Povežite se sa nama

Izdvojeno

DIO CRNOGORSKE VLASTI U VRTLOGU OLUJE: Uzaludne lekcije devedesetih   

Objavljeno prije

na

Povodom  29  godina od vojno – policijske akcije Oluja kojom je oslobođen znatan dio teritorije Hrvatske, na kojem je oružanom silom početkom devedesetih  formirana paradržava, zv. Republika Srpska Krajina, dio novih  crnogorskih  vlasti, prije svega  ministri u Vladi iz koalcije ZBCG i Demokrata, neizbalansiranim izjavama, upustili su se u novo provociranje Hrvatske

 

Dva dana nakon što je rezolucija crnogorske Skupštine o Jasenovcu objavljena u Službenom listu (izglasana još 28.juna na Vidovdan) dio crnogorske vlasti je krenuo u novo provociranje Hrvatske.  Povod je bio 29  godina od vojno – policijske akcije Oluja kojom je oslobođen znatan dio teritorije Hrvatske, na kojem je oružanom silom uz svesrdno učešće  Miloševićevih vlasti  i JNA,  pod kontrolom Beograda, uz zločine i progone tamošnjih Hrvata, bila formirana tzv. Republika Srpska Krajine (RSK). Dio vlasti, prije svega novi ministri u Vladi, koji su dio provučićevskog bloka iz Nove srpske demokratije (NSD) i Demokratske narodne partije (DNP) su lično prisustvovali komemoraciji na stadionu Lagator u Loznici. Tamo je održan glavni skup na kome je govorio predsjednik Aleksandar Vučić pred nekoliko hiljada organizovano dovedenih pristalica režima u sklopu Dana sećanja na stradale i prognane u akciju Oluja. Prisutni su bili i patrijarh Porfirije Perić i predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik. Predsjednik crnogorske Skupštine Andrija Mandić se nije lično pojavio već se oglasio saopštenjem. U tom saopštenju Mandić ističe da „ „niko nije mogao da vjeruje da će se pred sami početak 21. vijeka, na starom kontinentu desiti progon i egzodus jednog naroda“ i da su mnogi kroz istoriju pokušali ugasiti srpski narod i manastire, crkve, gradove i sela.“

Iz Crne Gore su se, osim vučićevskog bloka, čije ponašanje nikog ne iznenađuje, oglasile i građanski deklarisane Demokrate.  Njihov lider i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić je rekao da se „sjeća dana kada su nedužni ljudi stradali ili masovno protjerani sa svojih ognjišta, a njihova imovina uništavana“. Stoga je zaključio da je „mir najveća vrijednost“ a „život u slozi i zajedništvu“ sigurna budućnost. Oglasio se i Bećićev partijski kolega i ministar odbrane Dragan Krapović.  U posebnom saopštenju on je  napisao da je „nemoguće ostati nijem na posljedice operacije Oluja, stradanja nedužnih ljudi, protjerivanja stanovništva i uništavanja njihove imovine“.

Ovaj nastup Demokrata je djelovao  i kao reakcija na hrvatske reakcije na njihovu ulogu u izglasavanju  kontroverzne jasenovačke rezolucija. Bečića je Hrvatska nedavno proglasila nepoželjnim zajedno sa liderima NSD i DNP. Bečiću, za razliku od druge dvojice, teško pada što je  persona non grata u susjednoj zemlji koja može zagorčavati evropske integracije Crne Gore. Iako je politički proizišao iz, narodski nazvane, SNP-ove „barake na Morači“, Bečić je napravio znatan otklon od slijepog slijeđenja politike Beograda, po čemu je Socijalistička narodna partija bila i ostala prepoznata.

Međutim, puno je naznaka da otklon nije potpun i da će oblikovanje Demokrata kao građanske opcije, ako ga bude,  potrajati i ići trnovitim putem.  Njegova partija kao koalicioni partner i dalje održava na vlasti otvoreno pročetničke i Vučiću poltronski odane NSD-ove gradonačelnike Nikšića i Pljevalja. Predsjednik nikšićkog parlamenta iz Demokrata je prošlog ljeta prisustvovao parastosu zločincu Draži Mihailoviću u crkvi Svetog Vasilija. Bečićevi odbornici u Podgorici su podnijeli prijedlog da ulica u gradu dobije ime po Pavlu Bulatoviću – vjernom sljedbeniku Miloševićevog Beograda, saveznom ministru odbrane čije ubistvo nikada nije rasvijetljeno. Bulatović je i bivši crnogorski ministrar unutrašnjih poslova za vrijeme čijeg mandata se desio lov na  bošnjačke izbjeglice u Crnoj Gori i njihovo izručivanje vlastima RS-a. Većina njih je po izručenju zvjerski pobijena.

Sadašnji ministar unutrašnih poslova iz redova Demokrata Danilo Šaranović i prvenstveno njegov pomoćnik Radovan Popović kao da imaju pik na politički progonjene Bjeloruse i Ruse koji traže utočište i zaštitu u Crnoj Gori. Totalitarni režimi u Minsku i Moskvi bi se rado riješili njih na isti način kao što su to uradile vlasti RS-a pod Radovanom Karadžićem kada im je Pavle Bulatović poslao natrag izbjegle Bošnjake. Objašnjenja pomoćnika ministra Popovića su bizarna – Bjelorusija i Rusija su demokratske države čiji ustavi jamče sva ljudska i politička prava. Tom logikom bi svaka zemlja, uključujući i staljinističku Sjevernu Koreju bila demokratska i narodna jer to piše u ustavu.

Kada je o Oluji riječ, nesporne su činjenice,  obrazložene i u haškim presudama, da su tokom i nakon operacije hrvatske vojske počinjeni teški ratni zločini protiv civilnog srpskog stanovništva. Između 150 i 200 hiljada Srba su morali pobjeći iz svojih domova od kiše granata koje su se sručile na Knin i druga mjesta ranih jutarnjih sati 4.avgusta 1995. godine. Oni koji su povjerovali uvjeravanjima tadašnjeg predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana da im se jamče sva prava ako ostanu su loše prošli, ako se makar nisu sklonili u obližnje baze UN-a. Broj ubijenih civila, mahom staraca, se kreće od 214 (hrvatske tvrdnje) do 1198 (srpske tvdnje). Haški tribunal navodi 324 civilne žrtve uz opštu paljevinu i pljačku imovine nakon završetka akcije.

Međutim, dio političara u Crnoj Gori koji navodno zastupa pomiriteljske stavove, gleda na te događaje kao da su se desili iz vedra neba. Oluji je prethodila oružana agresija Miloševićeve Srbije 1991. godine u kojoj je učestvovala i zvanična Crna Gora  kao Milošećev satelit. Srpske službe su instrumentalizirale lokalne Srbe za pobunu, radi stvaranja projekta velike Srbije. Te godine srpske formacije su osvojile trećinu Hrvatske uz protjerivanje preko 250 hiljada Hrvata sa okupiranih teritorija i uz ubistva stotina i  hiljada civila. U agresiji je tada kao dobrovoljac učestvovao i Andrija Mandić.

Kasniji mirovni pregovori pod pokroviteljstvom zapadnih država prije svega Amerike, su propali jer su lideri RSK na mig Beograda odbijali sve mirovne inicijative. Zadnji mirovni plan pod nazivom Z4 koji je nudio široku autonomiju Srbima i de fakto „državu u državi“ (sa grbom, zastavom, vlastitom policijom, ekonomijom itd.) lider RSK Milan Martić je odbio i da primi na razmatranje –  na radost hrvatskog rukovodstva.

Po riječima mnogih tadašnjih aktera, sudbina Krajine je bila zapečaćena i prije odbijanja Z4 plana. Slobodan Milošević i Franjo Tuđman su već imali dogovorenu trampu. Nakon što Srbija u ratu 1991. nije uspjela vojno poraziti Hrvatsku i osvojiti dalmatinsku obalu, fokus je preusmjeren na Bosnu i Hercegovinu. Hrvatska je prepustila Srbiji kompletnu bosansku Posavinu, gdje većinski živi hrvatski narod,  najbolji i najplodniji dio zemlje, dok se Srbija zauzvrat odrekla krševite Krajine koja njoj bez obale nije ništa značila. Za Hrvate je imala strateški značaj. Hrvati i Bošnjaci su protjerani iz Posavine kao i svih drugih krajeva BiH koji su došli pod kontrolu srpskih snaga.

Bivši krajiški lideri su izričiti da Milošević nije htio ni prstom mrdnuti da zaštiti Srbe. Po riječima generala krajiške vojske Milisava Sekulića to jutro 4. avgusta je predsjednik RSK Milan Martić uspio uspostaviti vezu sa Miloševićem u Beogradu. Na Martićeve riječi „gospodine predsedniče, šta da radim“  on mu je rekao „ubij se“ – navodi general Sekulić. Hrvoje Šarinić, Tuđmanov glavni obavještajac i konfidant je nekoliko puta izjavio da je bilo potpuno sigurno da se Srbija neće umiješati u Oluju i da hrvatska vojska ima odriješene ruke.

Ćutanje Mandića i njegovih istomišljenika na ponašanje Beograda (onda i sada) ima političku logiku. Ipak, Mandić tvrdi da je vjernik i da se navodno moli za sve srpske stradalnike. Istovremeno ispunjava naloge režima ogrezlog u kriminalu i korupciji, i na štetu srpskog naroda.

Na Demokratama i Evropi sad (PES) je odluka – ili će Crna Gora nazad u 90-te preko Beograda ili u EU preko Debelog brijega. Uz sučavanje sa svim  onim što se tamo devedestih desilo.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

FOKUS

BLOKADA PARLAMENTA I USTAVNI SUD: Čega se to plaši Đukanović?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.  Penzionisanjem Dragane Đuranović došlo je do promjene odnosa snaga : DPS-2,  URA-1, DF-1,  Demokrate – 1. Matematika kaže:  opozicija – 3, vlast –  2.  No,  izgleda da sudija  Faruk Resulbegović,  koji slovi za kandidata URA, iako je ta partija sada u opoziciji, za DPS  predstavlja veliki rizik

 

 

Demokratska partija socijalista uz dio opozicije blokirala je opet početkom sedmice sjednicu parlamenta, na kojoj je trebalo glasati o budžetu.  Insistiraju da „parlamentarna većina ruši državu“, te da je razlog njihove blokade Skupštine – odbrana Ustava.

„Dok god se ne poništi odluka Ustavnog odbora, neće biti sjednica. To je jedinstven zahtjev opozicije“, poručio je lider DPS Danijel Živković.

Dodatno je proširio spisak zahtjeva: „Za povratak redovnog rada Skupštine Crne Gore neophodno je poništenje neustavne odluke o penzionisanju sutkinje Dragane Ðuranović, kao i potpisivanje sporazuma između opozicije i vlasti u kojem će se jasno precizirati da nema izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, kao ni izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu. Finalno, premijera Spajića sam upozorio da ukoliko parlamentarna većina sa državnog nivoa spriječi formiranje vlasti u Budvi i time još jednom sruši ustavni poredak, da će odgovor opozicije biti blokada svih lokalnih skupština i potpuna paraliza društveno-političkog života”.

DPS-a i stranke opozicije tvrde da  je penzionisanjem sutkinje Đuranović  izvršen “ustavni puč”, te da je  parlamentarna većina na čelu sa Andrijom Mandićem  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom kako bi “srušila državu” i  između ostalog progurala zakon o dvojnom državljanstvu. Problem sa tim DPS- ovim narativom ima više nivoa. Za početak, neobično je da se protiv političke kontrole Ustavnog suda bori partija koja ga je pretvorila u partijski i uništila njegov integritet. Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVNA KASA I POLITIČKE IGRE: Budžet za potkusurivanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za razliku od nekih drugih zemalja, Crna Gora nema propis koji predviđa pad vlade ukoliko budžet ne bude usvojen u nekom propisanom roku. Isto važi i za parlament. Bez zakona o vladi i Skupštini, političarima je sve dato na volju. Građanima preostaje da se uzdaju u njihov zdrav razum i strah od budućih izbora

 

Propao je još jedan pokušaj skupštinske većine da usvoji predloženi Zakon o budžetu za 2025. godinu. Opozicione  snage predvođenje DPS-om onemogućile su održavanje zasijedanja. Utisak je da se vladajuće partije  nijesu zbog toga baš potresle. Politika, izgleda, ima primat nad ekonomijom, posebno pred lokalne izbore u Nikšiću i Herceg Novom koji će se održati 13. aprila. Neki skeptici sumnjaju da neusvajanje budžeta može vlastima  poslužiti kao pokriće za dolazeće probleme u crnogorskoj ekonomiji.

Uglavnom,  u Vladi je usvojena Odluka o privremenom finansiranju. I njena primjena je započela, uz već poslovično kašnjenje od nekoliko dana. Zbog toga  su kasnile isplate takozvanih socijalnih davanja (penzije to nijesu).

Ministar finansija Novica Vuković poručuje kako njih u Ministarstvu “vrlo uznemirava” iščekivanje da predloženi budžet bude usvojen. I naglašava kako su oni dali sve od sebe da budžet bude usvojen u redovnoj proceduri, krajem prošle godine.

To i nije sasvim tačno.  Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti  (član 33) propisuje da “predlog zakona o budžetu države utvrđuje Vlada i do 15. novembra ga dostavlja Skupštini”, Vlada Milojka Spajića nije obavezu obavila u propisanom roku. Zakasnili su tri dana i nijesu se, ni riječju, potrudili da to kašnjanje obrazlože. Da je Vlada svoj posao završila na vrijeme  postojala je mogućnost da ovogodišnji budžet bude usvojen prije decembarskog sukoba vlasti i opozicije. I blokade parlamenta.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROSTORNI PLAN: Podgorica dobija 18 novih vjerskih objekata

Objavljeno prije

na

Objavio:

Planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu

 

 

Spornim izmjenama i dopunama prostornog urbanističkog plana (PUP) Podgorice na teritoriji glavnog grada planirano je 18 novih vjerskih objekata.

Iako se u samom Planu navodi da se preko pola, od 104 kulturna dobra, na teritoriji glavnog grada odnosi na crkve, planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu.

Uoči lokalnih izbora 2022. godine Jelena Borovinić-Bojović, kao nosilac liste Demokratskog fronta je u jednom od predizbornih spotova najavila izgradnju manastira u centru Podgorice, na ušću Morače i Ribnice.

Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) Sprske pravoslavne crkve je u aprilu prošle godine dostavila svoje primjedbe na Nacrt PUP-a Podgorice i u njima navela 10 lokacija koje su im interesantne.

U primjedbama MCP navodi da na Koniku planira i izgradnju vjerskog objekta – crkve Svetog Vasilija Ostroškog.

Planirana je i gradnja u Donjoj Gorici parohijskog doma, spratnog objekta od 200 kvadrata u osnovi.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo