Povežite se sa nama

Izdvojeno

DA LI ĆE FISKALNA STRATEGIJA OTKRITI DETALJE PROGRAMA EVROPA SAD 2: Bjekstvo od debate

Objavljeno prije

na

Vlada tempira da se javna rasprava o najvažnijem ekonomskom pitanju u Crnoj Gori (reforma penzionog sistema) vodi u julu i avgustu. Valjda na plažama. Neozbiljno. I opasno

 

 

Vlada će, najavili su premijer i ministar finansija, „za 15-20 dana“ javnosti predstaviti Fiskalnu strategiju. Nakon što to nije uradila, shodno obećanjima: u martu, aprilu, maju i, konačno, „do kraja juna“.

„Fiskalnu strategiju, koju Crna Gora nema još od 2021. godine, pripremićemo i ponuditi cjelokupnoj javnosti na raspravu u narednih 15-20 dana“, stoji u pisanom odgovoru Milojka Spajića na poslanička pitanja, koji je premijer trebao pročitati u subotu, odnosno ponedjeljak, na odloženoj pa prekinutoj sjednici parlamenta. U istom odgovoru, od Spajića stiže i dugo čekana najava: „Fiskalna strategija sadržaće sve mjere fiskalne politike 44. Vlade, uključujući Evropu sad 2.

Doslovno istim riječima julsko pojavljivanje Fiskalne strategije 44. Vlade najavio je i ministar finansija Novica Vuković. On je, dodatno, podsjetio zašto je taj dokument važan. „Upravo postojanje Fiskalne strategije omogućava predvidivost politika i vizije Vlade, kako za privredu i investitore, tako i za građane“,  navodi se u ministrovom odgovoru na pitanje iz poslaničkog kluba DPS.  „Ministarstvo finansija, u saradnji sa resornim ministarstvima, intenzivno radi na pripremi ovog dokumenta, za koji očekujem da bude spreman tokom jula mjeseca i stavljen na javnu raspravu kako bismo otpočeli proces širokih društvenih konsultacija no ovu temu. Upravo tada ćemo biti u prilici da pojedinačno govorimo o svakoj mjeri fiskalne politike, kako prihodnoj, tako i na rashodnoj strani budžeta, pa i o Evropi sad 2.“

Spajić i Vuković detalje nijesu otkrivali. Osim u naznakama.

„Doprinosi za penzijsko i invlidsko osiguranje neće biti ukinuti već umanjeni, dok će Fond penzijskog i invalidskog osiguranja apsolutno nastaviti da funkcioniše kao i do sada kada se finansiranje penzija vrši u sklopu prvog penzionog stuba“, stoji, pod punom odgovornošću, u premijerovom odgovoru. „U dogledno vrijeme, kao što je to u određenim krugovima u javnosti prezentovano, ne planiramo korišćenje drugog (II) penzionog stuba koji podrazumijeva da zaposleni vrši uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje“.

Nije nevažno podsjetiti da u određene krugove koji su najavljivali novu ulogu Fonda PIO i tzv. II stub penzionog osiguranja (dio obaveznog osiguranja koji zaposleni uplaćuju u privatne penzione fondove uz državne olakšice i subvencije) spada i ministar finansija Novica Vuković.

Krajem aprila, u razgovoru za Glas Amerike (VOA), na pitanje da li Evropa sad 2 znači ukidanje Fonda PIO onakava kakav je sada, Vuković odgovara: „To znači njegovu reformu, odnosno da će zaista dobiti svoju ulogu kao fond“. Istovremeno, Vuković je najavio i II stub penzionog osiguranja: „Imate slična rešenja u okruženju, a to je da je prosto definisano kroz određene obrasce na koji način vi možete sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom, da upravljate kada govorimo o penziji, a gdje se država brine da to zaista bude uređeno kroz zakonski okvir.“

Ako odbacimo pretpostavku da je Vuković tada namjerno dezinformisao javnost, pošto izgleda da taj posao u 44. Vladi pripada premijeru, nameće se zaključak da ministar finansija, šest mjeseci nakon formiranja Vlade, nije bio upućen u osnove ekonomskog programa koji, navodno, sprovodi. Tu dobija na značaju činjenica da je odgovore na poslanička pitanja premijera i ministra finansija pisala ista ruka. Čija?

Upućeni u rad Vlade pretpostavljaju da je autor odgovora Branko Krvavac, šef kabineta predsjednika Vlade, član predsjedništva Pokreta Evropa sad i, navodno, ministar finansija u sjenci. Spajić i Vuković čitaju ono što im je (isto) napisano. Javnost i dalje nagađa, tražeći naznake između redova.

Može li Spajićeva Vlada ispuniti predizborna obećanja: minimalna penzija 450 eura (ispunjeno) prosječna penzija 600, minimalna plata 700, prosječna plata 1.000 eura, više zaposlenih uz smanjenje broja radnih sati. Koliko sve to, ukoliko se najavljeno realizuje, može trajati. I kakvi su potencijalni rizici tog eksperimenta.

Iz Svjetske banke, MMF-a i Evropske komisije upozorili su, kratko i jasno, da bi realizacija programa Evropa sad 2 neminovno dovela do novih zaduženja države, ugozila održivost javnih finansija i rizikovala opstanak postojećeg penzionog sistema po modelu međugeneracijske solidarnosti (Evropa ne zna za bolji).

Detaljnije se programima Evropa sad 1 i 2 (u najavi) pozabavio Fiskalni savjet Srbije. Inače, i pored godinama postojeće zakonske obaveze, ovdašnje vlasti još nijesu formirale Fiskalni savjet Crne Gore. Da ne smeta.

Uglavnom, autori beogradskog Papira upozoravaju kako primjena programa Evropa sad 1, suprotno od onoga što govore Spajić i njegovi saradnici,  “nije dovela do osjetnijeg smanjenja troškova rada niti do povećanja konkurentnosti crnogorske privrede”. Dobro je, kažu, to što je  uzrokovala povećanje životnog standarda “putem nominalnog povećanja neto zarada (postojećih) radnika”, a cijena toga je problem smanjenja budžetskih prihoda.

To se da riješiti. “Relativno benignim povećanjem stope PDV za par procenata moguće je otkloniti eventualni budžetski manjak u budućnosti. Na ovaj način Crna Gora bi očuvala konkurentan poreski sistem, a rezultati poreske reforme (Evropa sad 1) bi se mogli pozitivno ocijeniti, uprkos neodgovornom planiranju”, zaključuju u dokumentu FSS.

Mnogo veći problem je, smatraju autori Papira,  mogućnost da vlast i građani u Crnoj Gori, zaslijepljeni tim uspjehom krenu u najavljeno ukidanje doprinosa za penziono osiguranje, očekujući sličan ishod. Tako bi se, pišu,  postojeći penzioni sistem  “nedvosmisleno urušio”, onako kako se to dogodilo u Čileu nakon “drakonske privatizacije” penzijskog sistema iz 1981. godine. “Ovakve radikalne i kontroverzne reforme su listom odbačene u svim državama Zapadne Evrope, dok su iskustva drugog penzijskog stuba iz Istočne Evrope veoma negativna i navode sve više osiguranika, ili država u celini, da se vraćaju u okrilje javnog penzijskog sistema.”

Takvu grešku, smatraju analitičari Fiskalnog savjeta Srbije, bilo bi jako teško ispraviti.

Čini se kako ništa od toga nije pokolebalo premijera i njegov PES. „Evropa sad 2 u svojoj osnovi sadrži viziju smanjenja poreskog opterećenja na rad i povećanje minimalne i prosječne zarade, te samim tim zahtijeva poštovanje socijalnog dijaloga odnosno donošenje odluka na bazi tripartitnog dijaloga Vlade, sindikata i poslodavaca“, konstatuje premijer. Istovremeno najavljujući prezentaciju tog programa kroz Fiskalnu strategiju bez bilo kakvih prethodnih konsultacija. Makar ne javnih.

I ministar finansija upozorava: „Ovo (najavljene izmjene stope doprinosa za PIO) nisu jedine novine poreske politike koje će biti prezentovane Fiskalnom stretegijom, pa pozivam sve zainteresovane strane da u okviru javne rasprave daju svoje komentare i sugestije“, navodi Vuković, „Ono što kao ministar finansija mogu reći jeste da će svaki predlog za smanjenje prihoda budžeta u cilju smanjenja poreskog opterećenja na zarade biti praćeno mjerama koje će taj gubitak kompenzovati, vodeći računa o stabilnosti javnih finansija“. Kako bi se ono reklo: što se ne plati na mostu, platiće se na ćupriji.

Uz sve to, Vlada je tempirala da se javna rasprava o Fiskalnoj strategiji i programu Evropa sad 2 vodi u julu i avgustu. Valjda na plažama. Neozbiljno. I opasno.

  Zoran RADULOVIĆ

Komentari

FOKUS

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV BIVŠIH ČELNIKA PLANTAŽA: U nebranom grožđu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera briketi će, izvjesno, epilog imati u sudnici. To ne znači da se stavlja tačka na dugogodišnje pustošenje jednog od (nekada) najprepoznatljivijih privrednih brendova Crna Gore

 

Dvije godine i dva mjeseca nakon što su, u julu 2022., po nalogu SDT-a, privedeni na saslušanje a potom i zadržani u pritvoru do jeseni te godine,  podgorički Viši sud potvrdio je optužnicu protiv nekadašnjih članova odbora direktora Plantaža AD: Veselina Vukotića (predsjednik borda 2006 -2020.), Boža Mihailovića, Dušana Perovića, Anice Hajduković (nije joj određen pritvor), Đorđija Rajkovića i Seada Šahmanovića. S njima, za zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju, optužena je i  dugogodišnja izvršna direktorica kompanije Verica Maraš (od 2008. do 2020.). Ona je, u istoj akciji SDT-a i specijalnog policijskog odjeljenja privedena u avgustu 2022. godine, a iz pritvora je izašla otprilike kada i njene kolega iz nekadašnjeg Odbora direktora.

Optuženi su, prema optužnici, navodno krivično djelo počinili od decembra 2019. do aprila 2020. godine, saopštio je specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić. „Optuženi nijesu vršili svoju dužnost u postupku zaključenja očigledno štetnog vansudskog poravnanja, sa privrednim društvom OMP-Engineering DOO, pa su mu tako, usljed djelimičnog izvršenja očigledno štetnog poravnanja, pribavili protivpravnu imovinsku korist, a oštećenom (Plantaže AD – primjedba Monitora) nanijeli imovinsku štetu u visini od 384.672,40 eura”, zaključio je specijalni tužilac navodeću da je za to krivično djelo zaprijećena kazna od dvije do deset godina zatvora.

Afera briketi počinje u novembru 2009., kada su Plantaže objavile poziv za prikupljanje ponuda „u cilju rješavanja problema otpadnih sirovina i otpadnih voda koje nastaju u procesu proizvodnje, a posebno otpada koji se javlja orezivanjem vinove loze i stabala“. Tražio se investitor koji će da izgradi fabriku i kupi opremu za prizvodnju briketa od vinove loze. I da garantuje plasman gotovih proizvoda. Na Plantažama je bilo da obezbijede sirovinu za proizvodnju, minimalno 10 hiljada tona sirovine (lozove orezine) godišnje.

U posao se ušlo sa kompanijom OMP, novoosnovanom firmom iz Podgorice koju su formirali: Oleg Obradović (30 odsto vlasništva), Miodrag Ivanović (30 odsto), Predrag Bošković (30 odsto) i pravno lice Consulting Company doo Zenica (10 odsto vlasništva).Naručena je studija izvodljivosti. Taj dokument je izradio Željko Cumbe, samostalni konsultant i ekspert za bio masu ali i vlasnik Consulting Company koja u OMP ima 10 odsto vlasništva. Po njegovoj analizi, posao obećava decenijski profit reda veličine od dva miliona eura pa naviše. Plantaže i OMP, 20. septembra 2010, osnivaju zajedničko preduzeće – Plant OMP. Fabrika  je izgrađena, kupljena je i montirana oprema za proizvodnju, a nakon toga se ispostavilo da fabrika ne može da radi. Isporučena oprema nije adekvatna za preradu lozove orezine.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV REŽIM OTVORENO O PLANOVIMA ZA CRNU GORU: Srpski svet i narko biznis pod istom kapom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića, koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi. Taj  srpski Džejms Bond gradi i  jača srpski identitet u regionu. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…” Magazin Poredak,  čiji tekst prenose Novosti Milorada Vučelića , objašnjava da su strategije Parezanovića uključivale  “niz specijalnih operacija koje su obezbijedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”

 

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića – Čoveka u vihoru legendi i kontroverzi kako ga je u naslovnici predstavio opskurni Magazin Poredak. Tekst je odmah prenesen u režimskim Novostima čiji glavni i odgovorni urednik je Milorad Vučelić, glavni ratni propagandista Slobodana Miloševića iz 90-tih. Novosti su ove godine dobile za “naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane, a povodom 70 godina rada u oblasti novinarstva i izdavačke djelatosti” Sretenjski orden prvog stepena (za Dan državnosti) koji je Vučeliću direktno uručio sadašnji gospodar Srbije. Tekst o “jednom od najznačajnijih i najintrigantnijih figura u srpskom bezbednosnom aparatu” su prenijeli još neki velikosrpski mediji.

Parezanović koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi (državna bezbjednost ili BIA) je stigao “u sam vrh operativnog sastava BIA… isključivo (zbog) izuzetne inteligencije, čelične volje, odvažnosti, neumornog rada i zasluga u oblasti kontraobaveštajnog i obaveštajnog rada”. Dobitnik je velikog broja odlikovanja, a navodno se posebno ponosi na ordenje dobijeno od predsjednika Srbije, Rusije i Republike Srpske (RS) koja se u tekstu naziva državom. Parezanović je, piše u tekstu, “mnogo više od običnog državnog službenika – on je i jedan od najbližih i najodanijih saradnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i jedan od ključnih arhitekata novog srpskog sveta”. Dalje se opisuje prisni odnos između Parezanovića i gospodara Vučića, o čemu se “sada već ispredaju čitave legende”. On se žrtvuje za gospodara ali i gospodar brine o njemu i navodno mu je 2020. godine “bukvalno spasio život”. Parezanović je zbog svoje borbe za Srbiju, tj. njenog gospodara “meta stranih obavještajnih službi i njihovih saradnika”. On otkriva izdajnike srpstva u redovima opozicije, nevladinog sektora i nezavisnih medija.

Uprkos svemu, ovaj srpski Džejms Bond je “nastavio da gradi i jača srpski identitet u regionu”. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…i sve veći broj onih koji se opet izjašnjavaju kao Srbi je dokaz obnovljenog srpstva u toj zemlji”. Vučićevo glasilo naglašava da taj “proces nije slučajan, već je posledica dobro organizovanih aktivnosti koje su vodile ka kulturnom i nacionalnom preporodu Srba u Crnoj Gori”. Objašnjava da su “strategije (Parezanovića) bile dugoročne i uključivale su niz specijalnih operacija koje su obezbedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SKRIVANJE RATNIH ZLOČINA 90-IH U UDŽBENICIMA ISTORIJE: Ćutanje s predumišljajem

Objavljeno prije

na

Objavio:

Udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima, ukazuju istoričari Igor Radulović i Miloš Vukanović, autori  Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje

 

 

,,Nauka i praksa su pokazale da se u društvima koja se ne suočavaju na pravi način sa svojom prošlošću, dramatično povećava mogućnost obnove sukoba… Izučavati kontroverzne teme, poput sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, fundamentalno je važno za razvoj kritičkog mišljenja mladih”, navodi se na početnim stranama Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, istoričara Igora Radulovića i Miloša Vukanovića, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje.

U Priručniku je dat pregled dosadašnje prakse nesuočavanja u udžbenicima. U udžbeniku za IX razred napad na Dubrovnik, rat u BiH i Hrvatskoj se spominju. Međutim, ne postoji niti jedan pomen zločina koji su počinili crnogorski građani tokom tog perioda, čak ni na dubrovačkom ratištu.

U udžbeniku za IV razred gimnazije, raspad Jugoslavije je detaljnije obrađen, a posebno poglavlje naslovljeno je „Crna Gora u vrijeme nestanka Jugoslavije 1991-2000.” Ipak, ne spominje se niti jedan ratni zločin počinjen na teritoriji Crne Gore, dok je napad na Dubrovnik stavljen u prethodno poglavlje „Nestanak Jugoslavije i građanski rat” uz objašnjenje da ga je napala JNA, a bez navođenja ikakve veze sa Crnom Gorom.

,,Učenicima se uskraćuju informacije kroz nepominjanje uloge Crne Gore u ratu na prostoru bivše Jugoslavije kao ni zločina na njenoj teritoriji. Naučne smjernice o predavanju kontroverznih događaja iz prošlosti, osim stvaranja kompletne slike, podrazumijevaju i davanje vrijednosnog suda do kojeg je došla istorijska nauka, država i sudovi. Imajući u vidu da su se crnogorske i međunarodne institucije odavno izjasnile i dale svoju ocjenu o glavnim događanjima, ostaje nejasno zbog čega ovi događaji nijesu pomenuti”, pitaju se autori.

Navode i da udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija u Crnoj Gori ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima. ,,Na ovaj način učenici/e stvaraju nekompletnu sliku o datom periodu i ne stiču potpun uvid u važan dio savremene istorije svoje države. Ovakav pristup može uticati na razumijevanje istorijskih procesa i otežava suočavanje s prošlošću”, piše u Priručniku.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo