U činjenici da je Dimitrije Popović, slikar i književnik, jedno od najznačajnijih umjetničkih imena regiona kriju se brojna značenja, ali u isto doba i brojni upiti kako ovom crnogorskom i hrvatskom stvaraocu dati stvarno dostojanstveno mjesto u Panteonu suvremene umjetnosti. Jer, širina tvoračke game koja obuhvata slikarstvo, grafiku, kiparstvo, plakat, jednostavno je trajno obavezujuća za recentnu kritičku riječ, za traženje literarnih adekvata Popovićevim likovnim atrakcijama i općoj fascinantnoj vizualnosti. Poslije uzbuđujuće postavke Dimitrijevih djela u prestižnoj zagrebačkoj galeriji Klovićevi dvori, a posebno i nakon intelektualno i filozofijski premoćnog intervjua koji je u novinama Matice Hrvatske, Vijencu, obavio Andrija Tunjić, nameće mi se lični nalog savjesti da još jedanput zapišem svoja skromna shvatanja dijela stvaralačkih traganja ovog svestranog umjetnika.
Bio sam i ostao zadivljen na koji način Popović pravi svojevrsne misterije osobne likovnosti na nekim izazovima snažnih artističkih osobnosti u filmu (Merlin Monro) ili, pak u popularnoj muzici (Severina Vučković). Birajući likove žena općepoznatih širokom auditoriju Popović svjesno ulazi u slikarsku avanturu, koja u njegovom slučaju podrazumjeva i jednu kritičku refleksiju prema vremenu opstajanja ovih modernih ikona, jedan čvrst i nepromjenjivi stav prema konzumerizmu najšireg spektra.
Popović likovni virtuozitet stavlja svjesno u funkciju, s jedne strane, u odnosu na likove žena koje su u svom vremenu postale simboli, a s druge strane svojim stilizacijskim odmakom od suho realističnih, ma kako slikarski genijalno datih likova, njihovim svojevrsnim umjetničkim oneobičavanjem Dimitrije pokazuje čitavu skalu svojih duboko filozofijskih stavova u odnosu na konzumerizam gledateljstva. Uzbudljive su, kroz čitav tok Dimitrijevog umjetničkog angažmana, njegove fascinacije ženskim likovima, kako onim iz vjersko-religijskih mitologema, povjesno-književnih listina, jednako i iz naše suvremenosti. Sve te Dimitrijeve gospe, sva ta opsjednutost čudom žene i kultom ženskosti, uvijek u pravilu donosi i bogatstvo umjetnikovih otklona od prvoloptaških asocijacijskih planova.
Redovito je Dimitrije slikajući svoje misteriume duboko zapitani pitac, filozof realnosti suvremenosti koju živimo, ali u isto doba njegova djela nose i jedan krležijanski kritički pogled poetičan u mjeri prvobitne fascinacije motivom, ali i temeljito zagledan u onostranosti i suštinske dubine koje desakraliziraju i nikada naivno ne potpadaju pod jeftini suvremeni modni tok u umjetnosti.
Zato se stvaralaštvo ovog slikara i ne može procjenjivati uobičajenim kritičkim aparaturama. Dimitrije Popović je svojevrsnim duboko poetičnim slikarskim i grafičkim misterijama nametnuo i potrebu nove kritičke supstancijalnosti da bi se moglo obuhvatiti rijetko razuđeno i tvorački razbokoreno njegovo kontinuirano traganje prostorima suvremene likovne umjetnosti.
Dimitrije je za one koji znaju čitati i gledati postao istinski ponos dviju svojih domaja: Crne Gore i Hrvatske!
Gradimir GOJER