Povežite se sa nama

MONITORING

CRNA GORA U MORU KOKAINA: Kad porastem biću mula

Objavljeno prije

na

Širom svijeta naše pomorce sve češće hapse zbog šverca narkotika. Vlast se pravi blesava, rizikujući budućnost hiljada  pomoraca koji pošteno rade  i njihovih porodica

 

Minulog vikenda, na brodu Budva, njemački policajci i carinici pronašli su i zaplijenili 500 kilograma kokaina. Zapljena je obavljena u luci Hamburg, gdje je brod doplovio iz Maroka, iz luke Kazablanka. Uhapšen je brodski konobar Mladen Radulović (42) iz Bara, a brod je nakon četiri dana, sa novim legalnim tovarom, zaplovio ka Lagosu u Nigeriji.

Plovidba se odvija prema ranije utvrđenom planu, potvrdili su iz Barske plovidbe, državnog preduzeća koje je vlasnik Budve, zadovoljni što njemačke vlasti nijesu zaplijenile brod. Iako su na to imale pravo. Međunarodni propisi predviđaju da prevozno sredstvo iskorišćeno za šverc (vozilo, plovilo, letjelica)  može biti oduzeto ukoliko je vrijednost nelegalne robe veća od polovine njegove vrijednosti. Kokain otkriven na Budvi procijenjen je na 20 miliona eura. Vrjedniji je od broda na kome je skrivan.

Bio je to još jedan crnogorski posao. Neuspješan. Droga je otkrivena na brodu koji je, u vlasništvu crnogorske državne kompanije, plovio pod crnogorskom zastavom i sa kompletnom posadom iz Crne Gore (23 člana).

Dodamo li da je u otkrivanju neželjenog tereta, izgleda, učešća imala i ovdašnja Uprava policije, dobijamo još kompletniju sliku koja nas navodi na pomisao da Crna Gora, njene vlasti i stanovnici imaju nesrazmjerno važnu ulogu u svijetu narkobiznisa. Da li je to pogrešan zaključak?

Premijer Duško Marković je odbacio mogućnost da je država, na bilo koji način, odgovorna za ilegalni tovar na svom brodu ustvrdivši kako „brodom nije nikada upravljala crnogorska kompanija, već ga je odmah dala u zakup“. Kada kaže odmah  premijer misli na 2014. godinu kada je brod izašao iz kineskog brodogradilišta Jinling, pošto je odmah po krštenju zakupljen od londonske kompanije Sea Pioneer, iza koje, kažu, stoji jedan turski biznismen. Marković se poslije polurečenice opravdanja i rečenice samohvale (,,Crnogorska policija i tužilaštvo rade svoj posao, ovo je akcija sa DEA i evropskom policijom“) upustio u obračun sa kritičarima. „Nažalost i u ovoj situaciji se dešavaju manipulacije. Pojedini opozicionari to stavljaju na teret državi i karikiraju sa tim“, besjedio je premijer. Pokušavajući da duhovito poentira. „To bi bilo isto kao da oni nekome izdaju stan pa se kod zakupca nađe droga, pa onda bi zakupodavac odgovarao za ono šta radi zakupac”.

Vjerujući premijeru, zamislili smo se nad činjenicom da država ima kompaniju (Barsku plovidbu) u kojoj je samo izvršni direktor (Tihomir Mirković) košta skoro 2,3 hiljade eura mjesečno (neto plata) a jedini posao mu je da jednom u godinu – dvije potpiše ugovor o najmu broda. Zapravo dva, pošto Barska plovidba uz Budvu gazduje i brodom blizancem Bar. Pokazalo se, međutim, da stvari nijesu tako jednostavne. I da nam premijer, ono veče na Novoj M, nije predočio punu istinu. Da ne kažemo kako je pokušao da nas izmanipuliše.

Pomenuti turski biznismen nije, preko svoje londonske filijale, od Barske plovidbe iznajmio goli brod (ili stan, kako bi to rekao Marković) već je u vremenski najam uzeo brod sa posadom spreman za plovidbu. U toj vrsti aranžmana vlasnik oprema brod posadom i namirnicama, snosi troškove i, preko postavljenog zapovjednika broda, odgovara za poštovanje propisa tokom plovidbe. Tu više nema priče o stanu datom u zakup. Istini je mnogo bliže poređenje sa, taksi vozilom koje je vlasnik, skupa sa vozačem – svojim radnikom, iznajmio nekome da mu određenu osobu ili paket prebaci iz tačke A u tačku B. A onda policija u zaključanom gepeku pronađe drogu.

Uglavnom, navikli smo se.  Pronađenih 500 kilograma kokaina je više od deset, odnosno, jedanaest puta manja količina narkotika od one koju su policajci i carinici Venecuele zaplijenili početkom marta u svojim teritorijalnim vodama. Teretnjak Aresa plovio je za Solun a kompletna posada imala je crnogorska dokumenta. U prvi mah, uz vijest da je na brodu pronađeno nešto više od tone droge, iz Južne Amerike je stigla i informacija o hapšenju četiri pomorca iz Kotora i Cetinja. Dan, dva kasnije, nakon detaljnijeg pretresa, na brodu je otkriveno ukupno 5,7 tona kokaina i preko 50 hiljada tableta ekstazija. Tada je stigla i vijest o hapšenju svih 11 članova posade –  pomoraca iz Crne Gore. I informacija da je u pitanju rekordna zapljena narkotika u tom dijelu svijeta.

Kada  govorimo o rekordima, nema ni deset mjeseci kako su američke  federalne vlasti na brodu MSC Gajan otkrile i zaplijenile gotovo 18 tona kokaina za koji je procijenjeno da na crnom tržištu vrijedi 1,3 milijarde dolara. Vjerovali ili ne, bila je to najveća zapljena narkotika u 230 godina dugoj istoriji američke Carine. U grupi  pomoraca sa broda koje su američke vlasti povezale sa ilegalnim tovarom i uhapsile, samo jedna osoba nije bila crnogorski državljanin.  Mediji su spekulisali i da je nekoliko crnogorskih pomoraca pobjeglo iz luke u Filadelfiji, nakon što su nezvani gosti u uniformama banuli na njihov brod.

U aprilu prošle godine ovdašnja je policija pronašla 60 kilograma kokaina skrivenog na školskom brodu Jadran,  u posjedu Vojske CG. Droga je otkrivena uoči isplovljavanja broda iz Bokokotorskog zaliva i petnaestodnevnog krstarenja do obala Turske, u cilju praktične obuke studenata Pomorskog fakulteta u Kotoru. Zbog pokušaja šverca narkotika uhapšena su dva vojna lica i jedan civil. Dvije osobe, po svoj prilici organizatori nelegalnog posla, izbjegle su hapšenje.

Nadležni su, „zbog dalje istrage“, odbili da novinarima otkriju da li su organizatori tog posla bili pripadnici neke od ranije  prepoznatih kriminalnih grupa koje se bave švercom narkotika. Medijski promoteri ovdašnjih vlasti obznanili su da to nije prvi put da se na brodovima armija iz sastava NATO-a pronađe poveća količina narkotika. To je bio kraj priče o tzv. komandnoj  odgovornosti.

U avgust 2018.  godine iz luke Zelenika, nakon višemjesečnog stajanja na vezu, isplovi je brod Remus. Navodno ka obalama Libije. Brod sa 11 crnogorskih mornara – članova posade, presrela je, koji dan kasnije, kod obala Sardinije italijanska policija. Da bi na njemu pronašla 20 tona hašiša čija je vrijednost procijenjena na 150 – 200 miliona. Uhapšeni pomorci su, prema poluzvaničnim informacijama, bili u dosluhu sa jednim od zaraćenih kotorskih narkoklanova.

Uočljivo je da crnogorske vlasti nerado govore o sudbini pomoraca uhapšenih u pokušaju šverca narkotika (u međunarodnom žargonu to su mule). Djeluju jednako nezainteresovano u vezi  sa istragom na kopnu koja bi mogla dovesti do organizatora tih prljavih poslova i njihovih saradnika koji pomažu nesavjesnim pomorcima. Od pronalaska odgovarajućeg angažmana na brodu, do ukrcaja tereta… Ili treba da povjerujemo kako je brodski konobar, na svom prvom prekookeanskom putovanju, sam organizovao, nabavio, na brod unio i sakrio pola tone droge.

Stranci neće povjerovati u takve priče. Zato crnogorski pomorci gube angažmane i u kompanijama u kojima su decenijama bili jedan od prvih izbora. Sve je više luka koje brodove sa članovima posade iz Crne Gore podvrgavaju detaljnim kontrolama. To onda košta  vremena i povjerenja.

„Kad bih bila namćor, svašta bih mogla pomisliti“. Ovako je vijest o pronalasku kokaina na brodu u vlasništvu države Crne Gore komentarisala Doris Pak, uticajna evropska političarka (predsjednica žena Evropske narodne partije).  Nije jedina koja sve otvorenije sumnja u veze ovdašnje države i narkodilera. Ne pokaže li, ubrzo, vlast u Crnoj Gori spremnost da stane na put narkoklanovima i njihovim poslovima,  nije daleko dan kada ćemo na međunarodnom tržištu rada moći da konkurišemo samo za posao – mule. Ako  nas i tamo prime.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SPORAZUM VLADE SA UJEDINJENIM ARAPSKIM EMIRATIMA: Buka zbog novog strateškog investitora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ponuđeni model izgradnje turističkog rizorta sa nekretninama mješovite namjene u Crnoj Gori primjenjuje se već duži niz godina. Počev od projekta Porto Montenegro u Tivtu, preko projekta Luštica bay, do Resorta Portonovi.  Sve su ove investicije prošle skupštinsku proceduru. Crnogorski parlamentarci glasali su za njih bez uzbune koja prati dolazak novog velikog investitora, Mohameda Alabara

 

 

Storija o dolasku u Crnu Goru jednog od najvećih investitora u svjetskim razmjerama, milijardera Mohameda Ali Rashed Alabbara i njegove kompanije Eagle Hills, samo desetak dana nakon što je pobijedio na licitaciji za devet kupališta na Velikoj plaži, dobija nove obrise.

Bio je to kratak put od zakupca morske obale do strateškog investitora od nacionalnog interesa. Događaji se ređaju kao na filmskoj traci.  Vlada premijera Milojka Spajića preduzela je mjere da u rekordnom roku uspostavi partnerske odnose sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, zemljom u čijem je sjedištu Abu Dabiu, registrovana moćna firma Eagle Hills Properties, specijalizovana za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine.

Na telefonskoj sjednici Vlade održanoj 24.marta najprije je utvrđen Predlog osnove za vođenje pregovora i zaključivanje sporazuma o saradnji dvije zemlje u oblasti turizma i razvoja nekretnina. Usvojen je i tekst Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade UAE, čiji sadžaj nije u potpunosti poznat crnogorskoj javnosti.

Na istoj sjednici utvrđen je i sastav sedmočlane delegacije Vlade na čelu sa premijerom, koja će uskoro otputovati u zvaničnu posjetu Emiratima, na pregovore oko zaključivanja ovog međudržavnog sporazuma.

Premijer je objelodanio da je predviđeno zaključivanje dokumenta na rok od pet godina, koji će se automatski obnavljati za isti period. Fokus buduće ekonomske saradnje usmjeren je na dva projekta. Na razvoj jednog projekta na Crnogorskom primorju, kao integrisanog razvoja turizma i nekretnina mješovite namjene i izgradnju skijališta na sjeveru Crne Gore.

Ova dva projekta u oblasti turizma i razvoja nekretnina definisana su članom 1. teksta Sporazuma, kao strateški projekti od javnog interesa.

Sa tim u vezi premijer Spajić održao je sastanke sa predsjednicima primorskih i opština na sjeveru zemlje, koje je pozvao da dostave predloge razvojnih projekata koji bi mogli zainteresovati arapske investitore. Iako se čini da će prednost u odabiru lokacije za ulaganje u turističke kapacitete, imati Velika plaža u Ulcinju.

“Cilj svih međunarodnih posjeta je promocija potencijala Crne Gore ali moramo razumjeti da je za realizaciju velikih investicija potrebna sinergija centralne i lokalnih vlasti. Naš zadatak jeste da stvaramo prilike a zadatak lokalnog menadžmenta da omogući realizaciju velikih projekata koji će osigurati bolji životni standard.  Potrebno je da kandidujete ideje ili projekte  za koje smatrate da vašu opštinu mogu da pokrenu naprijed”, poručio im je Spajić.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KUDA IDU PLANTAŽE AD: Neko mulja

Objavljeno prije

na

Objavio:

STEGA je problematizovala poslovanje nekadašnjeg poljoprivrednog giganta analizirajući (nezvanične)  podatke o berbi, proizvodnji i prodaji vina, starim i novim dugovima, stanju vinograda… Odgovor iz državne kompanije nije odagnao sumnje. Vlada ćuti

 

 

Kuda idu Plantaže AD? Zaokupljena raznim zapaljivim temama javnost je ostala  prilično ravnodušna na polemiku između uprave Plantaža i udruženja STEGA o aktuelnom trenutku i budućnosti tog preduzeća.

Valjalo bi da je drugačije.  Uz EPCG, najvrjednije crnogorsko preduzeće u većinskom vlasništvu države i, opet uz EPCG, jedino za koje se državni parlament obavezao da će ga sačuvati u državnom vlasništvu, prolazi kroz višegodišnju, duboku krizu. Stanje je alarmantno, tvrde iz STEGA, navodeći kako je, od 2020. do danas, u Plantažama uništeno stotine hektara vinograda, da su kvalitetni kadrovi protjerani iz kompanije, tržište izgubljeno, troškovi poslovanja uvećani, dok su proizvodnja i kvalitet vina smanjeni.

”Prinosi grozđa su na istorijskom minimumu od 2021. godine ( u prosjeku su, u poslednje četiri godine od kada je došla nova uprava, godišnje manji za 5,1 milion kilograma, ili 40 odsto, od prethodnog četvorogodišnjeg prosječnog prinosa), dok je godišnja proizvodnja vina, u prosjeku, manja za oko četiri miliona litara”, navode iz STEGA u svom obraćanju. Ono je, kažu, prvo upućeno ministru poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Vladimiru Jokoviću, ali je izostala  reakcija iz njegovog resora. Zato su svoja saznanja podijelili sa javnošću.

“Izvoz vina Plantaža količinski pada, i to na svim tržištima, dok uvoz inostranih vina u Crnoj Gori drastično raste”, navode u saopštenju. “Tako se u Crnoj Gori prošle godine u odnosu na 2019. uvoz vina povećao za oko 90 odsto ili za 6,5 miliona eura, doke je izvoz vina Plantaža 2023. u odnosu na 2019. manji za 400 hiljada eura i pored značajnog povećanja cijena proizvoda. Količinski je pad prodaje vina Plantaža u izvozu oko 10 odsto.”

Iz STEGA navode kako je i kvalitet proizvedenog vine u padu. To argumentuju podatkom o “drastično manjem” broju nagrada na tri najprestižnija svjetska takmičenja (Decanter, Mundus Vini, Decanter Asia). Prema njihovoj računici na tim takmičenjima je u periodu 2017.-2020. osvojeno 60, a od 2021. do 2024. godine svega 23 nagrade.

Iz Plantaža su, saopštenjem, reagovali na “brojne netačne tvrdnje o poslovanju tog preduzeća”. Sadašnja uprava je, navode,  ostvarila napredak u ključnim poslovnim segmentima “o čemu najbolje svjedoči pozitivan rezultat poslovanja, koji je nakon pet godina, ostvaren u 2024. godini”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo