Povežite se sa nama

Izdvojeno

CIJENA (NE)KULTURE: Investitori Kolašincima darovali Šaka

Objavljeno prije

na

Novac dobijen kao poklon od investitora za Dan opštine Kolašin,  lokalna vlast  je  iskoristila da plati nastup  Šaka Polumente. Honorar tog pjevača “teži” je, više od tri puta, nego izdvajanja iz budžeta za neke od internacionalnih i tradicionalnih manifestacija, koje privuku pažnju na stotine umjetnika

 

Ukupno oko 25.000 eura koštali su nastupi folk pjevača Šaka Polumente, Bobana Rajovića i njihovih predgrupa u Kolašinu. Iako su, prema zvaničnim izjavama iz Opštine, većinu novca, kao sponzorstva,  obezbijedili oni koji grade turističke kapacitete u Kolašinu, nemoguće  je izbjeći zabrinjavajuću disproporciju između izdvajanja za tradicionalne  kulturno-umjetničke manifestacije i  cijenu nastupa dva folk muzičara. Festivali i kampovi godinama jedva finansijski opstaju, iako su glavni aduti ljetnje vanpasionske ponude, mahom su  internacionalni sa, od struke prilično dobro ocijenjenim  sadržajima,  godinama jedva finansijski opstaju.

Kako su Monitoru kazali u lokalnoj upravi za nastup Polumente, koji je, inače bio dio programa proslave Dana opštine, iz lokalnog budžeta finasirano je „samo postavljanje pozornice, koje je koštalo  3.500 eura“.  Ostalo je donirano od pet-šest kompanija koje grade turističke i stambene objekate u gradu i na Bjelasici. Manje od toga, recimo, iz lokalnog budžeta je izdvojeno za, krajem prošle sedmice završeni, Internacionalni festival karikature, na koji su stigli radovi  blizu 500 karikaturista iz cijelog svijeta. Organizatori su od grada domaćina dobili 3.000 eura, a još  toliko od Ministarstva kulture. Taj iznos opet nije bio dovoljan da  obezbijediti i  avionske karte za autore najboljih radova na tom festivalu. Tako su se Gabriel Rusu iz Rumunije i  Huang Ronghai iz Kine, dvojica od trojice karikaturistia čiji su radovi, na temu portret Vita Nikolića, dobili nagrade, publici Festivala obratili šaljući video snimak sa svojim izjavama.

Iako lokalna uprava kontinuirano podržava organizaciju Festivala, jedan od osnivača karikaturista Darko Drljević objašnjava da je budžet od 6.000 eura malo za tako važnu manifestaciju. Da je više novca, kako kaže, dobio bi na značaju, trajao bi duže i omogućio da najpoznatija imena svjetske karikature dođu u Kolašin.

“To je premalo novca da se Festival učini mnogo značajnijim. Novac je potreban i za nagrade, al i da dobitnici doputuju u Kolašin. Imam ideju da naredne godine, u okviru Festivala, napravimo izložbu belgijskih umjetnika, da tako ‘svijet dovedemo’ u Kolašin. Ne znam hoćemo li u tome uspjeti…. U  svijetu se troše stotine hiljada eura na slične događaje,  fondovi za nagrade su izdašni a sponzori takvih manifestacija su poznati svjetski brendovi“, kaže Drljević.

Manje nego iznajmljivanje bine za jedno veče za nastup folk pjevača Opštinu košta i tradcionalni naučno istraživački Etno kamp. Finansijsku konstrukciju te značajne „istraživačke stanice“, jedne od rijetkih u Evropi, koja se bavi etno plesom i pjemom čine po 3.000 eura iz lokalnog budžeta i resornog Ministarstva.

Ove godine,  Etno kamp je trajao sedam dana, a 10-o izdanje obilježilo je učešće eksperata, studenata i srednjoškolaca sa etno—smjerova sa Balkana, čime je  nastavljen rad na izučavanju i revitalizaciji tradicionalnih plesova i pjesama. „Fokus je bio na pjesmama koje je zabilježila u Crnoj Gori pokojna dr Zlata Marjanović, a koje, nažalost, nijesu dovoljno implementirane kako u crnogorsku naučnu misao, tako i u medijske nastupe. Riječ je o izuzetno zahtjevnom tipu pjevanja, ali kako su učesnici kampa budući stručnjaci za tu oblast, bilo je pravo zadovoljstvo pratiti tok učenja i krajnje izvođenje pjesama na javnom času kampa. Pored toga, nezaobilazni su plesovi kolašinskog kraja koji su zaštićeni kao kulturno dobro i koji se na ovaj način dodatno popularizuju“, saopštili su organizatori, nakon završteka manifestacije.

Tri poslednje profesionalne pozorišne produkcije kolašinskog Korifej teatra finasirane su, isključivo novcem iz Ministarstva, koji je uplaćivan na žiro račun Opštine. Iz lokalnog budžeta nije za dvije godine izdvojen „ni euro“ za nove predstave. Za dvonedeljni Internacionalni festival alternativnog teatra Korifej, koji je završen 20. avgusta lokalna uprava je izdvojila 6.000 eura, dok je 15.000 uplatilo Ministarstvo. S obzirom da je iznos iz Ministarstva za tu manifestaciju veći nego lani, Opština je „uštedjela“ pa je organizatore podržala manjim iznosom nego 2023. godine. Kolašinskim pozorišnim umjetnicima, ove godine,  pomogli su i sponzori, pa je, na sreću, finasijska konstrukcija zatvorena s manje izazova nego ranije.

Za pohvalu „novoj“ lokalnoj vlasti može biti i to što je uspjela da izdašnijom podrškom u Kolašin vrati Tango kamp. Taj festival plesa jedan je od  najvećih događaja te vrste u Evropi, a ljetos je,  trajanjem  od skoro tri sedmice, u Kolašin  doveo oko 800 tangerosa sa više kontinenata.

„Ovogodišnje izdanje je donijelo nadograđeni koncept spoja plesa i prirode. Nadogradili smo taj koncept i napravili još čvršću vezu plesa i outdoor aktivnosti. To je ono čemu i služi ova manifestacija. Sve je više i ostalih gostiju, koji svoj boravak u Kolašinu ‘tempiraju’ u skladu sa terminom održavanja Tango kampa”, saopštio je nakon završetka manifestacije Darko Dožić, jedan od organizatora.

Događaj je prestao da postoji 2018. godine kada su se, nakon osam godina entuzijastičnog rada, organizatori umorili od finansijskih, logističkih, pa i bezbjednosnih prepreka, koje su ih pratile početke nesvakidašnjeg plesnog festivala. Više razumijevanja od lokalne uprave i više podrške za manifestaciju, po kojoj se Kolašin pročuo u višemilionskoj tango zajednici, stiče se utisak, učvrstiće vezu grada i plesa. Opština minule dvije godine snažnije finansijski podržava tu manifestaciju, pa su organizatori zadovoljni,  jer im je iz lokalnog budžeta ove godine pripalo 20.000 eura.

Budžet opštine je, ove godine, težak oko osam milona eura. Ne može se reći da lokalna vlast nije povećala davanja za kulturu, sport, podršku NVO, poljoprivredu, no ti iznosi su i dalje, stiče se utisak, mnogo niži od optimalnih. Na primjer, za sufinansiranje rada 14 sportskih organizacija opredijeljeno je svega 53.000 eura. Iznose između 5.879 i 5.065 eura dobili su za cijelu godinu Odbojkaški klub Gorštak, istoimeni futsal klub i Košarkaški klub Tara Basket. Rad Košarkaškog kluba Gorštak Opština će ove godine podržati iznosom od 4.810 eura, a nešto više iznose dobili su i istoimeni fudbalski i karate klub. Iznose od 3.700 do 2.100 dobilo je osam klubova, među kojima su ribolovci, stonoteniseri, šahisti… Kolašinski sportisti godinama tvrde da su iznosi koji se iz lokalne kase opredjeljuju za podršku sportu premali. Kako su predstavnici sportskih klubova kazali, tokom javne rasprave o nacrtu budžeta za ovu godinu, ta sredstva bi trebalo povećavati srazmjerno rastu prihoda Opštine. Sportski klubovi u tom gradu okupljaju oko 400 djece u oko 15 klubova. Za projekta civilnog  sektora izdvaja se oko 0,1 odsto opštinskog budžeta, dok je podrška poljoprirednicima oko 100.000 eura godišnje.

Predsjednik opštine Petko Bakić smatra da je Opština vjeran i pouzdan partner svima koji se iskazuju u kulturnoj,  umjetničkoj  i sportskoj  djelatnosti.  Sa svečane sjednice, povodom 28. avgusta, Dana opštine, on je poručio da su „podržali brojne kulturne manifestacije,  koje Kolašin uspješno pozicioniraju na kulturnoj mapi regiona ali i šireg kulturnog prostora“.

Ne može se sporiti da su nastupi folk zvijezda bili odlično posjećeni, pa je Trg boraca na kojem su održani koncerti bio tijesan za sve ljubitelje tog muzičkog žanra. Ipak, nemoguće je izbjeći pitanje da li lokalne vlasti imaju “obavezu više” od pukog udovoljavanja ukusu „širokih narodnih masa“.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV BIVŠIH ČELNIKA PLANTAŽA: U nebranom grožđu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera briketi će, izvjesno, epilog imati u sudnici. To ne znači da se stavlja tačka na dugogodišnje pustošenje jednog od (nekada) najprepoznatljivijih privrednih brendova Crna Gore

 

Dvije godine i dva mjeseca nakon što su, u julu 2022., po nalogu SDT-a, privedeni na saslušanje a potom i zadržani u pritvoru do jeseni te godine,  podgorički Viši sud potvrdio je optužnicu protiv nekadašnjih članova odbora direktora Plantaža AD: Veselina Vukotića (predsjednik borda 2006 -2020.), Boža Mihailovića, Dušana Perovića, Anice Hajduković (nije joj određen pritvor), Đorđija Rajkovića i Seada Šahmanovića. S njima, za zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju, optužena je i  dugogodišnja izvršna direktorica kompanije Verica Maraš (od 2008. do 2020.). Ona je, u istoj akciji SDT-a i specijalnog policijskog odjeljenja privedena u avgustu 2022. godine, a iz pritvora je izašla otprilike kada i njene kolega iz nekadašnjeg Odbora direktora.

Optuženi su, prema optužnici, navodno krivično djelo počinili od decembra 2019. do aprila 2020. godine, saopštio je specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić. „Optuženi nijesu vršili svoju dužnost u postupku zaključenja očigledno štetnog vansudskog poravnanja, sa privrednim društvom OMP-Engineering DOO, pa su mu tako, usljed djelimičnog izvršenja očigledno štetnog poravnanja, pribavili protivpravnu imovinsku korist, a oštećenom (Plantaže AD – primjedba Monitora) nanijeli imovinsku štetu u visini od 384.672,40 eura”, zaključio je specijalni tužilac navodeću da je za to krivično djelo zaprijećena kazna od dvije do deset godina zatvora.

Afera briketi počinje u novembru 2009., kada su Plantaže objavile poziv za prikupljanje ponuda „u cilju rješavanja problema otpadnih sirovina i otpadnih voda koje nastaju u procesu proizvodnje, a posebno otpada koji se javlja orezivanjem vinove loze i stabala“. Tražio se investitor koji će da izgradi fabriku i kupi opremu za prizvodnju briketa od vinove loze. I da garantuje plasman gotovih proizvoda. Na Plantažama je bilo da obezbijede sirovinu za proizvodnju, minimalno 10 hiljada tona sirovine (lozove orezine) godišnje.

U posao se ušlo sa kompanijom OMP, novoosnovanom firmom iz Podgorice koju su formirali: Oleg Obradović (30 odsto vlasništva), Miodrag Ivanović (30 odsto), Predrag Bošković (30 odsto) i pravno lice Consulting Company doo Zenica (10 odsto vlasništva).Naručena je studija izvodljivosti. Taj dokument je izradio Željko Cumbe, samostalni konsultant i ekspert za bio masu ali i vlasnik Consulting Company koja u OMP ima 10 odsto vlasništva. Po njegovoj analizi, posao obećava decenijski profit reda veličine od dva miliona eura pa naviše. Plantaže i OMP, 20. septembra 2010, osnivaju zajedničko preduzeće – Plant OMP. Fabrika  je izgrađena, kupljena je i montirana oprema za proizvodnju, a nakon toga se ispostavilo da fabrika ne može da radi. Isporučena oprema nije adekvatna za preradu lozove orezine.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV REŽIM OTVORENO O PLANOVIMA ZA CRNU GORU: Srpski svet i narko biznis pod istom kapom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića, koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi. Taj  srpski Džejms Bond gradi i  jača srpski identitet u regionu. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…” Magazin Poredak,  čiji tekst prenose Novosti Milorada Vučelića , objašnjava da su strategije Parezanovića uključivale  “niz specijalnih operacija koje su obezbijedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”

 

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića – Čoveka u vihoru legendi i kontroverzi kako ga je u naslovnici predstavio opskurni Magazin Poredak. Tekst je odmah prenesen u režimskim Novostima čiji glavni i odgovorni urednik je Milorad Vučelić, glavni ratni propagandista Slobodana Miloševića iz 90-tih. Novosti su ove godine dobile za “naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane, a povodom 70 godina rada u oblasti novinarstva i izdavačke djelatosti” Sretenjski orden prvog stepena (za Dan državnosti) koji je Vučeliću direktno uručio sadašnji gospodar Srbije. Tekst o “jednom od najznačajnijih i najintrigantnijih figura u srpskom bezbednosnom aparatu” su prenijeli još neki velikosrpski mediji.

Parezanović koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi (državna bezbjednost ili BIA) je stigao “u sam vrh operativnog sastava BIA… isključivo (zbog) izuzetne inteligencije, čelične volje, odvažnosti, neumornog rada i zasluga u oblasti kontraobaveštajnog i obaveštajnog rada”. Dobitnik je velikog broja odlikovanja, a navodno se posebno ponosi na ordenje dobijeno od predsjednika Srbije, Rusije i Republike Srpske (RS) koja se u tekstu naziva državom. Parezanović je, piše u tekstu, “mnogo više od običnog državnog službenika – on je i jedan od najbližih i najodanijih saradnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i jedan od ključnih arhitekata novog srpskog sveta”. Dalje se opisuje prisni odnos između Parezanovića i gospodara Vučića, o čemu se “sada već ispredaju čitave legende”. On se žrtvuje za gospodara ali i gospodar brine o njemu i navodno mu je 2020. godine “bukvalno spasio život”. Parezanović je zbog svoje borbe za Srbiju, tj. njenog gospodara “meta stranih obavještajnih službi i njihovih saradnika”. On otkriva izdajnike srpstva u redovima opozicije, nevladinog sektora i nezavisnih medija.

Uprkos svemu, ovaj srpski Džejms Bond je “nastavio da gradi i jača srpski identitet u regionu”. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…i sve veći broj onih koji se opet izjašnjavaju kao Srbi je dokaz obnovljenog srpstva u toj zemlji”. Vučićevo glasilo naglašava da taj “proces nije slučajan, već je posledica dobro organizovanih aktivnosti koje su vodile ka kulturnom i nacionalnom preporodu Srba u Crnoj Gori”. Objašnjava da su “strategije (Parezanovića) bile dugoročne i uključivale su niz specijalnih operacija koje su obezbedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SKRIVANJE RATNIH ZLOČINA 90-IH U UDŽBENICIMA ISTORIJE: Ćutanje s predumišljajem

Objavljeno prije

na

Objavio:

Udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima, ukazuju istoričari Igor Radulović i Miloš Vukanović, autori  Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje

 

 

,,Nauka i praksa su pokazale da se u društvima koja se ne suočavaju na pravi način sa svojom prošlošću, dramatično povećava mogućnost obnove sukoba… Izučavati kontroverzne teme, poput sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, fundamentalno je važno za razvoj kritičkog mišljenja mladih”, navodi se na početnim stranama Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, istoričara Igora Radulovića i Miloša Vukanovića, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje.

U Priručniku je dat pregled dosadašnje prakse nesuočavanja u udžbenicima. U udžbeniku za IX razred napad na Dubrovnik, rat u BiH i Hrvatskoj se spominju. Međutim, ne postoji niti jedan pomen zločina koji su počinili crnogorski građani tokom tog perioda, čak ni na dubrovačkom ratištu.

U udžbeniku za IV razred gimnazije, raspad Jugoslavije je detaljnije obrađen, a posebno poglavlje naslovljeno je „Crna Gora u vrijeme nestanka Jugoslavije 1991-2000.” Ipak, ne spominje se niti jedan ratni zločin počinjen na teritoriji Crne Gore, dok je napad na Dubrovnik stavljen u prethodno poglavlje „Nestanak Jugoslavije i građanski rat” uz objašnjenje da ga je napala JNA, a bez navođenja ikakve veze sa Crnom Gorom.

,,Učenicima se uskraćuju informacije kroz nepominjanje uloge Crne Gore u ratu na prostoru bivše Jugoslavije kao ni zločina na njenoj teritoriji. Naučne smjernice o predavanju kontroverznih događaja iz prošlosti, osim stvaranja kompletne slike, podrazumijevaju i davanje vrijednosnog suda do kojeg je došla istorijska nauka, država i sudovi. Imajući u vidu da su se crnogorske i međunarodne institucije odavno izjasnile i dale svoju ocjenu o glavnim događanjima, ostaje nejasno zbog čega ovi događaji nijesu pomenuti”, pitaju se autori.

Navode i da udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija u Crnoj Gori ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima. ,,Na ovaj način učenici/e stvaraju nekompletnu sliku o datom periodu i ne stiču potpun uvid u važan dio savremene istorije svoje države. Ovakav pristup može uticati na razumijevanje istorijskih procesa i otežava suočavanje s prošlošću”, piše u Priručniku.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo