Nekadašnji rat i hiperinflacija proizveli su prvu garnituru domaćih tajkuna. Svako kreiranje haosa ima za cilj gašenje svjetla da bi neko nekome zavukao ruku u džep. Lekcija je jednostavna, situacija nebrojeno puta ponavljana. Ipak, nismo naučili. Utoliko gore po nas
Svijet je obilježio četvrt vijeka od nastanka prvog kloniranog sisara. Ovca Doli rođena je u Institutu Roslin u Škotskoj, nakon što su genetičari proizveli embrion iz jedra ćelije odrasle jedinke. Poslije prvog iznenađenja i šoka, rođene su nove nade i probuđeni brojni strahovi.
„Doli je biologiju uvela u razgovore za doručkom i u javnom prevozu. Biologija je bila svuda. Mislim da je to najveća zasluga ovce Doli“, prisjetio se nedavno tadašnji direktor Instituta u Edinburgu. U međuvremenu, kloniranje ljudskih bića zabranjeno je svuda u svijetu, iz etičkih razloga. Ali, priča o kloniranju i klonovima nije završena.
Ovih dana, u kući, na poslu, među prijateljima, ne razgovaramo o kloniranoj ovci. Sve teme u fokusu, domaćem i međunarodnom, ipak djeluju kao klonovi nečega što smo već gledali, kroz šta smo prošli i čije posljedice, još uvijek osjećamo. Rat, protesti, inflacija.
Putin je napao Ukrajinu. Ruska agresija, kao zakašnjela reakcija na raspad nekadašnjeg Sovjetskog Saveza, formalno je opravdana motivima koji neizbježno podsjećaju na Slobodana Miloševića i vrijeme krvavog raspada SFRJ: nacija, domovina, spoljni i unutrašnji neprijatelji, međunarodne zavjere. Moćni Zapad nimalo nije nevin u igrama moći i kreiranju ambijenta koji je gurnuo Ukrajinu na rub katastrofe. Sada, kao i 90-ih, svijet djeluje zatečen. Samo što bi posljedice ovog puta mogle biti neuporedivo veće. Istoričari – vidjećemo da li s pravom – podsjećaju kako je počeo Drugi svjetski rat.
Dok ruski tenkovi brane „vjekovna ognjišta golorukog naroda” u ruskim krajinama na teritoriji Ukrajine, na domaćem terenu, takođe, već viđeno. Sa svake strane prebrojavaju se izdajnici i maše zastavama. Institucionalno i vaninstitucionalno brani se „narodna volja”, zapravo vlastite pozicije. Koliko večeras (četvrtak) ponovo ćemo biti svjedoci politikom izazvanih blokada na crnogorskim saobraćajnicama. Ostaje da predviđamo gdje bi nas sve to moglo odvesti. Odnosno, vratiti.
Od AB revolucije, predizbornih barikada u Zeti posljednjem premijeru SFRJ, mnogih barijera pred vođstvom i pristalicama LSCG, sve do protesta DF-a (2015) i lanjskog Belvedera, vlastita politička volja nameće se tako što se sprečava onaj drugi da priđe, kaže i pokaže šta misli i želi.
Preokupirani strahom od eskalacije političke krize u kući i ratom u evropskom dvorištu, skoro da ne primjećujemo prijeteću inflaciju. Dok cijene vrtoglavo rastu, a Evropa i Amerika bilježe rekordnu inflaciju u ovom vijeku tražeći načine da je obuzdaju, mi se tješimo time što znamo i za gore. Nije tako davno bilo kada smo hljeb kupovali dinarskim novčanicama sa šest, devet ili 11 nula. One bi, od ponedjeljka do petka izgubile 80-90 posto svoje vrijednosti. Pa bi ih bacilli i zamijenili novim i većim, svježe odštampanim.
Nekadašnji rat i hiperinflacija proizveli su prvu garnituru domaćih tajkuna. Svako kreiranje haosa je, u stvari, gašenje svjetla da bi neko nekome zavukao ruku u džep. Lekcija je jednostavna, situacija nebrojeno puta ponavljana. Gradivo, ipak, nijesmo savladali. Utoliko gore po nas.
Kad je rođena Doli (22. februar 1996), Đukanović je bio premijer u drugom mandatu. Jedinstveni DPS spremao se da na izborima pokrade „izdajnike” iz Narodne sloge, koalicije Liberalnog saveza i Narodne stranke. Već naredne godine podijelio se DPS (iz tog korijena su današnje DPS, SNP, DNP i Demokrate) pa narodnjaci (Mandićeva NSD izdanak je tih podjela). Tumbali su se i prestrojavali i LSCG i SDP. Aktere tih događaja možete pronaći i među funkcionerima SD, SDP, LP, PzP i URA.
Isti političari sa istom pričom predvode nas duže od četvrt vijeka. U krug. To o nama govori i više nego o njima. Klonirana ovca umrla je u sedmoj godini. Kažu prerano. Mi se, eto, držimo.
Zoran RADULOVIĆ