Povežite se sa nama

INTERVJU

ĐORĐE RADULOVIĆ, SAVJETNIK PREMIJERA ZA SPOLJNU POLITIKU: Moramo se prvo mi integrisati

Objavljeno prije

na

Proces pristupanja je zamišljen da u EU ulazimo kao društvo. Ne kao vlada ili jedna politička grupacija, već svi. Za sve krupne političke odluke potrebno je obratiti se i drugoj strani, onima koji možda nisu politički istomišljenici. Možemo da zaboravimo na evropsku integraciju, dok se kao društvo ne integrišemo među sobom

 

MONITOR: Nakon što je smijenjen ministar vanjskih poslova, ostali smo i bez ministarke evropskih integracija. Šta to znači u smislu spoljne politike?

RADULOVIĆ: Resor spoljnih poslova, u svakoj vladi, zauzima jedno od ključnih pozicija u obavljanju Ustavom propisanih nadležnosti – vođenje unutrašnje i spoljne politike. Unutrašnju politiku pokrivaju brojni resori, spoljnim poslovima se bavi samo jedan. Crna Gora, kao i svaka država, ne može se posmatrati van međunarodnog okruženja. Od vitalne je važnosti, kakve poruke komuniciramo prema spolja – našim saveznicima, susjedima, ali i onim koji možda imaju drugačije stavove od nas. Upravo prepoznajući važnost ovog segmenta, u posebno osjetljivom geopolitičkom trenutku, kada je ratom u Ukrajini narušena evropska bezbjednosna arhitektura, premijer Abazović je preuzeo rukovođenje MVP. Ovakva situacija nije strana ni crnogorskim prilikama, ali ni međunarodnoj praksi.

MONITOR: U javnosti se spekuliše da je ostavka Jovane Marović u vezi sa inicijativom Otvoreni Balkan, odnosno Analizom koja je ukazala na negativne strane te inicijative.

RADULOVIĆ: Povodom ostavke potpredsjednice Marović bilo je dovoljno riječi i od same gospođe Marović, premijera Abazovića, ali i od političkih partija, pa se ne bih upuštao u dodatne opservacije. Nisam upoznat da je njena ostavka povezana s Analizom, a slične komentare, koliko sam ispratio, nismo čuli ni od gospođe Marović.

MONITOR: Kako komentarišete ocjenu potpredsjednika Vladimira Jokovića da će ova vlada uvesti Crnu Goru u Otvoreni Balkan, i kritike da tehnička vlada nema legitimitet za tako krupnu odluku?

RADULOVIĆ: Nevjerovatan je talenat našeg društva da pronalazi teme koje će do pucanja dovesti labavu društvenu koheziju. Imamo sposobnost da svako spoljno-političko pitanje uvedemo u domaći politički diskurs, kao potencijalni cassus belli među nama. Svjedočimo i lavini političkih komentara, sa svih strana političkog spektruma, o tome da Crna Gora mora/ne smije biti dio Otvorenog Balkana, ne poznavajući šta ta regionalna inicijativa predstavlja. Otvoreni Balkan je labava regionalna inicijativa za saradnju, koja nema osnivački akt, poput nekih međunarodnih organizacija (NATO, OEBS, EU, UN…), kojom država potpisom pristupa. Nema ni zajedničke organe, stalna tijela, sekretarijat, već je to set sporazuma između tri države u oblastima od njihovog međusobnog značaja. Naša država je članica preko 35 regionalnih inicijativa, trenutno predsjedava SEECP, ali većina njih nije poznata široj javnosti. Nijedna nije ispolitizovana kao OB.

MONITOR: Mislite li da Crna Gora treba da bude dio Otvorenog Balkana?

RADULOVIĆ: Dozvolite da ukažem na pogrešan narativ da Vlada favorizuje jednu inicijativu u odnosu na drugu. Kao bivši ministar spoljnih poslova, na ličnu inicijativu, preuzeo sam ulogu Nacionalnog koordinatora za Berlinski proces, imajući u vidu njegovu važnost za Crnu Goru. Predanim radom mojih kolega i mene, na samitu u Berlinu nedavno su potpisana tri sporazuma koji će donijeti konkretne benefite Crnoj Gori i državama Zapadnog Balkana. Sporazume u ime Crne Gore je potpisao premijer Abazović, stoga ne stoje tvrdnje o favorizovanju u odnosu na Berlinski proces. Podsjećam kako je ideja Berlinskog procesa i začeta – tokom 2013. godine imali smo ocjenu tadašnje Evropske komisije da neće biti proširenja tokom narednih pet godina. Ovakva izjava, politički kratkovida, dovela je do određenog obeshrabrenja među državama Zapadnog Balkana, stoga je kancelarka Merkel pokrenula inicijativu sa idejom da države regiona ne gube vrijeme tokom tog perioda, već da saradnjom s EU u region uvede evropske norme i standarde. U tom smislu, Berlinski proces je korisna, sveobuhvatna i inkluzivna inicijativa koja već pruža brojne konkretne rezultate za građane ZB. Kada je riječ o Otvorenom Balkanu, vjerujem da se ova inicijativa, koja je nastala zbog izvjesnog usporavanja u Berlinskom procesu, isključivo posmatra kroz prizmu dva nacionalizma u Crnoj Gori, što je nažalost naš politički omen. Potcrtao bih – Crna Gora je stalna, nepromjenjiva i nezavisna, nije stvarana preko noći, već je vjekovima postojana, da bi je bilo koja regionalna inicijativa ugrozila. Naša država je i članica NATO – a NATO države ne nestaju sa mape svijeta. Umjesto populističkog pristupa, kojim se sve od regionalnih centara a priori odmah odbacuje ili objeručke prihvata, prije nego odlučimo da li ćemo kao država biti dio OB, treba da odgovorimo na dva pitanja – da li ona doprinosi EU integracijama naše zemlje i kakve efekte ima na unutrašnju društvenu stabilnost.

MONITOR: Kako komentarišete ocjene analitičara da je spoljnopolitički bilans ove vlade jednako poražavajući kao unutrašnji?

RADULOVIĆ: Diplomatija svake države trebala bi da bude u službi ostvarenja i promovisanja njenih ključnih spoljnopolitičkih ciljeva. Ipak, čini mi se da je nerijetko bila praksa da se diplomatija koristi za sticanje saveznika u inostranstvu, zarad političke borbe sa oponentima na unutrašnjem planu. Svi moramo biti saglasni da se s takvom praksom i sklonostima, bilo koja strana da je u pitanju, mora prestati.

Ne dijelim stavove da su rezultati Vlade u na spoljnopolitičkom planu poražavajući – u odnosu na šta? Naši ključni spoljnopolitički ciljevi su jasni – NATO, EU, regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi. Vjerujem i da je primjetno da su odnosi Crne Gore u regionu, sa svima, bez izuzetka, znatno stabilniji. Ovo je neophodno ne samo zbog naše društvene kohezije i političke stabilnosti, već i zbog evropske integracije Crne Gore – proces donošenja odluka unutar EU je postao komplikovan zbog odnosa država članica, da mi je teško zamisliti da bi EU bila spremna da primi države regiona čiji lideri među sobom i ne razgovaraju. Kada je riječ o EU integracijama, istakao bih da su ključevi pristupanja Crne Gore EU u Podgorici, a ne u Briselu, kako se to pogrešno percepira. Mi na domaćem političkom terenu nismo uspjeli da ostvarimo ono što je neophodno zbog višegodišnjeg nedostatka konsenzusa, a ocjena o spoljnoj politici Crne Gore se ogleda u Poglavljima 30 i 31, gdje naša država stoji jako dobro, o čemu svjedoče izvještaji Evropske komisije.

MONITOR: Evropski parlament usvojio je Novu strategiju o proširenju. Koliko je Crna Gora spremna da ispuni  mjerila koja se od nje traže da bi ušla u EU?

