Povežite se sa nama

Izdvojeno

CRNA GORA I U NAREDNU GODINU ULAZI BEZ PROSTORNOG PLANA: Štetne prakse opstaju 

Objavljeno prije

na

Nacrtom Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine (NPPCG) predviđaju se neki projekti na čije se štetne posljedice upozorava u Strateškoj procjeni uticaja (SPU), jer se nije u dovoljnoj mjeri brinulo o zaštićenim predjelima i potrebama društva

 

Novi Prostorni plan, poslije Ustava  najvažniji državni dokument, još nije usvojen, niti je poznato kada će se to desiti. Monitor do objavljivanja ovog teksta nije dobio odgovor na to pitanje od Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. To ostavlja prostor novim vlastima da razmotre neke od predloga u aktuelnom Nacrtu Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine (NPPCG).

,,Od 2020. obećavaju da će plan biti završen do kraja tekuće godine i tako je prošlo već četiri godine. Građani nijesu tražili obećanja, već da im se isporuče konkretni rezultati. Biće pravo iznenađenje ako plan bude završen do kraja sledeće godine”, kaže za Monitor Vuk Iković ispred pokreta Preokret.

On ocjenjuje da je najspornije što se NPPCG-om planiraju legalizovati već izgrađeni štetni projekti. ,,Prije svega mislim na projekte u zoni morskog dobra, zaštitnog putnog pojasa, u nacionalnim parkovima i slično. Tek nakon toga možemo govoriti o planiranim projektima poput brojnih hidroelektrana i autoputeva za koje nemamo računicu o njihovoj opravdanosti”, navodi Iković.

Na neke od ovih štetnih projekata upozorava se u Strateškoj procjeni uticaja (SPU), jer se nije u dovoljnoj mjeri brinulo o potrebama društva i zaštićenim predjelima, iako se Crna Gora samoprozvala ekološkom državom davne 1991. godine. Među tim predlozima su aerodrom u blizini Ulcinjske solane, brane na Komarnici, hidrocentrale Boka i Kruševo, izgradnja vjetroelektrane Brajići i gasnih elektrana u Baru, Podgorici i Pljevljima, otvaranje plovnog puta rijekom Bojanom, gradnja “brze saobraćajnice” na Primorju… Neka od ovih područja su kandidati za Emerald i Natura 2000, važne međunarodne ekološke mreže staništa koja se smatraju ključnim za očuvanje biodiverziteta u Evropi, potencijalna UNESCO područja i zone regionalnih parkova.

U SPU piše da su planirane hidrocentrale u suprotnosti sa ciljevima zaštite prirode. Izgradnja HE Komarnica je i dalje otvoreno pitanje, jer u Nacrtu nema jasnog opredjeljenja države. Prostor na kojem bi se gradila HE Kruševo dio je Parka prirode Dragišnica i Komarnica, što je u konfliktu sa očuvanjem vrijednosti zaštićenog područja i Zakonom o zaštiti prirode. U SPU se ističe i da je HE Boka “u potpunosti neprihvatljiva”, jer bi njena izgradnja podrazumijevala ispuštanje ogromnih količina slatke vode u Risanski zaliv, u čijoj su blizini i zaštićena područja Sopot i Dražin vrt. ,,Ovako velika količina slatke vode prevedene iz Bilećkog jezera doprinijela bi ozbiljnom narušavanju prirodne ravnoteže morskog ekosistema ovog dijela zaliva”.

U ovom dokumentu još piše i da se područja koja su kandidat za Emerald Prostorni plan Crne Gore moraju adekvatno tretirati. Zaključuje se da se nije odustalo od stare prakse – kasno se prepoznaje štetnost projekata koji su u konfliktu sa zaštitom prirode.

Upozorava se da je nejasno zašto je ekološki scenario razvoja države neprihvatljiv. ,,Argumentacija da Crna Gora još nije pripremljena za takav scenario bez jasno postavljenih i ocijenjenih kriterijuma, upućuje na nedostatak volje, znanja i ambicije ka direktnom prelazu na održiv tip razvoja, što nas dovodi u suprotnost sa obavezama iz aktuelnih međunarodnih dokumenata i deklarativnim ciljevima”, navodi se u SPU.

Osim toga, napominje se da bi nepostavljanje zaštite prirodnih vrijednosti i ogromnog potencijala kao jednog od primarnih kriterijuma razvoja dovelo Crnu Goru do toga da izgubi vrijednosti u prostoru.

Problematično je i što se u NPPCG-u navodi da treba obezbijediti uslove za nesmetani rad termoelektrane (TE) Pljevlja i da energetska kriza utiče da se i neke zemlje EU okreću proizvodnji električne energije na bazi uglja i pored negativnih klimatskih efekata. Iz Evropske komisije (EK) godinama već upozoravaju da Crna Gora treba da donese stratešku odluku o tome kako da zamijeni TE Pljevlja, koja trenutno proizvodi oko 50 odsto crnogorske električne energije, ali je i jedan od najvećih zagađivača.

Nastavak rada TE Pljevlja, upozorava se još u SPU, podrazumijeva i proširenje postojećih kopova uglja, što će imati negativan uticaj na vode, posebno u dijelu koji se odnosi na otvaranje kopa Maoče. ,,U tom slučaju došlo bi do izmiještanja korita rijeke Maočnice, a novoformirani kop bi mogao da ugrozi i akumulaciju Otilovići koja se koristi za vodosnabdijevanje Pljevalja, a čije zone sanitarne zaštite nijesu određene. Pored toga, prepoznat je i konflikt sa planiranom zaštitom gornjeg toka rijeke Ćehotine”, piše u SPU.

NPPCG-om se planira i dalji razvoj rudarstva, što predstavlja veliki izazov za zaštitu i očuvanje kvaliteta površinskih i podzemnih voda. ,,Neka pitanja, kao što je otvaranje rudnika Brskovo još uvijek stoje otvorena”.

U NPPCG-u ne postoje ni smjernice za dekarbonizaciju sektora grijanja, iako je vazduh u pojedinim gradovima kao što su Pljevlja, Nikšić i Podgorica nezadovoljavajućeg kvaliteta.

Valja ukazati na to da se Prostorni plan do 2040. godine sastavlja bez ažuriranih podataka iz Popisa stanovništva, koji je sproveden u decembru ove godine, a na čije ćemo rezultate još pričekati. To znači da vlasti donose odluke bez realnih parametara – izvještaj MONSTAT-a o broju popisanih stanovnika do 26. decembra (popisano je 618.351 osoba) pokazao je da je u 13 crnogorskih opština, uglavnom na sjeveru države, broj stanovnika smanjen u odnosu na 2011. godinu. Pojedini gradovi, poput Podgorice i Budve, sada imaju više stanovnika i guše se u saobraćaju i enormnoj gradnji stambenih zgrada. Takvi podaci moraju biti od velikog značaja za planiranje prostora.

Pored ovoga, tu je i važna činjenica da još nema nacrta novih zakona o planiranju prostora koji su trebali da budu gotovi do kraja 2022. godine, pa se PPCG sastavlja bez znanja o tome kako će izgledati sistem planiranja i na osnovu planova od kojih su neki stari i preko 10 godina i štetni.

,,Tokom poslednjih 30 godina nakon svake promjene zakona iz oblasti prostornog planiranja i urbanizma dobijali smo goru verziju zakona. Plan se donosi prema zakonu, a ne obratno, zato ako je zakon loš, onda će i plan i planirani projekti biti loši… Ni bez slike kretanja stanovništva  nije moguće planirati sistem zdrastva, obrazovanja, stanovanja, upravljanja otpadom…”, smatra Iković.

,,U toku je proces izmjena i dopuna Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata i očekuju se potpuno drugačija rješenja vezana za prostorno planiranje… Ukoliko dođe do usvajanja PPCG-a prije usvajanja novog zakona, možemo doći u situaciju da dobijemo dokument koji ima neusklađene smjernice za dalju razradu i njegovu primjenu”, piše još u SPU.

U Izvještaju o Crnoj Gori za 2023. godinu koji radi EK upozorava se da je napredak u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promjena bio ograničen i da nema napretka u pronalaženju alternativnog rješenja za energiju. U tom dokumentu navodi se niz aktivnosti na koje bi Crna Gora sada trebalo da se fokusira, a među njima se ističu strategija zelene tranzicije u energetskom sektoru (kao što je plan pravedne tranzicije za gašenje elektrane u Pljevljima), revizija Strategije razvoja saobraćaja, značajno pojačanje napora u oblasti upravljanja otpadom, kvaliteta vode i vazduha i usvajanje Nacionalnog energetskog i klimatskog plana bez daljeg odlaganja…

Da bi Crna Gora, kao država koja je u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU) zatvorila Poglavlje 27 koje se tiče zaštite životne sredine, ima mnoštvo obaveza – da uspostavi međunarodnu Natura 2000 mrežu zaštićenih područja, napusti korištenje uglja najkasnije do 2035. i fosilnih goriva do 2050. godine… Kako rješavanje ovih pitanja izostaje u najvažnijim državnim dokumentima, čini se da donosioci odluka u svojim vizijama nemaju i onu da bismo mogli postati članica EU.

Andrea PERIŠIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo