Daytonska BiH, kako je slavodobitno vole nazivati recentni vrhovi političkih stranaka iz Republike Srpske ima više toponima, koji se vežu isključivo uz mjesta najužasnijih ljudskih stradanja u agresiji koja je izvršena na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Međutim, grad koji je imao najveći broj koncentracionih logora, što u prevodu znači mučilišta u kojima su stradavali, ne rijetko i do svoje smrti, uglavnom Bošnjaci i Hrvati je Prijedor. Na teritoriji ovoga grada bilo je više logora smrti nego u bilo kojem drugom gradu u BiH! Nažalost, taj neslavni rekord koji nosi Prijedor ni u kom slučaju nisu pokušavali, od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma pa sve do danas, da bilo čime poprave sadašnji vladari tamošnje političke situacije.
Današnji vlasnik svih života građana Prijedora zove se Marko Pavić. On je tokom agresije na BiH bio udbaški istražitelj u logorima smrti, danas ima svoju političku stranku (DNS – Demokratski narodni savez!), koja nažalost ima članstvo ne samo u Prijedoru nego i u drugim, uglavnom, gradovima (!) Republike Srpske. To je čovjek koji niti do dana današnjeg nije dozvolio da se na mjestima masovnog stradanja Bošnjaka i Hrvata u Prijedoru (Keraterm, Omarska…) postave, tek i samo, ploče na kojima bi stajali tekstovi spomena na neviđeni zločin. Trideset prvog maja 1992. godine Prijedor su napale jedinice paravojske, koja će iznjedriti policiju i vojsku Republike Srpske. Toga dana u gradu kojim danas suvereno vlada Marko Pavić, negdanji istražitelj zloglasnih logora, a danas pokretač pomirenja i zajedničkog života, Bošnjaci i Hrvati morali su, pod pritiskom agresorske vlasti, na svoje stanove, odnosno na prozore svojih nastambi staviti bijele čaršafe. Danas je to dan takozvanih bijelih traka, koje su na svoje rukave stavili brojni građani države BiH, ali i svi oni svjesni građani Evrope koji shvataju šta je značilo fašističko divljanje potaknuto, između ostalog, i bijelim čaršafima na prozorima Bošnjaka i Hrvata u Prijedoru.
Neko bi mogao kazati da je Dan bijelih traka ove godine, na neki način imao fazu napretka, jer pojavile su se u medijima fotografije da je svjesni dio građanstva u Banja Luci (pretežno se radilo o mladim ljudima!) prvi put od okončanja ratnih dejstava stavio bijele trake na svoje rukave!
Međutim, radi se o simboličnoj gesti grupe mladih aktivista, uglavnom nevladinog sektora. Nije zabilježeno da su bijele trake oko rukava stavili niti predstavnici političkih stranaka, koje imaju dominantnu i do kraja presudnu ulogu u formiranju javnog mišljenja u RS, a koje pripadaju bloku takozvanih pro bosanskohercegovačkih stranaka! Ta činjenica govori u prilog da su i dalje u BiH na djelu krajnje truli politički kompromisi između stranaka koje se izdaju za patriotske, pro bh. snage i onih koji nastavljaju politiku Radovana Karadžića i Ratka Mladića, dakle politiku istrebljenja, koje su stranci moderno krstili etničkim čišćenjem.
To je porazna činjenica (ne)demokratskog ambijenta u BiH.
Dan bijelih traka pokazao je ponovo političku nezrelost prevashodno velikog broja građana u RS, ili je, pak, pokazao nešto još stravičnije: da veliki broj građana ovog bh. entiteta pod stravičnom prisilom režima Milorada Dodika ne smije iskazati svoje saosjećanje sa brojnim žrtvama Keraterma, Omarske i drugih logora na teritoriji Prijedora!
Dakle, niti dvije decenije poslije okončanja krvave agresije u BiH ne postoji jedinstvena antifašistička svijest, koja bi bila ispoljena bar minimumom humanističkog osjećanja odgovornosti u činu stavljanja bijele trake na svoj rukav!
Gradimir GOJER