpska nije stajala na spoljnopolitičkom planu. U Banja Luku relativno često dolaze desničari iz raznih zemalja EU, baš kao što se svake godine oni sastaju u Budimpešti kod Orbana. Graditi spoljnu politiku na faktorima nad kojima ti nemaš kontrolu i s nadom da će oni da rade za tebe, jeste opasno i neodgovorno. Ipak, budimo realni, Srbija je mnogo važniji igrač u regionu i Vučić je trenutno mnogo važniji igrač za Republiku Srpsku od Dodika.

MONITOR: Nedavno su uhapšeni predsjednik Suda BiH, Ranko Debevec i bivši direktor Obavještajno sigurnosne agencije BiH, Osman Mehmedagić, pod sumnjom za zloupotrebu položaja. Sumnjiče se da su nezakonito prisluškivali sudije Suda BiH i zaposlene u Tužilaštvu BiH. Da li se, po Vašim saznanjima, radi o sprovođenju pravde u smislu da „niko nije nedodirljiv“ ili o nečemu drugom?

PUHALO: Mislim da su to koraci ka stvaranju klime za nesmetan rad Tužilaštava i Suda BiH i da je to poruka da nema nedodirljivih tj. da je ovo samo stepenica ka procesuiranju naših Sanadera. Da li ćemo u tome uspjeti zavisi prije svega od odlučnosti međunarodne zajednice, čitajte: SAD, da to istjeraju do kraja, jer će opstrukcije biti velike-jer su domaći političari izbušili pravosudne institucije i teško je očekivati da su one same sposobne da privedu pravdi domaće političare.

MONITOR: Dodikov SNSD dobro sarađuje sa HDZ i Trojkom, sudeći prema pismu koje je predsjednica Savjeta ministara BiH, Borjana Krišto, uputila predsjedniku Savjeta EU, Šarlu Mišelu, o uspjesima njene vlade u ispunjavanju agende EU. Kada se o Predsjedništvu BiH radi, tu je produktivnost daleko manja. Kako ocjenjujete rad Predsjedništva i Savjeta ministara BiH?

PUHALO: Mislim da sam na ovo pitanje već ranije odgovorio, ali da parafraziram onog vojnika JNA iz 90-ih godina: Mi kao želimo u EU, a EU se kao raduje našem dolasku.

MONITOR: I u Beogradu je slavljen 9. januar. Obilježen je vatrometom u Beogradu na vodi, a  RTS je direktno prenosila svečanost u Banja Luci kojoj je prethodilo činodjejstvovanje Patrijarha Porfirija…No, posebno se istakao doktor Branimir Nestorović- od skoro važna osoba u političkom odlučivanju u Srbiji – koji je u Banja Luci izjavio da se zalaže za ujedinjenje „srpskih zemalja“. Da li je zvanični Beograd iskoristio RS da naglasi svoj uticaj na Srbe u regionu?

PUHALO: Srbija, kao ni Hrvatska, nikada se nije odrekla svoga uticaja u Bosni i Hercegovini, niti će se odreći. To nije ništa novo, niti neuobičajeno. Srbija želi da ima uticaj u BiH, jer nema uticaj na Kosovu, i na taj način sebe predstavi kao važnog igrača u regionu, od kojeg zavisi stabilnost Balkana. Sve se to pravda specijalnim i paralelnim vezama na koje Republika Srpska i Srbija imaju pravo. Čini mi se da se trenutna strategija Srba zasniva na geslu-što više Srbije, a što manje Bosne u Republici Srpskoj, s nadom da će to jednog dana rezultirati mirnom disolucijom nefunkcionalne Bosne i Hercegovine. Otuda svi ti desničarski frikovi (Miša Vacić, Milica Zavetnica, Nestorović i ….) u Banja Luci, jer danas se Republika Srpska smatra srpskijom od same Srbije.

MONITOR: Zapaženo je  glasanje Srba iz RS na izborima u Srbiji. Mnogi iz RS imaju državljanstvo Srbije pa mogu glasati na parlamentarnim  izborima ali ne i na lokalnim.  Opozicija smatra da su glasači iz RS prijavljivani na lažna prebivališta u Beogradu u velikom broju odlučili rezultat beogradskih izbora. Među njima su i Dodik, Jelena Trivić, Nenad Nešić…Da li je moguće u BiH postaviti pitanje njihove zakonske odgovornosti jer ne mogu, istovremeno, imati prebivališta u dvije države?

