Slika koja se može vidjeti na bulevaru koji vodi od grada prema Velikoj plaži i Adi najrječitije govori o bujanju divlje gradnje. Rijetko koja građevina nije dobila novi sprat, često dva, pa čak i tri. Najmanje 200 novih objekata je izniklo za posljednjih osam mjeseci. Kao pečurke poslije kiše. A Ulcinj je, prema statističkim podacima, najnerazvijenija opština na Crnogorskom primorju.
Gotovo sve se gradi nelegalno jer na donjoj strani puta prema Velikoj plaži, koja pripada naselju Đerane, zbog opstrukcija u lokalnoj vlasti, još nije donijet detaljni urbanistički plan (DUP) za to područje. Oština ostaje zakinuta za milione eura koji se mogu prikupiti samo po tom osnovu. Da se ne govori o tome da privredna preduzeća i građani duguju lokalnoj upravi preko sedam miliona eura. Većina tog duga je po osnovu neplaćenih poreza na nekretnine.
A prema podacima koje je objavilo Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore u svom Izvještaju o stanju uređenja prostora, na teritoriji opštine Ulcinj je na kraju prošle godine bilo čak 4.966 ,,divlje” sagrađenih objekata.
Kako se precizira, radi se o objektima za koje nije izdata građevinska dozvola, ili o građevinama gdje je izvođač prekoračio dozvoljene gabarite ili za koje, pak, ne postoji građevinska dozvola.
Kada se uzme u obzir i ono što je izgrađeno protivzakonito u posljednje četiri godine, procjenjuje se da ukupna površina pokrivena nelegalnim objektima u ovoj opštini iznosi oko 3,5 miliona metara kvadratnih!?
Preduzetnik Mujo Redža, koji je nedavno u Osnovnom sudu u Ulcinju osuđen na godinu dana zatvora zbog nelegalne gradnje višespratnice u naselju Pinješ, rekao je da se zbog nedostatka planova u Ulcinju gotovo 80 odsto objekata gradi bez dozvole.
Konstatujući da je građevinska inspekcija navalila na njega, Redža je naveo da se „na sto metara od tog objekta trenutno grade još tri ili četiri druga objekta. I nikome ništa”.
Činjenica je da je lokalna uprava „žmurila na jedno oko” dok se sve ovo dešavalo. Nezvanično su govorili da je najvažnije da se ne uzurpira državna zemlja, a da se ljudima dozvoli da zadovoljavaju svoje životne potrebe. Uz novi sprat, mnogo je ugodnije čekati sezonu i narednu zimu. Izdavanje soba je decenijama u Ulcinju profitabilan posao, posebno ako se zna da su praktično sve nekadašnje velike firme planski i sistematski uništene, ili samo preživljavaju.
Ne treba čuditi što je nelegalna gradnja uzela maha i u Starom gradu gdje je posljednjih godina mnogo življe. Ali, uz nekoliko lijepih objekata, niknule su neprimjerene građevine, što je sablaznilo odgovorne u Upravi za zaštitu kulturnih dobara. I sve to u trenutku kada se radi Studija o zaštiti kulturnih dobara za potrebe Prostornog plana posebne namjene za obalno područje, koji je u fazi Prijedloga.
U Upravi za inspekcijske poslove kažu da je jedan od najvećih problema za suzbijanje divlje gradnje mali broj građevinskih inspektora. Naime, na području Ulcinja, Bara i Petrovca postoji samo jedan takav inspektor.
Kako se navodi u Izvještaju Ministarstva, u organizaciji rada inspekcije prioritet je postupanje po inicijativama građana, nevladinih organizacija, Uprave policije i organa sudstva i tužilaštva. ,,Zbog svega toga, Inspekcija nije u mogućnosti da postupa po značajnom broju uredno prijavljenih ‘prijava građenja’ od strane investitora, odnosno izvođača i vršiti inspekcijski nadzor objekata u izgradnji”, dodaje se u tom dokumentu.
Konstatujući da je obaveza lokalne vlasti da brže donosi i usvaja planove, novi predsjednik opštinskog parlamenta Ljoro Nrekić kaže da će odbornici ispuniti obećanja dato građanima. Već na prvom zasjedanju Skupštine opštine kojem je on predsjedavao, krajem aprila, usvojeno nekoliko DUP-ova koji su godinama čamili po fiokama parlamentarne službe, te kompletirano 12 urbanističkih parcela. Novu sjednicu, predsjednik Skupštine je najavio za sredinu ovog mjeseca, neposredno pred Dan nezavisnosti.
,,Moramo više da radimo. Imamo mandat i podršku centralnih vlasti da usvajamo planove razvoja, realizujemo infrastrukturne projekte od kanalizacije preko otpadnih voda do puteva, da zajedničkim akcijama podstičemo strana ulaganja”, ističe Nrekić.
Izvjesno je da ove sezone u Ulcinju, neće biti izgrađen akva-park, investicija koja je trebala biti vrijedna 7,5 miliona eura od renomirane turske kompanije Polin. Nova lokalna vlast je najprije tražila izjašnjenje o tome od obrađivača Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Opštine Ulcinj, koji već sedam godina radi Vlada, a potom i od Agencije za vazduhoplovstvo, jer se, kako je rečeno iz kabineta gradonačelnika Nazifa Cungua, lokacija ,,vodenog grada” nalazi na udaljenosti od 470 metara od sportskog aerodroma koji se planira izgraditi u tom dijelu grada.
Riječ je o naselju Štoj, u neposrednom zaleđu Velike plaže, gdje se zbog interesa domaćih investitora, bliskih vlastima, Prijedlogom PUP-a odstupa od rješenja iz Master plana razvoja crnogorskog turizma, iz 2001. godine a koji su izradili njemački eksperti. Na tome su svih ovih godina jednoglasno insistirale sve stranke zastupljene u Skupštini opštine, baš kao i na očuvanju i zaštiti Solane i Valdanosa.
Ta rješenja su se, uostalom, našla i u Strateškom planu razvoja opštine Ulcinj do 2020. godine, koji je usvojen prošle sedmice u lokalnom parlamentu.
,,Činjenica je da posljednji strateški dokument razvoja koji je donijela ova Opština datira iz 1981. godine i to dovoljno govori koliko se planski radilo na razvoju, s jedne strane, a koliko se pričalo o razvoju, s druge strane. Naravno samo pred izbore”, kaže koordinator izrade Strateškog plana Omer Bajraktari, koji je, inače, predsjednik Opštinskog odbora URA.
O, sumnja da trenutna garnitura na vlasti u Ulcinju može da realizuje ovaj plan, a, kako ističe, možda nema ni volje za to. ,,Odmah je trebalo formirati ekipu koja bi trebalo koordinisati i pratiti realizaciju plana, a kako će se to teško desiti, logičan je zaključak da će ovaj dokument ostati samo spisak lijepih želja”, zaključuje Bajraktari.
Mustafa CANKA