Nakon 15 godina upravljanja nacionalnim domenom .me, američke kompanije ušle su u sukob sa crnogorskom Vladom jer traže produženje ugovora na još 10 godina. Sutkinja Nataša Bošković presudila da je ugovor istekao, te da država ponovo može da raspolaže sa svojim nacionalnim resursom
Privredni sud odbio je tužbeni zahtjev zastupnika kompanije Domen, u procesu koji je ta firma vodila protiv države, kao neosnovan. Tu presudu je protekle sedmice donijela sutkinja Nataša Bošković.
Punomoćnik Domena, advokat Savo Jasnić je u tužbenom zahtjevu tražio da se utvrdi da je Ugovor o agentu registracije oznake .me koji je zaključen u februaru 2008, zajedno sa aneksima, na snazi i da ima pravno dejstvo do 21. marta 2033, kao i da se odredi privremena mjera.
Bošković je u obrazloženju presude kazala da je odredba člana 8.1 Ugovora na koju se Domen poziva ništava.
U suštini spora je osam miliona eura koliko se godišnje prihoduje iz ovog rastućeg biznisa. Kompanija DoMEn ima namjeru da i nakon 15 godina nastavi da upravlja ovim resursom još 10 godina.
Nakon sticanja nezavisnosti, Crnoj Gori je dodijeljen internet domen .me. U početku, glavni registrator ovog domena bio je Univerzitet Crne Gore. I pored toga što mnoge države ovaj profitabilan i siguran posao zadržavaju za sebe, Crna Gora se tada odlučila da izabere agenta, koji će ubirati prihode od registracije i procenat plaćati državi.
Ugovor o Agentu registracije domena „me“ je u ime tadašnje vlade novembra 2007. godine potpisao njen potpredsjednik Vujica Lazović. Jedan od potpisnika bio je i Oleg Obradović, kao suosnivač firme Me-net, koja je sa renomiranim kompanijama u ovoj oblasti Godaddy i Afilias Limited osnivač firme DoMEn, sa kojom je zaključen Ugovor o Agentu registracije domena me.
Prvi ugovor je bio na pet godina. Lazović je juna 2012. godine sa kompanijom potpisao novi aneks, kojim je produžen rok trajanja ugovora za punih deset godina, odnosno do kraja marta 2023.
Da je država u ovom poslu pretrpjela višemilionsku štetu tvrdili su 2016. godine Demokrate. Oni su podnijeli prijavu Vrhovnom državnom tužiocu zbog sumnji da je ova firma bila privilegovana, jer je unaprijed bila upoznata sa uslovima tendera.
Ugovorom je predviđeno da Vlada dobije 33 odsto od osnovnih i 70 odsto od, znatno rjeđih, premijum registracija i razvojnih projekata. Od 2008. godine, zaključno sa 2022, od domena .me Vlada Crne Gore je prihodovala 36.907.262 eura. U Crnoj Gori je na kraju 2022. bilo aktivno 1.144.455 domena, od čega je od redovne registracije prihodovano 2.697.569 eura, dok je od premijum registracije prihodovano 438.552 eura.
,,To znači da je korist države bio da se ugovori što veći procenat od redovne registracije, a ne premium registracija (koje Agent očito nije uspio da razvije, a moguće da mu nije ni bilo u posebnom interesu, jer država od premium registracije dobija 70 odsto)”, saopštili su iz Akcije za socijalnu pravdu.
U najnivijoj presudu se citira da je Vlada u pregovorima koje je vodila sa kompanijom Domen tražila da se procenat države poveća na minimum 50 odsto.
Ugovor sa kompanijom Domen istekao je 31. marta prošle godine . Prošla Vlada nije odlučila da se ovaj značajni resurs vrati državi već je počela da traži novog prodajnog agenta. U junu protekle godine raspisala je konkurs za novog agenta.
Međutim, iz kompanije DoMEn tvrde da su blagovremeno, devet mjeseci prije isteka ugovora, u maju prošle godine, dostavili Vladi obavještenje o namjeri da ga produže.
Predstavnici američkih kompanija saopštili su početkom jula da smatraju da su, neodgovaranjem Vlade, osnovni ugovor i njegov aneks produženi za još 10 godina. Do 2033.
U Vladi su smatrali da je ugovor raskinut, pa su krenuli u proceduru traženja novog partnera. Namjeri Vlade ispriječila se odluka Privrednog suda iz jula kojom se Crnoj Gori i Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma zabranjuje spovođenje pomenutog Javnog poziva. Privredni sud je tada ekspresno donio odluku o zabrani. Iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma su oštro reagovali prozivajući predstavnike pravosuđa koji se ,,bez griže savjesti stavljaju na raspolaganje zastupnicima privatnog interesa nasuprot javnom, a to je da bez pravnog osnova na neodređeno vrijeme, dok se vode beskrajni parnični postupci, raspolažu imovinom građana Crne Gore i od te imovine ubiraju prihode”.
Privredni sud je u septembru 2023. usvojio prigovor države Crne Gore. Ukinuo je odluku kojom je bilo zabranjeno spovođenje Javnog poziva za izbor Agenta registracije domena u okviru nacionalnog internet domena Crne Gore. Predmet je vraćen na ponovno odlučivanje.
Najnovijom presudom se obrazlaže da je članom 8 Ugovora predviđeno da, ukoliko agent registracije (Domen), ima namjeru da zahtijeva produženje ugovora, dužan je da o tome obavijesti Vladu. Najranije 12, a najkasnije šest mjeseci prije isteka ugovora. Članom 8.1 propisano je da ukoliko izvršna vlast u roku od tri mjeseca od dana dostavljanja obavještenja o namjeri produženja ugovora, ne dostavi agentu registracije izjašnjenje o mogućnostima i uslovima produženja ugovora, taj ugovor se smatra produženim pod istim uslovima.
,,Dakle, tužilac nije bio dužan da šalje bilo kakvu ponudu – trebalo je samo da obavijesti tuženog da želi da produži ugovor. Na tuženom je bilo da tužiocu dostavi izjašnjenje da li postoji mogućnost da se ugovor produži i ako ta mogućnost postoji da precizira pod kojim uslovima se ugovor može produžiti”, piše u obrazloženju presude.
Dalje je konstatovano da je Domen blagovremeno obavijestio Vladu da ima namjeru da produži ugovor, i da je izvršna vlast propustila prekluzivni rok za osporavanje produženja punovažnosti Ugovora. Zato se Ugovor imao smatrati automatski produženim.
Sud je ocijenio odredbu člana 8.1 Ugovora kao ništavu.
,,Naime, odredbom čl. 37 st 2 Zakona o obligacionim odnosima (ZOO) propisano je da nema dejstva odredba u ponudi da će se ćutanje ponuđeno ili neko drugo njegovo propuštanje smatrati kao prihvatanje. Dakle, ako se ova odredba o ništavosti primjenjuje u slučaju ponude koja sadrži sve bitne sastojke ugovora tako da bi se njenim prihvatanjem mogao zaključiti ugovor, onda tim prije takvo rješenje treba prihvatiti i u slučaju ćutanja ugovorne strane na obavještenje druge ugovorne strane da želi produženje ugovora”, navodi se u obrazloženju.
Time je utvrđeno da Sporazum ugovornih strana da ukoliko tuženi u roku od tri mjeseca ne odgovori na obavještenje tužioca – nema pravno dejstvo. ,,S obzirom na naprijed izloženo, a kako sud shodno čl1.107 st1 ZOO na ništavost pazi po službenoj dužnosti, to je Ugovor o agentu registracije domena.me zaključen 08.02.2008. prestao da važi dana 31.03.2022, pa je sud odbio tužbeni zahtjev kao neosnovan. Kako je sud odbio tužbeni zahtjev, to je samim tim sud odbio i predlog za određivanje privremene mjere”, zaključuje se.
Domen ima pravo žalbe na presudu Apelacionom sudu. Dosadašnja praksa pokazuje da se presude sutkinje Nataše Bošković na Apelacionom sudu često obaraju.
Predrag NIKOLIĆ