Crnogorski parlament ratifikovao je u srijedu Pariski sporazum, kojim se Crna Gora obavezala da će smanjiti emisiju gasova kao dio zajedničke borbe protiv negativnog uticaja klimatskih promjena sa ostalim zemljama potpisnicama. Pariski sporazum potpisao je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović aprila prošle godine na svečanosti koju su organizovale Ujedinjene nacije u Njujorku. To je globalni klimatski sporazum koji obvezuje bogate i siromašne zemlje na zaustavljanje rasta emisija štetnih gasova za 30 odsto koji se smatraju uzročnikom zagrijavanja Zemlje. Tu obavezu preuzelo je 197 zemalja potpisnica konvencije. Zanimljivo je da veliki zagađivači životne sredine, kao što su Kina i SAD, nisu potpisnici Pariskog sporazuma. Donald Tramp je ljetos odlučio da Amerika napusti klimatski sporazum.
,,Potvrđivanjem Pariskog sporazuma Crna Gora učvršćuje svoj put ka učlanjenju u Evropsku uniju i potvrđuje obavezu zajedničke borbe protiv negativnog uticaja klimatskih promjena sa ostalim zemljama potpisnicama”, kazao je, na sjednici parlamenta, ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović.
Ovaj cilj definisan je Nacionalnom strategijom o klimatskim promjenama do 2030. godine.
„Verifikacijom Pariskog sporazuma o klimatskim promjenama Crna Gora je pruzela veliku obavezu i to bi trebalo, po mom mišljenju,da predstavlja iskorak i prekretnicu u budućem razvoju i primjeni ekoloških standarda kojih u prvoj ekološkoj državi u svijetu do sada nije bilo. Nesumnjivo da je ovo velika odluka i ujedno i veliki izazov, jer se ratifikacijom Pariskog sporazuma Crna Gora obavezala da doprinese ostvarivanju vrlo ambicioznog plana da se globalno otopljavanje ograniči na nivo dva stepena Celzijusa i manje, u odnosu na predindustrijski period”, kaže u razgovoru za Monitor Milorad Mitrović, izvršni direktor Ekološkog društva Breznica, iz Pljevalja.
Prema njegovim riječima, sve dosadašnje aktivnosti zagađivača i njihovo neodgovorno ponašanje moraće da se drastično i radikalno mijenja.
„Moraće se konačno okrenuti dugoročnom održivom razvoju na kome mi insistiramo već decenijama. Njihove emisije štetnih gasova i gasova koji proizvode efekat staklene bašte moraće biti usklađene sa takozvanom nultom emisijom gasova, a u slučaju kršenja biće ugašeni ili će plaćati velike penale. Definitivno je preuzeta obaveza da se počne sa pripremama, uvođenjem i primjenom novih ekoloških standarda,a to znači usklađivanje nacionalnih klimatskih i energetskih politika sa ciljevima Pariskog sporazuma i legislativom Evropske unije,ako se želi postići ostvarivanje ciljeva i ako se želi postići stvarni napredak u procesu pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji. U suprotnom Crna Gora bi mogla da se suoči sa vrlo represivim mjerama i posljedicama”, upozorava Mitrović.
Poslanik DPS-a Predrag Sekulić kazao je na sjednici parlamenta da je u Crnoj Gori emisija štetnih gasova sada blizu 35 odsto ispod stanja u 1990. godini.
Demokratski front, čiji poslanici bojkotuju Skupštinu Crne Gore, saopštio je da se ne protivi usvajanju Pariskog sporazuma, ali je upozorio da su za njegovu realizaciju potrebne radikalne promjene.
,,Za ostvarivanje ovih uzvišenih ciljeva potrebne su radikalne promjene dosadašnje pogrešne neoliberalne i tajkunske ekonomske prakse i dugoročno održiv razvoj u saglasju sa novim ekološkim standardima”, rekao je poslanik DF-a Branko Radulović.
Crna Gora ratifikacijom Pariskog klimatskog sporazuma mora da se priprema i za njegovu primjenu, što podrazumjeva usklađivanje nacionalne klimatske i energetske politike sa njegovim ciljevima i legislativom Evropske unije. Ona kao kandidat za članstvo u EU ne smije ignorisati činjenicu da je u Evropi već uveliko započeo proces energetske tranzicije, saopštili su iz Koalicije 27, koja okuplja nevladine organizacije koje se bave ekološkim pitanjima.
Potvrđivanje Pariskog sporazuma otvara prostor za preispitivanje planova za ekonomski razvoj Crne Gore, posebno kontroverznih projekata koji podrazumijevaju dalju devastaciju prostora i ugrožavanje životne sredine i zdravlja ljudi, ocijenjeno je iz Ekološkog pokreta Ozon. U Ozonu smatraju da bi Pariski sporazum „trebao dati vjetar u jedra svima koji prepoznaju potencijal ekološke države”.
Podsjetimo: Crna Gora je proglašena prvom ekološkom državom na svijetu 20. septembra 1991. godine. Deklaracija o tome usvojena je na Žabljaku. Koliko je ona danas zaista ekološka?
Crna Gora danas, prema zvaničnim podacima, ima pet crnih ekoloških tačaka. To su Željezara u Nikšiću, jalovište Gradac kod Pljevalja, deponija otpada pljevaljske Termoelektrane, deponija od 145 hiljada tona grita u Bijeloj i deponija crvenog mulja kod Kombinata aluminijuma u Podgorici.
Zbog toga nije čudno što je prema Indeksu ekoloških performansi (EPI), koji su razvili univerziteti Jejl i Kolumbija u saradnji sa Svjetskim ekonomskim forumom, a koji mjeri ekološku i ekosistemsku vitalnost svake države, ekološka Crna Gora prošle godine zauzela 47. mjesto.
„Deklaracija o ekološkoj državi ni u kom smislu nije zaživjela i kao da ne želimo da budemo ekološka država. Od nje smo napravili najobičniji otirač za noge”, rezigniran je Milorad Mitrović.
Kad je, na primjer, riječ o kvalitetu vazduha i životne sredine, Pljevlja su apsolutni rekorder u probijanju granica aerozagađenja i postala su najzagađeniji grad u Evropi.
„Kad se sve to ima u vidu, nije mi jasno kako onda Crna Gora misli da otvori Poglavlje 27 za pristup Evropskoj uniji bez rješavanja problema u Pljevljima, počev od zagađene vode, zemljišta, vazduha i svega ostalog. A Poglavlje 27 je vrlo opširno, vrlo skupo i vrlo zahtjevno”, kaže Mitrović.
Za ostvarivanje ciljeva iz Pariskog sporazuma, objašnjava Mitrović, Crna Gora do 2030. godine trebalo bi da smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 30 odsto – od 5.239 kilotona na nivo od 3.667 kilotona i niže.
Zbog svega toga, nakon ratifikovanja Pariskog sporazuma Crnu Goru očekuje vrlo težak ispit čije će „polaganje” pratiti blizu dvjesta zemalja.
Pod upitnikom TE Pljevlja II
Ratifikovanje Pariskog sporazuma otvorilo je i pitanje da li će njegova primjena zaustaviti projekat gradnje drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima.
Predrag Sekulić kategoričan je da drugi blok trebamo moramo da gradimo. ,,Čini mi se da tu odluku Vlade Crne Gore niko ne može dovesti u pitanje, ni sa ekološkog, niti sa energetskog stanovišta”, rekao je Sekulić tokom rasprave u parlamentu.
Drugi ne misle tako.
Iz PzP-a su saopštili da treba hitno zaustaviti svaku dalju aktivnost na izgradnji TE Pljevlja II, jer su u pitanju zastarjele tehnologije, koje nisu u saglasju sa kriterijumima Pariskog sporazuma.
,,Ne obezbjeđuju ‘nultu emisiju gasova’. Baziraju se na velikim i rastućim troškovima za penale zbog emisije ugljen-dioksida, koji bi ukoliko se odobri rad takve termoelektrane, 2040. godine iznosili čak 60 odsto od ukupne cijene električne energije”, navode iz PzP.
Usvajanjem ovog zakona, koji LP apsolutno podržava, vjerovatno nećemo moći graditi drugi blok Termoelektrane Pljevlja i taj grad se konačno mora ekološki zaštititi, kazao je Andrija Popović, predsjednik Liberalne partije.
,,Drugi blok Termoelektrane Pljevlja trebalo bi u najkraćem mogućem roku zamijeniti onima koji podrazumijevaju korišćenje zelenijih izvora energije i to na način kako definišu najsavremenija tehnološka rješenja uz najmanje moguće posljedice po kvalitet životne sredine i ekosisteme”, saopšteno je iz NVO Ozon.
„Termoelektrana Pljevlja i drugi emiteri štetnih gasova neće moći, kao do sada, da rade van svih zakonskih normi i granica i moraće poštovati propise”, uvjeren je i Milorad Mitrović.
Veseljko KOPRIVICA