Povežite se sa nama

Izdvojeno

CRNA GORA POD SAJBER NAPADIMA: Bezbjednost bez kadrova, novca i infrastrukture

Objavljeno prije

na

Ni deset dana od početka sajber napada na najmlađu članicu NATO-a i predvodnika Zapadnog Balkana u EU integracijama, javnost nije blizu saznanja o detaljima i posljedicama. Znamo ono što smo znali i prije: nemamo dovoljno sredstava, kapaciteta niti znanja za preveniranje ili saniranje ovakvih situacija. A ako smo znali, zašto nemamo

 

Evidencija sajber napada na vladine agencije, odbrambene, visokotehnološke kompanije i ekonomski kriminal ogromnih brojki je prilično debela knjiga. Baza Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS)  u julski bilans bilježi akcije kakva je ona u kojoj je haker tvrdio da je „skupio” podatke o milijardu Kineza iz baze šangajske ili optužba belgijskog ministarstva spoljnih poslova da se Kina bavila sajber špijunažom protiv tamošnjih ministarstava unutrašnjih poslova i odbrane; Kina je objavila da su SAD ukrale 97 milijardi globalnih internet podataka…

Kada CSIS ažurira avgustovske podatke, na listi će se naći i Crna Gora. Dobar dio zemlje je proveo protekle dane u offline režimu nakon što su 20. avgusta krenuli napadi na servere Vlade i državnih institucija i sistema. Vladine adrese su još nedostupne, a vrlo je moguće da napadi još traju.

Ni deset dana od početka ovih napada na najmlađu članicu NATO-a i predvodnika Zapadnog Balkana u EU integracijama, javnost nije blizu saznanja o detaljima. Ni njihovim posljedicama. Znamo ono što smo znali i prije: nemamo dovoljno sredstava, kapaciteta niti znanja za preveniranje ili saniranje ovakvih situacija. A ako smo znali, zašto još uvijek nemamo?

U petak je održan sastanak Vijeća za nacionalnu bezbjednost poslije kojeg je premijer Dritan Abazović objašnjavao da od strane relevantnih ljudi koji se bave ovim napadima nijesu mogli da potvrde da iza ovog napada stoji pojedinac, grupa, država, niti su to mogli da demantuju.

Nakon početnih nagađanja i prepucavanja dobili smo kakav-takav saldo. Ministar Javne uprave Maraš Dukaj i v.d. direktor Direktorata za elektronsku upravu i informatičku bezbjednost Dušan Polović saopštili su da vrijednost „oružja” kojim je izvršen napad, na crnom tržištu dark veba iznosi od 10.000 do 2,5 miliona dolara, te da je, po informacijama kojima raspolaže ANB, adresa napadača – Rusija.

Oni tvrde da se radi o Zero Days napadu, odnosno napadu koji nikada ranije nije izvođen. Polović je pojasnio da se radi o DDoS napadima, zatim dvije varijante ransomvera i bot neta, kao i dvije sajber tehnike koje „namjerno neće objavljivati“. Razlozi neobjavljivanja su, pretpostavljamo, vezani za istragu.

Prema pisanju portala Itpro, ransomware grupa Cuba istakla je da je u posjedu velikog broja fajlova preuzetih sa sajta Skupštine Crne Gore među kojima su finansijski dokumenti, bilansi stanja, aktivnosti računa, podaci o naknadama, poreska dokumenta, izvorni kod… Ministar Dukaj je potvrdio da su akcije vezane za ovu skupinu, te da je cijena korišćenog softvera mnogostruko veća od one koju su ranije istakli. Čak 10 miliona dolara. Što se skupštinskih fajlova tiče, iz njihovih službi su rekli da su svi ti dokumenti ionako javni na njihovom portalu.

Da je Rusija glavni osumnjičeni prenijeli su svi svjetski mediji, pozivajući se na crnogorske izvore. Neki od njih povezali su naš slučaj sa nedavnim udarima na Sloveniju i Moldaviju. Sedmicu prije napada na Crnu Goru dogodio se jedan od najvećih  sajber napada u istoriji Slovenije. Riječ je o napadu na servere i informacioni sistem Uprave za zaštitu i spašavanje, jedan od tri temelja sistema nacionalne bezbjednosti.

Prošlog četvrtka sajber kriminalci ciljali su oko 80 informacionih sistema, platformi i javnih portala u Moldaviji. „Svrha ovih sajber napada bila je izazivanje nedostupnosti državnih informacionih resursa“, saopštile su tamošnje službe.

Moskva optužbe Podgorice smatra neodgovornima, izjavila je predstavnica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zakharova i napomenula da je ovo nastavak kursa Podgorice da uništi odnose s Rusijom.

Priči o nesigurnom sajber društvu su doprinijele sve političke strukture naše zemlje. Makar dvije posljednje Strategije o sajber bezbjednosti konkretno navode gdje su rupe u sistemu. Mnogo ih je i prenijeto iz prethodnih perioda.

„Zaštita kritične informatičke infrastrukture i centralizacija sajber ekspertize i resursa notirane su kao oblasti u kojima nije ostvaren zadovoljavajući napredak u poređenju sa početnim vrijednostima iz 2018. godine“, navodi se u Strategiji ministarstva za period od 2022–2026.

Kao glavni uzrok neispunjenja strateških ciljeva prepoznat je finansijski faktor, kao i nedovoljno razvijena svijest o značaju ulaganja u sajber bezbjednost na najvišim upravljačkim nivoima. Samo ovaj pasus nekome bi bio dovoljan alarm.

I onda nakon dvije strategije prepune opomena, stiže nas realnost. „Crna Gora nekoliko posljednjih godina nije dovoljno ni pričala ni investirala u IT bezbjednost“, kazao je ministar Dukaj ovog ponedjeljka.

Lekcije nijesmo naučili iz napada koji su se dešavali 2016. i 2017. godine. Od 2017. do juna 2021. godine zabilježeno je 2.609 sajber napada na crnogorske veb adrese. I to sa osjetnim porastom iz godine u godinu.

Valja se prisjetiti dijela SWOT analize Ministarstva javne uprave vezanog za sajber bezbjednost crnogorskog informativnog sistema. Među slabostima su istakli da ne postoji posebna budžetska stavka za sprovođenje Strategije; nedostatak ljudskih, finansijskih, tehničkih resursa; nedovoljna prepoznatljivost i razumijevanje značaja sajber bezbjednosti; učestale strukturne i kadrovske promjene na ekspertskom nivou, te neusklađenost tržišta rada i tržišta obrazovanja. Među prijetnjama kakve su nedovoljan priliv budžetskih sredstava i neharmonizovan pravni okvir, bodu oči limitirana sredstva za ulaganje u infrastrukturu i tehnologiju, nedovoljna ulaganja u edukaciju i trening zaposlenih, slabi administrativni kapaciteti i odliv visokokvalifikovanih ljudskih resursa.

Autori dokumenta su savjetovali da se broj zaposlenih u ministarstvima i institucijama koje se bave pitanjima sajber bezbjednosti poveća sa početnih 30 na 52 do 2026. godine. Drugo je pitanje ko će popuniti ta mjesta, ako se uopšte otvore.

Mladi programeri radije biraju privatne firme gdje su uslovi, plate i prostor za napredovanje znatno veći nego u državnoj službi.  I to je prepoznato i u pomenutoj Strategiji. U njoj još stoji da Crna Gora ne posjeduje adekvatne mehanizme za detektovanje sajber prijetnji, kao ni mehanizme za dovoljno brz odgovor, odnosno oporavak od sajber napada.

Poznato je da se osnovnom sajber bezbjednosnom higijenom i dobrom praksom sprečava  85 odsto sajber napada. Osnovne preporuke koje je izdalo Ministarstvo javne uprave o neotvaranju sumnjivih mejlova, kreiranju kompleksnih lozinki, apdejtovanju softvera i sličnim preventivnim mjerama trebalo bi da su osnovna informatička pismenost. Makar za one koji rade na odgovornim položajima. Procenat zaposlenih javnih službenika koji su prošli obuku na temu sajber bezbjednosti ima početnu vrijednost od jedan odsto. Cilj je da je do 2026. godine obuke prođe 15 odsto zaposlenih javnih službenika. Na kraju 2020. godine u javnoj upravi radilo je 55.428 građana. Političke promjene nijesu donijele smanjenje glomaznog aparata.

Gostujući na Javnom servisu Marko Lakić, sudski vještak za sajber kriminal, govorio je i o korišćenju službenih mejl adresa koje nijesu na gov.me domenu. Korištenjem t-com, yahoo ili neke druge mejl adrese ulazi se u prostor nezaštićen od strane institucije u kojoj radite. Tu su i posjete raznim novinskim portalima i drugim internet adresama. Sve to je strogo zabranjeno donesenim strategijama.

Pomoć Crnoj Gori je ponuđena od strane SAD-a, Francuske, Britanije… Mnogi smatraju da pomoć stranih eksperata nije dugotrajno rješenje. Ozbiljna zemlja mora imati ozbiljne domaće stručnjake iz ove oblasti.

Politički teoretičar Feđa Pavlović je ovu situaciju uporedio sa nedavnim nemilim scenama požara iz Crne Gore. „Kad su nam predstavnici nadležnih institucija poručili: Ne znamo ko nas je napao, prijavili smo slučaj NATO-u, nadamo se da će opasnost brzo proći – sumnjam da će te njihove riječi ikoga u narednom periodu ponukati da se zapita šta li je uopšte svrha crnogorske državnosti. Naprosto, slegnućemo ramenima, baš kao što smo uradili kada se ispostavilo da ni ovoga ljeta (šesnaestog od obnove hiljadugodišnje državnosti) nemamo kapaciteta da pogasimo požare na primorju bez pomoći NATO snaga i hrvatskih kanadera“, napisao je on.

I ovaj slučaj ojačava percepciju da je Crna Gora kao i ostale države Zapadnog Balkana – slaba i nezaštićena. Vijeće za nacionalnu bezbjednost opet je pokrenulo pitanje Agencije za sajber bezbjednost. Smijenjeni premijer je nakon sjednice nagovijestio da sve ide u pravcu formiranja ovakve institucije. Kakvi će biti potezi onoga ko naslijedi premijersku fotelju, ostaje da se vidi.

U planu je da Crna Gora bude sjedište regionalnog centra za borbu protiv sajber kriminala i za sajber bezbjednost. Krajem juna to je potvrdio ambasador Francuske u Crnoj Gori Kristijan Timonije. Sa aktivnostima bi navodno trebalo da se krene od proljeća naredne godine.

Sajber prostor odavno je četvrti domen operacija u kojem se države moraju braniti na efikasan način. Jednako kako to čine u vazduhu, na zemlji ili moru. Ostaje nam nada da je najnoviji događaj učvrstio namjere za otvaranjem ovog centra kod nas. Možda bi nas to poguralo naprijed ka preporukama za izgradnju sigurnijeg sajber prostora.

Dragan LUČIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo