Razlog osnivanja Narodnog pokreta nijesu samo ambicije njegovih osnivača i očekivanja potencijalnih sljedbenika. Mnogo više to je odraz dostignuća nove većine u kojoj međusobni rivaliteti uveliko nadjačavaju zajedničke interese
Kontroverzni policajac, političar i biznismen Miodrag – Daka Davidović osniva partiju. Biće, kaže, lider Narodnog pokreta nakon što 19. decembra bude održana njegova osnivačka skupština. Za početak, najavljuje pobjedu na lokalnim izborima u Nikšiću, naredne godine.
Nije Davidoviću prvi put da se uhvati u koštac sa velikim izazovima.
Osnivao je on parapolicije, paravojske i paradržave (SAO Hercegovina). Organizovao i profitirao od prekograničnog tranzita akciznih roba (duvanske i naftne prerađevine) i eksplozivnih materijala – nekad uz blagoslov, a ponekad mimo volje vlasti. Pravio „vino bez grožđa“ i pekao „rakiju sa šećerom“. Zidao i obnavljao crkve i magacine.
Srbiji je prodao Srpsku kuću u Podgorici. Iz nje mu sada poručuju da je „kandidat za prvog tajkuna buduće vlade“. Pod Trebjesom je pretučen prije 12 godina. Na Novom Beogradu, prije 11 mjeseci, ranjen hicem iz snajperske puške. U oba slučaja napadači su javnosti ostali nepoznati. Jedini je stanovnik Crne Gore uhapšen zbog šverca cigareta, pa zvanično amnestiran prije suđenja. Amnestirao ga je kum – tadašnji predsjednik države. Poslije su se zavadili.
I budućeg premijera Davidović svojata kao kuma. Mandatar Zdravko Krivokapić, opet, kaže kako ih povezuje tek površno poznanstvo iz studentskog doma. A varnice vrcaju na sve strane.
Počelo je idilično. Uoči izbora, u razgovoru za Vijesti, Krivokapić govori kako je Davidović bio „možda ključni akter“ njegovog ulaska u politiku. „Dugo sam razmišljao ko bi mogao da ponese listu svih opozicionih partija“, pritvrdio je koji dan kasnije Daka svoje zasluge. „Sjetio sam se da ne možemo naći boljeg, čestitijeg čovjeka od Zdravka Krivokapića”.
Iz DF-a i Mitropolije stizala je drugačija priča. Po njima, Krivokapića su na čelo liste koalicije Za budućnost Crne Gore postavili zvaničnici SPC-a. Davidović je pride, tvrdi Milan Knežević, bio protiv saveza SNP-a i DF-a. ,,Prije ću s Milom Đukanovićem nego s DF-om”, navodno je Davidović poručio Kneževiću i Andriji Mandiću na sastanku koji je, pred izbore, održan u Trebinju.
Postizborna euforija je u drugi plan potisnula nezadovoljstva. „Koristim priliku da, prvi iz nove vlasti, pozovem građane Srbije…“, govori Davidović u Novostima, koji dan poslije izbora, predstavljajući se i kao budući autor ekonomskog programa novih vlasti. Onda je nešto zapelo. Za dva mjeseca došli smo u poziciju – svi protiv svih u crnogorskom „srpskom svijetu“.
Razlog osnivanja Narodnog pokreta nijesu samo ambicije njegovih osnivača i očekivanja potencijalnih sljedbenika. Mnogo više to je odraz dostignuća nove većine u kojoj međusobni rivaliteti uveliko nadjačavaju zajedničke interese.
Tražeći „zasluženo“, Davidović najavljuje kako će članovi nove partije biti i „makar tri ministra“ buduće vlade Zdravka Krivokapića. Koje je mandatar predstavio kao eksperte/ekspertkinje i nepartijce. Krivokapić je te tvrdnje demantovao, a Davidović pritvrdio, prebacujući budućem premijeru neobaviještenost. ,,Ministri su već u partiji, samo možda još nisu obaviješteni ili to još uvijek ne znaju oni koji misle da sve znaju“.
Kome vjerovati?
U DF-u su odlučili da Davidoviću ne traže dokaze. Njegov iskaz bio je dovoljan da Nebojša Medojević obznani kako je „Ekspertska“ vlada puna političara za koje niko nije glasao“. I pojasni da je to sastavni dio plana koji su DPS i SPC skovali kako bi spriječili lidere DF-a da „reformišu“ Crnu Goru.
A oni su imali volje za taj posao. I podršku Aleksandra Vučića.
Sve to što prati formiranje prve crnogorske vlade u kojoj oni neće imati glavnu riječ u DPS-u prate ne krijući zadovoljstvo. Već kalkulišu sa datumom novih izbora. Čim na pleća Krivokapićevog tima „sruče“ krivicu za sve probleme koje je njihova, odlazeća vlast uspješno akumulirala decenijama. Od Silvane do Nirvane.
Idilu odlazećih, na momente, znaju da pokvare kućne razmirice. Poput ovonedjeljnih prepucavanja na relaciji Tužilaštvo – Uprava policije. Ili mogućeg raskola u Bošnjačkoj stranci zbog „privatizacije“ nacionalnih interesa. Ali, sve se to, vjeruju, da zamaskirati. Ukoliko nas navedu da prihvatimo kako su Dakina vremena posljedica djelovanja kakve više sile, a ne neizbježan i predvidljiv rezultat onoga što su DPS i njeni čelnici radili u minulih trideset godina. I nije im dosta.
Zoran RADULOVIĆ