Povežite se sa nama

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORKA CGO: Partijski apetiti gutaju reformski potencijal vlade

Objavljeno prije

na

Ovom restrukturiranju Vlade nije prethodila nikakva analiza potreba niti tu ima strateškog pristupa. Mnogi akteri su imali projektovane ministre unaprijed, pa se oko toga više vremena trošilo nego oko profilisanja ideološkog i programskog okvira Vlade. Posljedično, prevagnule su partijske kalkulacije što je na samom početku dovelo u pitanje posvećenost ove Vlade reformskom kursu, jer taj kurs zahtijeva i partijska i lična odricanja

 

 

MONITOR: Formiranje manjinske vlade privodi se kraju. Kako vidite sastav buduće Vlade?

ULJAREVIĆ: Taj proces je trajao neobjašnjivo i nedopustivo dugo. Mi živimo u suštinski vanrednim okolostima trajuće političke krize kada je svaki dan koji može doprinijeti snižavanju nivoa polarizacije i efektivnom funkcionisanju državne uprave jako značajan.

Izgubljeno vrijeme će plaćati i novi članovi Vlade. Zdravko Krivokapić i njemu vjerni ministri do posljednjeg dana su bili fokusirani na to kako da otežaju posao nasljednicima, a istovremeno za sebe prigrabe neku korist, bilo da je ona lična ili partijska.

Objektivno gledajući, novi sastav je izraz partijske trgovine, počev od strukture Vlade koja je stihijski mijenjana da bi se nahranili partijski apetiti, do brojnih kadrovskih rješenja, uz čast nekoliko izuzetaka.

MONITOR: Manjinska vlada će mati  20 ministara i 18 ministarstava. Vi ocjenjujete da se tu radi o stihijskoj promjeni, zašto?

ULJAREVIĆ: Ovom restrukturiranju nije prethodila nikakva analiza potreba niti tu ima nekog strateškog pristupa. Mnogi akteri su imali projektovane ministre unaprijed, pa se oko toga više vremena trošilo nego oko profilisanja ideološkog i programskog okvira Vlade. Posljedično, prevagnule su partijske kalkulacije što je na samom početku dovelo u pitanje posvećenost ove Vlade reformskom kursu, jer taj kurs zahtijeva i partijska i lična odricanja.

MONITOR: Mandatar Dritan Abazović istakao je da će nova vlada počivati na dva glavna stuba – vladavini prava i ekonomskom razvoju. Može li ovakva vlada, sa nekim starim imenima, uz DPS po dubini, obezbijediti ono što Abazović obećava?

UKLJAREVIĆ: Brzo ćemo vidjeti u kojoj mjeri se vlada oslanja i na ova dva stuba. Ali i koliko ona radi na uspostavljanju političke i društvene stabilosti, kao i kompromisu u korist građana i građanki a koji bi trebao da državni interes stavi ispred partikularnog, s obzirom da su to sve postavljene okosnice rada nove vlade u ekspozeu.

Učinci Krivokapićeve Vlade, čiji neki članovi ostavljaju iza sebe takve probleme da će biti potrebno nekoliko mandata da se saniraju, poništili su sliku DPS-a kao političkog strašila. Naime, pokazalo se da naš problem nije samo DPS, koji je nesumnjivo, mnogo prije gubitka izbora 2020. godine, ušao u dekadentnu fazu u kojoj je stvarao i hranio nepotistički, klijentelistički  i koruptivni sistem. Naš problem je ozbiljan deficit kvalitetnih političkih struktura i pojedinaca koji su spremni da preuzmu odgovornost i budu dosljedni u zalaganju za temeljne vrijednosti demokratskog društva.

Mi izlazimo iz političke faze u kojoj bilo koja partija može imati monopol, a do rješenja najboljih za javni interes moraće se dolaziti dijalogom i kompromisom sa neistomišljenicima. Legitimiciju učešća u tim procesima, po mom sudu, jedino ne bi trebalo da imaju oni koji za donošenje odluka instrukcije primaju od nedemokratskih eksternih aktera, bilo da su oni iz regiona ili Rusije i slično, jer je to u suprotnosti sa spoljnopolitičkom, ali i vrijednosnom, orijentacijom na kojoj treba da se temelji moderno crnogorsko društvo.  Podrazumijeva se  da tu legitimaciju ne mogu imati ni oni koji su se ogriješili o zakon.

MONITOR: Abazović od početka zagovaranja manjinske vlade tvrdi da će to biti vlada bez DPS-a. Da li se ovim konceptom DPS ipak vraća na političku scenu i rukovodi budućim političkim procesima?

ULJAREVIĆ:  Nikada više DPS neće imati one poluge moći koje je imao do 30. avgusta 2020. godine, ali treba imati u vidu i da DPS nije nestao nakon gubitka tih parlamentarnih izbora. Naprotiv, on se održao mnogo bolje nego što je to bilo za očekivati zato što je Vlada Zdravka Krivokapića bila toliko loša. Dodatno, bivša parlamentarna većina nije uspjela da se usaglasi oko temeljnih pravaca razvoja države što je, uz neprimjerenu nerezistentnost na uticaje Rusije, Srbije i SPC-a na neke aktere, takođe hranilo DPS. To sve rezultira novom političkom realnošću koja otvara prostor za revitalizaciju određenih segmenata učešća DPS-a u procesima donošenja odluka.

Međutim, za DPS je ova vlada nametnuta obaveza, manje zlo od prethodne, ali i dvosjekli mač. Vrlo je neizvjesno kakav će i DPS izaći iz ove situacije, a imajući u vidu da je u ove prethodne dvije godine primarno živio na slabostima protivnika a ne na nekoj svojoj novoj viziji, proaktivnosti ili snazi, a posebno je opterećenje za tu partiju nedovršen proces reforme bez koje se suštinski ne može pozicionirati dugoročno kao vodeći akter.

MONITOR: Dio civilnog sektora tražio je da se javno objavi sporazum na kom je nastala manjinska vlada, posebno nakon nezvaničnih informacija da postoje ,,parcijalni sporazumi” između pojedinih političkih subjekata koji su zaključivani u procesu pregovora. Smatrate li da je važno da se sporazum objavi?

ULJAREVIĆ: Mi smo i ranije insistirali da se partijski sporazumi kojima se uređuju javni poslovi i politike objavljuju. Treba podsjetiti da je te zahtjeve kritički orijentisanog civilnog društvu podržavala nekadašja opozicija. Međutim, nigdje se vizura ne mijenja tako brzo kao u Crnoj Gori kad neko zauzme određenu poziciju. A suština jeste da je u demokratskim društvima, kakvom i mi stremimo, to pravilo.

MONITOR: Demokrate i DF nisu prisustvovali sjednici Skupštine na kojoj se glasalo za manjinsku vladu, a Demokrate su najavile i krivične prijave Tužilaštvu protiv 46 poslanika i potpredsjednika Ervina Ibrahimovića. Isto je učinio i premijer Zdravko Krivokapić. Kako komentarišete njihovu ocjenu da se radi o pučistima, te nezakonitom i nelegitimnom izboru?

ULJAREVIĆ: Pravo je onih koji nisu zadovoljni političkim razvojem događaja da koriste dostupne demokratske mehanizme da brane svoje stanovište.

MONITOR: Novina je posebno Ministarstvo za evropske poslove. Može li ova vlada odblokirati evrointegracijski put i donijeti suštinske promjene?

ULJAREVIĆ: Ne razumijem koji je javni interes kreiranja ovog Ministarstva. Ne treba posebno obrazlagati koliko je naivno uvjerenje da kreiranje novog ministarstva samo po sebi može odblokirati proces pristupanja EU. Zasebno takvo ministarstvo nije imala nijedna zemlja koja je sada članica EU prilikom pregovora, već se politička posvećenost, gdje je to bilo potrebno, naglašavala kroz ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.

Mi smo imali taj eksperiment u prvom dijelu mandata Vlade Duška Markovića, a što je bio izraz partijskih nadgornjavanja unutar DPS-a. Tu poziciji je tadašnji glavni pregovač Aleksandar Andrija Pejović koristio da izigrava premijera pored premijera, što je, uz sistemsku neuklopivost tog organa i njemu samom donijelo mnogo neprijatelja u istoj toj Vladi, ali i kreiralo brojne probleme unutar javne uprave, kao i u komunikaciji sa institucijama EU. Vlada je nakon ostavke Pejovića zbog utvrđenog sukoba interesa, a na prijedlog CGO-a, odustala od tog rješenja, a sjećam se da su tada to, između ostalih, pozdravili i funkcioneri URA-e.

U konačnici, naši su evropski poslovi domaći poslovi a političku volju da se ovaj proces izvede valjano mora praktično, dnevno i neupitno demonstrirati svaki član Vlade.

MONITOR.  Najnovije hapšenje dugogodišnje predsjednice Vrhovnog suda potvrđuje da je reforma pravosuđa poseban izazov. Mogu li to učiniti oni koji su ga takvim napravili?

ULJAREVIĆ: Izbor nosilaca najviših pravosudnih funkcija, kao i depolitizacija DIK-a, nijesu u mandatu izvršne vlasti i taj dio nije ni smio da se nađe u ekspozeu mandatara. Za početak bi bilo dobro da svi akteri razumiju što je čiji dio ingerencija, a što može ili treba biti dio šireg političkog dijaloga.

Reforma pravosuđa je nesumnjivo jedan od prioriteta, ali tome treba pristupiti pažljivo i vodeći računa da se kreira kompetitivan ambijent u kojem će profesionalci biti ohrabreni da se prijavljuju na javne konkurse, ali i da se oni koji ih biraju uzdrže od pokušaja njihove zloupotrebe za partijske ili neke druge interese. Svjedoci smo devastirajućih efekata dosadašnjeg partijskog kadriranja, a ozdravljenje tog dijela vlasti neće ići brzo.

Vrijeme je pokazalo da su partijski akteri kod nas jaki na riječima, ali kad su u prilici da svi koriste sistem za svoje potrebe a da u drugi plan stavljaju javno dobro. Možda to razotrkivanje ukaže i na potrebu da nam je zajednički interes da imamo jake i nezavisne institucije, a posebno u prilikama smjenjivosti vlasti koja će biti sada naše redovno stanje.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DUŠAN DRAKIĆ, V.D. DIREKTORA AGENCIJE ZA SPREČAVANJE KORUPCIJE: Odlučni smo da ASK postane referentna antikorupcijska institucija

Objavljeno prije

na

Objavio:

ASK je naslijedio preko 250 predmeta koji se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta

MONITOR: Nakon šest godina ASK je utvrdio da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije. Zbog neprijavljivanja duga od 16.741,24 eura na VIP rivolving kartici uputili ste ovaj predmet Specijalnom državnom tužilaštvu. Đukanović tvrdi da ste prekršili zakon i najavio je tužbu Upravnom sudu. Šta očekujete od prijave SDT-u i najavljene tužbe?

DRAKIĆ:Postupajući u okviru svojih nadležnosti, u skladu sa utvrđenim činjenicama i okolnostima, donijeli smo odluku u ovom postupku. Nažalost, u ovom periodu od šest godina, ovoj našoj odluci prethodile su dvije odluke ASK i dvije presude Upravnog suda koje su vratile na ponovno odlučivanje. Ukoliko dođe do tužbe javnog funkcionera, Upravni sud će se odnijeti i prema ovoj odluci. Bitna činjenica je da je ispoštovan upravni postupak, da je odluka donijeta u skladu sa utvrđenim činjenicama u postupku, te da je ASK pokrenula dalje postupke usled činjenica utvrđenih ovom odlukom ali i da smo kompletne spise predmeta proslijedili nadležnim institucijama na dalje razmatranje i postupanje.

MONITOR: Da li ima još predmeta koji čekaju izjašnjenje u vezi Đukanovića, kao na primjer ,,satovi”, ili nekih drugih bivših i sadašnjih najvećih funkcionera?

DRAKIĆ:ASK je naslijedio preko 250 predmeta koje se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta.

O kojem obimu posla je riječ pokazuju i to da smo, kad je samo ova godina u pitanju, dobili sedam presuda kojima su poništene odluke ASK iz 2018, 2019. i 2022.g. a koje se odnose na više javnih funkcionera (B.Gvozdenović, D.Abazović, M.Radulović, G.Rakočević) i jednog medija. Po službenoj dužnosti ili po prijavama ove godine smo otvorili 24 predmeta.

Svi ovi predmeti moraju dobiti institucionalni odgovor, moraju biti riješeni u odgovarajućem postupku, neselektivno, profesionalno i stručno.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ALEKSANDAR POPOV, DIREKTOR CENTRA ZA REGIONALIZAM I KOPREDSJEDNIK IGMANSKE INICIJATIVE, NOVI SAD: Predsjedniku Srbije ne smeta mapa Velike Mađarske na šalu oko vrata Viktora Orbana

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovdje su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema

 

 

MONITOR: Na mitingu SNS u Sremskoj Mitrovici aklamacijom dvadesetak hiljada pristalica stranke, usvojena je Narodna deklaracija o Vojvodini. Predsjednik Srbije je najavio i njeno usvajanje u Narodnoj skupštini Srbije. Kako  razumijete ovu „ideju“?

POPOV: SNS-ovci nemaju mašte pa sada pokušavaju da imitiraju svoje trenutno najjače političke protivnike a to su studenti. Kada to kažem onda mislim na način usvajanja Deklaracije aklamacijom, što bi trebalo da bude adekvatno studentskim plenumima na kojima se donose odluke. Međutim, to je bila samo karikatura od toga. A i sve drugo je bio bledi pokušaj imitacije veličanstvenih studentskih okupljanja – u tom slučaju istog dana u Kragujevcu. Da parafraziram Balaševića – bio je miting i šta da se priča, parada obmane i kiča… A što se tiče same njegove ideje, to je po onoj narodnoj “držte lopova”, pokušaj da se borbom protiv navodnog vojvođanskog separatizma skrene pažnja sa studentskih protesta koji su najozbiljnije do sada uzdrmali korumpiran i kriminalan režim SNS i njegovih satelita.

MONITOR: Povod Deklaraciji, Aleksandar Vučić vidi u porastu vojvođanskog separatizma i postojanju organizacija koje koriste tragediju Nadstrešnice za forsiranje odvajanja Vojvodine od Srbije. Deklaracija se bazira na pet tačaka, pominje se i namjera da se formira vojvođanska nacija, standardizuje poseban jezik i osnuje pravoslavna crkva. Kakvo može biti pravno dejstvo ove Deklaracije?

POPOV: Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovde su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema. Oni postave tezu, polemišu sa tom izmišljenom tezom o separatizmu i oponente režimu iz Vojvodine optuže da su glavni separatisti. Tako je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, nedavno izjavila: “Ti ljudi su separatisti, da li vi razumete? Ja kao predsednica Skupštine pozivam institucije da rade svoj posao. Čekaj bre, jel’ Pućdemon u Španiji može tako separatistički da se šeta i priča? Ne, nego će biti uhapšen, pa će biti u egzilu“, kazala je Brnabić. Dakle ona je od izmišljene teze o separatističkim namerama dvojice trenutno najčešće spominjanih političkih protivnika-Dinka Gruhonjića i Gorana Ješića, došla do toga da su oni već postali vlast u Vojvodini-kao svojevremeno Pućdemon u Kataloniji, i već sproveli referendum o izdvajanju i zato kao sepratisti i izdajnici treba da sede u zatvoru. Jeste da je ovo van svake pameti, ali i veoma opasna teza jer pokazuje da bi ona i cela vladajuća garnitura, najradije svoje političke protivnike videla u zatvoru, pa makar i pod iskonstruisanim optužbama. Podseća li vas ovo na neka druga vremena i neke druge države gde se to zaistinski dešavalo?

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo