Učestali istupi predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović o potencijalnim ekstremistima u bošnjačkom narodu i Bosni i Hercegovini kao mjestu regrutiranja budućih islamskih bojovnika zaslužuju najmanje dvije stvari: odlučan odgovor bh. državnoga vrha, ali u istoj mjeri i demokratske javnosti Republike Hrvatske.
Jer, iako je tajna služba države kojom rukovodi demantirala Grabar-Kitarović, bosanskohercegovački državni vrh šuti a Sabor i Vlada Hrvatske se ne oglašavaju na ove teške napade i objede hrvatske predsjednice, dajući joj time potporu. Postoji li itko tko bi bio korektiv hrvatske predsjednice? Tu se tek otvaraju prava pitanja. Cjelokupni politički ambijent Hrvatske dobrano je zagazio čak u ekstremno desničarenje Grabar-Kitarović, uklapajući se u u reustašizaciju Hrvatske. To bi morale osuditi bar socijaldemokratske snage i ljevica, ako takvo što još postoji u lijepoj našoj. Naravno, šutnja demokratske javnosti u Hrvatskoj, šutnja ljevice, muk medija, nereagiranje Sabora samo pojačava gorčinu svakog realnog, da ne kažem europocentričnoga dobronamjernika na našim prostorima.
Kolinda Grabar-Kitarović djeluje očito po nečijim instrukcijama optužujući hrvatskoj susjednu državu i najmnogoljudniji narod u njoj za najveću pošast savremenoga svijeta – terorizam. Te opasne stvari u općoj bh. političkoj zamršenici traže odgovore. Njih nema jer je hrvatski politički ambijent skrenuo iz demokracijskih na putove desničarske totalitarnosti.
Nejakost i neukost, a posebno razjedinjenost bh. Predsjedništva usložnjava ukupnu situaciju, ali traži se i odgovor europske zajednice u kojoj ovakvi stavovi čelnog čovjeka jedne njihove članice moraju biti demantirani i osuđeni kada dolaze bez ikakvih realnih podataka. Međutim, stavovi Grabar-Kitarović nisu usamljeni u EU. Predsjednik Češke Zeman i austrijski diplomat Kurtz također su uznemirili europsku i ovdašnju javnost svojim stavovima o BiH kao mogućem leglu terorizma. Otud i još veća potreba da se EU po pitanju demantiranja ili potvrde njihovih stavova dodatno angažira. BiH stalno upućuje u EU, nije li onda beskrajno važno jasno i konačno skinuti stigmu terorizma s nje?
No, vratimo se Grabar-Kitarović. Još je važnije pitanje, ako već očito zna da to što govori nije istina, za šta su joj takve optužbe potrebne? Opravdano je sumnjati da u njima traži vjetar za jedra hrvatskog secesionizma u BiH. Ako je to u pitanju, Grabar-Kitarović mora znati da su guranja BiH u vatru koju bi svaki secesionizam izazvao opasnija od bilo kakvog terorizma i za Hrvatsku i za sve narode u BiH, uključujući i Hrvate.
Zbog zloslutnih namjera njenih optužbi odgovori predsjednici Hrvatske još su potrebniji. Ne mora ona biti dobra susjeda, ali joj se mora skrenuti pažnja da kad nekog lažno optužuje, onda barem neka to ne radi na štetu svoje države.
Gradimir GOJER