Crnogorski građani, izjasnili su se, žele u EU. Hoće bolji standard i institucije. Problem je što im za ispunjenu želju treba – bolja vlast. A na izborima baš umiju da promaše
Crnogorski građani, čak preko 70 posto, žele u EU. Hoće bolji standard i institucije. Prema najsvježijem istraživanju javnog mnjenja agencije DeFacto Consultancy, pristupanje Crne Gore EU podržava 73,8 odsto građana.
Šefica Delegacije EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa ocijenila je da ova poruka građana – da je njihova budućnost u EU – mora prevazići političke podjele i postati snažan motivacioni faktor da se svi posvete zajedničkom cilju.
„Sad je vrijeme da se napravi iskorak, da se na riječima i djelu pokaže posvećenost evropskoj budućnosti Crne Gore. Potrebno je da zajedno predvodite društveno-ekonomski oporavak nakon Kovida-19, unaprijedite reformsku agendu u oblasti vladavine prava i ojačate društvenu koheziju”, zaključila je Popa.
Problem je tek u tome, neka vlast Crnu Goru mora da uvede u EU. Sprovede reforme koje od njih Brisel traži, i napravi od ove zemlje mjesto za normalan život. Do sada, dobili su tek evropsku retoriku i obećanja. Dok je euroriječio i obećavao Crna Gora samo što nije ušla u EU, Đukanović je decenijama pustošio zemlju, uništavao institucije i gajio podjele. I korupciju i organizovani kriminal. Nakon tri decenije, trebalo je drugačije. Umjesto toga, opet: zapošljavanje po dubini, po partijskoj i vjerskoj liniji, ratovi rezolucijama, dijeljenje živih i mrtvih. I opet, puno evropske retorike. I obećanja.
Lijepo zvuči Krivokapićevo obećanje da će Crna Gora biti članica Evropske unije već 2024. godine. Samo, malo šta je tokom protekle godine nova vlast uradila na tom putu. Ključne reforme, koje se od Crne Gore očekuju, u poglavljima 23, 24, nijesu ni mrdnule. Na jedvite jade, nakon više negodovanja iz Brisela zbog načina na koji nova vlast pokušava da se riješi Đukanovićevog nasleđa u institucijama, usvojeni su tužilački zakoni. No do profesionalnog i slobodnog tužilaštva, ključne institucije u ispunjavanju onoga što Brisel traži kada su u pitanju reforme u oblasti vladavine prava, korupcije i organizovanog kriminala, dug je put.
Dok se čeka novi tužilački savjet, aktuelni savjet je ušao u proceduru izbora novog vrhovnog državnog tužioca, uprkos ranijem stavu skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu da se postupak izbora VDT-a obustavi i primijeni član 184a izmijenjenog zakona.
Kandidature su predali Suzana Mugoša, sutkinja koja je donijela presudu u slučaju državni udar, v.d. vrhovnog državnog tužoioca Dražen Burić, koji je godinama bio zamjenik Ivice Stankovića u Vrhovnom državnom tužilaštvu, advokat Aleksandar Kovačević i službenik Uprave policije Vladimir Delević.
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović ocijenio je da TS u tehničkom mandatu ,,hoće silom na sramotu da izabere ljude, koji će uskoro, vjerovatno, biti smijenjeni”. On je apelovao na njih da to ne rade, navodeći da u TS-u ima onih ,,koji nijesu daleko od toga da budu procesuirani“.
Iako je činjenica da je prethodni režim zarobio ključne institucije, te da njihovo oslobađanje nije lak posao, posebno dok Demokratska partija socijalista i dalje kontroliše neke od njih, što se vidi i na primjeru promjena u tužilaštvu, put za ozdravljenje institucija nije tek njihovo političko preuzimanje od strane novih pobjednika. Konačno, za izbor novog državnog tužioca moraće se postići široki konsenzus, imajući u vidu da je potrebno da dvije trećine parlamentaraca glasa za njega. Pa i u slučaju da se aktuelni Tužilački savjet, pod kontrolom prethodne vlasti, zaustavi u naumu da obavi izbor kandidata za VDT, prije nego se formira novi.
Nije dovoljno reći da tužilaštvo mora biti oslobođeno, ili da je došao kraj švercu cigareta. A posebno ne „procesuirati“ tužioce na političkim adresama. Aktuelna vlast do sada na drugim primjerima nije pokazala da ima ozbiljnu namjeru da profesionalizuje institucije i administraciju. Pokazala je umijeće i strast da ih zamijeni svojima. To smo već gledali. Dok su nam obećavali da smo prva sljedeća članica EU.
Milena PEROVIĆ