RADULOVIĆ: Naše društo pati od hronične “političke depresije”, odnosno da politički akteri ne razgovaraju među sobom. Umjesto dijaloga, u parlamentu su generisane krize. Pristup pojedinih političara, da slavodobno tvrde, kako su samo oni zaslužni za EU integracije ili kako će isključivo jedna politička grupacija da nas uvede u EU – neminovno je bio osuđen na propast. Proces pristupanja je zamišljen da u EU ulazimo kao društvo. Ne kao vlada ili jedna politička grupacija, već svi. Za krupne političke odluke potrebno je obratiti se i drugoj strani, onima koji možda nisu politički istomišljenici. Možemo da zaboravimo na evropsku integraciju dok se kao društvo ne integrišemo među sobom.

Preporuke Evropskog parlamenta su ohrabrujuće i u novonastalim okolnostima EU je potrebna uspješna priča. Stvari se tektonski mijenjaju na geopolitičkom planu – Švedska i Finska, tradicionalno neutralne države, pristupaju NATO, dok EU želi da zatvori prostor za uticaj trećih strana na Zapadnom Balkanu, kome njegova geografska pozicija dodjeljuje specijalnu ulogu za očuvanje bezbjednosti i stabilnosti na evropskom kontinentu. Tokom kursa istorije, Zapadni Balkan je uvijek bio poligon gdje su velike sile demonstrirale svoju dominaciju. Za Crnu Goru članstvo u EU je najvažniji spoljno –politički cilj. Međutim, EU je potrebna funkcionalna država, otporna kako na stabilokratije, tako i na negativne efekte česte promjene vlasti. Politička stabilnost nije nužan preduslov za EU integraciju, imajući u vidu da i širom Evrope postoje države kratkotrajnih vlada, ali ih to ne ometa u njihovom funkcionisanju.

MONITOR: Jedno od gorućih pitanja danas je deblokada Ustavnog suda, što je bila tema i vašeg nedavnog sastanka sa evropskim komesarom za proširenje Oliverom Varheljijem.

RADULOVIĆ: Crnoj Gori je neophodan funkcionalan Ustavni sud. Ne samo zbog poruka Brisela, Vašingtona, Pariza, Berlina ili bilo kog od naših partnera, već zbog činjenice da ukoliko želimo funkcionalnu državu – politički nepristrasan i efikasan Ustavni sud je nužnost. Vlada nema ingerencije prilikom odabira sudija  to njena nadležnost, ali konstatujem da su i premijer i pojedini ministri uputili brojne apele oko odabira sudija, čime bi se stvorili uslovi za održavanje izbora i izlaska iz institucionalne krize. Nisam zapazio da je bilo ko od političkih poslenika ili akademika imao zamjerke na biografiju ili  profesionalni angažman kandidata. Zbog Crne Gore, njene funkcionalnosti, političke partije trebalo bi da stave javni interes ispred partijskih kalkulacija. Svako dalje odlaganje bi držalo našu zemlju u produženoj institucionalnoj krizi, a vjerujem da kriza ne bi smjela da bude ničiji politički credo.

 

Proces postavljanja ambasadora zaustavljen

MONITOR: Crna Gora danas nema ambasadore u 17 zemalja. Koliki je to u stvari problem i kako ga riješiti?

RADULOVIĆ: Po izglasavanju 42. Vlade zatečeni broj političkih imenovanja na čelu 38 diplomatsko konzularnih predstavništava je značajno prevazilazio propisanu zakonsku normu od 30 posto. Vlada je donijela odluku da povuče devet ambasadora, većinom političkih imenovanja, dok je ostalima ili istekao mandat ili su po sili zakona otišli u penziju. U uslovima složene kohabitacije, gdje sve strane iz početka uče pravila nove političke realnosti, pokrenuo sam proces postavljanja novih šefova DKP-a, uspjevši da na veoma važnim pozicijama poput EU, SE i Italije imenujem nove ambasadore. Duboko vjerujem u profesionalnu diplomatsku službu koju sačinjavaju kadrovi za to obučeni, koji govore jezike i posjeduju značajno profesionalno iskustvo. Diplomate, bez obzira na lične stavove, ne treba da se bave politikom, već da budu otporni na političke uticaje, promjene vlasti i da sprovode zvanične politike vlade.

Nakon nekoliko rundi razgovora sa predsjednikom Đukanovićem, postignut je dogovor oko imenovanja kandidata za ambasadore koji su bili predlozi MVP. Međutim, tokom saslušanja na Odboru za međunarodne odnose, zbog odnosa na relaciji parlamentarna većina – predsjednik, poslanici su odlučili da ne podrže predložene kandidate, pri tom ne osporavajući njihove profesionalne biografije. Time je proces postavljenja novih ambasadora zaustavljen, a nakon prestanka moje ministarske funkcije nije nastavljen.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

STEFAN ĐUKIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR I GRAĐANSKI AKTIVISTA: Rovovi još nijesu premošćeni

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pripadnicima naše političke klase nije stalo do principa, do zakona ili Ustava, oni idu od situacije do situacije i njihovo mišljenje se zasniva na tome da li će neko rješenje biti dobro “za njihovog” a loše za “tuđeg”. Sa takvim političarima, društvu je teško da napreduje

 

 

MONITOR: Nakon buke i bijesa u metropoli crnogorskog turizma, koja je zatrpana smećem, izabrana je nova vlast. Kako gledate na dešavanja u Budvi?

ĐUKIĆ: Na događanja u Budvi, uz moju veliku žalost, gledam kao na nešto što je standardno u crnogorskoj političkoj realnosti. Grad koji, da se blago izrazim, nestandardno, funkcioniše već više od jedne decenije, čiji su predsjednici opština iza rešetaka ili pod istragom, a postoji i čitav niz drugih neregularnosti, nam priređuje nešto na što smo navikli. Samim tim ni neočekivane koalicije, ni ružne riječi, ni blokade nije nešto što nas iznenađuje. Sve to je prosto naša politička realnost nad kojom treba da se zapitamo.

A što se političara tiče, ponovo dolaze u situaciju da moraju ići zajedno sa partnerima o kojima su govorili sve najgore, a da je pritom to najgore nešto iz domena izdaje, kriminala, ozbiljnih prekršaja. Krajnje je vrijeme da shvate da postoji odgovornost za izrečeni stav i da ih držimo za riječ. U ovom slučaju niko od birača nije prevaren time da su formirane neke neprincipijelne koalicije, ali javnost ne smije zaboraviti šta su budući koalicioni partneri govorili jedni za druge, kao što je to bilo u nekim drugim slučajevima, konkretno vezano za vlast na državnom nivou.

MONITOR: U državnom parlamentu, sa sve zastavicama EU, opozicija je na 15 dana odstranjena iz plenarne sale. Da li  je ovo  rješenje ili početak još dublje krize?

ĐUKIĆ: Vjerujem da se radi o privremenom rješenju i da je vlast konačno demonstrirala da ima mehanizme kojima će spriječiti blokadu i privoliti opoziciju da se napravi neka vrsta sporazuma, neki dogovor. Ne možemo reći da se radi o idealnom rješenju, ali je svakako bolje od uvođenja bilo kakvih organa prinude u sam Parlament čemu smo svjedočili u prošlosti.

Cijela situacija je inače veoma neozibljna. Ne morate biti pravni ekspert da biste vidjeli da su se svi politički činioci ponašali drugačije u pogledu toga kada sudije Ustavnog suda idu penziju vezano za to da li se sudija preziva Gogić, Drašković i Đuranović. Pogotovo je to očigledno u slučaju Gogić i Đuranović jer je vremenski razmak svega par mjeseci. Tako je najveći dio vlasti, s izuzetkom ministra Koprivice, smatrao da sudija Gogić može u penziju tek sa navrešnih 66 godina, a opozicija tražila da se on penzioniše sa 65. Sada, kada je sutkinja Đuranović u istoj situaciji, vlast želi da je što prije penzioniše a opozicija govori o ustavnom puču. To treba da nas nauči pameti – pripadnicima naše političke klase nije stalo do principa, do zakona ili Ustava, oni idu od situacije do situacije i njihovo mišljenje se zasniva na tome da li će neko rješenje biti dobro “za njihovog” a loše za “tuđeg”. Sa takvim političarima, društvu je teško da napreduje.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR TVRTKO JAKOVINA, ISTORIČAR, FILOZOFSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU: U Hrvatskoj je „pukla opna“

Objavljeno prije

na

Objavio:

Uvijek je isto u Hrvatskoj: kada se stvari politički zaoštravaju, HDZ se vraća na izvorne postavke, a to je nacionalizam

 


MONITOR: Kako ocjenjujete stanje politike i društva u Hrvatskoj nakon „super izbora“ tokom čitave 2024. i početka 2025.?

JAKOVINA: Pukla je opna. Svako društvo u kojem jedna partija (ili Zajednica) kontrolira baš sve: pravosuđe, zapošljavanje, zdravstvo, politička imenovanja, imenovanja portira u općinama i vozača hitne pomoći, i u procesu preskače obrazovane, talentirane, a u korist članova stranke, zarobljava društvo, stvara dojam da su promjene nemoguće, dekuražira, stvara klijente koji znaju da su nešto ili negdje zbog iskaznice, ne sposobnosti. Izbori za Sabor (i EU) 2024., pokazali su da je HDZ u stanju pobijediti i pronaći koliko god „žetončića“ treba da bi vladao. Može dovoljno platiti manjine, tako da zaborave sve što je ikada bilo. Na izborima u ovako strukturiranim općinama i gradovima (a Hrvatska ih ima 555), županijama i beskrajnim sinekurama za članove Zajednice, moguće je baš sve. Istina, HDZ ne pobjeđuje u bogatim krajevima i urbanim centrima. Zato su izborne karte korigirane, pa ja iz Novog Zagreba, glasam s Novim Vinodolskim u Hrvatskom primorju. Predsjednički su izbori bili iznenađenje, jer je dubina poraza HDZ-a pokazala da ispod fasade buja neobično artikulirano nezadovoljstvo, gotovo bijes.

MONITOR: Gotovo dvotrećinska pobjeda Zorana Milanovića, pokazuje da je on najprihvatljiviji predsjednik. Hoće li ova  Milanovićeva pobjeda imati efekta na popularnost SDP?

JAKOVINA: Nedvojbeno da je Milanović, svim svojim žestokim izjavama unatoč – a njih je u vrijeme predsjedničke kampanje bilo manje – lider je koji mnogima ulijeva povjerenje. Njega su željeli obični glasači, željeli su ga lijevi i suverenisti, ali i veliki broj onih koji su željeli poslati poruku, koji su naprosto glasali iz bijesa. U turbulentno vrijeme u kakvom živimo i živjet ćemo, Milanović je lider kakav većini Hrvata odgovara, pa možda i odaje dojam da je adekvatniji od drugih za grubo doba. Milanović je očito jasnije komunicirao odnos prema Ukrajini, mada je nekada znao zvučati „politički nekorektno“, da ja budem vrlo blag. Sada je jasno da HDZ-ova politika preuzeta iz Istočne Europe, koja je pokušala litvansko-latvijski kontekst prebaciti na hrvatski, ispala glupa. U Hrvatskoj doista nikada, pa ni prije 1948., nije bilo puno rusofila; osobito je glupo tražiti ih sada i opoziciju optuživati da su rusofili. Doduše, HDZ je smanjio svoj doživljaj nakon pobjede Trumpa. Pobjeda od 75 posto.  Ono što Milanović ima u svakom trenutku, već je to bio rezultat kampanje i trenutka, on sam je o tome govorio. Još manje na tolike postotke može računati SDP, ali i jedni i drugi mogu računati na trend, pa onda i dio glasova. Pukla je opna, rekao sam vam.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BILJANA MASLOVARIĆ, PROFESORICA SOCIOLOGIJE NA FILOZOFSKOM FAKULTETU UCG: Podijelili smo se, pa se izgubio građanin

Objavljeno prije

na

Objavio:

Naš problem je što nikad niko nije odgovarao, ni za jednu stvar, ni za jednu politiku koja se sprovodila. Na primjer neoliberalni koncept, sve je to palo, a svi znamo kreatore, počev od Vesa Vukotića, i ništa. Nema odgovornosti za ratne zločine, Štrpce, tragediju na Bioču…

 

 

MONITOR: Podržali ste javno proteste, kako gledate na napad vlasti, posebno Demokrata, na grupu Kamo  śutra?

