Crnogorski premijer Milo Đukanović u jednom je uvijek precizan – nepogrješivo prepoznaje opasnost koja prijeti njegovoj moći. Neposlušni mediji, partije koje se rađaju, NVO –i koji puno istražuju, intelektualci, politički protivnici, saborci čija moć raste. Recept da se takvi ,,ograniče” je isproban: propaganda ih nemilice prlja, a tu su i druge poluge. Konačno, ako baš počnu da smetaju, premijer im javno uputi poruku. Koja odliježe kao prijetnja.
Đukanović se u intervjuu krajem prošle sedmice datom državnoj televiziji pozabavio specijalnim tužiocem Miloradom Katnićem. Sa RTCG mu je poručio – pazite formulaciju – da se zanio. ,,I kada se zanesemo da smo od boga dati u ovom vremenu da ispravimo sve istorijske nepravde, doći će neko i za nas ko će imati jednako pravo na iluziju da on treba da ispravlja istorijsku nepravdu ocjenjujući našu ulogu u toj takozvanoj istorijskoj nepravdi”, kazao je premijer.
Komentarišući odnose između tužilaštva i policije, Đukanović je rekao da oni moraju da sarađuju: ,,Ovdje se samo insistira na nezavisnosti . Svi su nezavisni jedni od drugih, ne shvatajući da tako nezavisni ne služe nikom”, kazao je. I opet konstatovao da se tužilaštvo ,,zanijelo u svojoj nezavisnosti”. I da smo svi ,,vrlo prolazni”.
Kako se to tužilaštvo može zanijeti u nezavisnosti, u demokratskoj državi, kako nas je premijer predstavio na RTCG, ostalo je nejasno. Dio opozicije konstatovao je da je premijerova poruka za brigu.
Nebojša Medojević, lider Pokreta za promjene i član Odbora za bezbjednost kazao je da je Đukanović javno priprijetio Katniću u stilu mafijaških bosova, sa dvosmislenom porukom da se malo opustio. ,,Ako se Katnić drzne da krene protiv vrha mafijaškog režima dok su na vlasti, rizikuje svoj život”, kazao je Medojević. ,,Upućeniji u odnose unutar režima jasno uočavaju da Katnić sve više svojim istragama cilja Mojkovački klan i ugrožava interese i moć Duška Markovića. Mojkovčani su već dovoljno moćni i opasni da neće sjedjeti skrštenih ruku i za očekivati je njihova reakcija”, kaže on za Monitor. „Đukanović je pod velikim pritiskom Markovića da se Katnić disciplinuje i da istrage vodi na način da ne ugrožava interese moćnih klanova, koji nijesu samo uključeni u korupciju već su postali opasni kriminalni karteli sa svim obilježjima mafije. Zato je premijer Katniću poslao poruku da vodi računa o metama istraga jer je već došao u zonu gdje bi mogao da pređe crvenu liniju iza koje počinje odmazda. Pipci kriminalnih klanova su duboki u policiji, tužilaštvu, a posebno sudovima gdje je određeni broj sudija već godinama na platnom spisku mafije”.
Po njemu, jasno je da Đukanović gubi kontrolu. ,,Istrage i procesi protiv čelnih ljudi DPS-a, sve više oslobađaju građane straha i urušavaju imidž DPS-a i premijera kao nedoirljivih”, kaže Medojević za Monitor.
Da se radi o opasnoj prijetnji premijera Katniću smatra i Zoran Miljanić iz Demosa. On vjeruje da se Đukanović plaši da bi Katnić mogao pokrenuti neke po njega neprijatne istrage i procese. ,,Đukanović je svjestan da u Specijalnom tužilaštvu ima predmeta koji mogu doći do njegove najbliže okoline. Premijer je očigledno navikao da VDT ne radi ništa ili da radi ono što mu se naredi”.
Neki od takvih predmeta su: Limenka, Prva banka, Telekom, ratni zločini.
Iako su mediji ovih dana objavili da je tužilaštvo počelo da radi na slučaju Limenka, Katnić do sada nije ozbiljno pokrenuo nijedan od slučajeva čiji tragovi vode do Đukanovića i njegove porodice. U istrazi slučaja Telekom, premijerova sestra Ana Đukanović nije se našla na listi saslušanih u tužilaštvu.
,,Ništa od istrage o davanju 128 miliona eura garancija za KAP koje su naplaćene iz budžeta, finansijskim malverzacijama sa vraćanjem 11 miliona eura pozajmice Prvoj banci gdje je budžet oštećen za 10 miliona eura”, podsjeća Medojević. ,,Ne bavi se ni višedecenijskim organizovanim švercom cigareta preko Rožaja, u kojem učestvuju oba švercerska režimska klana i kojima se finansiraju izborne korupcije i kupovine glasova, ali i specijlane operacije ANB-a. Katnić nije počeo ni istrage o aktivnostima velikih narko klanova između kojih par godina bijesni pravi rat u kojem je likvidirano više osoba i izvedeno na desetine terorističkih akcija”.
No, bez obzira da li Đukanović pokušava da disciplinuje tužilaštvo da ne bi stiglo do njega i njegove porodice, ili da bi zaustavio aktuelne istrage protiv vrha bezbjednosnih službi, jasno je da pokušava da uspostavi punu kontrolu nad tužilaštvom.
Da nije zainteresovan za saradnju institucija, kako je kazao na RTCG, već za njihovu kontrolu, pokazao je i kada je nakon javnog apela specijalnog tužioca Katnića da ga opstuira vrh bezbjedonosnih službi, postavio za v.d. ministra polciije Duška Markovića, bivšeg šefa ANB. Radi ravnoteže.
Još jedno je sigurno. Premijerova ,,upozorenja” moraju se uzeti ozbiljno. Poslije njegovih jakih riječi, nerjetko su slijedili napadi na one koje je upozoravao i kritikovao.
Nakon svakog Đukanovićevog javnog udara na medije koje ne kontroliše slijedila je akcija. Sjetimo se samo serije paljenja automobila Vijesti kada su u roku od nekoliko meseci tokom 2011. godine zapaljena četiri vozila tog dnevnika.
Prvi napadi desili su se u noći između 13. i 14. jula 2011. kada su benzinom polivena dva automobila Vijesti, na parkingu u blizini zgrade ANB-a. U noći 26. jula dogodio se novi napad u Maslinama, kada je ispred kuće radnika lista zapaljen još jedan automobil redakcije . Potom je 28. avgusta na Starom aerodromu, zapaljen kombi štamparije lista.
Samo sedmicu prije prvih paljenja, šestog jula 2011. godine Đukanović optužuje Vijesti, Monitor i Dan da preko ,,obavještajne, bezbjednosne agencije i službe koje su važna poluga velikosrpskog državnog nacionalizma” vode kampanju protiv Crne Gore i njega lično jer ga doživljavaju ,,kao glavnu prepreku na putu zaokruživanja propalog projekta velike Srbije”.
Iste godine na jesen, Đukanović se opet obratio neposlušnim medijima i drugim kritičarima, uz opasku da priču o sanaderizaciji ,,plasiraju politički miševi kojima je potrebna prije svega deratizacija, umjesto sanaderizacije”. I bi tako. Uslijediše akcije. Napadi na medije, njihovu imovinu i novinare, urednike i vlasnike…
Đukanović je u parlamentu na ljeto 2009. godine u okviru premijerskog sata, optužio Medojevića da je učestvovao u kreiranju ambijenta u Srbiji za ubistvo premijera Zorana Đinđića i kazao da on ,,to isto sada radi u Crnoj Gori”. Početkom 2010. godine, a nakon što se nastavio pritisak na lidera PzP-a, Medojević je fizički napadnut ispred svog stana od strane bratanića Brana Mićunovića, premijerovog prijatelja.
Nekoliko godina kasnije, ubrzo nakon što je Đukanović u Skupštini Crne Gore, u svojstvu premijera, najavio da će se žaliti donatorima MANS-a ,,jer uništavaju demokratski i zakoniti izborni proces”, u ljeto 2014. godine desila se prljava diskreditacija direktorice Vanje Ćalović u tabloidu Informer.
Nakon Đukanovićevih govora o tome kako mrzi šahovnicu, gorio je Dubrovnik. Dvojica urednika koji su pisali o Đukanoviću, i duvanskim poslovima – Duško Jovanović i Ivo Pukanić – ubijeni su. Ko je na njima nacrtao metu još nije otkriveno.
Još nema reakcije na zahtjev Snežane Jonice, članica Vijeća za nacionalnu bezbjednost koja je tražila bezbjedonosnu procjenu za specijalnog tužioca Katnića i pojačano obezbjeđenje za njega.
,,Ja imam utisak da je Katnić već otišao predaleko i stekao određene simpatije kod javnosti, a posebno kod stranog faktora, da bi sada pokazao strah i zaustavio istrage. Koliko će daleko ići, vidjećemo. I kakva će biti reakcija hobotnice”, kaže Medojević.
Niko nema pravo da se pretvara da nije čuo premijera. Posebno predstavnici međunarodne zajednice.
Policija bez smjena
Iako se očekivala smjena direktora Uprave policije (UP) Slavka Stojanovića nakon saopštenja vrha policije upućenom premijeru da ih zaštiti od tužilaštva, i mediji najavljivali da je njegova ostavka gotovo izvjesna, to se nije dogodilo. Uprava policije saopštila je da će Stojanović ostati na toj poziciji do isteka mandata. Apel UP Đukanoviću uslijedio je nakon hapšenja šefa Odsjeka za organizovani kriminal Dalibora Medojevića zbog nestanka dokaza u istrazi protiv Veselina Mujovića. U međuvremenu, Dan je objavio i da je Medojeviću za kredit od 200 hiljada eura žirirao Vido Rađenović, optužen u slučaju Košljun. O tome se do sada nije izjašnjavao vrh policije.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