Najatraktivnije lokacije, uglavnom, u prigradskom dijelu, godinama stoje neiskorištene, jer su vlasnici zaboravili na njih, ali i na obećanja o višemilionskim ulaganjima. Većina investitora, koji su kupili opštinsko ili privatno zemljište za vrijeme investicionog buma, nikad se više nije vratila u Kolašin
Kako prije deceniju, tako i danas, lokalna vlast može samo da se nada da će se javiti neki od dvadesetak investitora, koji su kupili velike površine atraktivnog zemljišta u Kolašinu i nestali. Nakon početnih radova ili plaćanja dijela komunalija, investitori, od kojih se mnogo očekivalo, nikada se više nijesu javili nadležnim opštinskim službama. Lokacije kojima je samo promijenjen vlasnik, stoje neprivedene namjeni, a gotovo sve su planskim dokumentima bile namijenjene turističko-ugostiteljskim i sportsko-rekretaivnim sadržajima. Naprosto, investitori nijesu zainteresovani da grade na zemljištu koje su kupili bilo od privatnika bilo od Opštine.
Tako su prodate lokacije godinama neupotrebljive a izvršna vlast nema izbora – može samo čekati da se pojave oni koji su obećavali turističke komplekse, otvaranje brojnih radnih mjesta i boljitak gradu.
„Svjedoci smo da su prije petnaestak godina, tokom takozvanog investicionog buma, kupljene velike površine u prigradskom području. Takođe, izvjesno je da u proteklom periodu nije bilo ozbiljnijih ulaganja tih investitora. Ne samo da nema ulaganja, nego nema ni novih vlasnika na kupljenim parcelama“, – kazao je za Monitor predsjednik Opštine Milosav Bulatović.
On je potvrdio da je riječ o „izuzetno važnim lokacijama“, na kojima su novi vlasnici bili najavili izgradnju hotela i drugih turističkih objekata. Iako se vlasnici nijesu godinama javljali, Bulatović, ipak, kaže da „se prirodno računa na te površine, jer Kolašin nema mnogo prostora da se širi i razvija“.
„Zbog toga ćemo pokušati da ostvarimo komunikaciju s vlasnicima tih parcela kako bi saznali kakvi su njihovi planovi i ukazali im na značaj tih površina za razvoj. Takođe, iskazaćemo i spremnost da im budemo pravi partneri kako bi te parcele što prije i što uspješnije postale prave investicione adrese“, – najavljuje Bulatović.
Gotove identične izjave na tu temu, tokom minulih deceniju i po davali su i njegovi prethodnici. No, to nije vratilo u Kolašin nijednog od vlasnika atraktivnih lokacija.
Tokom 2006. i 2007. godine investitori su najčešće bili zainteresovani za zemljišta prema Bjelasici, zatim za Trunića do i dio uz put prema skijalištu na Jezerinama. Najviše se očekivalo od grčkog milijardera Viktora Restisa, odnosno, njegove kompanije, koja je bila zainteresovana za gradnju turističkog kompleksa na Barutani. Na tom brdu, udaljenom nepunih 500 metara od grada sada samo razrovana zemlja podsjeća da je Restis namjeravao da ulaže u Kolašin. Mehanizacija, koju je anagažovao Restis, kratko je radila prije desetak godina, a od tada niko od predstavnika te firme nije se javio lokalnoj upravi.
U lokalnoj upravi teško je doći i do potvrde nezvanične informacije da su Grci uplatila skoro 700. 000 od 1, 5 miona eura, koliko su iz Opštine tada obračunali da treba uplatiti za komunalije. Bilo je nezvaničnih nagovještaja da grčka firma želi da inicira produženje građevinskih dozvola, ali to se nije desilo.
Dio komunalija platila je i firma Morgan W, koja je kupila zemlju na Bašanjem brdu. Na tom atraktivnom dijelu kolašinske opštine bio je planiran turistički kompleks Mala Norveška. Razloge višegodišnje neaktivnosti tog investitora u lokalnoj upravi, takođe, ne znaju, a prema nezvnaičnim informacijama, firma Moragan W je bila obeshrabrena višemilonskim iznosom za komunalnije i neadekvatno komunalno opremljenim zemljištem.
„Studija lokacije za taj dio je završena i usvojena, ali s obzirom na to da je firma ostala dužna nekoliko desetina hiljada eura, odbornici su odlučili da se ne objavljuje u Službenom listu, tako da nije pravosnažna. To će biti tek kad infestitor izmiri dug“, – kazali su nezvanično u kolašinskoj Opštini.
Godinama lokalna opozicija tvrdi da su investitori, ozbiljno zainteresovani za gradnju, otjerani visokim komunalnim naknadama za zemljište koje je bilo potpuno komunalno neopremljeno. Ni na Bašanjem brdu ni na Barutani nema adekvatne putne infrastrukture, niti priključaka za vodu i struju.
„Obračunavane su visoke naknade za komunalno neopremljeno zemljište. To je bilo nestimulativno za mnoge investitore. Sve dobre okolnosti koje smo imali nijesu mogle nadomjestiti to što su nam odbornici Grupe građana i Demokratske partije socijalista za razvojne planove usvajali poluprazne listove papira. Ista ta većina je zemlju kojom gazduje prodavala po nekoliko puta nižim cijena od tržišnih i tako Opštinu oštetila za milone eura“, – tvrdili su, prije nekoliko godina, odbornici Socijaldemokratske partije.
U Opštini niko tokom minulih desetak godina nije mogao sa sigurnošću kazati kolika su dugovanja investitora koji su u od 2006. do 2010. godine dobili građevinske dozvole. Navodno, nije vođena evidencija o nenaplaćenim komunalijama za taj period, već su iz Sekretrijata za uređenje prostora stizala rješenja samo o onom što je naplaćeno. Lokalna uprava je za te četiri godine uspjela da od komunalija prihoduje nešto više od 1, 6 miona eura.
“Najviše prihoda po tom osnovu bilo je 2008. godine – 1, 2 milona, dvije godine kasnije 340. 000 eura. Iznosi za 2009. i 2007. godinu su 79.696, odnosno 63.955 , a 2006. oko 103.000 eura. Koliko je investitora kolašinskoj opštini ostalo dužno u prve četiri godine zajedničke vladavine GG i DPS još je misterija. Taj spisak, kažu u opštini, više ne postoji.
Nakon toga izvršna vlast se u nekoliko mandata trudila da napravi što stimulativnije uslove za nove, ali i povratak starih investitora. Komunalije su, u odnosu na 2010. godinu prepolovljene. Ipak, to nije donijelo mnogo korsti gradu.
Svih minulih godina, firme ili pojedinci koji su kupili kolašinsku zemlju i koji su najavljivani kao spasioci grada i garant za privredni preporod, na listi su dužnika za visoke iznose poreza. Mahom, vode se kao dužnici, kojima zbog netačne ili nepoznate adrese nije moguće ni uručiti rješenja o porezu.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