MASLOVARIĆ: Kao profesorka i građanka iskazujem najdublje žaljenje zbog tragedije na Cetinju. Dok mi pričamo i tumačimo oni ostaju sa tom enigmom, ostali su bez članova porodice, bez dvoje djece, i onda se otkopavaju one stvari koje smo zatrpali kao društvo. Kao događaj u Medovini i ta ubistva, gdje smo vidjeli da režim u stvari nikad ne radi on samo zatrpava a ne otkriva stvari. Sada je kulminiralo ovim događajem na Cetinju nakon koga smo svi u šoku. A vlast računa, posebno Demokrate, na naše kratko pamćenje.

Ne znam što bi trebalo da se desi da ne podržim mlade ljude sa kojima radim i znam kolika je njihova čista energija. Posebno u situaciji gdje vlast svrstava grupu mladih ljudi da su nečiji. Grupu koja se odvažila da protestuje da mi kao društvo saznamo što su koraci, i gle čuda traže ostavke dva čovjeka koji uporno izbjegavaju taj čin. Gažeći građane tim što neće svoju foteljicu da predaju.

Ovo će biti trajna promjena, u smislu javnog govorenja, tog bunta, uprkos tom dijeljenju etiketa koje samo izaziva dodatni revolt. Ne možemo više smatrati ni da su to greške, jer vidim da vlast, PES i Demokrate, da se mi – građani i oni razilazimo u vrijednosnom smislu. Oni su diletanti, prilično nesposobni i da, jedini im je fokus da ostanu u foteljama, a da su im građani slučajna greška. Pa bi mi trebalo da i dalje budemo pokorni i da im tolerišemo nerad. Mislim da je dosta toga. Poručujem mladima da ne odstaju i da ima i starijih koji ih podržavaju i da neko mora odgovarati.

MONITOR: Daleko smo od odgovornosti.

MASLOVARIĆ: Naš problem je što nikad niko nije odgovarao, ni za jednu stvar, ni za jednu politiku koja se sprovodila. Na primjer neoliberalni koncept, sve je to palo, a svi znamo kreatore, počev od Vesa Vukotića, i ništa. Nema odgovornosti za ratne zločine, Štrpce, tragediju na Bioču…

MONITOR: Političari očekuju nastavak te prakse nepromjena i građana kao žrtve, uz novo huškanje na podjele.

MASLOVARIĆ: Podjelili smo se, pa se izgubio građanin. Na podjelama su došli i to permanentno radi svaka vlast. Mi imao političke partije koje imaju obavezno prefiks demokratski a uz to dodaju nacionalni. Da je bilo sreće Demokrate, koje imaju u imenu to,  bi prepoznali interes građana i da ne mogu baš tako da se igraju sa građanima.

A šta se desilo sa nama, ima u psihologiji jedna stvar da kada je čovjek stalno pod stresom, a mi smo bili pod stalnim stresom od kada se srušila Jugoslavija, da bi uopšte mogao da živi on potiskuje stvari. Mi smo stalno potiskivali da bi mogli da živimo. Ako bismo stalno držali u glavi sve to, od logora, gubitaka, do onih ljudi koji su poginuli u ratu u Dubrovniku, inflacije, svega što nam se desilo, da bi živjeli mi smo morali to da potisnemo. To trpanje ispod tepiha i varanje radile su i vlasti sve vrijeme. Građani su se stalno nadali, ali sada mi se čini da smo izgubili nadu.

