Na prošlonedjeljnom poslaničkom satu, odgovarajući na pitanje DF-a, premijer Duško Marković je „iskazao nadu” da je najvećoj opozicionoj grupaciji prijao jednogodišnji odmor (čitaj – bojkot), i da će se, po povratku u parlament, sa „novim elanom” posvetiti poslu „za koji ih plaćaju građani”.
Nevješto duhovit, Marković se samo nadovezao na priču koji su od prvog dana bojkota tzv. sinđinog parlamenta forsirali vladini spin majstori, insistirajući da nedolaskom u Skupštinu opozicija gubi (makar moralno) pravo na novac iz državnog budžeta. Odnosno, da od građana naplaćuje nerad. Za razliku od vladajuće glasačke mašine koja, eto, zasluži svaki cent koji se iz državne prelije u partijske kase.
Da bi ova tvrdnja imala minimalno ekonomsko utemeljenje, valjalo bi prezentovati računicu o tome koliko je odsustvo opozicije smanjilo produktivnost u Skupštini Crne Gore. Ili, kako je uočena pojava uticala na rast BDP-a, zaposlenost ili rastuću inflaciju. Pošto takvih podataka nema, ne preostaje nam ništa drugo nego da se držimo činjenica koje nam slikovito govore o učincima vlasti u poslovima „za koji ih plaćaju građani”.
Nema dana da nam se po nekoliko puta ne ponovi informacija kako će se „zaboravljena” auto petlja na Smokovcu graditi fazno, manjim dijelom sada, a većim u sklopu dionice autoputa Farmaci-Smokovac. Kada ona dođe na red. Za sada ćemo, umjesto petlje, dobiti parče ceste koja će spojiti postojeći magistralni put Podgorica-Kolašin sa prioritetnom dionicom budućeg autoputa. „To je”, kaže ministar saobraćaja Osman Nurković, „poenta cijele priče oko ovoga svega, a sve su drugo spekulacije i nagađanja”.
Ali nije tako. Poenta ove priče trebalo bi da bude nedvosmisleno objašnjenje zašto nećemo dobiti ono (petlju na Smokovcu) što smo platili kroz cijenu prioritetne dionice autoputa. Ili što, makar, mi mislimo da smo platili – za razliku od izvođača iz Kine. Kako reče premijer Marković, „CRBC misle da to nije predviđeno, mi mislimo da jeste”. Tu ozbiljna priča ne može da se završi – nego mora da počne. Potom bi umjesto novih obećanja, valjalo utvrditi ko je zaslužan za zabunu vrijednu 30-ak miliona eura. Pa mu onda dati ono što je zaslužio. To svakako nije fotelja predsjednika parlamenta.
Baš kao što ni ambasadorsko mjesto u Ljubljani nije adekvatna „nagrada” za građanina koji je svojevremeno vodio pregovore sa Olegom Deripaskom i njegovim skrivenim partnerima. I ispregovarao, prema nalazu Državne revizorske institucije (DRI), nezakonitu državnu pomoć za tadašnje vlasnike Kombinata aluminijuma koja nas je, na kraju balade, koštala 130 miliona eura. Državnog novca.
Sjećate li se, čuvenog miliona koji je u jednom danu, 11 (i slovima – jedanaest) puta uhvatio krug Trezor – Regionalni vodovod – Prva banka – Trezor. Kako bi mlađi brat starijem vratio prvu ratu novca pozajmljenog iz državnog budžeta. Pamtite li i čovjeka koji je zahvaljujući tom poslu postao premijer? Sada je, kažu, regionalni (balkanski) direktor međunarodne kompanije specijalizovane za usluge računovodstvenog, poreskog i poslovnog savjetovanja.
Tako je nekadašnji premijer i ministar (p)ostao kolega nekadašnjem partijskom drugu, direktoru i poslaniku, koji se proslavio računicom „jedan zapošljeni četiri glasa”, da bi ga izborna matematika „ako zaposlimo svog čovjeka smanjili smo njima a povećali nama” odvela – ne tamo đe bi trebalo – nego pravo u Savjet DRI.
Prekjuče Telekom, juče Limenka, sjutra Montenegroerlajns… Dok premijer brine o državnom novcu koji, u skladu sa zakonom, ide opoziciji, u Vladi sjede izaslanici partije za koju je sudskom presudom ozvaničeno da nas je potkradala.
Ili svježi, ulcinjski slučaj. Sa Bojane stužu vijesti da je aktuelni gradonačelnik, predsjednik jedne od partija članica vladajuće većine, svoj plac reklamirao opštinskim novcem. Sve tražeći međunarodnog investitora. Po naški – dobrog kupca. Sad njegovi saradnici tvrde da oni nijesu znali čiji je plac koji su reklamirali na sajmu u Minhenu. Ko je tu lud, a ko zbunjen?
S kim si – takav si. Zato nema potrebe ulaziti u poslovnu intimu premijera Markovića. To je mnogo puta ispričana priča. Nego da ne izgubimo iz vida – iz perspektive državnog budžeta, bolje bi bilo kad ova vlast neko vrijeme ne bi dolazila na posao. Bilo bi mnogo jeftinije slati im platu kući. Ili na neko drugo, sigurnije mjesto.
Zoran RADULOVIĆ