Anastazija Miranović, direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara, predsjednica je žirija konkursa koji je raspisala Opština Kotor za idejno rješenje turističkog naselja sa četiri zvjezdice u Prčnju, investitora AG Projekt doo. Ta privatna kompanija iz Nikšića plaća troškove rada međunarodnog konkursnog žirija u kome je pored Miranovićeve i direktorica JU Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Lidija Ljesar.
Miranović, predsjednica žirija, je po državnoj funkciji koju pokriva i osoba koja daje saglasnost za idejni projekat arhitektonskog rješenja.
Kako je moguće da privatni investitor plaća direktorice najznačajnijih institucija u državi zaduženih za očuvanje kulturne baštine? I da li se ovdje radi o konfliktu interesa, budući da je Miranović na čelu žirija koji bira idejno rješenje za koje će kasnije kao direktorica Uprave morati da odobri saglasnost?
,,Sa istim pitanjem sam se obratila Agenciji za sprečavanje korupcije, i od njih očekujem odgovor”, odgovorila je za Monitor Miranovićeva. ,,Takođe, obzirom da sam imenovana od strane raspisivača konkursa – Opštine Kotor, odnosno, nadležnog Sekretarijata za urbanizam, građevinarstvo i prostorno planiranje, predlažem da se i njima obratite za odgovor na dato pitanje. Nadalje, smatram da je Opština Kotor, odnosno, pomenuti nadležni Sekretarijat, postupio u skladu sa Zakonom, tj. sa Pravilnikom o načinu i postupku sprovođenja javnog konkursa”.
Miranovićeva je činjenicu da njihov rad u žiriju finansira privatni investitor, ovako prokomentarisala: ,,U vezi odgovora na Vaše drugo pitanje, u saznanju sam da je isto definisano aktuelnim Zakonom o uređenju prostora i izgradnji objekata, članom 35. predmetnog Zakona, koji precizira, ko snosi troškove po tom pitanju. U tom kontekstu, moj komentar je izlišan”.
Zakon kaže da troškove plaća ,,zainteresovani korisnik prostora”, ali isto tako precizira da ,,Na javnom konkursu ne mogu učestvovati lica koja su učestvovala u izradi planskog dokumenta, lica zaposleni kao nosioci primarnih poslova, lica koja vrše inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona”.
Na pitanja o kriterijumima za izbor žirija, o konfliktu interesa i plaćanju članova žirija od strane investitora, nijesu odgovorili ni iz Opštine Kotor.
Investitor AG Projekt doo, čiji su osnivači Lidija Begović i Milanka Knežević, nije odgovorio na pitanja kolika su sredstva predviđena za rad žirija i koliko će biti plaćeni predsjednica i članovi žirija.
Pitanja smo poslali i Lidiji Ljesar. Odgovore nijesmo dobili.
Upitno je i koje stručne reference, sem direktorskih, su preporučile Miranović i Ljesar za članstvo u žiriju, s obzirom na to da se radi o idejnom arhitektonsko-urbanističkom rješenju za turističko naselje i da su većina članova žirija arhitekte i građevinski inženjeri iz Crne Gore, Srbije i Italije. Miranović je istoričarka umjetnosti, a Ljesar konzervatorka i restauratorka.
Međunarodni Konkurs za idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje turističkog naselja sa 4 zvjezdice, na urbanističkim parcelama UP 26 i UP 138, u zahvatu DUP-a Prčanj, Opština Kotor, otvoren je 25. jula i traje do 26. septembra. Žiri će dodijeliti nagrade: prva iznosi 16.000, druga 8.000, a treća 4.000 eura.
Treba li napominjati da je prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora upisano na UNESCO Listu Svjetske baštine još 1979. godine. Pored mjesta koje pokrivaju u najznačajnijim državnim institucijama za zaštitu kulturnih dobara, Anastasija Miranović i Lidija Ljesar su i članice Savjeta za upravljanje prirodnim i kulturno-istorijskim područjem Kotora, kojim predsjedava dr Aleksandar – Saša Stijepčević, predsjednik Opštine Kotor.
A kako Savjet i nadležne institucije čuvaju opštecivilizacijske tekovine dobro govori nedavno aktuelizovani skandal oko objekta na Turskom rtu.
Licencirani arhitektonski biro Studio Prostor iz Podgorice, za investitora Hefestu iz Herceg Novog, uradio je konzervatorski projekat, kao sastavni dio glavnog projekta privremenog ugostiteljskog objekta-vidikovca Infinity bar na lokaciji Turski rt – Verige. Iako se ne radi o privremenom, već o armirano betonskom objektu od skoro 200 kvadrata, na koji su se obrušile brojne kritike stručne i ostale javnosti, Uprave za zaštitu kulturnih dobara je izdala neophodne dozvole. Miranovićeva je izjavila da je poštovan zakon, stručne analize i istraživanja i dodala da će ,,privremeni objekat kultivisati dati prostor”!
,,Incidentom na Turskom rtu takođe je ogoljena obesmišljenost najvažnije institucije zaštite područja – Uprave za zaštitu kulturnih dobara, koja, odobravajući ovakva rješenja zanemaruje postulate struke i postaje servis građevinskog lobija”, nedavno su ocjenili arhitekti i konzervatori okupljeni u NVO Društvo prijatelja bokeljske baštine.
I dok stručnjaci i građani Boke kotorske godinama upozoravaju na graditeljski zamah u zaštićenom području, koji je intenziviran u posljednje dvije godine, zvaničnici tvrde da je sve u redu ili idu korak dalje konstatujući da beton oplemenjuje Boku.
Tako je nedavno Daliborka Pejović, državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, tokom debate na RTCG ustvrdila da UNESCO nema prigovora oko zaštićenih područja u Crnoj Gori.
Istina je drugačija. Na kritično stanje u okviru Područja Kotora UNESCO ukazuje u kontinuitetu od 2003. godine. Tada je u odlukama Komiteta Svjetske baštine naglašena ,,zabrinutost zbog rizika koji prekomjerna i nekontrolisana urbanizacija ima na izuzetnu univerzalnu vrijednost područja (OUV)”. Ovakvo stanje potvrdila je i 2013. godine UNESCO/ICOMOS Savjetodavna misija, u čijem izvještaju je navedena i ,,slabost sistema zaštite i njegova nemoć da pozitivno utiče na proces urbanizacije, prostornog planiranja i razvoja saobraćaja”.
Eksperti upozoravaju i na činjenicu da Prostorno-urbanistički plan Kotora još uvijek nije donesen. ,,Kao grupa stručnjaka zabrinuta za budućnost područja Kotora i njegov opstanak na UNESCO Listi Svjetske baštine smatramo da odmah treba usvojiti Studiju zaštite kulturnih dobara izrađenu u maju 2015. godine i u najkraćem roku izraditi Prostorno-urbanistički plan PUP, a do tada privremeno zaustaviti primjenu aktuelnih planova nižeg reda”, smatraju u Društvu prijatelja bokeljske baštine.
Iako prirodno i kulturno naslijeđe Kotora nije ničije privatno vlasništvo već ono pripada svim građanima, svijeta a ne samo Crne Gore, indikativno je da se njegovom navodnom zaštitom bave kadrovi jedne partije. Miranović, Ljesar, Pejović su, pored brojnih drugih funkcija, i članice Savjeta za praćenje realizacije izbornog programa DPS-a.
Fotografije građevinskog zamaha u Boki govore o realizaciji zacrtanih planova.
Predrag NIKOLIĆ