Došli smo do one faze kada su stasale nove generacije koje ne žele da žive na ovaj način, niko od nas ne želi da živi na taj način. Mi smo duboko nesretan narod i građani i očekujem promjene u smislu da se aktiviramo, individualno i da natjeramo političare da se upristoje.

MONITOR: Nakon dugog potiskivanja neki mladi ljudi su pokrenuli i priču o seksualnom uznemiravanju u školama. Imali smo snažan odjek.  

MASLOVARIĆ: Dobijena je prva bitka. A to je da je direktorka Gimnazije smijenjena. Prije toga joj je brzinom svjetlosti uključen nacionalni prefiks.. Kada se pokrenula ta tabu tema i kada je Sara javno kazala o čemu se radi počele su mašinerije i opstrukcije. Taj momenat u kojoj se priziva suprug političar, pa atributi nacionalni, pedantno se iz pozicija malih i velikih moći vraćamo u te nacionalne atare. Odlukom je precizno utvrđeno da direktorka nije postupila po onim mjerama koje je bila dužna. Smatram da je to dobro upozorenje za sve koji se nalaze u institucijama da se manu nacionalnog i da počnemo, vrijeme je uveliko, da pričamo o profesionalizmu i građanskim vrijednostima, koliko smo mi stručni i koliko poštujemo nauku. Kad to počnemo ona će biti manje važno koje smo nacije.

MONITOR: Da li mladi koji teže promjenama mogu naići na podršku svojih profesora? Partije su usisale mnogo profesora, Studentski parlament se ranije ogradio od protesta studenata iz Kamo  śutra.

MASLOVARIĆ: Pitanje studenta i njihovog liberalnogi demokratskog potencijala je dosta limitirano. Mladi su nam onakvi kakvi su odrasli. Većina predstavnika studentske populacije je preuzelo matrice odraslih. Tu se uglavnom sve vrti oko novca. Da se oni namire novčano i da se tako kupuje mir. To može da traje sve do onog trenutka kada će se mladi probuditi i reći- ovo nema smisla. Sistem perfektno formalno radi – studenti imaju izbore, ali suštinski ne vidim mnogo tog prirodnog bunta, žara da se ide naprijed i da se mijenjaju matrice.

Očekivala sam da ćemo se na Univerzitetu baviti tim problemom – istinske participacije studenata. Da ih manje potkupljujemo, na ovaj ili onaj način, te da oni nama budu oslonac u reformi akadamske zajednice. To ne ide tako lako. Sada studenti imaju 20 odsto predstavnika u tijelima pri fakultetima. Tako da ako imate studente na svojoj strani pobjeđuje dekan na čijoj su oni strani. To su momenti u kojima se može podgrijavati koruptivna radnja. Vrbovanje studenta obezbjeđuje sva rukovodeća tijela na Univerzitetu.

MONITOR: Da li ima pomaka na Univerzitetu u posljednje četiri godine?

MALSOVARIĆ: Najveći stepen ulaganja i najbolja atmosfera je na Univerzitetu otkada je došao rektor Božović. Mi smo izašli iz jednog režima koji je bio hiperautoritaran, gdje su profesori izmučeni otkad je rektorka bila Radmila Vojvodić. To vrijeme i taj mandat pamtim kao najgori period u mom profesionalnom životu. Period u kome se sve simuliralo, u kome su ljudi razvlačeni kroz blato, nije se prezalo ni od čega. U to vrijeme samo je vlast uživala u svojoj moći. Sjećam se jednog prorektora koji je dolazio, s torbicom, kao posljeratni komesar. Da nam kaže kako treba da mislimo. Na moje pitanje – Šta vi hoćete da mislim vašom glavom, ja to neću, odgovoreno mi je – A doći ćeš ti.

Za razliku od tog vremena, sada se atmosfera ne popravila, nego smo se uljudili, nemamo straha, imamo puno veći potencijal za slobodu. Druga stvar, koja je mnogo važna, je to da nikada nisu bila veća ulaganja. To znam sigurno za Filozofski fakultet. Zgrada nam je građena 1963. i od tada do prije tri-četiri godine nije se maltene ništa ulagalo. Sada se desila transformacija zgrada u smislu da one dobijaju obličje koje je primjereno akademskoj zajednici i funkcionalno. Pitam se kako je moguće da jedan čovjek to uradi, a neki koji su bili na vlasti su puštali da se sve uruši.

MONITOR: Vidite li te iskorake i u osnovnom i srednjem obrazovanju?

MASLOVARIĆ: Stalno, kako koji ministar dođe, imamo neke pomake. Ali, dešava se da to zvuči dobro, nešto se malo krene dok je Evropa sa nama i kada oni nama kažu sada bi vi trebalo da preuzmete, mi smo to zaboravljali. Ne umijemo da pratimo kvalitet.

Moja ekspertiza jeste sociologija obrazovanja i jako dobro poznajem obrazovni sistem. Kada je došla ministarka Jakšić-Stojanović ogromna je bila vjera u njene kapacitete da se krene naprijed. Uradila je neke dobre stvari, na primjer u ovom sukobu između direktorke i države izvukla je –  ovo je zakon. Znam da je to teško jer čujem kako joj prijete. Dobro je i što je pokrenula pitanje lažnih diploma, a to je akutni problem. No, nakon tri mjeseca mi ne znamo šta se tu dešava.

Ova ministarka sada provodi reforme, koje su koordinisane od strane UNICEF-a. Ali na moje pitanje ko je odgovoran za implementaciju ove reforme, nastupili su pogledi iščuđujući u smislu odakle meni ideja da pitam ko je odgovoran. Ja, ne kao neko ko se bravi obrazovanjem, već kao građanka imam pravo da znam ko je odgovoran za reformu.

Umjesto da ministarka objedinjuje i spaja i ne zanemaruje obrazovne institucije, među njima i Filozofski fakultet, ona je svela sprovođenje reforme na par ljudi. Više ne možemo da trpimo da nam neko samo isporučuje sadržaje. Tako se desilo na glavnoj raspravi o reformi da nema pitanja, samo aplauza. Prezentovano je i da su pitana djeca šta žele i kako bi voljeli da izgleda škola. Onda je na zvaničnoj prezentaciji reforme tri puta ponovljeno da su đaci rekli to ali da oni u stvari tako nisu mislili. Imali smo tako interpretaciju mišljenja mladih ljudi od strane odraslih. E to je pogubno. Djeca umiju da misle i verbalizuju šta hoće. To nije dobro, nije pravi put i ne može tako da se radi. To znači da su mladi samo broš a da će biti onako kako oni kažu. Samo to što sam vidjela pa mi je dovoljno da znam đe je reforma.

I dalje nismo dobili odgovor šta je sa studentskim domom u Donjoj Gorici. To se ne može tako raditi. Studenti su u tom domu privremeno, đe će onda, jesu sada kućama. Kako je moguće da se tako igramo sa milionima i da niko ne odgovara. To je jedna stvar u nizu koja visi u vazduhu a pogoduje ova situacija, u kojoj smo svi zavijeni u crno, da se zaboravi što je bilo prije dva mjeseca, a da se oni kvase i prijete građanima.

MONITOR: Pa imamo li kakve perspektive?

MASLOVARIĆ: Ne bih mogla da radim u akademskoj zajednici da nemam vjeru u ljude. Vidim u mladima energiju koja je probuđena, koja se zaustaviti ne može. Mlade koji su spremni da kažu istinu, po cijenu da trpe da su dio mafijaškog kraka, da su ovih i onih. Mladi koji su sposobni da zajedno sa preostalim normalnim svijetom odraslih Crnu Goru dovedu do toga da bude pristojna država. Smatram da nam treba još par godina da dovedemo poznaniju prava sve ove političare. Nadam se da ćemo se manuti podjela, pratiti tokove napretka i osvojiti slobodu. Pozivam sve sare, kamośutra, da izađu iz stega, da nas natjeraju da radimo u korist njihovu, pa će nam biti bolje svima.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo