I koga se tiče što je jedan od četiri radno sposobna stanovnika ove zemlje bez posla. Što budu siromašniji, to će biti lakše „dobročiniteljima”
Zdravko Krivokapić (63), univerzitetski profesor i predsjednik Vlade uslikan je, za vikend, odjeven u majcu sa „snažnom porukom”. Nalik na tinejdžera odlučnog da upečatljivom garderobom skrene pažnju.
„Sve mogu u Hristu koji mi moć daje”, saopštio je premijer natpisom na svojoj garderobi. Sasvim dovoljno da naslutimo kako će dolazeći dani, ponovo, proteći u njegovom nadmetanju sa dijelom vladajuće koalicije o pitanju ko ima više vjere a ko više vjernosti prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi. I bi tako.
Prvo je Krivokapić najavio da je njegova vlada spremna da sa SPC potpiše Temeljni ugovor. „Mi smo uradili sve što je do nas i sada je sve do Patrijaršije i njegove svetosti patrijarha… da se taj temeljni ugovor što prije potpiše”, saopštio je, ne propuštajući priliku da pomene kako su u tu priču „uključeni i mnogi politički akteri”. Ali on o tome, kaže, neće ni da razmišlja pošto pitanje odnosa države i crkve nije pitanje politike.
Prvi čovjek Vlade je potom, preuzimajući ulogu portparola Mitropolije crnogorsko primorske, obznanio kako će se ceremonija ustoličenja novog mitropolita MCP održati u Cetinjskom manastiru 4. septembra. Potom je „predvidio” kako tu svenarodnu radost ne mogu spriječiti pojedinci kojima čitavog života nešto smeta. Pa najavio („ja vam tvrdim”) da će toga dana i on biti na Cetinju, „i to bez obezbjeđenja”. Sve to se na ovom svijetu zove – dolivanje ulja na vatru. Očekivano, požar se razbuktao. Za početak, na društvenim mrežama i portalima.
Onda su stigle vijesti iz beogradske Patrijaršije. Tamo se, prenosi Tanjug, tekst koji su poslali iz Podgorice baš i nije učinio dovoljno poznat (istovjetan njihovoj verziji dokumenta). Zato su ga na izjašnjenje uputili stručnoj komisiji koja će na posao prionuti „po okončanju sezone godišnjih odmora”. Potom će, kako i dolikuje, konačan stav o potpisivanju Temeljnog ugovora dati Sinod. Iz tog odgovora bi se moglo zaključiti kako do potpisivanja Temeljnog ugovora neće doći tako brzo kako se nadao Krivokapić. I da su odnosi države i crkve i te kako pitanje politike.
Zaokupljen crkvenim poslovima, predsjednik Vlade nije našao vremena da se odredi o projektu Otvoreni Balkan (bescarinska unija Srbije, Albanije i Makedonije) i kako gleda na poziv Crnoj Gori (i Bosni i Hercegovini) da se priključe tom savezu. Pažljivi posmatrači, ipak, mogu uočiti da se na tu temu, u nekoj formi, razgovara i sa članovima Krivokapićeve vlade.
Tako se ministar finansija, neki dan, u Pljevljima pohvalio kako je sa kolegom iz Srbije razgovarao o dva velika projekta: izgradnja pruge od Pljevalja do Bijelog Polja, ili Prijepolja (!?), odnosno, o gasifikaciji Pljevalja gasom iz Srbije. Pljevlja treba da budu „uvezujuće mjesto za okolne države”, veli ministar ne otkrivajući principe tog „uvezivanja”. Koje bi se, u kontekstu aktuelne politike stvaranja srpskog sveta, moglo doživjeti i kao svojevrsno „prevezivanje” dijela teritorije Crne Gore. Sa državom u kojoj je, neki dan ranije, najvećim odličjem odlikovan general, pravosnažno osuđeni ratni zločinac. I gdje odmah potom, sumnja se, iz BiH bježi i utočište nalazi njegov ratni kolega, optužen za pomaganje genocida u Srebrenici.
Druge su naše brige. Premijer i ministar finansija su, boraveći u Pljevljima, najavili da će ta opština, naredne godine, iz kapitalnog budžeta dobiti makar deset miliona eura više nego ove. Njihovo je samo, rekli su, da pripreme projekte. Odoka, moglo bi se zaključiti kako Krivokapić i Spajić najavljuju da će prekršiti zakon, obećavajući državni novac „na neviđeno”. Sljedeća pretpostavka je da oni ne znaju zakonske procedure za izradu kapitalnog budžeta pošto su važeći naslijedili od prethodne vlade. Možda je najbliža istini verzija da priče o kamionima, avionima i milijardama predstojećih investicija treba posmatrati u kontekstu najava skorog formiranja nove političke partije u čijem vrhu će se naći jedan ili više ministara Vlade. Tzv. ekspertske.
Lideri DF ne žele da prepuste inicijativu političkim oponentima iz vladajuće koalicije. Zato su se ponovo dohvatili popisa. Ukoliko do kraja godine ne bude popisa neće biti ni ove vlade, priprijetili su još jednom, dijagnosticirajući da bi neodržavanje popisa bilo „direktno usmjereno protiv srpskog naroda u Crnoj Gori”. A oni to, kažu, neće dozvoliti.
Tako: red crkve, red nacije, red partijskih interesa. Pa u krug. I koga se tiče što je jedan od četiri radno sposobna stanovnika ove zemlje bez posla. Što budu siromašniji, to će biti lakše „dobročiniteljima”.
Zoran RADULOVIĆ