PUHALO: Prije svega lažna prebivališta nisu problem građana Republike Srpske, već opozicije u Srbiji. Prosječan stanovnik Republike Srpske glasanje u Srbiji vidi kao patriotski čin, a ne kršenje zakona. Pošto Drina nije granica, već „kičma srpstva“, oni nemaju dva prebivališta već šalju poruku da smo mi jedan narod i da je to naš politički cilj. Otuda i to javno eksponiranje političara iz Republike Srpske tokom izbora u Srbiji. Na taj način oni se dodvoravaju građanima Republike Srpske i to je prije svega politička poruka. Naravno da niko neće odgovarati za tako nešto u Bosni i Hercegovini, jer ko će dići optužnicu protiv ministra bezbjednosti BiH, Nenada Nešića, koji je glasao u Novom Sadu. Kod nas se ne odgovara ni za veći kriminal i propuste, a kamoli za fiktivno prebivalište u Srbiji.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Logika Skarlet O’Hare

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi

 

 

MONITOR: Dobili smo prijedlog budžeta za 2025. godinu, sa tri dana kašnjenja u odnosu na zakonsku normu. Kakvi su prvi utisci?

VUJOVIĆ: Da je Budžet koncipiran sasvim surotno od onog što je obećavala ova vlast kada je bila opozicija. On je prepun stavki koje govore o povećanju privilegija i beneficija za one koji su na vlasti, a dozirana su sredstva prava iz oblasti socijlne zaštite. Druga impresija je da se isuviše nonšalantno predstavljaju trenutna i buduća budžetska opterećenja.

Dva paramtera nam dosta govore. Prvi: uvećana su sredstva za reprezentaciju sa oko 650 hiljada eura koliko je planirano za ovu, na preko miliona eura za narednu godinu, službena putovanja su uvećana sa 5,8 na oko 8,2 miliona, dakle uvećanje od 41 posto dok je za porodiljsko odstvo uvećanje bilo sa 35 na 36 miliona, ili manje od 3 posto. Stavka ostala prava iz oblasti socijalne zaštite nepromijenjena je u odnosu na 2024. godinu. Poseban komentar ne treba.

Drugi: nedostajuća sredstva na nivou od 1,14 milijardi eura prilično su velika, bez obzira na zavodljivost određenih parametara o sveopštem rastu. Dionica autoputa Smokovac – Mateševo je koštala znatno ispod tog iznosa sa svim mogućim propustima, finansijskim nepromišljenostima i nedorečenostima. Naravno da nova vlast nasljeđuje dugove prethodne i da ih mora servisirati, ali to je ne lišava odgovornopsti da sistem uvede u stabilnije okvire. Jednog dana će i neka buduća vlast morati da menadžeriše vraćanja nekih ranijih dugova. Vidjeli ste trendove u socijlanim davanjama, to je indikator da stvari nisu ružičaste ni sada.

Ova dva parametra izazivaju nelagodu i sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BODO VEBER, SAVJET ZA POLITIKU DEMOKRATIZACIJE, BERLIN: Šolcov poziv Putinu je štetan – samim tim što se desio

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako EU zaista želi štititi Zapadni Balkan od Trampa, ima samo par sedmica za sveobuhvatni strateški politički preokret prema regiji, baziran na čvrstoj i dosljednoj odbrani svojih demokratskih vrijednosti

 

 

MONITOR: Razrješenje ministra finansija Kristijana Lindnera iz liberalne FDP, povod je za gubitak većine njemačkog kancelara Olafa Šolca u Bundestagu. Šta su pravi uzroci raspada vladajuće „semafor koalicije“?

VEBER: Vladajuća semafor koalicija prva je u istoriji Savezne Republike Njemačke koja nije bila sastavljena od dvije nego od  tri stranke, što je značilo vise ideološko-programskih razlika nego što je uopbičajeno. A onda su svjetski politički tokovi-konkretno rat u Ukrajini, suštinski promijenili okvir vladavine naspram dogovorenog, kompromisnog vladinog programa. U prvoj godini, 2022. to je značilo uspješan krizni manadžment oslobođenja ovisnosti od ruskih energenata. Medjutim, ekonomske poslijedice i prethodne korona pandemije te tog skupog preobrata, bili su inflacija te ekonomska recesija zbog rasta energetskih troškova naše industrije. Politički se s time nositi zatijevalo je dogovor između ideološko suprotnih finansijskih politika koalicijskih stranaka – liberali sa politikom štednje, socijaldemokrati i zeleni s politikom novog zaduživanja. Našli su izlaz u triku – preusmjeravanje 60 milijardi eura predviđenih a nepotrošenih od prethodne vlade. Taj je kompromis 2023. godine iznenadno srušen od Ustavnog suda, kome se bila obratila opoziciona CDU. Od tada traje rat koalicijskih partnera – u 2023. su još uspjeli dogovoriti kompromis za budžet za 2024. Ove jeseni  spremnosti za kompromis oko budžeta došao je kraj.

MONITOR: Vanredni parlamentarni izbori se predviđaju za februar 2025., a ankete pokazuju veliku prednost CDU Fridriha Merca od oko 32 posto a prema njima, SPD ima oko 15 posto. Ako rezultat na izborima bude sličan, ko bi bio vjerovatan partner CDU-sem očekivane CSU?

VEBER: Već godinu sve tri stranke sada raspadnute koalicije imaju manje  nego opozicioni CDU-CSU. Međutim, pošto se koalicija razišla zbog ideologijskih razlika, mi u Njemačkoj- prvi put u najmanje dvije decenije, imaćemo izbornu kampanju između političkih vizija i programa građanskih parlamentarnih stranaka. To je  već smanjilo postotak populističkih stranaka, konkretno novoformirane stranke Savez Sarah Wagenknecht (BSW)  sa prethodnih 10 na šest pa sad pet posto, i blizu su- prvi put rizika da neće ući u Bundestag, dok tradicionalno prirodni partner CDU-a – liberali (FDP) i dalje rizikuju da ispadnu iz parlamenta. Pod tim okolnostima, CDU-CSU će imati koalicijsku opciju samo između Socijaldemokrata i Zelenih.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR NADIJA REBRONJA, DOCENTKINJA NA DRŽAVNOM UNIVERZITETU U NOVOM PAZARU: Brisanje bošnjačke književnosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbacivanje predmeta iz bošnjačke književnosti i profesorke bošnjačke književnosti jasan je koncept. Protiv brisanja sam se  pobunila. Za svoj angažman brutalno sam kažnjena jer nisam pristala na cenzurisanje knjiga prema kojima osjećam ljubav

 

Nadija Rebronja je pjesnikinja i esejistkinja. Doktorirala je književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Predaje književnost kao univerzitetski docent. Njena poezija je prevođena na engleski, španski, italijanski, francuski, njemački, poljski, turski, persijski, makedonski, albanski i slovenački jezik. Kao naučnik-istraživač boravila je na Univerzitetu u Beču (2009) i Univerzitetu u Granadi (2010—2011). Kao predavač književnosti održala je nekoliko gostujućih predavanja na univerzitetima u Panami na španskom jeziku. Govori engleski, španski i turski, služi se ruskim i poznaje arapski jezik. Školovala se, duže ili kraće živjela u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu, Sarajevu, Granadi, Beču, Istanbulu. Ne vjeruje u adrese ni mjesta boravka.

MONITOR: Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru radite od 2007. Očekivali ste da vas nakon odličnih preporuka stručne komisije izaberu u zvanje vanrednog profesora. Umjesto toga, odbijen je vaš reizbor u docenta, pa nakon isteka ugovora u januaru 2025. očekujete otkaz. Kako je došlo do svega ovoga?

REBRONJA: To nisam očekivala. Ispunila sam sve uslove za vanrednog profesora i od traženih 24 boda, koliko je potrebno za napredovanje, imam 76. Komisija je ocijenila da ja višestruko premašujem tražene uslove i da u svakom aspektu koji se vrednuje kao uslov pokazujem izvrsnost. U poslednjih 10-13 godina izbori u više zvanje na DUNP više liče na montirane procese protiv ljudi nego na ono što je akademska praksa. Izmišljaju se izgovori da kolege ne mogu da napreduju i biraju ih 2-3 puta u docentsko zvanje iako imaju uslove za napredovanje. Dešavalo se da kolegama traže da od matičnog odbora koji funkcioniše pri Ministarstvu prosvjete dostave potvrde koje ne postoje jer ih taj odbor ne izdaje. Neke kolege  pristaju na sve to da zbog egzistencije. Mnogi zbog svega napuštaju univerzitet, izgubili smo dragocjene kadrove, vodeće intelektualce. Mi koji smo gradili ovaj univerzitet od njegovog početka u želji da emancipujemo podneblje u kom živimo, što je valjda suštinski nagon intelektualca, u nekom trenutku osjetili smo da smo dio Potemkinovog sela, da igramo u teatru apsurda čiji je cilj da se uhljebe pojedinci a da se adekvatan razvoj tog kraja ne desi.

Praksa maltretiranje ljudi pri izboru u zvanje dovela je do toga da su jedine osobe koje su gradile svoju karijeru na DUNP od asistenta, a koje su uspjele da pređu put do redovnog profesora zapravo rektorka Zana Dolićanin i njen brat Edin Dolićanin. Oni su djeca prvog rektora koji je učestvovao u osnivanju univerziteta, Ćemala Dolićanina. Nakon svega, Zana je izabrana za rektorku jer nije bilo mnogo redovnih profesora koji su konkurencija.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo