Muškarci u Crnoj Gori najčešće obolijevaju od karcinoma pluća, a slijede karcinom prostate, debelog crijeva, pa karcinomi glave i vrata. Kod žena na prvom mjestu je karcinom dojke, a potom slijede karcinom debelog crijeva, pluća i karcinom grlića materice. Redosljed obolijevanja od ovih vrsta karcinoma i kod muškaraca i kod žena istovjetan je redosljedu obolijevanja u svijetu
MONITOR: Prema relevantnim istraživanjima kancer je vodeća bolest 21. vijeka? Je li takav slučaj i u Crnoj Gori?
LUKOVAC – JANJIĆ: U većini razvijenih zemalja u svijetu obolijevanje od maligne bolesti je na vodećem mjestu, tačnije u posljednjoj dekadi su pretekle broj oboljelih od kardiovaskualrniih bolesti i to u prvom redu zbog dobre prevencije bolesti srca i krvnih sudova. Kod nas su bolesti srca i krvnih sudova još na prvom mjestu, a maligne bolesti odmah iza.
MONITOR: Postoji više od 200 tipova kancera. Od kojih se najčešće obolijeva i umire u Crnoj Gori?
LUKOVAC – JANJIĆ: U Crnoj Gori, nažalost, još ne postoji zvanični registar malignih bolesti. Podaci sa kojima mi raspolažemo su podaci dobijeni iz naše medicinske dokumentacije te procjena Internacionalne agencije za istraživanje raka (GLOBOCAN).
U populaciji muškaraca na prvom mjestu je karcinom pluća, a nakon njega slijede karcinom prostate, karcinom debelog crijeva, pa karcinomi glave i vrata. Kod žena na prvom mjestu je karcinom dojke, a potom slijede karcinom debelog crijeva, pluća i karcinom grlića materice. Moram dodati da je redosljed obolijevanja od ovih vrsta karcinoma i kod muškaraca i kod žena istovjetan redosljedu obolijevanja u svijetu.
MONITOR: Kažete da je karcinom dojke najčešći malignitet kod žena. Koji su najznačajniji faktori rizika za tu bolest? Koje su najznačanije preventivne mjere?
LUKOVAC – JANJIĆ: Faktori rizika za kancer dojke mogu biti oni na koje ne možemo uticati (uzrast – porastom godina raste i rizik, rasna pripadnost – žene bijele rase češće obolijevaju od žena žute i crne rase, genetski faktori – rizik za nastanak ove bolesti je oko dva puta veći kod žena koje imaju jednog bliskog srodnika, nemaligna proliferativna stanja u dojci, dug reproduktivni period – rana prva menstruacija, kasna menopauza) i oni na koje možemo uticati a to su: gojaznost, upotreba hormonske terapije – substituciona terapija u postmenopauznom periodu povećava rizik za nastanak karcinoma, alkohol, hrana bogata masnoćom.
Ukupni individualni rizik zavisi od prisustva i kombinacije ovih faktora.
Preventivne mjere mogu biti primarne: adekvatna fizička aktivnost, smanjenje tjelesne mase, redukcija uzimanja alkohola, konzumiranje voća i povrća. Takođe, pokazano je da se rizik obolijevanja smanjuje sa porastom broja porođaja, te da žene koje su dojile imaju oko 40 odsto manji rizik da obole od kancera dojke.Sekundarne mjere prevencije obuhvataju program skrininga, koji uključuje pregled dojki mamografijom. Efikasnost mamografije se ogleda u ranom otkrivanju bolesti, a samim tim smanjenjem rizika od umiranja u rasponu od 35 – 45 procenata.
Ovdje moram pomenuti da je pored radiološke dijagnostike nezaobilazan samopregled dojki, jer su studije pokazale da redovnim samopregledom žene mogu veoma rano napipati „strano tijelo“ u svojim dojkama.
MONITOR: Rekli ste da je najčešći karcinom kod muškaraca karcinom pluća. Koji su vodeći faktori rizika i mjere prevencije?
LUKOVAC – JANJIĆ: Pušenje je odgovorno za nastanak približno 90 odsto kancera pluća kod muškaraca i 80 odsto kod žena. Rizik za pojavu raka pluća raste sa brojem popušenih cigareta i dužinom pušenja. Prestanak pušenja donosi značajno smanjenje rizika, ali nikada ne svodi rizik na nivo koji imaju nepušači. Osnovna mjera prevencije je borba protiv pušenja.
Za sada ne postoji ustanovljen skrining test za ovu bolesti, ali postoje simptomi koji bi mogli pomoći pacijentu u postavljanju rane dijagnoze, a to su: uporan kašalj i promjena karaktera hroničnog kašlja, iskašljavanje sukrvičavog ispljuvka, ponovljena upala pluća na istom mjestu, gubitak apetita i tjelesne mase.
Ovdje moram pomenuti još dva kancera koji su po učestalosti vrlo bliski karcinomu pluća, a to su karcinom debelog cijeva i karcinom prostate. U prvom redu zato što je rano otkrivanje ove dvije vrste bolesti mnogo jednostavnije nego karcinoma pluća.
Postoji skrining za karcinom debelog crijeva, i u Crnoj Gori se sprovodi, a podrazumijeva određivanje tragova krvi u stolici i kolonoskopiju. Globalne preporuke su da bi bilo poželjno sa 50 godina uraditi prvu kolonoskopiju.
Što se tiče karcinoma prostate, redovni urološki pregled i određivanje tumor-markera (PSA) u velikoj mjeri mogu pomoći u ranom otkivanju ove bolesti.
MONITOR: Karcinom ne poznaje ni pol, ni godine, ni socijalni status, ni životni stil – napada sve ljude kojim god poslom da se bave. Najnovija naučna istraživanja dokazuju da je rak – loša sreća i da su dvije trećine mutacija koje izazivaju rak posljedica slučajnih grešaka u kopiranju DNK prilikom dijeljenja ćelija. A to znači da ih je nemoguće izbjeći životnim stilom. Gdje je istina, da li rak možemo da spriječimo?
LUKOVAC – JANJIĆ: Zdravim stilovima života svakako možemo smanjiti rizik za nastanak maligne bolesti, ali u nekim slučajevima je nemoguće bolest izbjeći. Danas znamo za određeni broj karcinoma i genetske razloge tj. mutacije koje dovode do pojave bolesti, u prvom redu za nasljedni karcinom dojke i jajnika, porodičnu pojavu karcinoma debelog crijeva i karcinoma bubrega. U svijetu se radi veliki broj analiza kojima se mutacije otkrivaju, a nakon toga ljudi intenzivno prate u zavisnosti od nađenog rizika. Kod nas se najčešće testiraju žene sa pozitivnom porodičnom anamnezom za karcinom dojke i jajnika. Testiraju se na mutacije BRCA1/2, a u slučaju da su pozitivne, dobijaju preporuke za dalje aktivnosti.
MONITOR: Svjedoci smo da svi otpišu onoga ko oboli od raka. Kako to Vi komentarišete?
LUKOVAC – JANJIĆ: Nekada je obolijevanje od ove bolesti značilo i veoma blisku smrt. Međutim, zahvaljujući otkriću hemioterapije (naročito upotreba modernih hemioterapeutika), razvoj modernih tehnika zračenja, pojava bioloških ljekova iz grupe monoklonskih antitijela te tzv. malih molekula i u novije vrijeme imunoterapije, za koju je nakon pauze od 70 godina dodijeljena Nobelova nagrada za medicinu, veliki broj onkoloških pacijenata su postali hronični pacijenti, kao na primjer pacijenti sa visokim pritiskom ili šećernom bolešću.
Kao onkologu, najviše mi smeta kada čujem komentar: „Radiš sa pacijentima koji su već otpisani“. Naravno i na sreću da je istina daleko od toga. Zahvaljujući pomenutim modernim terapijskim procedurama, naši pacijenti sve duže žive, sa dobrim kvalitetom života i veoma često su društveno i radno aktivni kao i drugi hronični pacijenti.
Prema predviđanjima istraživača, 2050. godine će svaki stanovnik planete imati neki oblik maligne bolesti. Možda zvući pesimistično, ali moderne terapije bacaju svjetlo na pomenutu informaciju.
MONITOR: Da li u Kliničkom centru pacijenti imaju adekvatne uslove za liječenje malignih oboljenja? Prošle sedmice Klinika za onkologiju i radioterapiju Kliničkog centra Crne Gore preimenovana je u Institut za onkologiju da li to znači i bolje uslove liječenja?
LUKOVAC – JANIĆ: Na Institutu za onkologiju KCCG se sprovedi liječenje malignih bolesti po savremenim vodičima koje pišu u prvom redu Evropsko udruženje medikalnih onkologa (ESMO), ali i Američko udruženje (NCCN) kao i druga udruženja za posebne lokalizacije bolesti kao npr. što su EAU (Evropsko udruženje urologa) ili ESGO (Evropsko udruženje ginekoloških onkologa).
Treba znati da se pacijenti u Crnoj Gori liječe mnogo bolje nego u većini zemalja u regionu, u prvom redu zahvaljujući primjeni moderne sistemske terapije i kupovinom modernih aparata za zračenje. Međutim, ne može se očekivati da zemlja sa skromnim aktuelnim izdvojenim sredstvima za zdravstvo ima na raspolaganju dijapazon ljekova kao što imaju najbogatije zemlje u svijetu.
Postankom Instituta pružaju se mogućnosti za razvoj naučnoistraživačkog rada, a time i unapređenje znanja, lakšu komunikaciju sa relevantnim svjetskim institucijama, razmjenu podataka i informacija što će sigurno rezultirati boljim tretmanom naših pacijenata.
MONITOR: Zašto je najveća stopa novooboljelih od raka u zemljama sa najvišim životnim standardom: u Danskoj, Francuskoj, Australiji, Belgiji, Norveškoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Irskoj i Holandiji?
LUKOVAC – JANJIĆ: Zemlje sa najvećim životnim standardom imaju i najbolje zdravstvene sisteme Što će reći veoma dobar sistem ranog otkrivanja što je u onkologiji veoma bitno. Rano otkivanje znači i veći broj izliječenih pacijenata i mnogo manje troškove liječenja. Ove zemlje bilježe time povećan broj novootkrivenih slučajeva, ali imaju i najbolje rezultate u liječenju.
MONITOR: Vaša poruka za naše čitaoce na kraju bi bila…
LUKOVAC – JANJIĆ: Prevencija, prevencija i samo prevencija. Potrudite se da praktikujete zdrave stilove života u prvom redu prestanak pušenja, fizičku aktivnost, uravnoteženu i zdravu ishrana, voditi računa o ekspoziciji suncu, konzumiranju alkohola, odazovite se u programe skrininga, idite na redovne ginekološke i urološke preglede!
Rak jeste nekada „loša sreća“, ali ne znači i kraj života. Moderni modaliteti liječenja pružaju šansu za dugo i kvalitetno življenje i nije sramota biti bolestan od ove bolesti. Bojim se da u našem društvu još uvijek postoji ta stigma, zvuči na primjer: „Moderno je bolovati od srca, ali je sramota bolovati od kancera.“
Veseljko KOPRIVICA