U masovnim ubistvima naroda nema „ali“, nema relativizacije i kontekstualizacije. Postoji samo zločin
MONITOR:Povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici, VP Kristijan Šmit je izjavio kako je šokantno da se i posle toliko vremena ne može doći do zajedničkog stanovišta o prošlosti. Kakav je dosadašnji doprinos akademskih zajednica u BiH, Srbiji i Hrvatskoj kada se radi o približavanju stanovišta o prošlosti iz 1990-tih?
ĆURAK: Bez konsenzusa o prošlosti teško je očekivati konsenzus o budućnosti. Nažalost, konsenzusa neće biti, ali bit će budućnosti. Za razliku od prošlosti, budućnost će sigurno doći, najvjerovatnije kao ponavljanje loše prošlosti. Nesposobnost ključnih proizvođača mržnje kako devedesetih godina prošlog stoljeća, tako i danas, da priznaju svoju kolosalnu krivicu za masovno ubistvo narodâ ali i za ovovremenu inflaciju međunacionalnog nepovjerenja, upućuje na budućnost koju će pojesti skakavci. Odgovornost akademskih zajednica za permanentnu produkciju straha i nepovjerenja je velika, jer su naše akademije zatrovane eksplicitnim i implicitnim nacionalizmom koji ne vidi nikakav grijeh u svojoj kući. Mali broj odgovornih, kritički pozicioniranih i etički uspravnih članova akademskih zajednica nisu dovoljni za promjenu nacionalističke paradigme. Ne bih, stoga, govorio o približavanju stanovišta o prošlosti – to je političko pitanje, a akademici imaju odgovornost da tragaju za istinom. To je impresivna potraga. Umjesto lažnog približavanja stanovišta, potrebna nam je istina kao kriterij komunikacije.
MONITOR: Kolegijum Skupštine RS odbio je da u dnevni red zasijedanja uvrsti prijedlog rezolucije o osudi genocida u Srebrenici koji su podneli bošnjački poslanici- i odložio raspravu, sa stavom da bi takva rezolucija trebalo da se odnosi na osudu svih zločina. Kolegijum je odbio i prijedlog opozicije da se bošnjački prijedlog odbaci… Kako Vam izgleda ovo „balansiranje“ parlamentarne većine u RS?
ĆURAK: Kao proces užasavajuće, nemilosrdne i uznemirujuće anahrone dehumanizacije Bošnjaka koji su u registru nacionalističko- šovinističke Srbije i srpskog svijeta niža bića jer ih izdajnička muslimanska krv suspenduje da budu ljudi, odnosno Srbi. Ostajem trajno začuđen strukturalnim i kulturnim nasiljem srpskog slovenskog nacionalizma čija se matrica u dvadeset prvom stoljeću nije udaljila od dehumanizacijskog koda, već je, nažalost, normalizirana kao imanencija srpske nacionalističke kulture. O tome dovoljno govori višedecenijska kultura poricanja genocida i drugih najtežih zločina koja svoju potvrdu dobija i odbijanjem Kolegija Skupštine bh. entiteta Republika Srpska da uvrsti prijedlog rezolucije o osudi genocida nad Bošnjacima na dnevni red skupštinskog zasijedanja. To se neće desiti u Stevandić- Dodikovoj režiji, to se neće nikada desiti. Tješim se ipak da je nikada dugo vrijeme, pa možda 2104. na 300-tu godišnjicu Prvog srpskog ustanka Bošnjaci konačno prestanu biti mitski Turci i budu humanizirani i kroz priznavanje genocida čija polja smrti nisu samo srebrenička i ne mogu se objasniti i potvrditi samo pravnim sredstvima. Genocid je antropološki užas, duga sjenka noža nad eksterminacijom jedne naivne i nezaštićene zajednice
MONITOR: Da li je uošte moguća neutralnost kada se radi o napadu Rusije na Ukrajinu ?
ĆURAK: Ruski napad na Ukrajinu nije završen blickrigom. Neočekivana ukrajinska odbrana spriječila je promjenu međunarodnog poretka u smjeru pobjede totalitarnih i autoritarnih režima. Da je Putin ušao u Kijev, možda bi Vučić i Dodik danas bili gospodari Zapadnog Balkana. Kako se to nije desilo, možemo izvući zaključak da tzv. mađarska ili srpska neutralnost spram rata u Ukrajini nije ništa drugo nego podrška Rusiji, budući da bi drugačije odvijanje rata jasno pozicioniralo Budimpeštu i Beograd kao ruske igrače. Da je Zapad pogriješio i odigrao slično kao što je tri godine igrao u ratu protiv Bosne i Hercegovine, ko zna kako bi danas izgledao svijet. Ali, dok je Bosni uveden nepravedan embargo na uvoz oružja za odbranu, Ukrajina je dobila i dobija moderno naoružanje. Ukrajinska odbrana relativizira tzv. neutralnost Beograda i Banjaluke. Sarajevo nije napalo Beograd, već je Beograd devedesetih godina prošlog stoljeća napao Sarajevo, isto tako nije Kijev napao Moskvu već je Moskva napala Ukrajinu. Kome ta činjenica nije jasna, pun je nečiste savjesti.
MONITOR: U najnovijem izvještaju Evropske komisije o stanju u BiH u 2022-oj, Visoki predstavnik se kritikuje zbog tajminga nametanja promjena zakona u noći izbora i od njega se traži da strogo postupa u okviru ovlašćenja, a da Bonska ovlašćenja koristi samo kada je to neophodno. Da li se ovim preporukama EK i EPA Šmitu daje do znanja da Brisel strepi od posljedica njegovih odluka?
ĆURAK: Teško pitanje. Ne znam šta pametno da Vam kažem. Tek mogu usput primijetiti da je u ovoj dionici bosanske političke historije očuvanje Bosne i Hercegovine kao države, važnije od demokratije. Ako bi to još značilo da je očuvanje i razvoj BiH važnije i od apsolutnog trijumfa etničke demokratije, eto dobitne kombinacije i za Brisel i za Šmita, ali i za Sarajevo.
MONITOR: Stranka Pravde i razvoja turskog predsjednika Erdogana, odbila je predlog opozicione Republikanske narodne partije da se zločin u Srebrenici prizna kao zločin genocida. Da li je to učinjeno zbog toga što je u više zemalja Zapada ono što se događalo Jermenima 1915. proglašeno genocidom koji je izvršila Turska?
ĆURAK: Dozvolite mi da na ovo pitanje odgovorim citatom iz moje knjige Zašto je Bosna a ne ništa: „Svaka vlada na dunjaluku koja negira bilo koje masovno ubistvo narodâ, bilo koji genocid, negira svaki genocid; Vlada bh. entiteta Republika Srpska i vlada Srbije negiraju holokaust nad Jevrejima budući da negiraju genocid nad Bošnjacima;Vlada turskog predsjednika Erdogana negira genocid nad Bošnjacima, genocid nad Srbima i holokaust nad Jevrejima budući da negira genocid nad Jermenima; Svaka vlada koja negira genocid nad Srbima u Drugom svjetskom ratu negira genocid nad Bošnjacima i Jermenima i holokaust nad Jevrejima; U masovnim ubistvima naroda nema ali, nema relativizacije i kontekstualizacije. Postoji samo zločin. Politička priznanja ili nepriznanja masovnih zločina, shodno državnim interesima, nisu ništa drugo, nego transparentna, prizemna, barbarska potvrda prethodnih maksima.“
Nema omekšavanja Dodikovih stavova
MONITOR: Milorad Dodik je, izgleda, ublažio svoju retoriku poslije susreta sa predstavnicom EU institucija, Angelinom Ajhorst, tvrdeći da RS ne sprovodi nikakvu secesiju i da podržava terotorijalni integritet BiH, uz manje ograde. Šta bi mogao biti razlog ovakvom „omekšavanju“ stavova?
ĆURAK: Nema tu nikakvog omekšavanja stavova, radi se o dugoročnoj strategiji i permanentnoj proizvodnji vanrednog stanja kroz pristup dva koraka naprijed u secesiju, jedan korak nazad u bosansku depresiju. Dok su u igri Orban i njegova antikosmopolitska svita i dok se predsjednik RS-a ponaša kao visoki regent ruskih tajnih službi i dok zvanična Srbija Republiku Srpsku tretira kao svoj ratni plijen, nemojte biti naivni i vidjeti u Dodikovoj taktici deeskalaciju. On je već sada osvojio nove pozicije napadom na Ustavni sud BiH i u ovom momentu zadovoljava se dostignutom političkom linijom koju utvrđuje sa ciljem da dobije našu zajedničku državnu imovinu na entitetsko ime, kako bi stvorio konačne uvjete za bijeg RS-a iz Bosne i Hercegovine. To se, nadam se i uvjeren sam, neće desiti. Jedino Dodik može pobjeći, RS će ostati tu gdje jeste – unutrašnja pokrajina dejtonske Bosne i Hercegovine.
Rusija nema potrebu za otvaranjem drugog fronta na Zapadnom Balkanu
MONITOR: Na nedavnom NATO samitu u Viljnusu, Ukrajini je obećana vojna pomoć zemalja Zapada i članica NATO „na kraći ali i na duži rok“. Koliko će to uticati na poziciju BiH i zemalja Zapadnog Balkana gdje, u nekima od njih, dominira „odanost Rusiji“?
ĆURAK: Ne raspolažem egzaktnim podacima koji je stepen ruske obavještajne i propagandne infiltracije u našoj zemlji. Ono što se može primjetiti je olako puštanje Srbije u zapadni svijet iako je dominantna elita Vučićevog ekspanzionističkog režima rusofilna a istraživanja javnog mnijenja upućuju da je apsolutna većina građana Srbije takođe na strani Rusije, kako u njenom pohodu na Ukrajinu, tako i uopće. Zanimljivo mi je to odbijanje Zapada da prihvati istinu o srpskom društvu kao proruskom, pa se na lažnoj premisi o Srbiji kao zapadnoj civilizaciji predsjedniku Vučiću gleda kroz prste, što najopasnije posljedice ima za ranjivu Bosnu, jer se Vučićevom i Putinovom kvislingu Dodiku dopušta da destruira BiH, praveći od entiteta RS teritorij izvan zakona. Tako se nagrađuje nacionalistička Srbija kako bi se privolila da bude dio Zapada. Vjerujem da se Moskva smije ovoj infantilnoj geopolitici Brisela i Vašingtona. Nema Rusija nikakvu potrebu za otvaranjem drugog fronta na Zapadnom Balkanu. Dok su „narodnjaci“ apsolutna vlast u Srbiji, apsolutna je i moć i uticaj Kremlja i to se neće promijeniti u doglednoj budućnosti. Metaforički kazano, čak i kada Zapad uvuče Srbiju u svoju interesnu sferu, nemojmo se iznenaditi ako iz utrobe trojanskog konja, u nekoj hladnoj noći počne iskakati proruska „peta kolona“. Kako je to još u devetnaestom stoljeću zapisao Nikolaj Danilevski, antizapadni ruski filozof, historičar i geograf, u svojoj ultimativnoj knjizi Rusija i Evropa – samo kada se Evropa međusobno svađa, Rusija je na dobitku. Sa Orbanom, Vučićem i našim bosanskosrpskim malim od kužine, Rusija je zaista na dobitku. Opasna je indolencija pretencioznog a strateški krajnje suspektnog Zapada kojemu je rusofilna Srbija važnija od prozapadne Crne Gore, još prozapadnijeg Kosova i raspolovljene, svakodnevno ubijane Bosne i Hercegovine, čije je putovanje na Zapad, izgleda, na trajnom čekanju.
Nastasja RADOVIĆ