Nova Vlada je angažovala stotinak eksperata za unutrašnju kontrolu u ministarstvima. Mjesečno oni koštaju oko 200 hiljada eura. Učinak im je tanak. Em su ti revizori kursisti nedorasli zadatku, em je stara vlast bila ekspert u ukrivanju tragova svog rasipništva
Iza vrata državne uprave teku ovozemaljski dani. Nakon smjene ministara i državnih sekretara, nova Vlada je uredbom smijenila i direktore direktorata i sekretare. Na njihova radna mjesta još nije doveden niko. Zaustavljeni su planirani projekti, kapitalne investicije, konkursi za stvaralaštva, ukinuti su seminari, edukacije.
U tom vakumu neko se u Vladi dosjetio da dovede novu unutrašnju kontrolu ministarstvima. Pravne i ekonomske eksperte. Zadatak ekonomskih eksperata je da kontrolišu što je plaćano ranijih godina, koliko je novca trošeno na razne projekte, ko je i za šta dobijao pare, sa kojim firmama se poslovalo… Pravni stručnjaci su zaduženi da prekontolišu ko se zapošljavao, na koji način, da li je ispoštovana procedura…
Eksperti su, u stvari, politički zaposlenici, po dubini, bez radnog iskustva u državnoj upravi; ljudi koji nikada nijesu radili u Državnoj revizorskoj instituciji. Ekonomisti sa četvromjesečnim kursom za revizore. Njihov angažman ministarstva, zavisno od brojnosti, košta od 7 do 10. 000 mjesečno. Od 1.500 eura do 2.700 po ekspertskoj glavi. Kad se zbroji, mjesečno za stotinak Vladinih ekperata ode oko 200 hiljada eura.
Iako je Ministarstvo finansija zavelo rigoroznu štednju, ne odobrava ni redovna sredstva, pa ministarstva jedva pokrivaju plate i osnovne troškove, za eksperte su pare obezbijeđene. To govori o njihovoj važnosti, i o tome da se od njih mnogo očekuje.
Ekonomski iz svog, pravni eksperti iz svog domena, bištu ogromnu dokumentaciju, razne papire. Zalud trud. Ne nalaze ništa sumnjivo. Stara je Vlada poslije fajronta 30. avgusta imala dovoljno vremena da počisti stolove.
Priučeni revizori su nedorasli za tu igru. Anegdote o njihovim početničkim nesnalaženjima kruže među službenicima. Na primjer, kaže nekoliko naših izvora, pitanje eksperata – da li je Državni trezor isplatio nepotpisane naloge koje upravo kontrolišu – govori da se nikada ranije nijesu susreli sa takvim dokumentom. Eksperti i njihove ekspertize se finansiraju kao konsultanske uluge i projekti. Uskoro će, valjda, dostaviti i nalaze.
Uglavnom, dok se u jednom džepu štedi, iz drugog se zaludno troši ogroman novac. Radi potpunije slike. Prije nekoliko dana, prije isteka ugovora, otpušteni su svi zaposleni po ugovoru o djelu u Državnoj upravi. Službenici sa najnižim primanjima. Desetine njih koji su od skromnih plata izdržavali porodice. Obrazloženje – nema para.
Prosvjetare, čija plata ne prelazi 500 eura za dupli fond časova u ekstremnim uslovim izazvanim koronom, stigao je premijerov bijes zbog pomisli da bi mogli iskazati nezadovoljstvo. Zdravstveni radnici trideset godina čekaju pristojnu platu. Specijalista sa dežurstvom i prekovremenim radom dobija mjesečno 700 eura. Čekaće još. Danas, 11. februara, još nijesu primili januarsku platu.
Stari ministri i direktori su bili prizor bahaćenja. Osim redovnih zarada primali su nadoknade za prekovremeni rad i varijabilni dio, bili članovi mnogobrojnih komisija. Podrazmijevaju se dnevnice za službena putovanja, službeno vozilo i gorivo, plaćeni telefonski računi. Otvoreni računi za reprezentaciju… Njihova mjesečna zarada kretala se oko 5.000 eura. Minimum.
Rasipništvo je pratilo vanserijsko umijeće ukrivanja. Najbjesniji automobili kupovani su preko Uprave za imovinu. Ministri i direktori birali su omiljene marke, uz punu opremu, čak i sjedišta za bebe. Najčešće ta auta nijesu registrovana na službene tablice CG, već na ime direktora i ministara, a registraciju je plaćala institucija. Niko u saobraćaju nije mogao prepoznati je li auto službeno ili privatno vlasništvo. Tako su izbjegavani i novinari.
Ministri nove Vlade su, zasad, skromniji. Da li je korona pripomogla, ne troškari se na službenim putovanjima, ali uz plate primaju dopunske zarade. Naravno, tu su i službena vozila i gorivo, plaćeni telefonski računi. To je od 2.000 do 2.500 eura. Prihvatljivo, reklo bi se. Samo, rasipništvo je i bacanje para na nekompetentnost.
Nova Vlada svakog četvrtka donosi nove i mijenja postojeće uredbe. Trenutno je primarna uredba o novoj sistematizaciji radnih mjesta, koja omogućava lagano zapošljavanje po dubini. Partijskih drugova. I drugarica.
Naše društvo je siromašno. Ali, nedostatak novca nije bio glavni problem ni za vrijeme bivšeg režima, niti je sada. Glavna je nevolja to što njegove tokove struje moći uvijek usmjeravaju uzvodno. Prema sebi.
Stela O. KOVAČ