Pored policijskih kordona poslatih iz Podgorice, lokalna vlast dobila je i svojevrsnu čestitku uoči zasjedanja skupštine u vidu blokade računa koji Opština ima na iznos od 29,3 miliona eura. U uslovima političke, policijske i finansijske blokade Budva ulazi u neizvjesnu turističku sezonu
Na kraju epidemije i na početku ljeta turistički centar Crne Gore postao je poligon za političke igre na kome se otvoreno, pred očima crnogorske javnosti, trguje odborničkim mandatima i mijenja izborna volja građana. Pet dana traje neviđeni politički igrokaz u kome Demokratska partija socijalista pokušava da preotme vlast u opštini Budva, koju nije osvojila na posljednjim lokalnim izborima u oktobru 2016. Tri opozicione partije u Budvi, DPS, Crnogorska i SD, krenule su u preuzimanje lokalne vlasti podnošenjem inicijativa za smjenu predsjednika Opštine Marka – Bata Carevića i predsjednika SO Budva, Krsta Radovića, kada su obezbijedile skupštinsku većinu potpisom nezavisnog odbornika Stevana Džakovića, bivšeg člana Pokreta za promjene, sa izborne liste Demokratskog fronta.
Dramatične scene iz Budve, sa zasjedanja lokalnog parlamenta organizovanog u šatoru ispred zgrade Opštine Budva, izazvale su veliku pažnju javnosti. Direktan prenos zasjedanja, koji je prenosila TV Budva preko You Tube kanala, pratili su mnogi građani Budve i Crne Gore širom svijeta. Imali su rijetku priliku da uživo gledaju kako izgleda politička trgovina i kako se interesi nekih političkih grupacija pokušavaju realizovati po svaku cijenu, gaženjem izborne volje građana, zakonskih normi i opštinskih propisa. Što je najvažnije, mogli su da vide kako se u pohodu na nelegalno otimanje vlasti u Budvi koriste državne institucije. Na Budvu kao da je izvršen desant. Veliki broj pripadnika specijalne policije opkolio je kvart u kome se nalazi zgrada budvanske opštinske uprave, policajci pod punom opremom sa pancirima raspoređeni su okolo, ne toliko da zaštite red i mir u uzavreloj Budvi, koliko je scenografija osmišljena za utjerivanje straha građanima Budve i svima onima koji namjeravaju da se suprotstave rušenju izborne volje građana. Pored policijskih kordona poslatih iz Podgorice, lokalna vlast je dobila i svojevrsnu čestitku uoči zasjedanja Skupštine, na kojoj je trebalo da se raspravlja o podnijetim inicijativama, u vidu blokade računa koju Opština ima u svim bankama na iznos od 29,3 miliona eura. U uslovima političke, policijske i finansijske blokade Budva ulazi u neizvjesnu turističku sezonu.
Za blokiranje računa Opštine zaslužan je resor Ministarstva finansija, ministra Darka Radunovića, koji je zatražio od lokalne uprave da vrati 29,3 miliona državne garancije, koju je austrijsko- njemačka firma WTE nedavno naplatila od Vlade, na ime neizvršavanja obaveza oko gradnje postrojenja za tretman otpadnih voda u Bečićima. Zahjtev Ministarstva prema Budvi efektno je ispratio Privredni sud, koji je prije isteka roka za žalbu Opštine, odredio privremenu mjeru blokade svih opštinskih računa.
Sjednica parlamenta koja je povodom blokade zakazana po hitnom postupku 03. juna, nije održana jer nije bilo kvoruma. Nijesu došli odbornici DPS-a, partije koja je ugovorila višemilionski posao izgradnje kolektora, koji je izrastao u prvorazrednu korupcionašku aferu tešku desetine miliona eura.
,,Ovo je klasična politička priča i žao mi je što će sve građani da plate. Uzročnici svih ovih problema su upravo oni koji danas blokiraju”, kazao je predsjednik Carević. ,,Neka građani vide o čemu se radi. U žurbi Privredni sud je ispustio da upiše PIB Opštine, pa je donio dopunsko rješenje, koliko im se žurilo da se Opština blokira i izvrši pritisak. Treba da vide građani kakav je odnos države prema opozicionom gradu”, kazao je Carević
Bivši predsjednik Opštine Dragan Krapović ocijenio je kako je uloga Privrednog suda žestoko politizovana i da je u pitanju partijska direktiva upućena Ministarstvu finansija i Privrednom sudu.
,,Razumijem što odbornici DPS-a nijesu došli jer je ovo projekat koji je pokrenula budvanska OKG kada je Vlada na čelu sa Milom Đukanovićem i Igorom Lukšićem koji je potpisao garanciju, svesrdno podržala kriminalni i falični projekat koji je na kraju kulminirao blokadom računa, što je urađeno nelegalno i politički, na kraju mjeseca kako zaposleni u Opštini ne bi mogili primiti plate”, kazao je on
Carević nije smijenjen na protekloj sjednici održanoj 29. maja, čiji je nastavak zakazan za 29. jun. Nezadovoljni takvim ishodom, podnosioci Predloga za njegovu smjenu napustili su salu. Šef budvanskog DPS-a Predrag Jelušić, odgovorio je da je za tu partiju sjednica završena i da je u roku od 30 dana od podnošenja predloga za smjenu predsjednik parlamenta imao obavezu da sazove Skupštinu, da organizuje raspravu i da u tom roku omogući izjašnjavanje odbornika. Taj rok je istekao 29. juna u ponoć. U DPS-u očekuju da institucije sistema riješe dilemu, ako je ima, da li je sve urađeno po zakonu.
Uslijedila je reakcija Ministarstva javne uprave koje vodi Budvanka Suzana Pribilović. I opet kako se čini po partijskoj direktivi. Kako drugačije, ako se ima u vidu da u sličnim situacijama ovo Ministarstvo reaguje drugačije, šalje različita tumačenja zavisno od toga koja je politička opcija u pitanju.
Iz MJU su uputili prigovor šta je predsjednik Skupštine morao uraditi kako bi se ispoštovao rok od 30 dana od dana podnošenja Predloga za donošenje konačne odluke, a on to nije.
,,Predsjednik Skupštine je u situaciji kada dinamika i način rada sjednice kojom rukovodi prijeti da ugrozi zakonske i statutarne rokove, a posebno imajući u vidu datum za koji je sazvao sjednicu Skupštine, imao obavezu da u skladu sa članom 76 Poslovnika o radu Skupštine, predloži Skupštini da se rasprava odvija u jednom krugu i da se odredi i drugačije trajanje izlaganja odbornika, kao i da govori samo određeni broj predstavnika Kluba odbornika, a sve u cilju poštovanja rokova koje diktiraju Zakon i Statut”.
Krsto Radović ističe kako je sve urađeno u skladu sa Zakonom i Statutom Opštine, da je obezbijedio sprovođenje skupštinske procedure predviđene članom 77 Statuta Opštine I odredbama Poslovnika SO Budva. Radović je kazao da uputi MJU da je morao zakazati sjednicu u što kraćem roku od zakonom propisanog, da procijeni koliko će trajati diskusije odbornika i koliko će biti zainteresovanih diskutanata, ne poizilazi niti iz jedne odredbe Zakona o lokalnoj samoupravi niti iz propisa Opštine Budva.
Radović je podsjetio na reakciju MJU u slučaju podnošenja incijative za smjenu gradonačelnika Podgorice, Ivana Vukovića, kada taj predlog nije ni stigao do dnevnog reda. MJU je 23. marta ove godine uputilo dopis klubu odbornika Demokrata u Skupštini Glavnog grada, da odredbe Zakona o lokalnoj samoupravi kojim je propisano da o Predlogu za razrješenje predsjednika Opštine Skupština odlučuje u roku od 30 dana od dana podnošenja Predloga, nisu obavezivale Skupštinu Glavnog grada da u dnevni red uvrsti, u skladu sa Zakonom i Statutom Glavnog grada, podneseni Predlog za razrješenje gradonačelnika.
Podgoricu odredbe istog zakona ne obavezuju jer se tražila smjena gradonačelnika iz redova DPS-a, dok se za Budvu traži odgovornost zbog produženja roka za izjašnjavanje svih odbornika koji to žele.
I u vezi sa smjenom vlasti u Kotoru, kada je u istom maniru smijenjen predsjednik Vladimir Jokić, Ministarstvo javne uprave imalo je isključivo partijski pristup.
,,Ministarka Suzana Pribilović primjer je neznanja i beščašća, ona je u Budvi nastavila ono što je prošle godine radila u Kotoru stavljajući svoje ministarstvo i Vladu Crne Gore u funkciju opštinskih odbora DPS-a po potrebi… Ministarka je uspjela odmah da odgovori na upit RTCG na pitanja koja nisu u njenoj nadležnosti, ali zato kada DPS otvoreno i javno krši zakone u Kotoru spremna je da ćuti godinu dana, kako bi opštinski odbor DPS-a u Kotoru ostvario svoje interese”, kazao je Jokić Vijestima.
On je naveo kako je u avgustu prošle godine MJU poslat zahtjev za vršenje inspekcijskog nadzora u Kotoru, kao i niz urgencija potom, ali da odgovor Ministarstva nikada nije uslijedio. Niti je zaustavljeno kršenje zakona u Kotoru u kome je DPS preuzeo vlast uz pomoć odbornice Brune Lončarević, članice SDP-a.
Šta je motiv vladajućoj partiji u Crnoj Gori da neposredno uoči redovnih lokalnih izbora u Budvu krene u otimanje vlasti teško je odgonetnuti. OKG Budvu tretira samo kao plijen, kazao je Radović, jer se planira prodaja Budvanske rivijere, Svetog Stefana i Luke Budva. To će svakako biti lakše sa pozicija lokalne uprave.
INICIJATIVA CRNOGORSKE ŠTETNA
Doskorašnji lider Crnogorske, direktor Društva za istraživanje politike, Vladimir Pavićević ovako za Monitor komentariše situaciju u Budvi u kojoj učestvuje partija u kojoj je podnio ostavku ,,zbog koncepcijskih razlika u viđenju budućeg djelovanja ove partije”.
,,Aktuelana inicijativa za smjenu budvanske vlasti je štetna i neodgovorna. Štetna je jer se ovom incijativom udara na demokratske temelje zajednice. Slobodnim mandatom odbornik se štiti od svoje partije, a ne od volje birača. Ako se određenom inicijativom, mimo izbora, želi poništiti izborna volja građana, onda se pokazuje potpuno odsustvo smisla za demokratske vrijednosti i ideale. Inicijativa je neodgovorna jer je osmišljena i formalno upućena u proceduru usred epidemije korona virusa koji je zabrinuo čitav svijet. Neko se, dakle, u doba opasnosti smrtonosnog virusa bavio mešetarenjem i kombinacijama. To je neodgovorno prema zajednici”, ocijenio je Pavićević
Branka PLAMENAC