Povežite se sa nama

INTERVJU

DR LINO VELJAK, FILOZOFSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU: U ovom   „tridesetgodišnjem ratu“  se već poodavno nalazimo

Objavljeno prije

na

Ukoliko bi predsjednik Bajden uspio da pomoć Izraelu uslovi izraelskom obnovom prihvaćanja ideje dviju država, to bi predstavljalo izniman uspjeh. Ukoliko bi to uvjetovanje rezultiralo tek selektivnošću izraelskih vojnih operacija to bi bio nekakav uspjeh. No, bez temeljnih političkih promjena i u Izraelu i u njegovom arapsko-islamskom okruženju koncept dviju država ostaje privlačna i – do daljnjega, nedosežna utopija

 

MONITOR: Na obeležavanju godišnjice stradanja Vukovara glavnu riječ je imao gradonačelnik Ivan Penava, koji je upozorio sve koji ne respektuju njegovu, u mnogo čemu, proustašku scenografiju, da se ne priključuju događaju. U Srbiji je predizborna kampanja u koju je predsjednik Srbije, prvi put od svog dolaska na vlast, zatražio pomoć svog nekadašnjeg političkog mentora Vojislava Šešelja. Koliko su ovo tek praktički-politički aranžmani a koliko simbolički relevantni činovi?

VELJAK: Nisu to nikakvi simbolički činovi, pa ni pragmatični predizborni aranžmani, nego ih valja promatrati u kontekstu generalnog rasta desnice u Evropi i šire (rezultati izbora u Slovačkoj i Nizozemskoj, ali i u Argentini), koji ukazuju na realne dimenzije skretanja društvene svijesti u smjeru populizma i radikalne desnice. Ta je tendencija značajnim dijelom uzrokovana medijskom podrškom brutalizaciji javnog diskursa, a u našoj regiji nedvojbeno i pojačanim djelovanjem ruske agenture. Konkretno, u Hrvatskoj se zloćudan ruski utjecaj može dokazati analizom financijske baze Domovinskog pokreta (čiji je Penava predsjednik), koja je izravno povezana s oligarhijskom strukturom Putinove Rusije. Onima koji sumnjaju u ispravnost ove tvrdnje preporučujem da otkriju odgovor na pitanje: Tko kontrolira Fortenovu? Putinovim ljubiteljima neće biti jasno zbog čega ruske službe i oligarsi podržavaju obnovu ustaškog diskursa, kao što mnogima neće biti milo kad se suoče s dokazivim činjenicama koje govore o međusobnoj podršci četnika i ustaša (kako u Drugom svjetskom ratu, tako i danas, kada je to u cilju ostvarivanja političke moći i – što je najvažnije – financijskih interesa). Svađajući narode, oni jačaju svoje pozicije, a njihova međusobna solidarnost ne dolazi u pitanje. Dokaz je i pravo bratstvo i jedinstvo koje je vladalo u Hagu među optuženicima za najteže ratne zločine.

MONITOR: EU je u prvim danima posle napada Hamasa, snažno podržala pravo Izraela da se brani, čak je i redovna pomoć Palestincima bila, na kratko, obustavljena. Danas je stav Brisela izbalansiraniji.  Neki su ponašanje EU administracije nazvali „ evropskim kompleksom Holokausta“. Koliko se tu radi o „kompleksu“ a koliko o, nesamostalnosti spoljne politike EU?

VELJAK: Ukoliko je riječ o Njemačkoj, kompleks Holokausta je od presudne važnosti. Ukoliko je pak riječ o EU, ključan je moment  inzistiranje na potrebi evroatlantskog jedinstva, te se upravo time može objasniti relativna uravnoteženost njezinog stava.

MONITOR: Džozef Bajden se založio za produženje primirja i za početak realizacije stare ideje o „dvije države“. Svoju nepodeljenu podršku Izraelu na početku sukoba, sada objašnjava i „metodom“ bez kojeg ne bi bilo razmjene talaca i Palestinaca u izraelskim zatvorima. Glavni pregovarač je bio Katar gdje se, navodno, nalazi i glavni vođa Hamasa. Može li se do trajnog mira doći bez pomoći islamskih zemalja, uključujući i Iran ?

VELJAK: Do trajnog bi mira moglo doći samo pod pretpostavkom uspostavljanja dvije države, a do toga neće doći bez korjenitih promjena u ključnim zemljama poput Irana i Saudijske Arabije (koje bi se morale moći osloboditi korumpirane vladavine islamskih fundamentalista), ali i u samom Izraelu (gdje bi se narod morao moći suočiti s višedecenijskim nepravdama izraelske države činjenima palestinskim starosjediocima). A bojim se da će se to dogoditi tek kad se narod u Srbiji suoči s činjenicom da je u Srebrenici počinjen genocid, a narod u Hrvatskoj konsensualno prihvati istinu da je NDH bila zločinačka tvorevina. Nema, bojim se, razloga za pretjerani optimizam! Dogovori između Zapada i Irana svakako mogu pomoći smirivanju sadašnjeg sukoba, ali oni sami po sebi ne sadrže potencijale stvaranja pretpostavki trajnog mira.

MONITOR: Kijev je napadnut sa 75 dronova, najvećim brojem od početka rata. Vladimir Putin pokušava da bude arbitar u bliskoistočnoj krizi. On je  pre nekoliko dana, obraćajući se video linkom sastanku grupe G-20, pomenuo potrebu skorog mirovnog rješenja da bi se okončala njegova „ specijalna operacija“. Mogu li se „prozreti“ Putinove „ kombinacije“ u kontekstu rješavanja krize na Bliskom istoku?

VELJAK: Putin je očekivao da će rat na Bliskom istoku skrenuti pažnju svjetske javnosti s ruske agresije na Ukrajinu, a dobrim dijelom je bio u pravu. No, što se tiče okončanja njegove „specijalne operacije“, to će ovisiti o nekim drugim faktorima, prvenstveno o ruskoj sposobnosti održavanja dosegnute razine bojeve gotovosti. Naravno, ovisit će i o rezultatima američkih predsjedničkih izbora, kao i o razvijanju političke situacije u Evropskoj uniji (Putinova agentura intenzivno radi na ostvarivanju poželjnih rezultata). Moram inače naglasiti da se agresija na Ukrajinu valja promatrati u kontekstu novoga „tridesetgodišnjeg rata“ u kojemu se već poodavno nalazimo (a koji će završiti možda za trideset godina, možda i prije toga a možda i kasnije, nekakvom preraspodjelom globalne moći). U najnovijem broju časopisa Filozofska istraživanja (koji je dostupan na platformi hrčak.hr) objavio sam s kolegom Nevenom Cvetićaninom opsežnu analizu tog rata kojega uglavnom i nismo svjesni, a koji nipošto nije ograničen na javnosti poznate krizne regije.

MONITOR: Dok traje primirje, Benjamin Netanjahu je najavio nastavak rata. Bajden je izjavio da je uslovljavanje Izraela vojnom pomoći tema „vrijedna razmišljanja“ i da je razgovor o „dvije države“ važniji nego ikada.. Koliko je Bajdenu  važno da pokaže -i na primjeru ove krize –  da je SAD „esencijalna“ zemlja kao što je napisao u svom nedavno objavljenom tekstu?

VELJAK: Ukoliko bi aktualni američki predsjednik uspio u namjeri da pomoć Izraelu uvjetuje izraelskom obnovom prihvaćanja ideje dviju država, to bi predstavljalo izniman uspjeh. Ukoliko bi pak to uvjetovanje rezultiralo tek selektivnošću izraelskih vojnih operacija (u smislu smanjivanja „kolateralnih žrtava“, dakle smanjivanja ubijenih civila) – i to bi bio nekakav uspjeh. No, bez temeljnih političkih promjena i u Izraelu i u njegovom arapsko-islamskom okruženju koncept dviju država (a s njime i mogućnost uspostavljanja pravednog i trajnog mira) ostaje tek privlačna i – do daljnjega, nedosežna utopija.

MONITOR: Ovo, izgleda, nisu dani za analitički pristup „vrućim“ događajima, a neki od „najažurnijih“ intelektualaca-aktivista, ne oglašavaju se. Oni, koji su kao Slavoj Žižek, nešto rekli, kao da su „namjerno“ neshvaćeni, baš kao što se 1960-tih to desilo Hani Arent kada su objavljeni njeni izvještaji sa suđenja Adolfu Ajhmanu, u listu Njujorker. Da li „pamet“ uvijek za nekog mora biti uvredljiva?

VELJAK: Upravo ovi i ovakvi dani zahtijevaju analitički pristup, ali i javni aktivistički angažman svih koji drže do sebe a nisu korumpirani kukavičlukom ili materijalnim interesima. Angažman usmjeren na podršku onima koji su izbjegli zamke o kojima sam na primjeru Izraela i Palestine već govorio, dakle na podršku ljudima, muškarcima i ženama, koji odbacuju autoritarne vođe i tirane, koji odbacuju gospodare rata, zahtijevajući i mir i pravdu (iako su često pod udarom režima). A što se tiče uvredljivosti, naravno da je istina uvredljiva za one koji profitiraju od laži, obmana i predrasuda, zapravo žive na njima i od njih. Ako se nekomu siječe stablo na čijoj grani on sjedi, on će naravno učiniti sve što je u stanju da tu sječu spriječi, među ostalime i time što će na načine koji su mu dostupni pokušati eliminirati one koji to stablo laži i obmana sijeku. Nije on uvrijeđen, on je životno ugrožen, taj koji živi u laži i od laži. I taj će učiniti sve što je u stanju da sječu kontaminira i eliminira, kako bi onemogućio govorenje istine i razobličavanje laži i obmana. Moćnici (bilo da je riječ o pojedincima ili institucijama) su oduvijek bili podozrivi i neprijateljski nastrojeni spram donositelja istine, jer nijedan car ne voli one koji mu kažu da je gol – i to nije ništa novo: zastrašivanje, marginaliziranje i – kad ništa drugo ne pomaže – fizička eliminacija onih koji ukazuju na zbiljsko stanje stvari – to su metode kojima su se vazda služili, pa ih koriste i danas. I oni i njihovi plaćenici!

 

Zamke svrstavanja

MONITOR:. Kako  vidite  naš regionalni „pogled“ na najnoviju bliskoistočnu krizu?

VELJAK: Svrstavanje na jednu ili drugu stranu predstavlja opasnu zamku. Oni koji (s pravom) osuđuju Hamasov zločin nad izraelskim civilima kojim je započeo ovaj najnoviji krvavi sukob u Gazi, no ne osuđuju i zločine izraelske vojske nad civilima u Gazi (ali i na Zapadnoj obali), jednako kao i oni koji (s pravom) osuđuju izraelski teror nad palestinskim stanovništvom (teror koji poprima sva obilježja genocida), ali imaju razumijevanje za Hamas – ne znaju (a trebali bi znati) da je Hamas historijski produkt Mosada i da je izraelska tajna služba propustila spriječiti Hamasov upad na jug Izraela kako bi slike ubijanja, mučenja i otimanja židovskih civila onemogućile širenje nezadovoljstva izraelskih građana i građanki Netanjahuovom vladavinom. Kritika Netanjahua izjednačava se (i u našoj regiji) s antisemitizmom, jednako kao i kritika Hamasa s islamofobijom. Jedina prihvatljiva pozicija jest podrška onim Izraelcima koji osuđuju zločin izraelskih oružanih snaga nad palestinskim civilima i onim Palestincima koji odbacuju Hamas, Hezbolah i slične tvorevine izraelskih i iranskih agentura. Uvjeren sam da će i u našoj regiji rasti ta vrsta podrške.

 

Putinova agentura se ozbiljno trudi da potkopa EU

MONITOR: Viktor Orban je priprijetio vetom na dalje slanje vojne pomoći EU Ukrajini, ukoliko se ne preispita dosadašnji efekat te pomoći.  U Holandiji će novu vladu formirati ultra-desnica, a Španija je to jedva izbjegla. U Slovačkoj je nova vlada  Roberta Fica nesklona spoljnoj politici Brisela…Mogu li globalne krize bitno izmjeniti politiku EU i odraziti se na rezultate izbora za EU parlament sljedeće godine?

VELJAK: Kao što sam već naglasio, Putinova agentura se ozbiljno trudi da svojom podrškom populističkim pokretima i njihovim vođama potkopa EU i ojača ruske pozicije. Ti napori usmjereni su i na predstojeće izbore za Evropski parlament, a koliko će ti napori biti uspješni ovisit će i o zbivanjima u narednim mjesecima. No, ukoliko ne dođe do nekih dramatičnih događaja, ne vjerujem da će predstojeći izbori radikalnije promijeniti političku scenu Evropske unije.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Logika Skarlet O’Hare

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi

 

 

MONITOR: Dobili smo prijedlog budžeta za 2025. godinu, sa tri dana kašnjenja u odnosu na zakonsku normu. Kakvi su prvi utisci?

VUJOVIĆ: Da je Budžet koncipiran sasvim surotno od onog što je obećavala ova vlast kada je bila opozicija. On je prepun stavki koje govore o povećanju privilegija i beneficija za one koji su na vlasti, a dozirana su sredstva prava iz oblasti socijlne zaštite. Druga impresija je da se isuviše nonšalantno predstavljaju trenutna i buduća budžetska opterećenja.

Dva paramtera nam dosta govore. Prvi: uvećana su sredstva za reprezentaciju sa oko 650 hiljada eura koliko je planirano za ovu, na preko miliona eura za narednu godinu, službena putovanja su uvećana sa 5,8 na oko 8,2 miliona, dakle uvećanje od 41 posto dok je za porodiljsko odstvo uvećanje bilo sa 35 na 36 miliona, ili manje od 3 posto. Stavka ostala prava iz oblasti socijalne zaštite nepromijenjena je u odnosu na 2024. godinu. Poseban komentar ne treba.

Drugi: nedostajuća sredstva na nivou od 1,14 milijardi eura prilično su velika, bez obzira na zavodljivost određenih parametara o sveopštem rastu. Dionica autoputa Smokovac – Mateševo je koštala znatno ispod tog iznosa sa svim mogućim propustima, finansijskim nepromišljenostima i nedorečenostima. Naravno da nova vlast nasljeđuje dugove prethodne i da ih mora servisirati, ali to je ne lišava odgovornopsti da sistem uvede u stabilnije okvire. Jednog dana će i neka buduća vlast morati da menadžeriše vraćanja nekih ranijih dugova. Vidjeli ste trendove u socijlanim davanjama, to je indikator da stvari nisu ružičaste ni sada.

Ova dva parametra izazivaju nelagodu i sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BODO VEBER, SAVJET ZA POLITIKU DEMOKRATIZACIJE, BERLIN: Šolcov poziv Putinu je štetan – samim tim što se desio

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako EU zaista želi štititi Zapadni Balkan od Trampa, ima samo par sedmica za sveobuhvatni strateški politički preokret prema regiji, baziran na čvrstoj i dosljednoj odbrani svojih demokratskih vrijednosti

 

 

MONITOR: Razrješenje ministra finansija Kristijana Lindnera iz liberalne FDP, povod je za gubitak većine njemačkog kancelara Olafa Šolca u Bundestagu. Šta su pravi uzroci raspada vladajuće „semafor koalicije“?

VEBER: Vladajuća semafor koalicija prva je u istoriji Savezne Republike Njemačke koja nije bila sastavljena od dvije nego od  tri stranke, što je značilo vise ideološko-programskih razlika nego što je uopbičajeno. A onda su svjetski politički tokovi-konkretno rat u Ukrajini, suštinski promijenili okvir vladavine naspram dogovorenog, kompromisnog vladinog programa. U prvoj godini, 2022. to je značilo uspješan krizni manadžment oslobođenja ovisnosti od ruskih energenata. Medjutim, ekonomske poslijedice i prethodne korona pandemije te tog skupog preobrata, bili su inflacija te ekonomska recesija zbog rasta energetskih troškova naše industrije. Politički se s time nositi zatijevalo je dogovor između ideološko suprotnih finansijskih politika koalicijskih stranaka – liberali sa politikom štednje, socijaldemokrati i zeleni s politikom novog zaduživanja. Našli su izlaz u triku – preusmjeravanje 60 milijardi eura predviđenih a nepotrošenih od prethodne vlade. Taj je kompromis 2023. godine iznenadno srušen od Ustavnog suda, kome se bila obratila opoziciona CDU. Od tada traje rat koalicijskih partnera – u 2023. su još uspjeli dogovoriti kompromis za budžet za 2024. Ove jeseni  spremnosti za kompromis oko budžeta došao je kraj.

MONITOR: Vanredni parlamentarni izbori se predviđaju za februar 2025., a ankete pokazuju veliku prednost CDU Fridriha Merca od oko 32 posto a prema njima, SPD ima oko 15 posto. Ako rezultat na izborima bude sličan, ko bi bio vjerovatan partner CDU-sem očekivane CSU?

VEBER: Već godinu sve tri stranke sada raspadnute koalicije imaju manje  nego opozicioni CDU-CSU. Međutim, pošto se koalicija razišla zbog ideologijskih razlika, mi u Njemačkoj- prvi put u najmanje dvije decenije, imaćemo izbornu kampanju između političkih vizija i programa građanskih parlamentarnih stranaka. To je  već smanjilo postotak populističkih stranaka, konkretno novoformirane stranke Savez Sarah Wagenknecht (BSW)  sa prethodnih 10 na šest pa sad pet posto, i blizu su- prvi put rizika da neće ući u Bundestag, dok tradicionalno prirodni partner CDU-a – liberali (FDP) i dalje rizikuju da ispadnu iz parlamenta. Pod tim okolnostima, CDU-CSU će imati koalicijsku opciju samo između Socijaldemokrata i Zelenih.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR NADIJA REBRONJA, DOCENTKINJA NA DRŽAVNOM UNIVERZITETU U NOVOM PAZARU: Brisanje bošnjačke književnosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbacivanje predmeta iz bošnjačke književnosti i profesorke bošnjačke književnosti jasan je koncept. Protiv brisanja sam se  pobunila. Za svoj angažman brutalno sam kažnjena jer nisam pristala na cenzurisanje knjiga prema kojima osjećam ljubav

 

Nadija Rebronja je pjesnikinja i esejistkinja. Doktorirala je književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Predaje književnost kao univerzitetski docent. Njena poezija je prevođena na engleski, španski, italijanski, francuski, njemački, poljski, turski, persijski, makedonski, albanski i slovenački jezik. Kao naučnik-istraživač boravila je na Univerzitetu u Beču (2009) i Univerzitetu u Granadi (2010—2011). Kao predavač književnosti održala je nekoliko gostujućih predavanja na univerzitetima u Panami na španskom jeziku. Govori engleski, španski i turski, služi se ruskim i poznaje arapski jezik. Školovala se, duže ili kraće živjela u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu, Sarajevu, Granadi, Beču, Istanbulu. Ne vjeruje u adrese ni mjesta boravka.

MONITOR: Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru radite od 2007. Očekivali ste da vas nakon odličnih preporuka stručne komisije izaberu u zvanje vanrednog profesora. Umjesto toga, odbijen je vaš reizbor u docenta, pa nakon isteka ugovora u januaru 2025. očekujete otkaz. Kako je došlo do svega ovoga?

REBRONJA: To nisam očekivala. Ispunila sam sve uslove za vanrednog profesora i od traženih 24 boda, koliko je potrebno za napredovanje, imam 76. Komisija je ocijenila da ja višestruko premašujem tražene uslove i da u svakom aspektu koji se vrednuje kao uslov pokazujem izvrsnost. U poslednjih 10-13 godina izbori u više zvanje na DUNP više liče na montirane procese protiv ljudi nego na ono što je akademska praksa. Izmišljaju se izgovori da kolege ne mogu da napreduju i biraju ih 2-3 puta u docentsko zvanje iako imaju uslove za napredovanje. Dešavalo se da kolegama traže da od matičnog odbora koji funkcioniše pri Ministarstvu prosvjete dostave potvrde koje ne postoje jer ih taj odbor ne izdaje. Neke kolege  pristaju na sve to da zbog egzistencije. Mnogi zbog svega napuštaju univerzitet, izgubili smo dragocjene kadrove, vodeće intelektualce. Mi koji smo gradili ovaj univerzitet od njegovog početka u želji da emancipujemo podneblje u kom živimo, što je valjda suštinski nagon intelektualca, u nekom trenutku osjetili smo da smo dio Potemkinovog sela, da igramo u teatru apsurda čiji je cilj da se uhljebe pojedinci a da se adekvatan razvoj tog kraja ne desi.

Praksa maltretiranje ljudi pri izboru u zvanje dovela je do toga da su jedine osobe koje su gradile svoju karijeru na DUNP od asistenta, a koje su uspjele da pređu put do redovnog profesora zapravo rektorka Zana Dolićanin i njen brat Edin Dolićanin. Oni su djeca prvog rektora koji je učestvovao u osnivanju univerziteta, Ćemala Dolićanina. Nakon svega, Zana je izabrana za rektorku jer nije bilo mnogo redovnih profesora koji su konkurencija.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo