Povežite se sa nama

INTERVJU

DR RADE RATKOVIĆ, DEKAN FAKULTETA ZA BIZNIS I TURIZAM IZ BUDVE: Ski turizam je u ozbiljnoj krizi

Objavljeno prije

na

Teško da Ski turizam može imati ekonomskog smisla bez prirodnog snijega. Vještački snijeg je samo surogat, a ne supstitut

 

MONITOR: Jesu li  zimska turistička sezona propala?

RATKOVIĆ: U decembru 2019.godine ostvareno je 6.890 noćenja (14 odsto manje nego u istom mjesecu prethodne godine), što znači da je broj dana pune zauzetosti u tom mjesecu bio manje od dva dana, odnosno oko šest odsto. Podaci za januar ove godine još nijesu objavljeni, ali je realno procijeniti da situacija nije bitno različita. U januaru 2019. stepen popunjenosti kolektivnog smještaja u planinskom dijelu Crne Gore bio je oko 3,6 dana pune zauzetosti. Nasuprot tome, u avgustu te godine stepen popunjenosti kolektivnog smještaja u planinskom dijelu bio je oko sedam dana pune zauzetosti, odnosno 22 odsto. U primorskom dijelu stepen popunjenosti kolektivnog smještaja u avgustu bio je oko 80 odsto. Dati indikatori ukazuju na ozbiljnu krizu ski turizma  u Crnoj Gori i na pogoršanje  popunjenosti u ovoj sezoni. Popunjenost planinskih smještajnih kapaciteta je u ljetnjoj sezoni blizu četiri puta veća nego u zimskoj.

MONITOR: Da li je jedini razlog za to nedostatak snijega i je li jedini spas vještački snijeg?

RATKOVIĆ:To je, sasvim sigurno, glavni razlog. Nije jedini, ali ski turizam teško da može imati ekonomskog smisla bez prirodnog snijega. Vještački snijeg je samo surogat, a ne supstitut. Za njegovu proizvodnju i  opstojnost nužni su preuslovi: temperature ispod nule i vlažnost vazduha od najmanje 51 procenat, što se ne može garantovati. Troškovi proizvodnje su visoki, ekološki otisak nepovoljan, a ski sezona jako kratka. Puno je razloga da se akcenat planinskog turizma radikalno promijeni ka ljetnjem planinskom turizmu, za koji Crna Gora ima velike prirodne komparativne prednosti.  Naravno da bi trebalo proširiti dodatnu ponudu u ski centrima, ali to, bez postojanog snijega, ne može biti dovoljno za turističku nišu ski turista.

MONITOR: Ima li razloga za zabrinutost kad je riječ o planinskom turizmu?

RATKOVIĆ:Mislim da nema razloga za zabrinost za planinski turizam Crne Gore, ali, kao što je stavljeno u brojnim razvojnim strategijama domaćih i inostranih eksperata, pa i u važećem Master planu do 2020. godine, prioritet treba dati ljetnjem turizmu u sprezi sa ruralnom poljoprivredom, za što imamo odlične prirodne uslove i možemo, u tom pogledu, postati lider na Mediteranu. Ova vrsta turizma ima veliki prihodni potencijal i potencijal zapošljavanja. Treba se poučiti velikim uspjehom ove vrste turizma u Istri,  a da i ne govorimo u Italiji, Francuskoj, Španiji…

MONITOR: U okruženju ski centri Jahorina, Kopaonik i Zlatibor rade gotovo punim kapacitetima, pa jesu li onda uzrok za našu propalu sezonu i nerad i nesposobnost nadležnih?

RATKOVIĆ: Uvijek se može raditi bolje, ali je, ipak, glavni uzrok pomanjkanje snijega, i to, na žalost, postaje dugoročna pojava. Ski centri koje ste pomenuli imaju povoljnije klimatske uslove za ski turizam. Međutim, ne vjerujem u njihove impozantne ekonomske rezultate iz više rauloga: kratka sezona, niske cijene, veliki režijski troškovi…

MONITOR:  Zašto još nema komplementarnih sadržaja u ski-centrima, kao što su bazeni, saune, teretane, kulturni programi…?

RATKOVIĆ: I da izgradimo tu dodatnu turističku suprastrukturu ne vjerujem da bi bitno povećali ekonomsku efikasnost naših zimskih turističkih centara. Ovo je sve lijepa ponuda, ali dodatna, a primarne su ski staze na kojim, nažalost,  nema dovoljno snijega.

MONITOR: Iz turističkih organizacija najavljuju da će sistem za vještačko osnježivanje biti sreman za narednu sezonu. Vjerujete li u to ili će se  i dalje gledati u nebo i čekati snijeg?

RATKOVIĆ:Zavisnost od neba u ski turizmu je naša sudbina. Volio bih da nije, ali od toga ne možemo pobjeći.

MONITOR: Šta je tokom zime karakterisalo turističku ponudu na primorju?

RATKOVIĆ:  Parametri  popunjenosti  kolektivnog smještaja tu su još  lošiji nego kod planinskih turističkih centara. U decembru 2018.i januaru 2019.koeficijenti popunjenosti su bili 2,87 odsto i 2,05, da bi u decembru 2019.bio oko 3,87 procenata. Sve je to jako malo, ako se ima u vidu da se popunjenost osnovnih smještajnih kapaciteta u ovim mjesecima kod  razvijenih turističkih zemalja Mediterana kretala od 35 do 50 procenata. Te zemlje ostvaruju visoke kvote popunjenosti zahvaljujući aktivnoj ruralnoj ponudi u neposrednom zaleđu obalnih turističkih rizorta, čega mi imamo premalo, a naroćito živih sela.

MONITOR: Šta je najpreče da se uradi kako bi rezulati u crnogorskom turizmu bili bolji i ponuda regionalno konkurentna?

RATKOVIĆ: Potrebno je rekonstruisati turističku ponudu i repozicionirati tržišnu poziciju crnogorskog turizma. Treba obeshrabriti dalju gradnju sekundarnih stanova i rezidencijalnih naselja, a u korist, najviše, hotela sa tri i četiri zvjezdice i integralnih i difuznih hotela koji bi značajan dio komplementarnih kapaciteta transformisali u osnovne. Tu spada i riješavanje komunalne i turističke infrstruktura (saobraćajnice, parkinzi, plaže, rekreativni i zabavni objekti na prigodnim lokacijama…)

Na strani tražnje i destinacijskog menadžmenta treba se repozicionirati ka glavnim emitivnim tržištima Evrope, što je počelo, ali nedovoljno organizovano i nedovoljno brzo. Imamo dobre stope rasta sa njemačkog, britanskog i francuskog tržišta, ali ne dovoljno organizovano i dovoljno brzo. Visoke stope su posljedica niskih osnovica iz prethodnog perioda.

MONITOR: Posvećuje li se dovoljna pažnja unapređenju znanja i vještina zaposlenih u turizumu?

RATKOVIĆ: Do skoro je ta pažnja izostajala. Nije bilo dovoljno materijalnih stimulacija o čemu rječito govore ubjedljivo najniže plate u turističkom sektoru unutar privrednog sektora. Stara hotelska maksima glasi: “Najgori je radnik loše plaćen radnik”. Nužno je značajno povećanje plata hotelskog operativnog i menadžerskog osoblja, koje bi mogao podnijeti rekonstruisani, reorganizovani  i tržišno repozicionirani crnogorski turizam, kako smo prethodno naglasili. Što se obuke tiče nikad nije bilo više i bolje ponude znanja i vještina, počev od domaćih srednjih i visokih škola, škola u regionu, međunarodnih brendiranih hotelskih i turističkih škola, putem klasičnog ili on line (Distance Learning) učenja. Tu su i brojni provajderi neformalnog i cjeloživotnog obrazovanja. Da bi se osoblje učilo i usavršavalo treba konkretna motivacija, a pristojne plate i stabilno zapošljavanje posebno, kao osnovni elementi motivacionog sistema.  Država to treba da podrži niskim porezima i doprinosima na plate onih koji su stabilno i na duži rok zapošljeni.

MONITOR: Predsjednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma pozvao je turiste iz Srbije da ne ljetuju u Crnoj Gori…

RATKOVIĆ: To je dobro poznati balkanski način obračuna vlasti preko leđa turista i građana. Mali broj se peca na to. To može biti problem ako se nastavi ili pojača kampanja političkih protesta maskiranih litijskom ikonografijom. To bi stvorilo atmosferu nestabilnosti, nefunkcionalnosti, apatije i straha, od čega turisti bježe.

 

Sjever prepun atrakcija

MONITOR: Ima li sjever Crne Gore sadržaje koji mogu privući turiste?

RATKOVIĆ: Imamo glavne adute, na koje nam ukazuju  strani eksperti i prijatelji crnogorskog turizma, posebno uvažena koleginica Kirsi Hyvaeriner koja ih sažima u 3 P: Prostor, Priroda i Prošlost. Sjever je prepun atrakcija i resursa iz sve tri navedene dimenzije. Počelo je sa razvojem panoramskih cesta, obnovama sela i ruralne poljoprivrede, obnovom katuna i izgradnjom ekoloških koliba… Odgovor turista premašuje očekivanja. Gosti nas sami traže i nalaze. Već imamo na desetine eko i obnovljenih sela. Potrebno je da ih prate farme i tradicionalne bašte i polja. U živa sela će doći turisti ozbiljne kulture i ozbiljne platežne sposobnosti.  Taj proces, koji ne traži ogroman kapital i materijalne investicije, treba održavati setom mjera ekonomske, turističke i urbanističke politike, kako bi razvoj dobio unrzanje, a ostao u granicama ekonomske, ekološke i socijalne održivosti. To bi bio najbolji način za zaustavljanje depopulacije sjevernog dijela naše države i stvaranje uslova za povratak mladih iz prigradskih i gradskih sredina centralnog i primorskog dijela, kao i iz inostranstva.

 

Elektronska promocija turizma

MONITOR: Promoviše li se turistička ponuda Crne Gore na savremen način?

RATKOVIĆ: Ovo je digitalno doba i elektronski  marketing postaje dominantan. Društvene mreže su danas najjefektniji način tržišne komunikacije. Iako klasične turističke berze i dalje čine značajan dio marketing promocije, one nemaju značaj kakav su imale prije koju deceniju. Na njima se prevashodno promovišu destinacije, njihove atrakcije i kultura, dok se komercijalna promocija seli ka društvenim mrežama.   Mi se u taj savremeni sistem promocije intenzivnije uključujemo u posljednjih nekoliko godina. Vrlo je važno da našu destinaciju pripremimo za elektronsku promociju. Trebamo je urediti, unaprijediti proizvod, jer je ona sada dobro vidljiva i iz velike daljine. Gost je u situaciji da je vizuelno doživi i prije dolaska, pa se moramo potruditi da mu se dopadnemo i na prvi pogled iz daljine, kako se ne bi orijentisao na druge destinacije koje su  sada tako blizu. Nova marketing strategija crnogorskog turizma, koju su radili Španci i koja se počela primjenjivati prošle godine, daje jasne smjernice i za promociju, ali treba organizaciju destinacijskog menadžmenta prilagoditi novim marketing izazovima u turizmu. Na tom dijelu implementacije tek treba da se radi.

                                             Veseljko KOPRIVICA

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo