Broj je apstraktni pojam koji koristimo za opis količina. Proteklih dana mnoge zanimljive vijesti o događanjima u Crnoj Gori bile su filovane brojevima kojima su slikovito opisivane količine njenih raznih anomalija. Crna Gora je tokom posljednjih sedam-osam godina bila raskalašna toliko da je državni dug tri puta povećan od 2009. godine, a pare su usmjeravane mnogo više u potrošnju, nego u proizvodnju.
,,Crna Gora u 2015. ima izvoz vrijedan oko 230 miliona eura, dok je uvoz 1,34 milijarde eura, a pokrivenost uvoza izvozom 16,7 odsto. To znači da je Crna Gora potrošila šest puta više onog što je uvezla u odnosu na ono što je izvezla”, kazao je Vijestima Božo Mihailović, profesor Ekonomskog fakulteta, komentarišući ta dostignuća.
Ovih dana saznali smo i za novi poveliki trošak, koji će platiti građani.
Vrhovni sud donio je u ,,slučaju Limenka” presudu kojom je okončan sudski postupak po tužbi Aca Đukanovića protiv države Crne Gore radi isplate štete. Država će morati Đukanoviću da plati 10,5 miliona eura zato što se MUP nije iselio iz zgrade koja je Đukanoviću prodata 2008. godine.
I radnici Vektra norda, kolašinskog drvoprerađivačkog preduzeća čiji je vlasnik Dragan Brković, spas traže kod sudova od ovog čuvenog biznismena. Brkovića su tužili zato što im nije isplatio okruglo 30 zarada, a ni porez i doprinos na plate od 2010. godine. U fabriku ne ulaze od prošlogodišnjeg septembra, jer su na prinudnom odmoru. Četvrtog septembra primili su obavještenje, koje je potpisala direktorica te fabrike Vesna Milošević, da će isplata zaostalih zarada početi ,,naredne sedmice”. Od tada je proteklo blizu dvadeset sedmica.
Nije lako radnicima, a ni penzionerima. Pa ni Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja. Svakog mjeseca isplatu penzija čeka 127. 715 penzionera, a njihov broj se iz godine u godinu povećava, požalio se direktor Fonda Dušan Perović. Najnižu penziju, čiji je iznos propisan zakonom na astronomskih 100,40 eura, prima čak 4.463 penzionera. Ovaj iznos je gotovo tri puta manji od prosječne penzije koja je u novembru prošle godine (noviji podaci nisu saopšteni) iznosila 270,41 eura i pet puta manji od prosječne zarade, koja iznosi 484 eura.
Crnoj Gori penzionera ne fali, ali moglo bi faliti para za penzije. Direktor se nada da penzije neće kasniti, kako kaže, zahvaljujući otvaranju novih radnih mjesta! Gdje li ih je ugledao?
Radnici se žale što redovno ne primaju plate, penzioneri na male penzije, a advokat Svetozara Marovića Zdravko Begović na teško stanje svog klijenta: ,,Vidjeti ličnost kao što je Marović sa lisicama i u takvom stanju za koje se, bez pretjerivanja, može reći da je za mjesec dana ostario 10 godina, dovoljno govori o težini situacije u kojoj se nalazi nekada vodeći crnogorski političar”.
Marović je prije nekoliko dana saslušavan u Specijalnom tužilaštvu zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama u pet novih slučajeva kojima je kasa budvanske opštine oštećena za oko 15.000.000 eura.
Iako je ovaj visoki politički funkcioner zaglavio u zatvoru, politika je mnogima u Crnoj Gori neodoljivo privlačna. Prema najnovijim podacima, u Crnoj Gori trenutno je aktivno 47 političkih partija i ona je, što bi rekao premijer Đukanović, po tome lider u regionu. Na nešto više od 13 hiljada stanovnika ,,dođe” jedna stranka. U Srbiji jedna na oko 89 hiljada, a u Hrvatskoj na nešto više od 29 hiljada stanovnika.
Samo u prošloj godini registrovano je šest novih političkih partija – Pokret za Pljevlja, Demos, Demokratska Crna Gora, Radnička partija, Centralna albanska partija za integracije i Socijaldemokrate Crne Gore. Većina je nastala cijepanjem postojećih. Dvije su izbrisane iz registra – Budvanski forum, jer nije šest godina učestvovao na parlamentarnim ili lokalnim izborima, i Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka, koja je brisana na sopstveni zahtjev.
Crna Gora je lider u regionu i po broju mobilnih telefona. Ima ih duplo više nego stanovnika. Iako je u regionu najmanja po površini i po broju stanovnika, u prošloj godini registrovano je u njoj preko milion mobilnih. Pošto je prema posljednjem popisu stanovništva imala 625.200 stanovnika znači da na 100 stanovnika dolazi 166 telefonskih brojeva.
Zanimljivo je šta tim povodom kaže stručnjak za telekomunikacije u Centru za zaštitu potrošača Predrag Boljević: ,,U razvijenim zemljama gdje plaćanje računa ne predstavlja veliko finansijsko opterećenje rijetko možete naći da građani imaju više od jednog telefonskog broja. Kod nas, imamo zatvorene korisničke grupe, na primjer, zaposleni nekog ministarstva koji za pet eura mjesečno dobijaju besplatne pozive u svim mrežama za cijeli mjesec, dok tako nešto operateri ne dozvoljavaju penzionerima, licima u stanju socijalne potrebe i slično. Kod nas je operaterima sve dozvoljeno, oni se ponašaju kao bogovi i jednostavno nije jasno kako regulator to dozvoljava”.
Ovih dana aktuelne su i nadoknade majkama sa troje i više djece. Država je u taj posao ušla podižući kuću od krova ili po staroj navici opet gradi kule u vazduhu.
Do sada su potencijalne korisnice te nadokande predale oko 12 i po hiljada zahtjeva. To znači da je za isplatu potrebno između 40 i 50 miliona eura, kazala je ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević. Predlagač zakona je u vrijeme njegovog donošenja baratao sa pet hiljada zahtjeva. ,,U Ministarstvu su imali statistički podatak da u Crnoj Gori ima 81 hiljada žena koje su rodile troje i više djece”, kaže Kovačevićeva.
Kao da su Ministarstvo, parlament i Monstat udaljeni nekoliko svjetlosnih godina.
Kovačevićeva kao jedan od načina obezbjeđivanja nedostajućeg novca vidi u naplati poreskog duga. Ali, i to traljavo ide.
,,Država prema nekim našim grubim procjenama, po tom osnovu gubi godišnje od 15 do 25 miliona eura”, žali se ministar finansija Radoje Žugić.
I kad se sve ovo zna, razumljivo je što je ovakvom državom nezadovljna većina njenih građana. Nezadovoljstvo ne krije ni fizičar Dragan Hajduković, koji se prije trinaest godina kandidovao za predsjednika Crne Gore, i zalagao se da naša zemlja bude, ali stvarno, ekološka država.
Crna Gora je, kaže, ,,postala država surovog i bezobzirnog liberalnog kapitalizma sa elementima feudalizma”.
Taman tako.
Veseljko KOPRIVICA